_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ll » lip 13, 2017 16:46

A nie zmieniło się ostatnio prawo dla ludzi na polskiej działalności wykonujący robote u niemieckiego klienta ??
Czy Ty aby troche na pol legalnie robisz co robisz ??
Zerowy vat = czestsze kontrole skarbowe

Tak to w skrócie wygląda w normalnym kraju - duża odpowiedzialność i zaangażowanie + kompetencje = odpowiednia kasa. bez zadnego bolu dupy.Jeszcze niemiecki manager bedzie skakal wokol ciebie i sie pytal czy jest wszystko OK.

U nas = dopiepsza ci robota bo dobrze ci idzie.

Kompetentny polak za granica jest odpowiednio doceniany.

Przerabialem "equal oportunity" amerykanskie, niemieckie, chinskie, angielskie, szwedzkie - i najgorzej to funkcjonuje w naszym kraju wsrod swoich.
ll

Postprzez power20 » lip 13, 2017 20:58

Tydzień temu obroniłem mgr. inż mechanika (MiBM na PG).

Od czterech miesiący jestem na stażu jak inż, produkcji (process engineer) w dużej firmie z Niemieckim kapitałem. Do tej pory pracowałem 3 dni w tygodniu ze względu na uczelnie i dostawałem 11 zł na godzinę na rekę. Kierownik umówił, że po obronie bedzie rozmowa o przejściu na umowę o pracę na pełen etat. Jaką kwotę mogę zaproponować ? Dodam, że firma mieści się na zadupiu i mają dość duży problem z zatrudnieniem nowych inżynierów. Myślałem nad 4k brutoo czyli 2 853,96 zł neto , tylko boję się, że parsknie śmiechem że tyle chce.
power20

Postprzez schweppes » lip 13, 2017 21:37

Też skończyłem MiBM na PG (UCPiAP) i "za moich czasów", czyli kiedy ja miałem pierwsze rozmowy jako absolwent w 2010 roku "wołane" przez nas stawki to były 2200-2500, a dostawało się od minimalnej do 2200-2300, w skrajnych przypadkach do 2500. Średnia krajowa była 2500.

Dziś średnia krajowa to jest ok. 3000 netto, czyli o ok. 20% więcej i stawki początkowe też powinny o ~20% wzrosnąć.

I tak chyba jest, bo mam już info z pierwszej ręki, że najczęściej absolwenci podają kwotę wywoławczą w zakresie 2500-3000 netto i chyba już w większości firm da się wyrwać 2500-2800 netto na początek.

Wg mnie dobrze dobrałeś tę kwotę i jest to obecnie realne do dostania. Zwłaszcza że sprzyjają Ci następujące czynniki:
- wyjątkowo niskie bezrobocie
- lokalizacja firmy ograniczająca podaż kandydatów
- jesteś już wdrożony w temat

Teraz, jeżeli absolwentowi zależy na pracy i nie jest na rozmowie tylko dla sportu, wg mnie najoptymalniejszą kwotą na początek jest obecnie 3800-3900 brutto (2700-2800 netto). Nie ma efektu psychologicznego trójki z przodu netto, nie ma też czwórki z przodu brutto, a licząc "brutto brutto", czyli całkowity koszt pensji (ZUS pracodawcy i składki na FP i FGŚP) nie będzie piątki z przodu. Jest to też wyraźnie, choć nieznacznie poniżej średniej krajowej, więc stawka nie powinna szokować i po okresie próbnym można z tego zrobić 3000-3200 netto, a po 2-3 latach dobrej pracy coś w okolicach 4000.

Dochodzi też fakt, że jesteś inżynierem produkcji, czyli stanowisko bardziej operacyjne, które szybciej na siebie pracuje i jest łatwiej wycenialne, więc wg mnie łatwiej wyciągnąć dobrą kasę. Konstruktor ma dużego laga między pensją a przyniesionym firmie zyskiem, czyli kredytuje się pracodawcą, czyli jest mu odcinane za ten kredyt. Na produkcji lag jest dużo mniejszy. Dlatego konstruktor na początku dostaje mało i musi czekać na wzrost pensji, jak firma zobaczy że jej się opłaca, a taki mechanik utrzymania ruchu często od razu dostaje docelową lub prawie docelową stawkę.
schweppes

Postprzez mrpl » lip 14, 2017 07:14

Powiedz 4500 brutto, nie wyśmieją Cię, najwyżej powiedzą że ciut za dużo i powiedzą ile max możesz dostać.
mrpl

Postprzez FTW » lip 14, 2017 11:35

ll napisał(a):A nie zmieniło się ostatnio prawo dla ludzi na polskiej działalności wykonujący robote u niemieckiego klienta ??

A co ma ten VAT odprowadzać bo lubi płacić podatki? Takie są zasady w UE odnośnie świadczenia usług, zresztą podobnie jak z zawieraniem transakcji między firmami. Polecam się doszkolić z podatków, VAT, B2B i innych takich rzeczy jeśli chcecie zarobić więcej niż 3000 netto na umowie o prace.
FTW

Postprzez ll » lip 14, 2017 12:48

FTW napisał(a):
ll napisał(a):A nie zmieniło się ostatnio prawo dla ludzi na polskiej działalności wykonujący robote u niemieckiego klienta ??

A co ma ten VAT odprowadzać bo lubi płacić podatki? Takie są zasady w UE odnośnie świadczenia usług, zresztą podobnie jak z zawieraniem transakcji między firmami. Polecam się doszkolić z podatków, VAT, B2B i innych takich rzeczy jeśli chcecie zarobić więcej niż 3000 netto na umowie o prace.

W przypadku kazdego myslacego freelancera jak odzyskasz VAT przy rozliczeniach zakupu samochodu, czy jakichkolwiek srodkow trwalych w naszym kraju w przypadku reverse charge?? kontrola skarbowa ??? Wybacz ale mnie nie musisz doszkalać. Niewiem jak Ty ale ja lubiłem mieć odliczenia VAT - Taki ze mnie Janusz.
ll

Postprzez sokolasty » lip 14, 2017 15:42

Reverse charge jest od lat już. Nie występuje o zwrot VAT, bo nie chce mi sie z kontrolą walczyć. Co ma wisieć, nie utonie, a i tak pomysłu na zagospodarowanie tej gotówki nie mam. Kilkanaście tysięcy fiskus mi jest dłużny z tego tytułu, to fakt.

Co do legalności: gdybym siedzial więcej niż 183 w Niemczech w ciągu roku, to musiałbym mieć tam działalność i z tamtej działalności fakturować. Ale nie spędzam - bo Polska, Węgry, Czechy, Francja...
Secundo, gdybym miał fakturować z działalności niemieckiej, duuużo drożej opodatkowanej i społecznie oskładkowanej - zabawa w prace za granicą nie miałaby sensu. Ostałoby się mi na tyle mało pieniędzy, ze etat w Polsce byłby konkurencyjny, biorąc pod uwagę koszty życia, różnice kulturowe (kto poza Polską, w rozmowie o występowalności w FMEA, rozumiałby tekst "Tupolew miał nie pier....ć, a pier...nął"?). Jedno, co Niemcy maja lepsze to piwo.

EDIT:
FTW: albo do stu EUR netto doliczam 23%, i o tyle dostaję więcej, następnie od zakupów VAT odliczam i o tyle mnie płacę ja do urzędu, albo do stu EUR nie doliczam VAT, a VAT w zakupach place tak czy tak. Dzisiaj, przez to, ze ja place VAT id swoich zakupów (technicznie odprowadza go sprzedawca, ale place ja), a nie odprowadzam VATu od tego, co sprzedam, powstaje luka. To US mi jest teraz dłużny nadpłacony VAT. Zeby go dostać, musze zawnioskować, a to automatycznie mi ściąga na łeb kontrolę. A mi sie nie chce. Poczekam, az sie nazbiera dużo pieniądza, albo bede zamykal działalność. Alternatywnie: zacznę fakturować klienta w Polsce na 23% i przez jakis czas bede należność do US kompensował dlugiem, który US u mnie ma.
sokolasty

Postprzez ll » lip 14, 2017 16:24

Te 183 dni funkcjonowalo od dawna ale to mozna miec gdzies bo to nie jest w polskim interesie zeby wygonoc cie do placenia podatkow zagranice. Tutaj moze ci niemiecki nacjonalizm podatkowy zaszkodzic. Zmienilo sie jakos prawo - nie gnebilem tematu ale nawet janusze zaczeli oferowac prace za granica pod warunkiem zatrudnienia w niemieckim oddziale. Zorientuj sie zebys czasem jak to lubia robic externom nie zaliczyl noga dupa brama.
ll

Postprzez CFA » lip 14, 2017 17:06

sokolasty napisał(a): US mi jest teraz dłużny nadpłacony VAT. Zeby go dostać, musze zawnioskować, a to automatycznie mi ściąga na łeb kontrolę. A mi sie nie chce

Tylko pierwszy raz, może dwa, potem już się przyzwyczajają do Twojego modelu działania. Miałem tak w latach dziewięćdziesiątych. No i zależy ile masz tego zwrotu, bo jak tylko z jakichś drobnych zakupów bieżących do działalności, to może faktycznie nie warto. Ja obecnie stale - co miesiąc wykazuję zwrot w deklaracji - mam raz do roku czynności sprawdzające, ale to raczej z powodu kwot powyżej 10 tys, średnio raz na 5 lat jakaś kontrola. Więc proszę nie straszyć, że skarbówka gnębi. Ja mam akurat klasyczną stawkę 0% a nie reverse charge - czego niektórzy tu nie odróżniają.
CFA

Postprzez topinż » lip 14, 2017 17:32

sokolasty napisał(a): Nie występuje o zwrot VAT, bo ...

W takim to złodziejskim kraju żyjemy. Tłumaczyłem ten problem kiedyś w Ruminii, oni nie mogli zrozumieć o co chodzi, u nich się płaci (a przynajmniej tak było parę lat temu) wszystkie podatki (VAT, dochodowy, od wynagrodzeń itd) jedną kwotą, a z deklaracji wynika co na co idzie. U nas oczywiście złodziejstwo wymyśliło tak żeby przedsiębiorcę zgnębić jak tylko się da. Upomnisz się o jakiś zwrot - kontola. A kontrola wg urzędów nie może być bezpodstawna (bo przecież kosztuje i nie może nic nie przynieść), więc będą kopać tak dugo aż coś znajdą dezorganizując ci pracę przez długi czas (znam ludzi, u których kontrole trwały tygodzniami i w koło coś chcieli, coś im pokaż , coś im przynieś, coś wytłumacz, a roboty za ciebie nikt nie zrobi - to są realne straty), chyba że zastosuje się metodę podania im łatwo jakiejś bzdury żeby mieli że znaleźli i dadzą jakąś małą karę i z bani.
topinż

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD