_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez schweppes » cze 11, 2017 22:53

mechanical designer napisał(a):Uważacie że warto inwestować w nauke jezyka angielskiego? Waszym zdaniem przynosi to wymierne korzyści (oczywiście finansowe :) ) w branży projektowej?

Nie warto, a jest to jest MUS, jeżeli chcesz mieć jakąkolwiek przyszłość i nie zostać na wieki zgarbionym "czarnuchem" przy kompie. Bez angielskiego nie jesteś w stanie konsultować projektu z zagranicznym klientem, czyli albo będziesz pracował lokalnych firmach które słabo płacą, bo obsługują tylko biedny, polski rynek albo będzie to za Ciebie robił kierownik i będziesz wiecznie jego nygusem - w obu przypadkach będziesz słabo zarabiał.
schweppes

Postprzez mechanical designer » cze 11, 2017 23:11

Każdy z Nas zastanawia sie co robic aby nasza kariera szla do przodu i dobrze zarabiac. Chcialbym spytac o wasze zdanie nad jakimi cechami charakteru nalezy pracować. Z tego co ja zauważyłem w tej branzy najważniejsza jest umiejetnośc panowania nad emocjami, spokój a jednocześnie odwaga oraz umiejętność podejmowania decyzji.
Generalnie moim zdaniem aby w Polsce zarobic wieksze pieniadze trzeba kierunkować sie na stanowiska kierownicze. Tylko pytanie jak przebić szklany sufit w firmach i awansować ze stanowiska czysto konstrukcyjnego na związane z zarządzaniem?
mechanical designer

Postprzez jamaguwi » cze 12, 2017 07:58

Ja myślę, że należy jeszcze trochę poczekać na zmianę obecnej sytuacji, albo od razu iść na studiach w jakieś high-tech.
Pracowałem w branży dźwignicowej i to co teraz się tam dzieje to woła o pomstę do nieba. Tylko czekać aż się komuś coś na łeb zawali i zacznie się prawdziwa weryfikacja firm projektujących co to potrafią tylko wziąć rysunek suwnicy Famak czy inny GZUT i coś tam przerysować i zmienić. Jednocześnie widoczny jest brak ludzi, którzy potrafią ogarniać duże tematy i organizować/rozdzielać pracę. Jest też sporo firm i wolnych strzelców, którzy guzik w sumie umieją, ale egzystują i to czasem dobrze.
Na moim przykładzie mogę stwierdzić, że należy iść na swoje po kilku latach pracy. Jeżeli przed 30-tką nie zarabiasz dobrze to znak, że robisz coś źle. I wbić sobie do łba, że relokacja jest czasem niezbędna. O sumiennej pracy nie ma co wspominać.
jamaguwi

Postprzez Remal » cze 12, 2017 08:08

schweppes - ty na poważnie sprawdzasz oferty pracy dla inżyniera konstruktora na olx.pl i w UP?
Podpowiem jakie firmy dają tam swoje ogłoszenia - biedni desperaci, szukający do pracy także desperatów godzących się na takie biedne stawki. Obecnie 4000 brutto to stawka dla absolwenta bez doświadczenia. Konstruktor, który cokolwiek sobą reprezentuje, zna język i ma te 5 lat doświadczenia w branży, nie musi być rocket-science engineer, może liczyć spokojnie na 6000-8000 brutto. Powyżej 8000 to już specjaliści z wyższej półki, stanowiący jakieś 15% populacji.
Remal

Postprzez Arcus » cze 12, 2017 09:27

Przenosząc się do Lublina nie chcę zejść poniżej obecnego wynagrodzenia. Czyli rozumiem, że nie powinienem mieć większego problemu z osiągnięciem tej kwoty.
Ostatnio edytowany przez Arcus, cze 30, 2017 08:32, edytowano w sumie 1 raz
Arcus

Postprzez jkb91 » cze 12, 2017 09:56

Arcus napisał(a):Przenosząc się do Lublina nie chcę zejść poniżej obecnego wynagrodzenia 4tys. netto. Czyli rozumiem, że nie powinienem mieć większego problemu z osiągnięciem tej kwoty.

Jestem z Lublina. Obiecuje Ci kolego , ze przeprowadzajac sie do Lublina zrobiles najwieksza glupote swojego zycia ale zweryfikujesz to jeszcze po jakims czasie. Ja mysle ze jeszcze pol roku moze ciut dluzej i nie ma mnie tutaj.

Lublin jest dobry ale do pracodawcow bo jest tania sila robocza. Wpadajac ze Slaska zobaczysz czy PO mialo racje , ze Polska B nie istnieje.

Znam miejsce w Lublinie gdzie na start mozna bylo wylapac z 0 doswiadczeniem 3500 netto ale to wyjatek. Zawsze sie trafi ktos i tutaj kto potrzebujac specjalisty dobrze zaplaci ale ogolna srednia jest tragiczna. Stanowiska konstruktorskie , to w Lublinie srednio 2500 netto na reke, to jest srednia z tego co ja sie zdazylem zorientowac i przy tej stawce musisz juz byc doswiadczony, nikt tyle nie da dla srednio kumatej osoby. Gdybys mial doswiadczenie w Automotive raczej bys tyle wzial ale bez konkretnej wiedzy w danej specjalizacji mozesz sie mocno rozczarowac i wlasnie taka srednia ci wroze. Dla absolwenciakow stawki 1600-1800, 2 tys + znajomosc programu i bez doswiadczenia tez nie wystarcza na wyplate 2 tys na reke

Osobiscie nie wierze ,ze uda Ci sie kogos znalezc kto Ci zaoferuje takie pieniadze, co wiecej nie slyszalem jeszcze w Lublinie o konstruktorze , ktory bierze 4 tys(nie mowie ze nie ma ale tych co spotkalem to nizsze granice) calkowicie wylaczam z tej wypowiedzi powierzchniowke w ktorej sam pracuje bo tutaj juz zarobki moga byc sporo wyzsze ale sie do tego nie odnosze bo po wypowiedzi wnosze ze sie w tym nie specjalizujesz. Z Ansysem co najwyzej mogloby sie Ci udac jesli bys trafil oferte.

Przemysl ta przeprowadzke bo bedziesz tego zalowal. Tutaj nie ma przemyslu, nie ma jak podbijac tych stawek bo za malo pracodawcow. 100% znajomych, ktorzy stad wyjechali nie chce tutaj wracac, zarobki znacznie w gore , co ciekawe wiekszosc pojechala na Slask , Wroclaw, okolice.
jkb91

Postprzez Arcus » cze 12, 2017 10:02

Jeszcze się nie przeprowadziłem. Będzie to końcówka tego roku/pierwsze półrocze przyszłego. Jest to podyktowane "siłą wyższą". Nie zamierzam rezygnować z poziomu obecnego wynagrodzenia, dlatego pytam o zarobki w Lublinie, czy jest szansa na to. Nie musi to być praca stricte konstruktorska. Obliczenia i technologia też są oczywiście brane pod uwagę.
Arcus

Postprzez jkb91 » cze 12, 2017 11:55

z Ansysem to tylko w PZL Swidnik moznaby cos probowac i tam widze jakies lekkie szanse z taka umiejetnoscia zeby cos zarobic, wiem mniej wiecej gdzie kto ile placi w Lbn i w jakich programach. Ursus Solidworks + doswiadczenie mysle ze by z 2500 max mogli dac, Plastic Omnium dalby 3500 za Catie + ang ale bardzo trudno sie jest dostac , w Solidworksie przykladowo glowny konstruktor programista z bardzo duza wiedza narzedziowa delikatnie ponad 3tys zl i 5 lat stazu tak dla przykladu. Powiedzmy ze od 3 tys zaczyna sie osoba juz specjalizujaca sie w czyms. W mojej bylej firmie byla wywieszona kartka ze najwyzszaa kwota dla konstruktora to 4tys netto ze mozna tyle zarobic ale nikt do tego nigdy nie doszedl. Sipma jescze z tego co pamietam to chlopaki 1 rok stazu technolog lub konstruktor 1800zl. W tym miescie jak ogolnie masz na reke 3 tys zl jest uwazane za dobry zarobek i zdecydowana wiekszosc to 2 z kawalkiem i spora czesc wlasnie ok 2 tys.

kolega z firmy mial oferte jako konstruktor za 15E na godzine w PZL ale chcial 35 jako zewnetrzny contractor wiec tez kwestia tego co sie soba reprezentuje ma znaczenie.

Jesli chcesz te pieniadze to handel ale tez trzeva ubwazac na dzialke w jaka sie trafi poniewaz na lubelskim handel wyglada troszeczke inaczej bo ludzie sa biedni i niektorzy po prostu kompletnie nie maja przebicia w niektorych sektorach.

Dla kobiety sie tutaj przeprowadzasz? Ciagnij ja do siebie.
jkb91

Postprzez Remal » cze 12, 2017 12:14

Z tego co czytam, to Lublin jest jakieś 2000 zł w tyle za Polską zachodnią. Cóż przeprowadzka ze śląska do "Polski B" na pewno nie jest ekonomicznie uzasadniona, no ale wiadomo że mogą być inne, ważniejsze powody.
Remal

Postprzez Arcus » cze 12, 2017 13:02

jkb91, dzięki za cenne informacje. Wiedziałem, że w Lubelskim są niższe zarobki, ale nie wiedziałem jak się to ma do zawodu inż. mechanika, bardzo mało informacji na ten temat jest.
Arcus

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD