_

Zadania z rysunku technicznego

Forum poświęcone flagowemu produktowi oraz aplikacjom pochodnym Autodesku. To jedyne forum mające w tytule nazwę programu, a to ze względu na jego olbrzymią popularność w Polsce. Można tutaj umieszczać również posty z ogólnie pojętej tematyki "Kreślarskie 2D".

Zadania z rysunku technicznego

Postprzez begginerStudent » lip 05, 2019 17:55

Witajcie!

Zakupiłem ostatnio książkę do rysunku technicznego. Wszystko jest w niej świetnie wyjaśnione, ale nie zawiera żadnych ćwiczeń do wykonania..

Czy znacie jakąś stronę/książkę z ćwiczeniami z rysunku technicznego do samodzielnego wykonania, najlepiej z kontekstem realistycznym? Jeśli tak bardzo proszę o link.

Mam jeszcze pytanie odnośnie stricte AutoCAD'a. Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać? Co rysować pod mechanikę, skąd czerpać inspiracje i kiedy (co muszę umieć) mogę zacząć bez trudu naukę Inventora?

Z góry dziękuję za odpowiedź!
Humanum errare est.
begginerStudent

Re: Zadania z rysunku technicznego

Postprzez NewJoker » lip 05, 2019 22:55

Książki do rysunku technicznego (takie jak podręcznik Dobrzańskiego) z reguły omawiają tylko zasady rysowania i są rozbudowanymi opracowaniami norm. Do przykładów polecam książkę "Rysunek techniczny jako zapis konstrukcji - zadania" Rydzanicza oraz "Graficzny zapis konstrukcji: przewodnik do zajęć projektowych" z Politechniki Lubelskiej: http://bc.pollub.pl/dlibra/publication/ ... anguage=pl

Poszukaj też w Google np. pod "mechanical drawing examples".

Bardziej realne przykłady to już części maszyn. Możesz ich poszukać w podręcznikach do PKM (Kurmaz, Juchnikowski).

AutoCADa warto opanować w stopniu co najmniej średniozaawansowanym przed przystąpieniem do zabawy z Inventorem, ponieważ w tym drugim programie też zaczyna się od szkiców a narzędzia do ich tworzenia są bardzo podobne. Jedynie na końcu tworzy się model 3D ze szkicu wyciągając go lub obracając. To tak w uproszczeniu oczywiście, bo operacji na modelach 3D jest znacznie więcej. Ale zwykle zaczyna się właśnie od tego.
NewJoker

Postprzez begginerStudent » lip 07, 2019 11:37

Dziękuję za odpowiedź!

Problem w tym, że moja wiedza z zakresu PKM jest póki co uboga, ale po AutoCADzie poruszam się dość swobodnie. Przerobiłem książkę Pikonia i porobiłem parę bardzo małych projektów (ale nie rysunków) typu monitor, szafa, subwoofer - 2D i 3D - chociaż wiem, że AutoCAD absolutnie nie służy do 3D :P

Teraz chciałbym zrobić coś większego, konstruktorskiego i bardziej "mechanicznego" - np. rysunek jakiejś przekładni zębatej. Czy myślisz, że dobrym rozwiązaniem będzie (póki nie opanuję zagadnień z PKM dla poszczególnych podzespołów) rysowanie i wymiarowanie elementów? Np. Znajdę obrazek jakiejś przekładni, zrobię rysunek techniczny w AutoCAD, dodam wymiary, tolerancje, tabelki, etc...

Zależy mi żeby połączyć naukę rysunku technicznego, AutoCAD'a i najlepiej PKM. Jaki więc sposób nauki tych zagadnień (biorąc pod uwagę powyższe wypociny :D) byłby najlepszy?

Dzięki i proszę o odpowiedź.
Humanum errare est.
begginerStudent

Postprzez NewJoker » lip 07, 2019 14:19

Czemu nie. Na razie możesz pominąć obliczenia potrzebne do doboru wymiarów i kształtu poszczególnych podzespołów (czyli typowe PKM-y) i zająć się aspektem samych rysunków tych części maszyn. Na pewno bardzo Ci się to przyda w przyszłości. Musiałbyś tylko zapoznać się z zasadami rysowania specyficznymi w tych przypadkach (książka do rysunku technicznego jak Dobrzański powinna wystarczyć) i poszukać przykładów. Właśnie dlatego w pierwszym poście polecałem 2 podręczniki do PKM - Kurmaza i Juchnikowskiego (atlas). Nie ze wzgl. na obliczenia (chociaż Kurmaz ma je akurat bardzo dobrze opisane) tylko pod kątem przykładowych rysunków, których jest tam naprawdę dużo. Możesz podpatrzeć jak powinno się rysować wały, przekładnie zębate itp. Rysunki pojedynczych części są też np. w książce "Podstawy projektowania procesów technologicznych typowych części maszyn" Felda.
NewJoker

Postprzez begginerStudent » lip 08, 2019 14:32

Czy te przykładowe rysunki w książce Kurmaza dotyczą stricte AutoCAD'a lub innego CAD'a? Bo rysując wczoraj w AutoCADzie zauważyłem szereg problemów. Począwszy od tego, że linie o grubości od 0.00 mm do 0.25 mm wyglądają tak samo, a skończywszy na tym, że linie z kreskami i kropkami "ustawiają się" jak chcą - na przecięciach powinny być tylko kreski, a pojawiają się kropki (rysunek jest przez to nieczytelny) i nie za bardzo wiem jak to zmienić.

Dzięki i proszę o odpowiedź :)
Humanum errare est.
begginerStudent

Postprzez NewJoker » lip 08, 2019 15:23

Nie, rysunki w Kurmazie to tylko przykładowe sposoby rysowania części maszyn, nie są przedstawione pod kątem wykonania w konkretnym programie a wręcz równie dobrze mogą dotyczyć ręcznego rysowania. Niestety z reguły książki do danego CADa nie zawierają przykładów złożonych rysunków części maszyn, bo ten program ma też wiele innych zastosowań (np. architektura). Z kolei książki o rysunkach komponentów maszyn nie odnoszą się do konkretnego programu.

Problem z wizualizacją grubości linii powinno rozwiązać włączenie ich widoczności odpowiednim przyciskiem na dolnym pasku (Pokaż/Ukryj Szerokość Linii).
NewJoker

Powrót do AutoCAD