_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez CFA » lut 08, 2018 14:01

mrpl napisał(a):Przecież nikt tak nie twierdzi. Ale udowadnianie nam, czyli ludziom którzy zarabiają powyżej mediany, górnego kwartylu lub będących nawet w 5% czy 2% najlepiej zarabiających w zawodzie, że nie warto zachęcać ludzi aby walczyli o swoje zarobki, doszkalali się (przede wszystkim z języków) i podnosili inne kwalifikacje, bo statystyki wskazują że i tak prawdopodobnie nie będą zarabiać tyle co my, jest zupełnie bez sensu, nie uważasz? Ci co zarabiają najwięcej nie patrzą na statystyki tylko robią swoje i to jest mój główny przekaz do wszystkich czytających ten wątek którzy zastanawiają się czy warto iść w ten zawód - dziś powiedziałbym że warto - nie tak jak do IT, ale jeśli ktoś to lubi to jak najbardziej. Trzeba być po prostu w tym dobrym, przeciętność to za mało.

Ale to prawda uniwersalna. Odnosi się do każdego zawodu. Są przeciętni lekarze, prawnicy, inżynierowie i oni nigdy nie będą osiągać zarobków z górnego pułapu, jeśli się czymś innym nie wyróżnią. Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że jestem konstruktorem z wykształcenia. Ale niestety słabym konstruktorem, żeby nie powiedzieć tylko przeciętnym. Owszem byłem dobry obliczeniowo, ale brakowało mi takiego polotu konstrukcyjnego, inwencji - wiecie o czym piszę. W zasadzie wszystkie moje kolejne stanowiska w różnych firmach i obecna działalność wynikają i są powiązane ze znajomością niemieckiego i ta dodatkowa umiejętność umożliwiła mi podjęcie tematów, których nie mógł zrealizować inżynier lotny, z wyobraźnią jeśli chodzi o konstruowanie, ale bez możliwości kontaktu ze swoim klientem. Postawiłbym w przypadku młodych - tak jak piszesz- raczej na edukację w jakimś specjalnym kierunku - albo język albo jakaś inna wiedza, której nie ma każdy konstruktor.
(ja znam się też dość dobrze na podatkach- takie hobby) Natomiast nie chciałbym, żeby z tej dyskusji wyciągać wniosek, że skoro tu się udzielają goście co dobrze zarabiają, to może wystarczy tylko krzyczeć w necie i już zaproponują 10tys.
CFA

Postprzez mrpl » lut 08, 2018 14:32

No i jeszcze fakt: 4k brutto to się dostawało we Wrocławiu 5 lat temu na start po studiach. Jak ktoś wołał mniej to i tak dostał te 4k. Sam wzrost cen przez ostatnie lata powinien spowodować że teraz taką wyjściową stawką powinno być ok 5k. Jeśli ktoś z 5 letnim doświadczeniem w dużym mieście dalej nie wyszedł poza 6k brutto to sorry - na własne życzenie stoicie w miejscu. Takie są realia w moim regionie - dlatego nie wierzę statystyce. Wiem, że bogatszy region niż większość, ale żeby aż tak, że właściwie żeby zarabiać poniżej mediany, trzeba być kompletnie nieogarniętym?
mrpl

Postprzez CFA » lut 08, 2018 15:47

mrpl napisał(a):No i jeszcze fakt: 4k brutto to się dostawało we Wrocławiu 5 lat temu na start po studiach. Jak ktoś wołał mniej to i tak dostał te 4k. Sam wzrost cen przez ostatnie lata powinien spowodować że teraz taką wyjściową stawką powinno być ok 5k. Jeśli ktoś z 5 letnim doświadczeniem w dużym mieście dalej nie wyszedł poza 6k brutto to sorry - na własne życzenie stoicie w miejscu. Takie są realia w moim regionie - dlatego nie wierzę statystyce. Wiem, że bogatszy region niż większość, ale żeby aż tak, że właściwie żeby zarabiać poniżej mediany, trzeba być kompletnie nieogarniętym?

Ja jestem z Wrocławia. Proponuję, żebyś podał nazwy choćby kilku firm gdzie dają te 5tys brutto zielonemu na start.
Możesz nie wierzyć statystykom- tyle się natrudziłem a zrozumienia statystki nie ma nadal.
Pisałem już, że mam dane z ZUS i z biur rachunkowych i 6k brutto to są wyjątki (wśród inżynierów na zwykłych, szeregowych stanowiskach) a nie norma po pięciu latach pracy. (dane są ze spółek, gdzie raczej nie wchodzi w grę koperta).
Kroisz wszystkich swoją miarą, a nie wszyscy są ponadprzeciętni.
Istotą najprostszego modelu statystycznego jest to, że w firmie gdzie pracuje 5 konstruktorów średnia zarobków jest przykładowo 5,5tys a tylko jeden zarabia powyżej.
CFA

Postprzez schweppes » lut 08, 2018 16:11

Moje obserwacje w Gdańsku (zarobki porównywalne z Wrocławiem):
- absolwent: od minimalnej (coraz rzadziej) do max. 4000 brutto (rzadko), najczęściej 3500 brutto,
- po 5 latach większość 4500-5500 brutto, 6000-6500 jest zwykle szklanym sufitem.

Wyjątki pomijam, choć znam tylko jeden, w norweskiej firmie, i wynosi 7200 brutto, ale praca pod wyjątkowo dużymi naciskami, w dużym tempie i stresie.
schweppes

Postprzez michallach » lut 08, 2018 16:22

Od podstrony 226 w tym wątku mamy kilka przykładów ile netto forumowicze biorą, nic powyżej 6k. Do 8-10k dobijają tylko znajomi znajomych.
michallach

Postprzez michallach » lut 08, 2018 16:30

Z pośród moich znajomych konstruktorów 6k netto to everest, dla handlowców 10k. Znani mi z imienia i nazwiska, pracujący często w tych samych przedsiębiorstwach (handlowcy i konstruktorzy).
michallach

Postprzez schweppes » lut 08, 2018 16:35

http://www.pensje.net/stanowisko/konstr ... 0068,10178

Na 240 ankiet konstruktorów wszystkie poniżej 6000 netto, 95% poniżej 5000 netto, 90% poniżej 4200 netto.
schweppes

Postprzez Jakuszyn » lut 08, 2018 17:01

Panowie, może po prostu zróbmy sobie swoją ankiet/statystykę?
Niech każdy wpisze: Kwotę brutto; Stanowisko; Doświadczenie; Region; Inne

Zacznę od siebie:

Kwotę brutto - 7500 PLN
Stanowisko - Lead Engineer
Doświadczenie - 8lat
Region - Dolny Śląsk
Inne - miejsce pracy: Korpo
Jakuszyn

Postprzez mrpl » lut 08, 2018 17:25

CFA napisał(a):Ja jestem z Wrocławia. Proponuję, żebyś podał nazwy choćby kilku firm gdzie dają te 5tys brutto zielonemu na start.

Nie wiem tego. Wiem jakie firmy 5-6 lat temu dawały ok 2800-3000 netto czyli mniej więcej 4000 brutto na start bo z tych roczników (które kończyły wtedy studia) mam kolegów z którymi rozmawiam o zarobkach. Jako że konkurencja wzrosła, ceny wzrosły, śmiem twierdzić że teraz jest to ponad 4000 brutto. Nie będę pisał nazw ale jak jesteś z Wro to na pewno znasz te firmy. Nikt z moich kolegów ze studiów którzy w tej chwili mają 5-6 lat doświadczenia nie pracuje za mniej niż 4500 netto. Oficjalne widełki na moim stanowisku kończą się na ok 15k brutto a można iść jeszcze wyżej i wyżej. I znowu możecie mnie zarzucać statystykami, ale pamiętajcie, że konstruktor udowadniający innym konstruktorom że zarabiając grosze powinni być zadowoleni że w ogóle zarabiają sra we własne gniazdo - ludzie potem po studiach pracują za 3500 brutto (litości - w Lidlu na kasie masz 3600) a Wam nie rosną pensje bo pracodawca nie boi się o to że mu zaraz wszyscy pouciekają. We Wrocławiu ludzie to rozumieją, tak mi się przynajmniej wydaje - nie dostajesz wystarczającej podwyżki - to zmieniasz pracę na lepiej płatną. U mnie co miesiąc odchodzi kilka osób - przecież nie idą pracować za mniejsze pieniądze. Być może niedługo zacznie się fala odejść do IT - to dopiero będzie ciekawe, jak nagle nie będzie komu robić.
mrpl

Postprzez andrzej_3D_cad » lut 08, 2018 17:57

Też jestem za tym, żeby zrobić własne statystyki.
Jak już wcześniej pisałem 6500 brutto - małopolska.
4 lata doświadczenia
Inżynier Konstruktor
andrzej_3D_cad

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD