_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » lip 16, 2017 11:55

sokolasty napisał(a):
gouda napisał(a):Bo Czechy mają sprawiedliwszy system podatkowy a nie taką patologie jak mamy w Polsce, dlatego przy przychodzie powiedzmy do 20 tyś. (bo to zależy jeszcze od innych czynników) opłaca się firma w Czechach powyżej już niekoniecznie.
W Polsce to biedota płaci najwyższe podatki.

Nie wiem, dlaczego system podatkowy w Czechach nazywasz sprawiedliwszym, niż w Polsce w kontekście wysokości stawek, skoro PIT w Czechach jest wyższy niż w Polsce.

Biedota nie płaci najwyższych podatków. Biedota jeszcze dostaje pieniądze. Kilka lat temu, przy wprowadzaniu ulgi podatkowej na dziecko, padło pytanie: a co, jeśli ktoś płaci mniej PIT, niż mógłby otrzymać zwrotu? Otóż: otrzyma bezpośrednio do kieszeni różnicę!

Więc proszę, hamuj się. Trochę rozsądku.

gouda napisał(a):Nie to nie kwestia matematyki ale polityki i logbbingu. Przez lata w Polsce rządziła neoliberalna prawica będąca na usługach korporacji zachodnich i wielkiego biznesu, więc wiadomo że sprzyjali swoim mocodawcom.

1. Przez ile lat miałeś tę neoliberalną prawicę? Jakie to partie? Które to rządy?

2. To jest kwestia matematyki. Google zapłaciło w Irlandii za 2015 raptem 500EUR CIT (bodajże 2015). Wielkie firmy dostają solidne rabaty, bo tworzą lokalne i lokalnie opodatkowane PITem miejsca pracy. Per saldo opłacalne dla gospodarki. To, że krótkowzroczne, to inna sprawa. Już UE nad tym pracuje.

Nie zgodzę się z Tobą. Po 1 piszesz o patologii a nie biedocie. Rodzina która ma 7000 brutto, 2 dzieci, nie jest patologią, ale do bogaczy zaliczyć ich nie zaliczysz. Tacy ludzie płacą największe podatki, choćby z racji ymowy o pracę - składki na ubezpieczneie społeczne płacą jako % od zarobków. Przedsiębiorca płąci jak sam to napisałeś śmieszny ryczałt to po 1.
Po drugie, bogaci ludzie na etatach, jeśli zarabiają powyżej gónego progu podatkowego nie płacą od tej kwoty przekraczającej stawkę progu podatkowego składek na ubezpieczenie społeczne - kolejna niesprawiedliwość.
Dochodzi możliwość wliczenia w koszty uzyskania dochodu samochodu, ale to dotyczy tylko przedsiębiorców - kolejna niesprawiedliwość.

Mamy więc zatem taką sytuację że nieroby i patologia tak jak piszes zżyją na koszt państwa.
Ci co pracują na etatach mają trochę lepiej płacą najwyższe podatki (propcentowo czyli oddają największy odsetek swoich przychodów państwu). Ci najbogatsi płacą podatki symbolicznie.

Nie pisz mi o google i innych korporacjach - tworzą miejsca pracy? Wiesz ile małych firm połknął google i "zrestruktoryzował"? Widze że jesteś zwolennikiem korporacji - ja jestem zwolennikiem właśnie małych firm.
JEśli jest tak wspaniale jak piszesz to dlaczego w USA jest tak gigantyczne rozwarstwienie społeczne? W Polsce to rozwarstwienie również w dramatyczny sposób się pogłębia. Jak uważasz, dlaczego są takie napięcia w Europie? Przez uchodźców? Bzdura, powodem jest obniżenie stopy życiowej zachodnich europejczyków - a czemu tak się dzieje skoro PKB czy nawet PKB per capita rośnie? Temu że zyski konsumują właśnie korporacje - nie tylko oczywiście ich niemoralnie bogaci właściciele ukryci za setkami funduszy kapitałowych - pieniądze są w dużej części marnotrawione po przez żle zorganizowane korporacje - sam pracujesz wiesz jak jest. Wiesz ile środków marnuje się w dużych firmach - zdecydowanie więcej niż w małych gdzie właściciel wszystkiego pilnuje. Tak że na ten temat możemy długo polemizować.

System będzie wtedy sprawiedliwy kiedy bogaty zapłaci co najmniej tak samo wyskoki podatek jak ten biedny czy średniozamożny (procentowo) - w dzisiejszym świecie niestety jest inaczej.
gouda

Postprzez r4n » lip 16, 2017 12:49

sokolasty napisał(a):System będzie wtedy sprawiedliwy kiedy bogaty zapłaci co najmniej tak samo wyskoki podatek jak ten biedny czy średniozamożny (procentowo) - w dzisiejszym świecie niestety jest inaczej.

z tego co pamiętam ktoś się nawet kiedyś podjął próby oszacowanie tej kwoty, która rok, rocznie "rozmywa się"gdzie. Ta kwota była oszacowana na równowartość łącznie rocznego PKB USA i Japoni.
r4n

Postprzez gambolo » lip 16, 2017 21:21

gouda napisał(a):System będzie wtedy sprawiedliwy kiedy bogaty zapłaci co najmniej tak samo wyskoki podatek jak ten biedny czy średniozamożny (procentowo) - w dzisiejszym świecie niestety jest inaczej.

Taki system będzie sprawiedliwy tylko w jednym utopijnym przypadku. Prawo odnośnie spółek kapitałowych zostanie zniesione i każda firma, korporacja czy inna spółka będzie musiała mieć imiennego właściciela. Wtedy będzie wiadomo kto co ma i jakie osiąga zyski.
W obecnej strukturze prawnej wszystko jest rozmyte - zwłaszcza poprzez spółki spółek i raje podatkowe. Tylko że to utopia bo tym "bogatym " nigdy to nie będzie na rękę.
gambolo

Postprzez ciosq » lip 17, 2017 21:06

Cześć wam drodzy forumowicze, pracuję jako inżynier spawalnik (mam IWE)/ Inżynier produkcji / Technolog w firmie zajmującej sie produkcją konstrukcji stalowych (tak jakby trzy 3 w 1). Moja obecna firma zbytnio nie chce dać mi podwyżki po zrobieniu IWE za wlasną kasę. Ile powinienem zarabiać, obecnie mam 3000 brutto ?
ciosq

Postprzez Majklu » lip 17, 2017 21:33

Czy papier IWE jest Ci potrzebny w obecnej pracy ?
Po drugie, ile masz doświadczenia?
Majklu

Postprzez Makowiecki39 » lip 17, 2017 21:51

Cześć wam drodzy forumowicze, pracuję jako inżynier spawalnik (mam IWE)/ Inżynier produkcji / Technolog w firmie zajmującej sie produkcją konstrukcji stalowych (tak jakby trzy 3 w 1). Moja obecna firma zbytnio nie chce dać mi podwyżki po zrobieniu IWE za wlasną kasę. Ile powinienem zarabiać, obecnie mam 3000 brutto ?

Z rozmów z ludźmi po mechanice - duże miasto, dla przekroju konstruktorów, technologów, programistów CNC, jakościowców. Ludzie, którzy negocjują stawki lub zmieniają prace przy niemożności dogadania się, wygląda to średnio tak:

- świeżo po studiach + niewielkie doświadczenie (praktyki, staże, kilka miesięcy pracy) - 2500 - 3500 zł netto.
- 2 lata doświadczenia 3500 - 4500 zł netto,
- 4 lata 4500 - 5500 zł netto,
- później już kwestie indywidualne decydują o stawkach (języki, umiejętności miękkie, nisza, wyjazdy, łączenie kilku funkcji w jednej (np.zarządzanie projektem + konstrukcja).
Makowiecki39

Postprzez sokolasty » lip 17, 2017 22:01

Gouda
1. To ty w końcu o biedocie, czy klasie średniej?

2. Nie wiem, w którym miejscu zauważyłeś niechęć do małych firm i zachwyt wielkimi.

3. Dlaczego akurat - procentowo - przynajmniej takie same obciążenie jest sprawiedliwe? Nie wiem. Sprawiedliwe jest płacenie za usługę/produkt, a nie składki do wspólnego wora. Jedziesz autem, płacisz podatki w paliwie. Im więcej jeździsz, tym więcej spalasz, tym więcej płacisz. Proste? Proste! To jest sprawiedliwe. Jak idziesz do sklepu po bułki, płacisz tyle samo, co Sebastian Kulczyk, jak i Zbyszek the Homeless, czy też jednak idziesz z PITem w garści?

Sprawiedliwość społeczna to inna bajka. Jest zwycięstwem cywilizacji nad buszem.

4. Jeśli nie mam budżetu na auto, to jeżdżę autobusem i pociągiem, do którego rząd / samorząd dopłaca. Mam korzyść ze wspólnego wora. Jeśli zaś mam budżet na auto, szarpnę sie na, uwaga Avensis 2.2 diesel - płacę 18.6% akcyzy i 23%VAT - od akcyzy też. Podatek od podatku. Płacę wiec procentowo więcej, niż to wynika wprost z PIT. Zamiast wina za 5 zł kupię wino za 25 zł. Płacę więcej? Płacę!

5. Tak, płacę niski ZUS. I będę miał śmiesznie niską emeryturę. Płacę dobrowolne ubezpiecznie chorobowe - i za trzy tygodnie chorooweo dostałem 1200 zł.
Etatowcy, którzy powyżej 250% nie płacą więcej ZUS, będą mieli emeryturę na poziomie 2.5. Nadto, płacą wyższy podatek, bo skoro nie placą ZUS, to mają wyższą podstawę opodatkowania.

Tym niemniej, bezapelacyjnie podpisuję się pod stwierdzeniem, że etatowcy są najbardziej waleni w rogi. W tym wątku przynajmniej raz już to napisałem.

Długie słowo końcowe:
gdybym miał płacić takie same składki na ZUS i takie same podatki PIT i VAT, jak etatowcy; gdybym nie miał możliwości odliczenia VAT, PIT od zakupów, moja działalność dawałaby mi raptem 50% więcej, niż etat w Polsce (bo urlop, bo porządne chorobowe, bo wyższa emerytura, bo niższe koszty życia, bo prawdziwie żadna odpowiedzialność finansowa, bo nawet karta Multisport czy inny Medicover). Sądzisz, że bym wówczas "eksportował moc przerobową mózgu" i przywoził do Polski pieniądze? Skutkiem obłożenia mojej działalności takimi samymi obciązeniami jak u etatowców byłoby tylko tyle, że płaciłbym podatki od polskiego etatu, mniej więcej jedną piątą (sic!) tego, co dzisiaj. A ile ich płacę, nietrudno zgrubsza na podstawie mojej stawki, którą przecież podałem, policzyć. Utrzymuję jednego profesora Politechniki dzisiaj. Na etacie nie utrzymałbym doktoranta.
sokolasty

Postprzez ciosq » lip 17, 2017 23:19

Majklu napisał(a):Czy papier IWE jest Ci potrzebny w obecnej pracy ?
Po drugie, ile masz doświadczenia?

Firma ma wdrożony system 1090 oraz 3834 także IWE jest mi potrzebne , doświadczenia obecnie mam 2 lata - rok jako inspektor kontroli jakości przy produkcji zbiornikow ciśnieniowych i wymiennikow ciepła oraz rok w innej o firmie jako technolog /spawalnik /
ciosq

Postprzez Majklu » lip 17, 2017 23:42

3k brutto to ja mam po kilku miesiącach doświadczenia. Niektórzy moi znajomi w woj. małopolskim zaraz po studiach złapali roboty za 3k, ale netto. Także stawka mega mega słaba.
Majklu

Postprzez sokolasty » lip 18, 2017 07:27

ciosq napisał(a):Cześć wam drodzy forumowicze, pracuję jako inżynier spawalnik (mam IWE)/ Inżynier produkcji / Technolog w firmie zajmującej sie produkcją konstrukcji stalowych (tak jakby trzy 3 w 1). Moja obecna firma zbytnio nie chce dać mi podwyżki po zrobieniu IWE za wlasną kasę. Ile powinienem zarabiać, obecnie mam 3000 brutto ?

Twoje wynagrodzenie jest, cóż, przykro to mówić, ale niepoważne.
sokolasty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD