_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez Remal » cze 19, 2017 14:03

No niestety tak to wygląda w korporacjach, które mają zagraniczne pochodzenie i do PL przeniosły "projektowanie" dla oszczędności. Musisz szukać firm w pełni polskich i od razu nie nastawiałbym się na korporacje, a raczej mikro, małe i ewentualnie średnie firmy produkcyjne. W takich firmach faktycznie projektuje się od koncepcji, do nadzoru wykonawczego.
Remal

Postprzez bailaME » cze 19, 2017 14:16

No wlasnie o takie male firemki mi chodzi, wole miec nawet troszke wiecej pracy za podobne badz troszke wieksze pieniadze i byc odpowiedzialnym za caly projekt oraz tworzyc go od koncepcji. Nie chce natomiast wyladowac u zadnego janusza projektujac grabki czy lopaty. Wlasnie cos pokroju solaris/pesa, gdzie wiekszosc od koncepcjo robi sie samemu. Wiecie jak wyglada to w bombardierze ? Montownia dla bialych murzynow czy tez cos projektuja ? A moze cos ciekawego dla technologow by sie znalazlo, bo takie cos tez by mi ostatecznie odpowiadalo ?
bailaME

Postprzez dar1 » cze 19, 2017 14:34

bailaME napisał(a):No wlasnie o takie male firemki mi chodzi, wole miec nawet troszke wiecej pracy za podobne badz troszke wieksze pieniadze i byc odpowiedzialnym za caly projekt oraz tworzyc go od koncepcji. Nie chce natomiast wyladowac u zadnego janusza projektujac grabki czy lopaty. Wlasnie cos pokroju solaris/pesa, gdzie wiekszosc od koncepcjo robi sie samemu. Wiecie jak wyglada to w bombardierze ? Montownia dla bialych murzynow czy tez cos projektuja ? A moze cos ciekawego dla technologow by sie znalazlo, bo takie cos tez by mi ostatecznie odpowiadalo ?

A czemu nie chcesz pójść w kierowanie projektem lub coś w tym rodzaju?kasa jest większa
dar1

Postprzez ntr » cze 19, 2017 14:53

bailaME napisał(a): Nie wiem jak jest w UTC, moze ktos mi podpowie ?

R&D aktualnie słabo, bywało lepiej. Projekty do których Wrocław ma "design authority" to może 5% ogółu albo mniej, cała reszta to mniej lub bardziej złożone usługi inżynieryjne dla zagranicznych jednostek. Dużo zależy jak trafisz. Technolodzy myślę że nie mają co narzekać, coś tam się produkuje (coraz więcej) i bynajmniej nie są to uchwyty pod kubek. Park maszynowy na hali jest imponujący. Ogólnie jak się dobrze zakręcisz w firmie to można robić ciekawe rzeczy ale trzeba bardzo chcieć. Jak nie jesteś z tych którym się bardzo chce to będziesz siedział i robił prezentacje albo wypełniał tabelki w excelu, generalnie całą nieciekawą cześć pracy inżynierów z zachodu.
ntr

Postprzez bailaME » cze 19, 2017 15:29

No wlasnie jesli chodzi o project management to bawilem sie w to troche, moglem isc w tym kierunku, ale jest to straszna nuda jak dla mnie. Jesli nie znajde zadnych dalszych perspektyw na rozwoj jako konstruktor w Polsce to trzeba bedzie ruszyc na zachod :) Jedyny problem to taki, ze doswiadczony konstruktor z Polski dostaje mniej niz niemiecki absolwent, a rzadko kiedy przekracza 3k ojro netto (wiem to od kolegow, z ktorymi pracowalem, a ktorzy robia teraz dla oemow w monachium) :( Ciagle jednak licze na to, ze ktos z Was mnie oswieci i pomoze w wyborze, bo szkoda opuszczac wlasny kraj. Czytalem w tym watku kiedys ze sa firmy we wrocku, gdzie mozna zarobic i sporo ciekawego porobic, zastanawia mnie jednak to jak ich szukac, bo moga to byc branze, ktorych nie znam i byc moze bede musial wejsc w calkowicie nowa branze i rozwijac sie od poczatku. Dlatego prosze Was o pomoc. P.S. czy orientuje sie ktos jeszcze czy w Polsce rozwija sie gdzies dzial typu vehicle dynamics, symulacje adams/simpack ?
bailaME

Postprzez gallil3o » cze 20, 2017 14:24

bailaME napisał(a):Panowie, a czy moglibyscie polecic jakas sensowna firme we Wroclawiu, gdzie konstruktor wykonuje projekt od fazy koncepcji az do wdrozenia do produkcji ? Posiadam 7 lat doswiadczenia w projektowaniu autobusow w Solarisie w dziale R&D i niedlugo planuje przeprowadzke do Wroclawia. Znam troszke firm we Wroclawiu, ale sa to firmy typu ng, cadring, sii, ktore projektuja wszystko i tak naprawde nic, gdyz koncepcja wychodzi z OEMow, wiec goscie tak naprawde wydaje mi sie tylko klikaja w programach. Mialem okazje poznac sporo gosci z ng i cadringa i wszyscy wlasnie tylko klikali niestety, a ich wiedza to, przykro mowic, tragedia i to mnie przeraza, gdyz chcialbym wykonywac caly projekt wychodzac od wlasnych (badz dzialu r&d firmy) zalozen. Bylem na rozmowie w Wabco do r&d i powiedziano mi to samo, ze calosc wymyslana jest w niemczech, a tu tylko excel badz zmien czasami gwint na wiekszy. W Volvo w autobusach kumple z ng mowili ze wykonuja tylko proste elementy jak porecze czy blendy, a koncept tego co najwazniejsze powstaje u szweda. Nie wiem jak jest w UTC, moze ktos mi podpowie ? Albo np czy Kaemmerer naprawde pozwala rozwinac sie w plastikach badz karoserii jak dodatkowo biegle znam niemiecki, czy jest to tylko modelowanie w powierzchniowce pod wytyczne niemaszka ? Jest wreszcie Ge power, etomagnetic i bosch, ale czy tam samemu mozna od podstaw cos projektowac ? Pomozcie prosze, bo nie chce wdepnac w bagno po kilku latach pracy w R&D, gdzie wszystko sami od podstaw robimy.

z gory dzieki
pozdro

bailaME - piszesz, że pracujesz w Solarisie jako inżynier mechanik. Mogę mieć kilka pytań?

Jestem konstruktorem mechanikiem - Ojciec ma firmę w której kręciłem się od dzieciaka, aż po studia ( po studiach pracowałem z Ojcem ok 2 lata - konstrukcje spawane + konwencjonalna obróbka skrawaniem ). Za dzieciaka remontowałem jakieś komarki, simsonki + spawanie, skrawanie - ogólnie obracałem się cały czas blisko mechaniki i inżynierii. Niemniej wiadomo, jest to doświadczenie praktyczne które jest trudno do udokumentowania na CV. Później miałem 2 letni epizod z prowadzeniem własnego biznesu w branży internetowej - dużo umiejętności miękkich + zarządzanie przedsiębiorstwem i zespołem.

Teraz od roku wróciłem do branży inż. i poszukuję firmy gdzie właśnie osoba która jest mocno nastawiona na rozwój i z inicjatywą może się rozwijać przy ciekawych projektach, najlepiej w branży automotive + przy okazji rozwinąć się finansowo ( w perspektywie 2-3 lat do tych 5000 netto ).

Uwaga pytanie:

Czy Twoim zdaniem Solaris jest miejscem które by spełniało kryteria? Można się tam rozwinąć zawodowo i finansowo ?

Słyszałem, że w Solarisie z uwagi na dużą liczbę konstruktorów świeżo po studiach wynagrodzenia są zaniżone względem innych firm z wielkopolski?

Ogólnie nasłuchałem się raczej negatywnych opinii o Solarisie w kontekście konstruktorów i nabrałem uprzedzeń do tej firmy - może niesłusznie?

PS. Szukam dobrej roboty już od ponad 2 miesięcy - ciekawie jest czytać opinie niezależnych ludzi z branży którzy dochodzą do takich samych wniosków - Człowiek chciałby pracować w Polsce, w branży która jest jego pasją, ale wszystko wskazuje, że wchodzi w grę tylko zagranica LUB przebranżowienie ( handlowiec techniczny albo IT ) LUB własny biznes.

Pozdrawiam
gallil3o

Postprzez U~ » cze 20, 2017 14:50

^ 5 lat temu byłem na rozmowie w Solarisie i świadomie zrezygnowałem z udziału w procesie rekrutacyjnym po drugiej rozmowie. Kompletnie absurdalną wydała mi się prośba o przedstawienie referencji od mojego obecnego pracodawcy, który nawet nie wiedział, że biorę udział w procesie rekrutacyjnym do innej firmy. Po takiej prośbie podziękowałem i wyszedłem.

Oczywiście na przestrzeni lat mogło się to zmienić.

@bailaME
Szukasz firmy we Wrocławiu z działem R&D i własnymi pomysłami- polecam EBS Ink-Jet Systems.
Żaden automotive, ale generalnie praca dla konstruktora stosunkowo ciekawa, prowadzisz i rozwijasz własne projekty.
Mi się tam podobało, ale wybrałem kierunek przeciwny, czyli Poznań.
U~

Postprzez bailaME » cze 20, 2017 18:00

@gallil3o w solarisie mogles kiedys rozwinac się pod względem konstrukcji i to znacząco. Teraz to co innowacyjne zlecane jest na zewnatrz. Pod względem finansowym dobijesz do ściany 5000 brutto i zaczniesz szukac nowej pracy :) Ta firma to tragedia pod względem zarobkow, kto może to ucieka do VW, ale tam tez się ciężko dostać jak nie masz znajomości, bo za madrych nie chcą brac, gdyż nie robi się tam nic kreatywnego (choć kasa dobra), a boja się rotacji, by nie popsuc sobie opinii :) proste. Zostaje wiec emigracja, jeśli chcesz jako tako zarobić i się rozwijać jak rolka srajtasmy. W solarisie jest tak, ze jest kilku guru, którzy robili za miske ryzu przez 10 lat i więcej, bo w poznaniu nie było nic innego a nie byli wystarczająco dobrzy i nie znali jezykow by móc emigrować, ale dostali drugą miskę ryżu podwyżki i teraz mowia młodym co i jak maja rysować. i tak to się toczy az w końcu się stoczy, bo wszystkie innowacyjne projekty zlecane sa juz na zewnątrz, wiec niedługo pewnie jeszcze bardziej zaniza pensje, gdyż inżynier będzie tylko od składania części w 3D. Jak chcesz sie rozwijac i masz pchac się w automotive bądź transport to polecam MAN w Monachium, wejdź na strone są oferty na entwicklungsingenieur nie tylko busy ale tez LKW tylko dostać się niełatwo. mi się nie udało. może dlatego ze nie jestem Niemcem ? nie wiem :)

@U~ moglbys napisac na priva czy udało Ci się znaleźć cos ciekawego w poznaniu ?
bailaME

Postprzez ll » cze 20, 2017 20:04

Ostatnio dostałem ofertę pracy :

Dzień Dobry,
Aktualnie dla naszego Klienta z branży automotive w Poznaniu lub Starachowicach poszukujemy specjalisty na stanowisko Konstruktor Catia. Pański profil oraz doświadczenie zawodowe wydają mi się odpowiednie pod kątem tej oferty.

Główne zadania na stanowisku Konstruktora Catia to Udział w projektach rozwojowych oraz we wdrażaniu nowych rozwiązań konstrukcyjnych w zakresie życzeń klienta, przygotowywanie dokumentacji technicznej 3D w oprogramowaniu CATIA V5 oraz konstrukcyjne opracowanie zleceń klientów w zakresie wyposażenia pojazdów.

Oczekiwania:
- min. 4 lata doświadczenie na podobnym stanowisku (możliwe jest doświadczenie 3+ jeżeli było one związane z branżą automotive i tworzywami sztucznymi);
- znajomość i doświadczenie w obsłudze programu Catia V5 – warunek konieczny;
- co najmniej dobrej znajomości języka angielskiego lub niemieckiego;
- doświadczenie w konstrukcji elementów wyposażenia (np. deski rozdzielczej, fotele, panele boczne) będzie dodatkowym atutem;

Czyli prawdopodobnie chodzi o Solarisa. Była możliwość współpracy B2B - i z wielkim bólem dupy byli w stanie zapłacić 20 Euro/h. Jaki zakres obowiązków niewiem, bo od rekrutera uslyszysz ze odpowiedzialnosc niewiadomo jaka a w praktyce konczy się na modelowaniu w CATII według wytycznych. No i to jest kontrakt czyli planować na takim czymś jakieś stałe lokum jest bardzo ryzykowne bo nie znasz momentu, w którym rezygnują z usług firm zewnętrznych. Czyli trzeba to traktować jako okazja do szybkiego nachapania się(jak na polskie warunki)...
Ostatnio edytowany przez ll, cze 20, 2017 20:13, edytowano w sumie 1 raz
ll

Postprzez U~ » cze 20, 2017 20:09

bailaME napisał(a):@gallil3o w solarisie mogles kiedys rozwinac się pod względem konstrukcji i to znacząco. Teraz to co innowacyjne zlecane jest na zewnatrz. Pod względem finansowym dobijesz do ściany 5000 brutto i zaczniesz szukac nowej pracy :) Ta firma to tragedia pod względem zarobkow, kto może to ucieka do VW, ale tam tez się ciężko dostać jak nie masz znajomości, bo za madrych nie chcą brac, gdyż nie robi się tam nic kreatywnego (choć kasa dobra), a boja się rotacji, by nie popsuc sobie opinii :) proste. Zostaje wiec emigracja, jeśli chcesz jako tako zarobić i się rozwijać jak rolka srajtasmy. W solarisie jest tak, ze jest kilku guru, którzy robili za miske ryzu przez 10 lat i więcej, bo w poznaniu nie było nic innego a nie byli wystarczająco dobrzy i nie znali jezykow by móc emigrować, ale dostali drugą miskę ryżu podwyżki i teraz mowia młodym co i jak maja rysować. i tak to się toczy az w końcu się stoczy, bo wszystkie innowacyjne projekty zlecane sa juz na zewnątrz, wiec niedługo pewnie jeszcze bardziej zaniza pensje, gdyż inżynier będzie tylko od składania części w 3D. Jak chcesz sie rozwijac i masz pchac się w automotive bądź transport to polecam MAN w Monachium, wejdź na strone są oferty na entwicklungsingenieur nie tylko busy ale tez LKW tylko dostać się niełatwo. mi się nie udało. może dlatego ze nie jestem Niemcem ? nie wiem :)

@U~ moglbys napisac na priva czy udało Ci się znaleźć cos ciekawego w poznaniu ?

^Pisałem w tym wątku wcześniej, że zrezygnowałem z konstrukcji i poszedłem w kierunku lean i szczerze mówiąc po kilku miesiącach jestem bardzo zadowolony. Nikt nie dzwoni do mnie o dziwnych porach, nie zabieram roboty i stresu do domu i zarabiam pieniądze, które w Poznaniu, na stanowiskach typu konstruktor/technolog moim zdaniem są nieosiągalne, ewentualnie osiągalne dla nielicznych.

Jakie zarobki Cię interesują? Mogę ewentualnie podpowiedzieć, gdzie byłem na rozmowach i jakie kwoty mi proponowano.

Btw. chodzą słuchy, że w starym zakładzie MANa w Tarnowie Podgórnym VW otworzy produkcję silników.
Na ile jest to realne- nie wiem, ale informacja z kilku niezależnych źródeł, więc kto wie..

@II
Raczej nie Solaris tylko MAN. W Solarisie męczą NXa, jeżeli dobrze pamiętam.
U~

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD