_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez chruścik » gru 30, 2006 12:44

Wiatm. Jestem obecnie studentem Wojskowej Akademii Technicznej na wydziale: mechanika i budowa maszyn. Ostatnio zrobiłem certyfikac autodaca 2007 w 2D. w niedługim czasie zamierzam tez zdać 3D i zacząć poznawać bardziej ambitne programy służace do projektowania.
Po tym co tu przeczytałem to zastanawiam sie po co ja sie ucze.... jeśli niektorzy konstruktorzy i projektanci (wyższe wykształcenie + doświadczenie) zaraciaja 1500, 2000 zł na reke. przecież to sa śmieszne pieniadze.
zarobki specjalistów powinny zaczynać się od 4-5 tyś na reke. zaraz mi ktos odpisze.... żebym zszedł na ziemie, bo bujam w obłokach. Ale taka jest prawda, nie po to sie ucze 5 lat na, żeby po studiach zarabiać 2000 zł . studiuje na uczelnii technicznej, gdzie napawde nie jest łatwo. Mogłem wybrać jakiś łatwy kierunek jak np. "zarządanie i makijaż". Ale postawiłem sobie cel i go zrealizuje, bede specjalistą w konkretnej dziedzinie
:D to takie moje spostrzeżenia, myśle że gro młodych inżynierów zgodzi sie ze mną i bedzie dążyło do zmiany mentalności pracodawców. pozdrawiam
chruścik

Postprzez Ivaho » gru 30, 2006 14:30

Nie wiem czy nei za późno zszedłeś na ziemie ;)

To faktycznie flustrujące ze przedstawieciel byle firmy farmaceutycznej mający tylko dobry "bajer" ma 5 razy więcej niż łebski konstruktor czy programista. Czy jeden i drugi w jednym :/
CAD: SW,SE, Inventor, Catia5, UG NX2, AC
CAM: EdgeCam, MasterCam, Espritcam, Delcam, UG, Catia, PEPS
Mech: TOS, Haas, Charmilles, Mikron
Ivaho

Postprzez Blemi » gru 30, 2006 16:11

chcieć a miec jest różnica chruścik,

jednak to prawda że w WAWIE absolwenci odważni są i wysoko sie cenią :)

i doradze ci coś, odpuść sobie studia i zrób certyfikacje na spawacza w EU i na zachód tyle tam zarobisz,
Pozdr
BLemi
Blemi

Postprzez chruścik » gru 30, 2006 18:26

To po co sie uczyć... zdobywać wiedze... rozwijać własną myśl intelektulna... pójde może za Twoją radą i będę np. pakował hamburgery w fastfoodzie i będę mial z tego lepsze pieniądze niż bedąc inżynierem :)
obecnie moge isc do pracy i zarabiać 2 tyś.... ale wole skończyć szkołe, zdobyć wykształcenie. A ile bede zarabiał po studiach... tyle ile wypracuje. Studia teraz sa dla mnie najważniejsze, więc poświecam sie bezgranicznie temu zajęciu.

Zeszłej zimy rozmawiałem z człwoiekiem, który odsnieżał przystanki i on dostawał 1700 zł (sezonowa praca). Więc nie mow mi że moje "marzenia" są wygórowane. jestem młody ambitny... wiec dopne swojego celu
chruścik

Postprzez alcam » sty 01, 2007 20:03

Witam wszystkich którzy mają coś do powiedzenia.
Po przeczytaniu waszych postów stwierdzam że młodzi mają rację, aby dobrze zarabiać należy najpierw zacząć się cenić ('Chyba że myślicie że Pracodawcy was docenią') co jest mało prawdopodobne.
A wyjazd za granicę nie jest żadnym rozwiązaniem, tej pracy nikt za nas nie wykona, chyba że ci ze wschodu będą mniej żądali.
Ja tam wolę pracować w kraju, a co do zarobków to tak jak napisał "Ivaho" każdy zarabia tyle ile ma wiedzy i może ją poprzeć faktami.
Widziałem wielu Inżynierów którzy mówili że znają Auto Cada, a przy prostych rysunkach 2D mieli duże problemy, Ale znam również Gościa po szkole zawodowej, który zna parę programów (MDT, Solid Works, Master Cam, Alpha Cam, Edge Cam) i potrafi wykonywać formy do wtryskarek od początku do końca.
Uważacie że ten Inżynier powinien zarabiać lepiej od tego Gościa bo ma wykształcenie na papierze a zero doświadczenia.

Ja myślę że żaden pracodawca już po zatrudnieniu nie patrzy na ładny dyplom, tylko sprawdza co gość potrafi i na ile to pomoże zarobić firmie(czyli jemu samemu) to tyle może Pracownikowi zapłacić.

Więc nie przejmujcie się że jeden czy drugi pracodawca was nie docenił, może wasza wiedza nie odpowiadała potrzebom i wizjom tych firm, ale są inne i każdy w końcu znajduje to co mu odpowiada. Czasami pieniądze to nie wszystko.

Acha programuję i zażądzam w pewnej firmie maszynami pięcioosiowymi programowanymi na postach mam 2500zł/netto
podkarpacie. Ale również w innych firmach nieźle dorabiam po godzinach na umowę o dziełao, około 1500-2500zł/netto
jak dobrze będzie się rozwijała sytuacja gospodarcza w tym roku to myślę że da się zarobić jeszcze lepiej.
Życzę wszystkim w tym Nowym 2007 roku lepszych zarobków.
alcam

Postprzez jag_daw » sty 01, 2007 22:17

1. A co w takiej sytuacji jak zaczyna się pracę i zna się już oprogramowanie używane w firmie, wówczas pracodawca nie musi wysyłać nowego pracownika na szkolenia, jakaś premia za znajomość softu moim zdaniem się należy na początku. Za granicą szkolenia dla nowych pracowników to norma, a w Polsce warunkiem zatrudnienia jest znajomość (często biegła) jakiegoś CADa.

2. Myślę, że zarobki inżynierów w Polsce są niskie dlatego że można oszczędzić tylko na ludziach; za maszyny (niemieckie, czy włoskie), soft (amerykański, angielski czy francuski), elektronikę, systemy sterowania trzeba płacić tyle co na zachodzie, czyli grubą kasę (na zachodzie nie jest to aż taki wydatek dla firm) bo polskich nie ma albo są niedoceniane; jeszcze nie widziałem na tym forum żeby ktoś chwalił PRONUM'a. Zastanawia mnie to dlaczego nie ma, co robili polscy inżynierowie przez ostatnie 50 lat? To w pewnym stopnie wina systemu, czy się stoi czy się leży... . Byłem na praktyce w pewnej firmie, gdzie dzisiaj robi się ciekawe urządzenia z zakresu elektrotechniki sterowane PLC, ale właściciel mówił że 20 lat temu najważniejsze było przekonać kierownika, że do czyszczenia elektroniki przemysłowej najlepszy jest spirytus spożywczy... . Także z takich względów jesteśmy dziś krajem drugiej kategorii pod względem technologicznym i wszystko jest drogie.
Ostatnio edytowany przez jag_daw, sty 02, 2007 08:29, edytowano w sumie 1 raz
jag_daw

Postprzez PaMa » sty 02, 2007 14:01

Witam,

co do zarobkow oabsolwentow, bedac na 4 roku studiow zarabialem 1800netto.
Zmienilem prace i zarabiam 2400-3000 netto - jako swiezy absolwent. Praca w biurze projektowym. Zarobki wahają sie oczywiscie od ilosci projektow w miesiacu. Dodatkowo przy delegacjach zawsze cos wiecej kasy zostaje :D

Takze uwazam, ze nie ma jednolitej recepty na zarobki. Skonczone 2 kierunki,jezyki obce ang-niem no i zdobyte doswiadczenie.
Ale uwazam,ze dyplom ma tu znaczene drugorzedne, liczy sie doswiadczenie i umiejetnosci, powtarzam umiejetnosci a nie tak jak to ma miejsce u wiekszosci studentow/absolwentow -> klikanie w ikony, bo klikaczy jest wielu.
Everything should be designed as simple as possible, but not simpler.
PaMa

Postprzez Blemi » sty 02, 2007 21:13

alcam napisał(a): każdy zarabia tyle ile ma wiedzy i może ją poprzeć faktami.

gówno prawda,robiłem plastiki i urządzenia i dostawałem gówniane pieniądze na tle ludzi w krajach UE gdzie tam mają kłopoty z otwarciem i modyfikacją modelu. A goście w kraju którzy bardziej byli błyskotliwi w oczach szefa zarabiali prawie drugie tyle. Faktem jest ze im sie to skonczyło. Zarabiali większe pieniądze ci którzy zmieniali kapcie w pracy i jedli kanapki przygotowywane przez żony , (w tym co robią może byli poukładani ale smaku to nie miało), a Ci co wtryniali bułke z pasztetem kupionym po drodze do pracy, lub zupki chinskie zarabiali zdecydowanie mniej ale za to ich wyroby sprzedawały sie tysiącami sztuk.
I gdzie tu logika ?

alcam napisał(a):Ale również w innych firmach nieźle dorabiam po godzinach na umowę o dziełao, około 1500-2500zł/netto
jak dobrze będzie się rozwijała sytuacja gospodarcza w tym roku to myślę że da się zarobić jeszcze lepiej.

jasne
jeszcze chwile będziesz trawe kosił i ogrodzenia robił, widziałeś konstruktorów czy technologów na zachodzie aby po pracy dorabiali ?
tez dorabiam, czasem tyle co ty, czasem pary razy więcej ale czy o to w tym chodzi ? tez jestem z podkarpackiego a jeżdze po całej polsce.
Pozdr
BLemi
Blemi

Postprzez Bobik » sty 05, 2007 15:51

Blemi - popieram Cię w 100%. Jeśli ktoś mówi, ze ma dobrze, bo dorabia po pracy to znaczy że zarobki w niej ma gówniane i musi dorabiać. Wszystko fajnie, ze troche kasy dodatkowo wpadnie, ale niestety coś za coś (odbywa sie to kosztem rodziny, odpoczynku, zdrowia). Ja tam bym wolał natyrać się w jednej pracy, ale wiedzieć za co. Niestety, tak nie ma i też trzeba dorobić, chociaż wiem ze to kiedyś mi bokiem wyjdzie.
Przepraszam, ala gadanie Alcama o "predyspozycjach i wiedzy" mnie wnerwia. To taka sama głupia gadka jak prezydenta (czy pramniera, dla mnie to wsio jedno :) ) że gospodarka w kraju się rozwija i bezrobocie spada. To oczywiście prawda, tylko ze dlaczego jednocześnie ZUS ogłasza ze mu bankrutwo grozi? A ja mówię tak: nie bierzcie madrale kasy z unii i zamknijcie granicę na chwilę, zobaczymy jak realnie wygląda bezrobocie i rynek pracyu w tym kraju. no i mam nadzieję, że wjedziemy niedługo w Euro to się okaże jakie mamy realne zarobki. Pewnie będzie to połowa bezrobocia w krajach normalnych.

Może i narzekam, ale krew mnie zalewa po takich optymistach. Rynek pracy nie istnieje, a ludzie którzy są odpowiedzielni za rządzenie lecą sobie z nami w jaja. Ulubione powiedzenie dyra mojej firmy jest takie "no, co ja mogę". Nic nie może, ale brać po 10 tys. w miesiąc może. Też jest po studiach, też jest inżynier. Więc skąd taka róznica?

Odpowiem jeszcze do tych , którzy mieli inne zdanie niż Chruścik. Gdybym miał szansę na cofnięcie czasu, wyjechałbym stąd od razu. Kiedyś piłkarz Wojtek Kowalczyk na pytanie czy wyjeżdżać czy nie odpowiedział tak: "Jasne że wyjeżdżać. U nas Cię opierdolą i nie zapłacą, na zachodzie zawsze zapłacą a jak Cię opierdolą to i tak tego nie będziesz wiedział" :D . Trochę śmieszne, ale taka prawda.
Bobik

Postprzez Jurczak » sty 05, 2007 20:27

A jak to jest że mój wujek który projektuje tylko 2D piece hutnicze i koksownicze, czasem nawet wielkie kilkunastoosobowe projekty ale wciąż 2d zwykły rysunek techniczny zarabia około 5000. Ty czy tu decyduje czas pracy?(starszy projektant - ponad20 lat w zawodzie). Chyba tak prawda ?
Jurczak

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD