_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » lut 08, 2018 09:20

CFA napisał(a):
gouda napisał(a):Konstruktorzy z reguly zarabiaja o wiele wiecej niz podstwowe wynagrodzenie ktorym piszemy.

To jest właśnie statystyka. Tych pięciu konstruktorów, którzy tu się udzielają myśli, że jak oni zarabiają więcej niż podają w necie, to wszyscy tak mają. I to jest błędne myślenie. Dodatkowo jak na konstruktorów, to pojęcie o statystyce bardzo słabe. Z reguły, to konstruktor zarabia 4-6tys brutto. Ci najlepsi - jeśli pozostają w zawodzie- to mają tyle ile oponenci schweppesa myślą, że zarabia każdy konstruktor. Schweppes ma rację w dwóch sprawach: po pierwsze średnia wynagrodzeń, którą on podaje jest po prostu średnią a nie marzeniem konstruktora. Druga sprawa to kwestia bardziej ekonomiczna: mianowicie nie ma w Polsce przemysłu i konstruktorzy w Polsce w większości przypadków (znowu statystyka - są oczywiście tacy, którzy tworzą coś kreatywnego, ale to margines) zajmują się umieszczeniem w urządzeniu/projekcie produktów konstruktorów nazwijmy to koncernowych. Ktoś tu nawet pisał, ze to nieprawda a za chwilę w tej samej wypowiedzi, że tak jest, ale że to się zmienia. Tyle, ze to nie jest kwestia lat tylko pokoleń. Byłem kiedyś konstruktorem i handlowcem też - obecnie jestem głownie technologiem. Dla kolegi gouda handlowiec to pętak, który tylko papla a często jest to człowiek z wiedzą inżynierską większą od niejednego konstruktora - więc ostrożnie z ocenami. Obecnie mam kontakt i z handlowcami i z konstruktorami. Jeśli miałbym oceniać wiedzę tych ludzi ( w przypadku konstruktorów na podstawie tego co tworzą -czyli jaką dają dokumentację wykonawczą), to konstruktorzy polscy nie wypadają najlepiej. Proponowałbym dwa razy pomyśleć zanim się coś palnie.

Bralem udzial w rekrutacji kilku konstruktorow w ostatnim czasie. Poza tym wspolpracowalem z headhunterem wiec moje infomacje nie sa wyssane z palca i nie wynikaja z nieznajomosci statystyki jak piszesz. Moje zarobki sa w okolicy 9000 netto wiec zarabiam wiecej niz konstruktor ale tez pelnie inne obowiazki.

Nie krytykuje wszystkich handlowcow krytykuje tego tu pana ktory szkaluje kolegow i innych uzytkownikow tego forum.
Jasne ze sa handlowcy z kompetencjami tecjbicznymi ale jest ich maly osetek
Jasne ze sa tacy ktorzy maja ogromna smykalke do intwresow, wysoko rozwiniete kompetencje miekkie i potrafia sprzedac ci wszystko. Takim fachowcem nie jest tez Pan Schweepes.

Mam inna opinie na temat polskich konstruktorow niz Ty. Pracuje w miedzynarodowych zespolach z niemcami, z wlochami,z francuzami, z belgami, z brytyjczykai i z hiszpanami.

Twoje zarzuty o braku wiedzy jesli chodzi o podstawy statystyki sa krzywdzace, tak jak krzywdzaca jest opinia o polskich konstruktorach.

Byc moze tez jestes po prostu po drugiej strony barykady i sam jako przedsiebiorca zatrudniasz konstruktorow i dlatego piszesz to co jest w twoim interesie?
gouda

Postprzez CFA » lut 08, 2018 09:52

gouda napisał(a):Twoje zarzuty o braku wiedzy jesli chodzi o podstawy statystyki sa krzywdzace, tak jak krzywdzaca jest opinia o polskich konstruktorach.
Byc moze tez jestes po prostu po drugiej strony barykady i sam jako przedsiebiorca zatrudniasz konstruktorow i dlatego piszesz to co jest w twoim interesie?

Moja opinia też jest statystyczna. Jako konstruktor i handlowiec stykałem się z wieloma ludźmi - i konstruktorami i inżynierami projektu i technologami i handlowcami i nie wyciągam takich pochopnych wniosków jak Ty co do poziomu ich wiedzy. Ogólnie mogę powiedzieć, że poziom wiedzy ogólnej technicznej jest słabszy u młodszych - ale to już raczej kwestia modelu kształcenia. Statystycznie Ty tez pracujesz z wybranymi ludźmi i pewnie jest to wyselekcjonowana grupa tych najlepszych - warto o tym pamiętać i nie uogólniać. Nie zatrudniam akurat konstruktorów, bo jestem jedynie wykonawcą ale dzięki temu mam możliwość oceny dokumentacji tworzonej przez firmy niemieckie, angielskie i polskie. To gównie producenci maszyn i urzadzeń przemysłowych. Od pojedynczych części po małe kompletne podzespoły. Ocena ta nie wypada dobrze dla nas. Nawet jeśli jest to zwykła blaszka, to jedni rysują to po prostu lepiej, czytelniej, dając komplet niezbędnych informacji do montażu czy wykonania na rysunku. Ocena jest z ostatnich 20 lat, więc już przekrojowa.

PS
A co do konkretów, to jak już tu pisałem ostatnio szukałem jakiegoś inżyniera - pal licho czy konstruktor czy inna specjalizacja. Pomyślałem, że wszystkiego nauczę, potrzebny był człowiek z techniczną duszą. Miałem jedno dodatkowe wymaganie - znajomość niemieckiego - taka podstawowa do komunikacji z klientami. I tego warunku mi nikt nie spełnił, a z angielskim też było cienko :-)
CFA

Postprzez gambolo » lut 08, 2018 10:32

CFA napisał(a):Moja opinia też jest statystyczna. Jako konstruktor i handlowiec stykałem się z wieloma ludźmi - i konstruktorami i inżynierami projektu i technologami i handlowcami i nie wyciągam takich pochopnych wniosków jak Ty co do poziomu ich wiedzy. Ogólnie mogę powiedzieć, że poziom wiedzy ogólnej technicznej jest słabszy u młodszych - ale to już raczej kwestia modelu kształcenia. Statystycznie Ty tez pracujesz z wybranymi ludźmi i pewnie jest to wyselekcjonowana grupa tych najlepszych - warto o tym pamiętać i nie uogólniać. Nie zatrudniam akurat konstruktorów, bo jestem jedynie wykonawcą ale dzięki temu mam możliwość oceny dokumentacji tworzonej przez firmy niemieckie, angielskie i polskie. To gównie producenci maszyn i urzadzeń przemysłowych. Od pojedynczych części po małe kompletne podzespoły. Ocena ta nie wypada dobrze dla nas. Nawet jeśli jest to zwykła blaszka, to jedni rysują to po prostu lepiej, czytelniej, dając komplet niezbędnych informacji do montażu czy wykonania na rysunku. Ocena jest z ostatnich 20 lat, więc już przekrojowa.

Mam styczność z dokumentacją techniczną od włochów, belgów i francuzów.
Poziom techniczny uważam w zdecydowanej większości za mierny - chodzi o sam fakt wykonania dokumentacji na poziomie kreślarskim: braki wymiarowe, błędy, brak kompletnych rysunków, wymiary narzucone z tzw. palca co po weryfikacji wywraca projekt. Często zdarzają się tez standardowe błędy projektowe typu kolizje elementów które powinny być sprawdzone na poziomie walidacji modelu 3D.
Myślę że deprecjonowanie polskich konstruktorów czy inżynierów jest na wyrost. Wszędzie pracują tylko ludzie a nasz poziom techniczny wcale nie jest niższy niż tych na zachodzie.
gambolo

Postprzez CFA » lut 08, 2018 10:51

gambolo napisał(a):Mam styczność z dokumentacją techniczną od włochów, belgów i francuzów.
Poziom techniczny uważam w zdecydowanej większości za mierny - chodzi o sam fakt wykonania dokumentacji na poziomie kreślarskim: braki wymiarowe, błędy, brak kompletnych rysunków, wymiary narzucone z tzw. palca co po weryfikacji wywraca projekt. Często zdarzają się tez standardowe błędy projektowe typu kolizje elementów które powinny być sprawdzone na poziomie walidacji modelu 3D.
Myślę że deprecjonowanie polskich konstruktorów czy inżynierów jest na wyrost. Wszędzie pracują tylko ludzie a nasz poziom techniczny wcale nie jest niższy niż tych na zachodzie.

No ale właśnie w tej konkurencji Włosi, Belgowie czy Francuzi, to jednak druga liga :-)
CFA

Postprzez CFA » lut 08, 2018 11:02

mrpl napisał(a):Rozumiem że jak schweppes podaje statystyki to w przypadku konstruktorów jest wiarygodne bo my projektujemy same śrubki i huśtawki (swoją drogą, chciałbyś zobaczyć kiedyś obliczenia jednej śrubki wielkości M3 gdzie raport miał 40 stron a4?) ale do statystyk dla handlowców nie można wrzucać tych którzy tę śrubki i huśtawki sprzedają bo schweppes sprzedaje ważne i drogie maszyny? :D

Jest to wiarygodne, bo jest to statystyka. Ci którzy projektują naprawdę, kierują projektom, zarabiają z tej górnej półki statystyk a ci którzy tylko przesuwają te produkty mają ochłapy. To dobrze, że jesteście w tej kreatywnej połówce, ale źle, że myślicie, że wszyscy są dobrze opłacani i myślicie, że tak jest ogólnie. Ja się włączyłem do dyskusji ponownie tylko dlatego, że zauważyłem bezzasadny atak na statystyki. Trzeba umieć je interpretować a nie zaklinać rzeczywistość.
Ofiarą padł akurat schweppes (pewnie ja będę następny :-)) ale gdyby statystyki przytoczył jakiś konstruktor, to też byście go odsądzili od czci i wiary i deprecjonowali jego wiedzę i umiejętności?
CFA

Postprzez mrpl » lut 08, 2018 11:29

CFA napisał(a):
mrpl napisał(a):Rozumiem że jak schweppes podaje statystyki to w przypadku konstruktorów jest wiarygodne bo my projektujemy same śrubki i huśtawki (swoją drogą, chciałbyś zobaczyć kiedyś obliczenia jednej śrubki wielkości M3 gdzie raport miał 40 stron a4?) ale do statystyk dla handlowców nie można wrzucać tych którzy tę śrubki i huśtawki sprzedają bo schweppes sprzedaje ważne i drogie maszyny? :D

Jest to wiarygodne, bo jest to statystyka. Ci którzy projektują naprawdę, kierują projektom, zarabiają z tej górnej półki statystyk a ci którzy tylko przesuwają te produkty mają ochłapy. To dobrze, że jesteście w tej kreatywnej połówce, ale źle, że myślicie, że wszyscy są dobrze opłacani i myślicie, że tak jest ogólnie. Ja się włączyłem do dyskusji ponownie tylko dlatego, że zauważyłem bezzasadny atak na statystyki. Trzeba umieć je interpretować a nie zaklinać rzeczywistość.
Ofiarą padł akurat schweppes (pewnie ja będę następny :-)) ale gdyby statystyki przytoczył jakiś konstruktor, to też byście go odsądzili od czci i wiary i deprecjonowali jego wiedzę i umiejętności?

No tylko inżynier sprzedaży i przedstawiciel handlowy to identyczne zawody, różnią się tylko produktami. Inżynier sprzedaży nazywa się inżynier tylko dlatego żeby wywołać wrażenie profesjonalnego technicznego podejścia do klienta. Nie twierdzę że niektórzy nie są profesjonalistami z wiedzą techniczną, ale zwykle jedyna inżynieria jaką się w tym zawodzie uprawia to inżynieria społeczna. Konstruktor układów hydraulicznych nazwą natomiast niczym nie różni się od konstruktora huśtawek stąd w statystykach wszyscy są w jednym worku. A czemu czepiamy się tak schweppesa? To jest temat o zarobkach inżynierów mechaników i powstał głównie po to żeby ludzie mogli chwalić się swoimi zarobkami co byłoby punktem odniesienia dla innych czytających. Ma to realny wpływ na rynek pracy ponieważ temat pojawia się w google jako jeden z najwyższych wyników. Ale jak się okazało nie można się pochwalić zarobkami bez durnego komentarza niektórych, którzy uważają że cały czas żyjemy w poradzieckim kołchozie i nie mamy prawa zarabiać więcej niż on uważa. Będzie przytaczał statystyki, oferty z Urzędu Pracy, obrażał, byleby udowodnić, że ludzie którzy się tu wypowiadają to banda frustratów którzy podają tutaj swoje wymarzone zarobki z myślą że rekruterzy to przeczytają i wezmą pod uwagę a z rzeczywistością nie na to nic wspólnego. Nie o to chodzi, chodzi o to żeby inżynier mechanik wiedział ile można zarabiać w tym zawodzie jak się ktoś postara i mógł o tym po prostu pogadać anonimowo z innymi. Jaki schweppes masz interes w rozwalaniu tego wątku oprócz bycia pożytecznym idiotą lub trollem działającym w określonym celu? Ochrona biednych żuczków które na rekrutacji krzykną sobie za dużo?
mrpl

Postprzez CFA » lut 08, 2018 11:54

mrpl napisał(a): To jest temat o zarobkach inżynierów mechaników i powstał głównie po to żeby ludzie mogli chwalić się swoimi zarobkami co byłoby punktem odniesienia dla innych czytających. Ma to realny wpływ na rynek pracy ponieważ temat pojawia się w google jako jeden z najwyższych wyników. Ale jak się okazało nie można się pochwalić zarobkami bez durnego komentarza niektórych, którzy uważają że cały czas żyjemy w poradzieckim kołchozie i nie mamy prawa zarabiać więcej niż on uważa. Będzie przytaczał statystyki, oferty z Urzędu Pracy, obrażał, byleby udowodnić, że ludzie którzy się tu wypowiadają to banda frustratów którzy podają tutaj swoje wymarzone zarobki z myślą że rekruterzy to przeczytają i wezmą pod uwagę a z rzeczywistością nie na to nic wspólnego. Nie o to chodzi, chodzi o to żeby inżynier mechanik wiedział ile można zarabiać w tym zawodzie jak się ktoś postara i mógł o tym po prostu pogadać anonimowo z innymi.

Przytoczono statystyki. Czy to jest durny komentarz? Tak samo jak ataki na przytaczającego. Z pewnością głupotą z jego strony jest przytaczać dla tej grupy zawodowej zarobki z ogłoszeń w PUP, ale widziałem tu też linki do innych opracowań - agencji czy badania rynku z danymi niewiele się różniącymi. Sprzeczacie się o aktualność danych, tak jakby ten jeden rok miał jakieś znaczenie. Zróbcie sobie aproksymację na kolejne lata, żeby dyskutować o tym co będzie w 2020 a i tak istota tych danych się nie zmieni. Nadal szary konstruktor w małej miejscowości będzie miał statystycznie 2000netto a na drugim biegunie 8000netto - a wiedza i kompetencje moga być podobne. Jak ktoś potrafi odczytać poprawnie te dane, to będzie doskonale wiedział ile może zarabiać w jakiej firmie i na jakim stanowisku. Ale w sumie jak ludzie się "energiczniej" spierają, to wątek robi się ciekawszy. :-)
Ostatnio edytowany przez CFA, lut 08, 2018 12:20, edytowano w sumie 1 raz
CFA

Postprzez mrpl » lut 08, 2018 12:18

CFA napisał(a):Przytoczono statystyki. Czy to jest durny komentarz?

Okraszony stwierdzeniem, że to że ktoś słyszał że szwagier brata wujka zarabia 10 brutto nie znaczy że to realne zarobki? Mega durny, bo to realne zarobki niektórych tutaj, a temat jest właśnie o tym, a nie o statystyce, którą każdy może przeczytać.
CFA napisał(a):Sprzeczacie się o aktualność danych, tak jakby ten jeden rok miał jakieś znaczenie.

U mnie zarobki między 2016 a 2017 wzrosły o 40%. Ani jakiś wielki awans ani większa odpowiedzialność.
To też będzie dobry rok bo we Wro jest takie ssanie na IT że ludzie się przebranżawiają. I to nie pojedyncze przypadki a właściwie wszystkie młode żuczki które nie wybiły się na tyle żeby mieć w miarę satysfakcjonującą pensję w branży mechanicznej. Siłą rzeczy spowoduje to wzrost zarobków.
mrpl

Postprzez CFA » lut 08, 2018 12:24

mrpl napisał(a):
CFA napisał(a):Przytoczono statystyki. Czy to jest durny komentarz?

Okraszony stwierdzeniem, że to że ktoś słyszał że szwagier brata wujka zarabia 10 brutto nie znaczy że to realne zarobki? Mega durny, bo to realne zarobki niektórych tutaj, a temat jest właśnie o tym, a nie o statystyce, którą każdy może przeczytać.

Przeczytać faktycznie każdy. Zrozumie niewielu. I to jest z mojej strony bardziej o tym. To, że szwagier brata zarabia 10 tys, to nie znaczy, że KAŻDY czytający ten wątek będzie tyle zarabiał.
CFA

Postprzez mrpl » lut 08, 2018 12:39

Przecież nikt tak nie twierdzi. Ale udowadnianie nam, czyli ludziom którzy zarabiają powyżej mediany, górnego kwartylu lub będących nawet w 5% czy 2% najlepiej zarabiających w zawodzie, że nie warto zachęcać ludzi aby walczyli o swoje zarobki, doszkalali się (przede wszystkim z języków) i podnosili inne kwalifikacje, bo statystyki wskazują że i tak prawdopodobnie nie będą zarabiać tyle co my, jest zupełnie bez sensu, nie uważasz? Ci co zarabiają najwięcej nie patrzą na statystyki tylko robią swoje i to jest mój główny przekaz do wszystkich czytających ten wątek którzy zastanawiają się czy warto iść w ten zawód - dziś powiedziałbym że warto - nie tak jak do IT, ale jeśli ktoś to lubi to jak najbardziej. Trzeba być po prostu w tym dobrym, przeciętność to za mało.
mrpl

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD