_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez mrpl » lip 09, 2017 10:27

schweppes napisał(a):No i wtedy firmy były państwowe, duże i nierentowne. Działy konstrukcyjne miały przerost zatrudnienia. W normalnej gospodarce najwyraźniej nie opłaca się już rozdzielać tych dwóch funkcji i robi to jedna osoba.

W USA generalnie dalej robią to 2 osoby i nic nie idzie w tym kierunku żeby robiła jedna. Bo nie opłaca się zajmować konstruktora detalowaniem albo rysunkiem technicznym czy liczeniem tolerancji gdyż od tego jest u nich drafter i robi to lepiej, taniej i szybciej. Wszystko jest ustandaryzowane do tego stopnia że w normie znajdziesz np. jakie informacje konstruktor ma przekazać drafterowi żeby ten robił swoje.
Tak w ogóle to macie trochę ignoranckie podejście do draftingu, tak jakby żadna wiedza nie była do tego potrzebna, a tymczasem drafterzy to często jedyne osoby dobrze znające rysunek techniczny w firmie i jak jest na produkcji z czymś problem to czasami trzeba wołać draftera żeby zinterpretował rysunek. Jak trzeba coś z tego rysunku policzyć to też robi to drafter, bo nikt inny nie potrafi. Najgorzej jak ktoś myśli że potrafi i robi to źle, jak wielu konstruktorów ma z rysunkami:)
mrpl

Postprzez Remal » lip 09, 2017 10:52

mrpl
Sorry, może Ty sam nie potrafisz zinterpretować rysunku technicznego albo dobrać tolerancji i czegoś policzyć. Nie wiem jak jest w USA, ale jeśli już, tak jak piszesz, to konstruktor i drafter powinni mieć zbliżone wykształcenie kierunkowe i potrafić na poziomie rysowania to samo. Żenada ...
Remal

Postprzez mrpl » lip 09, 2017 11:15

Ja akurat jestem drafterem i dobrze widzę co kto potrafi jeśli chodzi o rysunki.
Zresztą żeby zobrazować o czym mówimy, policz sobie np. minimalną grubość ścianki między otworem a krawędzią bryły z rysunku z załącznika. I wyobraź sobie że wynik to za mało, ale masz pokazać każdą wartość jaką uwzględniłeś w obliczeniach i przygotować z tego raport. Przykładowy problem na którym wyłoży się 99% konstruktorów.
A dobry drafter policzy to dobrze w 2 min.
Załączniki
fig_2-13.jpg
mrpl

Postprzez Remal » lip 09, 2017 11:24

Fajny klocek, ja się zajmuję raczej kilkutonowymi maszynami o napędzie często ponad 500 kW. A gdzie jest ten problem w grubości ścianki klocka?
Remal

Postprzez mrpl » lip 09, 2017 11:33

To jest tylko przykładowy klocek i przykładowy problem (jeśli można coś co się liczy 2 min nazwać problemem) ale niczym nie różni się od rzeczywistych spotykanych przy projektowaniu wyrobów do produkcji seryjnej.
mrpl

Postprzez piotrekm13 » lip 09, 2017 20:55

mrpl napisał(a):Ja akurat jestem drafterem i dobrze widzę co kto potrafi jeśli chodzi o rysunki.
Zresztą żeby zobrazować o czym mówimy, policz sobie np. minimalną grubość ścianki między otworem a krawędzią bryły z rysunku z załącznika. I wyobraź sobie że wynik to za mało, ale masz pokazać każdą wartość jaką uwzględniłeś w obliczeniach i przygotować z tego raport. Przykładowy problem na którym wyłoży się 99% konstruktorów.
A dobry drafter policzy to dobrze w 2 min.

Myślę że nie każdy dobry drafter to będzie potrafił, bo niektórzy rysują też rysunki np. hal stalowych i nigdy w swojej karierze nie widzieli takich tolerancji. A to nie znaczy że są słabi w swoim fachu. Jak to kiedyś ktoś napisał w tym temacie, wystarczy być dobrym w tym co się robi. Potem to tylko umieć się odpowiednio cenić i to już połowa sukcesu do dobrych zarobków. Później to duży wpływ ma na pewno zakres obowiązków. Wykucie zasad tolerancji i wprawa w posługiwaniu się nimi nie zapewni ci zarobku jeśli tyko to będziesz robił. Końcowa wypłata zależy też od branży i zapotrzebowania specjalistów. Jeśli to nie jest "modna" branża" to nawet pracując na wsi na końcu świata można się odpowiednio cenić.
piotrekm13

Postprzez mrpl » lip 09, 2017 22:38

piotrekm13 napisał(a):
Myślę że nie każdy dobry drafter to będzie potrafił, bo niektórzy rysują też rysunki np. hal stalowych i nigdy w swojej karierze nie widzieli takich tolerancji. A to nie znaczy że są słabi w swoim fachu. Jak to kiedyś ktoś napisał w tym temacie, wystarczy być dobrym w tym co się robi. Potem to tylko umieć się odpowiednio cenić i to już połowa sukcesu do dobrych zarobków. Później to duży wpływ ma na pewno zakres obowiązków. Wykucie zasad tolerancji i wprawa w posługiwaniu się nimi nie zapewni ci zarobku jeśli tyko to będziesz robił. Końcowa wypłata zależy też od branży i zapotrzebowania specjalistów. Jeśli to nie jest "modna" branża" to nawet pracując na wsi na końcu świata można się odpowiednio cenić.

Dobry drafter z automotive, czy aerospace, zrobi dokumentację hali stalowej bez problemu o ile będzie pamiętał żeby dostosować się do poziomu zrozumienia na produkcji (wiadomo że jest inny tam gdzie leci produkcja seryjna a inny tam gdzie jednostkowa), natomiast dobry projektant hal stalowych nie poradzi sobie z dokumentacją na produkcję seryjną.
Ja na zarobki nie narzekam, są większe niż większość ludzi tu podaje a zajmuję się wyłącznie draftingiem. Ale to wynika właśnie z tego że mało kto rozumie rysunek techniczny używany w firmach które robią high-tech.
mrpl

Postprzez gambolo » lip 11, 2017 09:11

Ogłoszenie ciągle wraca ale stawa ewoluuje do góry. Poprzednia oferta była 7k brutto dla kierownika.

http://www.pupdebica.pl/oferty_pracy/of ... /4958.html
gambolo

Postprzez Beere » lip 11, 2017 16:25

gambolo napisał(a):Ogłoszenie ciągle wraca ale stawa ewoluuje do góry. Poprzednia oferta była 7k brutto dla kierownika.

http://www.pupdebica.pl/oferty_pracy/of ... /4958.html

Jesteś z okolic Dębicy?
Beere

Postprzez gambolo » lip 11, 2017 22:02

jestem
gambolo

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD