_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez CFA » lut 08, 2018 18:29

mrpl napisał(a):
CFA napisał(a):Ja jestem z Wrocławia. Proponuję, żebyś podał nazwy choćby kilku firm gdzie dają te 5tys brutto zielonemu na start.

Nie wiem tego.

To w zasadzie kończy dyskusję.

mrpl napisał(a):Nikt z moich kolegów ze studiów którzy w tej chwili mają 5-6 lat doświadczenia nie pracuje za mniej niż 4500 netto.

To jest norma, również we Wrocławiu dla osób z kilkuletnim doświadczeniem. Ale wyżej jest już dość trudno podskoczyć nawet jeśli górne widełki są 15 czy 20 tys, co nie znaczy, że nie należy próbować i że nielicznym się uda. 5000 brutto to jest 3500 netto - i możesz nie rozumieć statystycznych danych, ale to jest średnia przewidywana dla absolwenta wg Twoich rachunków - choć nie potrafisz wskazać gdzie tyle dają. Bo piszesz tak, jakby to było z marszu, dla każdego a to jest też tylko dana statystyczna i jak dwóch na dziesięciu dostanie lekko powyżej 7 brutto, to dla pozostałych ośmiu ledwo 4 brutto zostanie. A piszesz tak jakby wszędzie bez łaski dawali płacę 5 brutto świeżakowi praktycznie bez znaczenia gdzie startuje i co umie. Ze statystyki byś oblał :-)
CFA

Postprzez mrpl » lut 08, 2018 18:49

Piszę co piszę, to Wy tak to interpretujecie. Jeśli coś jest faktem to tak to przedstawiam, jeśli dywagacją to też tak to przedstawiam. To Wy interpretujecie to jakbym uważał że każdemu ileś tam się należy.

Co do ankiety:
Kwota brutto - średnia za 2017 ok 9300 brutto (na umowie mniej ale dużo bonusów gotówkowych)
Stanowisko - dość specyficzne, praca z dokumentacją 2d i 3d
Doświadczenie - 6 lat
Region - Wrocław
Inne - miejsce pracy: Korpo
mrpl

Postprzez Remal » lut 08, 2018 18:51

5000 brutto to jest 3500 netto

Nie do końca. Konstruktorzy mają prawo korzystać z tzw.autorskich kosztów uzyskania przychodu - 50%, więc netto wychodzi trochę więcej i dla przykładu z 5000 brutto na 4000 netto. Ja korzystam w mojej firmie i nie narzekam :).
https://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/
Remal

Postprzez mrpl » lut 08, 2018 19:00

CFA napisał(a):
mrpl napisał(a):
CFA napisał(a):Ja jestem z Wrocławia. Proponuję, żebyś podał nazwy choćby kilku firm gdzie dają te 5tys brutto zielonemu na start.

Nie wiem tego.

To w zasadzie kończy dyskusję.

Cytujesz zdanie wyrwane z kontekstu z którego jasno wynika że znałem sytuacje dobrze 5 lat temu a że siłą rzeczy pogorszyć się nie mogło, teraz na start dostaje się prawdopodobnie więcej. Ponadto - nigdy nie pisałem ile się NA PEWNO dostaje teraz a jedynie dywagowałem na podstawie z sytuacji sprzed 5 lat. Ty natomiast chcesz żebym deklarował się za firmy ile dają nowym pracownikom. Ja piszę ile zalecałbym powiedzieć absolwentowi żeby nie było ani za dużo ani za mało. I tak sobie możemy dyskutować bez końca jeśli chcesz mnie łapać za słówka.
mrpl

Postprzez ll » lut 08, 2018 19:30

Wroclaw 10 lat doswiadczenia 6000 netto - zbudowali strategie na moich umiejetnosciah - poszedlem po 1200 dodatku sluzbowego - nie dostalem - Fuck You - jestem za granica. Obecnie kilku studentow externali mnie zastepuje za ktorych placa ponad 100 na godzine - ja chcialem 1200 na miesiac :-) polska mentalnosc i bol dupy - nie do przeskoczenia
ll

Postprzez ll » lut 08, 2018 19:38

a absolutnym hitem bylo na rozmowie ze chce 5500(tyle ile pozwoli mi przezyc we Wroclawiu... na okres probny z 10 letnim doswiadczeniem w tym 5 lat za granica to jakis gwiazdor z zeszlej epoki sie mnie spytal czy brutto :-)
ll

Postprzez 26 » lut 08, 2018 20:05

Dołączę się do ankiety jako ten "świeżak".

Kwota brutto - 4,2kPLN(3k netto)
Stanowisko - 2d/3D, kontakt z klientem
Doświadczenie - 0,5 roku
Region - Wawa
Inne: Równoległa praca i studia dzienne.

Znajomy:
ok. 3,5k netto. podobne doświadczenie.
26

Postprzez CFA » lut 08, 2018 20:10

mrpl napisał(a):jedynie dywagowałem

Słownikowo nie jest to najlepsze słowo. Chciałeś raczej nieco konkretniej - lubię łapać za słówka :-).
Co nie zmienia faktu, że to co napisałeś zabrzmiało tak jak ja to opisałem. Czyli, że to jest norma. Absolwent może sobie krzyczeć ile chciałby - powinien wiedzieć ile chciałby zarabiać. Pójdzie raz czy drugi na rozmowę (szukając pierwszej pracy) - załapie cokolwiek - byle nie na kasie w markecie - i będzie szukał sukcesywnie dalej. Po roku takich poszukiwań będzie wiedział ile może dostać i za jaką konkretną wiedzę. Z tego forum nie dowie się w zasadzie nic o płacach - może się jedynie zdołować, że jest daleko od tego co "wszyscy" mają z pocałowaniem ręki (ci najsłabsi się nie chwalą, że mało zarabiają). Jedyne co powinien stąd wynieść każdy szukający roboty, to przekonanie, że trzeba cały czas przeć do przodu i jak nie dają podwyżek, to zmieniać pracę, firmę, region, kraj.

PS
Nie chcę niczego co piszecie negować. Ale nie umiecie po prostu interpretować prawidłowo statystycznych danych.
CFA

Postprzez CFA » lut 08, 2018 22:26

Remal napisał(a):
5000 brutto to jest 3500 netto

Nie do końca. Konstruktorzy mają prawo korzystać z tzw.autorskich kosztów uzyskania przychodu - 50%, więc netto wychodzi trochę więcej i dla przykładu z 5000 brutto na 4000 netto. Ja korzystam w mojej firmie i nie narzekam :).
https://www.money.pl/podatki/kalkulatory/plac/

Też nie do końca :-). To prawo jest uzależnione od woli pracodawcy. Jeśli uzna, że niczego o cechach indywidualnych nie tworzysz,
to nie da Ci takiej możliwości. Akurat jest to dość kłopotliwe dla pracodawcy, więc nawet jak "tworzysz", to nie jest skory do takiego rozliczania, bo to na niego spadnie kłopot prostowanie tego jak US będzie to kwestionował, bo uzna, że konstruktorskie wyczyny są standardowym wypełnianiem bieżących obowiązków pracowniczych. A w zasadzie najchętniej by rozliczył, ale jak będzie dupokrytka ze skarbówki (interpretacja), że dane obowiązki/prace tak mogą być rozliczane. O tę interpretację musi wystąpić do US sam pracownik jak chce mieć to inaczej rozliczane (gdy brak woli pracodawcy). Gdzieś chyba na tym forum był watek o tym.
CFA

Postprzez dar1 » lut 09, 2018 18:07

Kwota brutto - 10000 PLN
Dodatki - prywatna opieka zdrowotna,multisport
Stanowisko - starszy inżynier mechanik
Doświadczenie - 20 lat
Region - Kraków
dar1

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD