_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez Stahlmann » maja 26, 2017 15:51

Piotrek_Zet napisał(a):Ciekawe odnogi IT? Jest ich tak dużo, że ja np mam problem z wyborem ścieżki dla siebie ;)
Jest cała gałąź analityki danych, która zawiera w sobie takie rzeczy jak uczenie maszynowe, analizy dużych zbiorów danych czy wspomniane Business Intelligence (nie znam polskiego odpowiednika, a inteligencja biznesowa nie do końca odzwierciedla jego znaczenie). Obecnie płace w Machine Learning i Big Data należą do najlepszych na rynku, brakuje specjalistów (bo i same narzędzia są w miare nowe).

Poniżej wspominana tematyka obliczeń w chmurze się rozwija dynamicznie, ciekawa technologia i dużo materiałów dostępnych w internecie.

Są bazy danych, SQLa bardzo ciężko będzie wygryźć przez wiele najbliższych lat, ale tematyka NOSQL rozwija się bardzo dynamicznie (co jest powiązane z machine learningiem i big data), ciekawe są też bazy grafowe (np Neo4J).

Odnogi związane z programowaniem to dla mnie branża FinTech, w której sam 'siedzę'. Programowanie systemów bankowych, technologie blockchain, kryptowaluty, bezpieczeństwo... Dużo pracy ;)

Jedną z branż wymienianych jako najbardziej przyszłościowe (oczywiście poza mobile) jest słynny internet rzeczy, czyli IoT. Jednak jeżeli mam być szczery to chyba nie chciałbym w tym pracować, bo przeraża mnie ilość elektroniki, którą wciska się wszędzie, do czajników, butów czy zamków w drzwiach...

Pozdrawiam,
Piotrek

A jak udało ci się wbić w ,,informatykę''? Po nauce na mgr poświęconą na budowę maszyn (5 lat+,,energia"+,,młodość"), zacząłeś inżyniera z informatyki w wieku 25 lat?

Zaocznie? Dowolna uczelnia (nawet prywatna), żeby mieć dyplom informatyka? Czy może największe jednostki w kraju?

Chyba będzie trzeba założyć temat na temat przebranżowań :D

Edit:
przebran-owanie-z-in-yniera-mechanika-na-t111497.html
No i chyba będzie łatwiej czegoś szukać w nowym temacie.
W tym 160 stron raczej zniechęca.
Stahlmann

Postprzez jkb91 » maja 26, 2017 22:11

Stahlmann napisał(a):
Piotrek_Zet napisał(a):Ciekawe odnogi IT? Jest ich tak dużo, że ja np mam problem z wyborem ścieżki dla siebie ;)
Jest cała gałąź analityki danych, która zawiera w sobie takie rzeczy jak uczenie maszynowe, analizy dużych zbiorów danych czy wspomniane Business Intelligence (nie znam polskiego odpowiednika, a inteligencja biznesowa nie do końca odzwierciedla jego znaczenie). Obecnie płace w Machine Learning i Big Data należą do najlepszych na rynku, brakuje specjalistów (bo i same narzędzia są w miare nowe).

Poniżej wspominana tematyka obliczeń w chmurze się rozwija dynamicznie, ciekawa technologia i dużo materiałów dostępnych w internecie.

Są bazy danych, SQLa bardzo ciężko będzie wygryźć przez wiele najbliższych lat, ale tematyka NOSQL rozwija się bardzo dynamicznie (co jest powiązane z machine learningiem i big data), ciekawe są też bazy grafowe (np Neo4J).

Odnogi związane z programowaniem to dla mnie branża FinTech, w której sam 'siedzę'. Programowanie systemów bankowych, technologie blockchain, kryptowaluty, bezpieczeństwo... Dużo pracy ;)

Jedną z branż wymienianych jako najbardziej przyszłościowe (oczywiście poza mobile) jest słynny internet rzeczy, czyli IoT. Jednak jeżeli mam być szczery to chyba nie chciałbym w tym pracować, bo przeraża mnie ilość elektroniki, którą wciska się wszędzie, do czajników, butów czy zamków w drzwiach...

Pozdrawiam,
Piotrek

A jak udało ci się wbić w ,,informatykę''? Po nauce na mgr poświęconą na budowę maszyn (5 lat+,,energia"+,,młodość"), zacząłeś inżyniera z informatyki w wieku 25 lat?

Zaocznie? Dowolna uczelnia (nawet prywatna), żeby mieć dyplom informatyka? Czy może największe jednostki w kraju?

Chyba będzie trzeba założyć temat na temat przebranżowań :D

Edit:
przebran-owanie-z-in-yniera-mechanika-na-t111497.html
No i chyba będzie łatwiej czegoś szukać w nowym temacie.
W tym 160 stron raczej zniechęca.

Z tym mysleniem jest wlasnie problem, na 3 semestrze rzucilem magisterke , inzyniera mam. Papierem to sie mozna podetrzec, szkoda ,ze tak pozno to zrozumialem. Zwypaczone myslenie zakorzenione przez starsze pokolenie, ktore nie doroslo i nigdy nie dorosnie do dzisiejszych czasow zyjac mentalnie w komunie gdzie papier byl czyms. Mam tu na mysli glownie rodzicow , ktorzy chcac pomoc tak naprawde utrudniaja poprzez pranie bani tego typu dyrdymalami.

Sa oczywiscie firmy , ktore na to patrza tylko ,ze takie firmy mam w glebokim powazaniu. Dla mnie oznacza tylko to, ze taka firma nie potrzebuje przyszlosciowego pracownika tylko frajera za 5zl. Nawet zarty sa ze na magazyn musisz pisac list motywacyjny i co tam jakiego wyksztalcenia nie masz. Jakos dziwnym trafem firmy ,w ktorych mozna naprawde zarabiac konkretna kase maja to w dupie bo na rozmowie interesuja ich Twoje umiejetnosci i lewarowanie ich przewaznie przez jezyk jak to ma miejsce w IT.

Sam zweryfikuj odpowiedz na swoje pytanie i poprzegladaj oferty pracy. 90 % ofert = kierunek informatyka lub pokrewne( co w tym przypadku oznacza po prostu kierunki inzynierskie) , w praktyce sa tam ludzie po historii po prawie. Wymagane umiejetnosci , plynny ang , jakis jezyk obiektowy , cos tam jeszcze i mozna startowac na juniora. Inzynier to inzynier , i tak do konkretnej roboty powinienes sie przygotowac odpowiadajac na dana oferte, ogolna wiedza mozna spuscic w klozecie.

Z grubsza moge powiedziec z mojego rozeznania , ze jesli ktos w miare plynnie mowi po ang do IT sie dostanie, kwestia samozaparcia, nie ma za darmo. Osobiscie uwazam , ze jest bardziej niz warto po rozmowach z kilkoma znajomymi ale te minimum pol roku jak nie lepiej trzeba z zycia wyjac.
jkb91

Postprzez jkb91 » maja 26, 2017 22:28

Pozdrawiam,
Piotrek

Machine Learning , sztuczna inteligencja?
jkb91

Postprzez Piotrek_Zet » maja 29, 2017 07:51

jkb91 napisał(a):
Piotrek_Zet napisał(a):

Machine Learning , sztuczna inteligencja?

Machine learning i sztuczna inteligencja to trochę dwa osobne tematy, choć... mające ze sobą wiele wspólnego :)
Machine learning (uczenie maszynowe) jest to technika polegająca na "uczeniu" komputera różnych rzeczy. Dwa przykłady, które mi przychodzą do głowy to
1. Ropoznawanie obrazów (czyli pokazujemy komputerowi pewną ilość zdjęć z logiem Starbucksa i "mówimy" mu - to jest logo starbucksa. A potem pokazujemy mu obraz i pytamy - czy na tym obrazie widzisz logo starbucksa?)
2. Analiza koszyka (dość prosta technika stosowana w sklepach internetowych, jeśli klient dodał do koszyka pióro marki Parker, zasugeruj mu dokupienie zestawu naboi itp)

Sztuczna inteligencja jest pojęciem bardziej ogólnym. Jest to zbiór technik i metod sprawiających, że rzeczy są "mądrę", posiadają intuicję itp. Np chat-boty na stronach internetowych. Oczywiście sztuczna inteligencja może korzystać z uczenia maszynowego :)

Przepraszam za off-top, chciałem wyjaśnić wątpliwości ;) Zaznaczam też, że powyższe definicje napisałem "z głowy", więc jeśli jest tu osoba, która ma do nich jakieś uwagi - z przyjemnością posłucham :)

Pozdrawiam,
Piotr
Piotrek_Zet

Postprzez Arcus » cze 10, 2017 17:35

Cześć,

Orientuje się ktoś jak wygląda sytuacja z pracą i zarobkami w okolicach Lublina? Aktualnie kończę studia mgr i pracuję na śląsku. Zajmuje się obliczeniami konstrukcji (w Ansysie i analitycznie), przygotowywanie modeli (Solid Works) do ofert oraz trochę konstrukcji. Będę się przeprowadzał w okolice Lublina końcem tego roku/początkiem przyszłego i chciałbym się dowiedzieć na co mogę liczyć.

Pozdrawiam
Arcus

Postprzez schweppes » cze 10, 2017 18:12

Ku mojemu zaskoczeniu średnia pensja w Lublinie nie odstaje od średniej pensji w Polsce, więc myślę, że typowa pensja inżyniera to jakieś 5000 zł brutto +/- 20%
schweppes

Postprzez gouda » cze 11, 2017 11:26

Jako wybitny handlowiec powinieneś wiedzieć ze statystyki *na które tak regularnie się powołujesz i którym tak bardzo ufasz) kłamią, bo:
1. W większości małych firm dostaje się "bonusy" w kopercie
2. Zestawienia wynagrodzeń sporządzane są przez duże firmy i korporacje HR (np. wynagrodzenia.pl to korporacja sedlak & sedlak). A one pracują nie na rzecz pracowników ale na rzecz innych firm które im płacą - w ich interesie jest więc zaniżanie informacji o średnich zarobkach - to oczywiste.

I tak na śląsku to z reguły 5000 ale netto (wyciągnięte nie ze statystyk, ale z zeznań znajomych i z wglądu który mam w listy wynagrodzeń), ale są tacy który zarabiają na etacie 10000 netto. Jeśli chodzi o samo zatrudnienie to przeciętny projekt zajmujący ok 1-2 tygodni to kwota 10-12 tyś netto na fakturze.

Więc cholera przestańcie zaniżać te swoje wynagrodzenia i godzić się na robotę za "miskę ryżu". Cencie się.
gouda

Postprzez mechanical designer » cze 11, 2017 22:04

Uważacie że warto inwestować w nauke jezyka angielskiego? Waszym zdaniem przynosi to wymierne korzyści (oczywiście finansowe :) ) w branży projektowej?
mechanical designer

Postprzez schweppes » cze 11, 2017 22:45

gouda napisał(a):Jako wybitny handlowiec powinieneś wiedzieć ze statystyki *na które tak regularnie się powołujesz i którym tak bardzo ufasz) kłamią, bo:
1. W większości małych firm dostaje się "bonusy" w kopercie
2. Zestawienia wynagrodzeń sporządzane są przez duże firmy i korporacje HR (np. wynagrodzenia.pl to korporacja sedlak & sedlak). A one pracują nie na rzecz pracowników ale na rzecz innych firm które im płacą - w ich interesie jest więc zaniżanie informacji o średnich zarobkach - to oczywiste.

I tak na śląsku to z reguły 5000 ale netto (wyciągnięte nie ze statystyk, ale z zeznań znajomych i z wglądu który mam w listy wynagrodzeń), ale są tacy który zarabiają na etacie 10000 netto. Jeśli chodzi o samo zatrudnienie to przeciętny projekt zajmujący ok 1-2 tygodni to kwota 10-12 tyś netto na fakturze.

Więc cholera przestańcie zaniżać te swoje wynagrodzenia i godzić się na robotę za "miskę ryżu". Cencie się.

Gdybyś miał choć skrawek wiedzy ekonomicznej na podorędziu, to byś wiedział, że:
1. Średnia krajowa po pierwsze jest liczona przez GUS a nie jakichś Sedlaków.
2. Sedlaki nie zbierają informacji od firm, a wyłącznie z ankiet internautów.
3. Od firm zbieraja informacje Advisory Group TEST Human Resources, które są zawyżone, bo większość pochodzi od firm warszawskich.

Gdybyś miał natomiast na podorędziu skrawek już nawet nie tyle intuicji, co logicznego myślenia, to byś wiedział, że:
Użyłem średniej krajowej do celów PORÓWNAWCZYCH, więc jeżeli w danych miastach czy województwach średnie GUSowskie są podobne (nawet jeśli są przekłamane), to pensje inżynierów też są zwykle podobne, chyba że jest jakiś wielki ośrodek przemysłowy zasysający ogromne ilości inżynierów.

Więc cholera przestań się wysilać w tematach ekonomicznych, bo nie masz ani wiedzy, ani chociaż zwykłego wyczucia.

I nie opowiadaj bzdur o 5000 zł netto. Mam Ci znowu podlinkować bazę ofert pracy wszystkich urządów pracy w Polsce, gdzie:
- na 87 ofert konstruktora najwyższa aktualnie jest za 5000 zł brutto,
- już 6/87 to 4000 zł brutto,
- pozycja 15/87 to już 3500 brutto,
- środek stawki to 3000 zł brutto.

http://oferty.praca.gov.pl/portal/index.cbop#/listaOfert?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

Na 140 ofert pracy konstruktora na OLX tylko 1 jest za >6000 zł brutto:

https://www.olx.pl/praca/q-konstruktor/

Cała reszta to max 5000-5500 brutto i to są górne widełki.

To, że wykonujesz 2-3 etaty w jednym i płacą Ci 7 czy tam 9k nic nie wnosi do tematu. Jedynie potwierdza regułę.
schweppes

Postprzez schweppes » cze 11, 2017 22:53

mechanical designer napisał(a):Uważacie że warto inwestować w nauke jezyka angielskiego? Waszym zdaniem przynosi to wymierne korzyści (oczywiście finansowe :) ) w branży projektowej?

Nie warto, a jest to jest MUS, jeżeli chcesz mieć jakąkolwiek przyszłość i nie zostać na wieki zgarbionym "czarnuchem" przy kompie. Bez angielskiego nie jesteś w stanie konsultować projektu z zagranicznym klientem, czyli albo będziesz pracował lokalnych firmach które słabo płacą, bo obsługują tylko biedny, polski rynek albo będzie to za Ciebie robił kierownik i będziesz wiecznie jego nygusem - w obu przypadkach będziesz słabo zarabiał.
schweppes

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD