_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez Anna Nowak » kwi 15, 2018 18:28

schweppes napisał(a):
Anna Nowak napisał(a):Pytanie około zarobkowe:

Chwilowo zajmuje się zamówieniami w małej firmie:

1. Jak uzyskiwać najlepsze oferty od dostawców?

2. Panowie sprzedawcy, jak chcecie być traktowani? Mam coś sobie z "technicznego gbura" i taka wymuszona uprzejmość trochę mnie drażni... Aczkolwiek jestem w stanie zobaczyć drugą stronę... Jak się ma wynagrodzenie zależne od wyników sprzedażowych, to maksymalizowanie takich "drobnostek" ma znaczenie. Ja staram się wyuczyć mówienia "życzę miłego dnia" pod koniec każdej rozmowy telefonicznej, ale wydaję mi się trochę sztuczne... Tak, nie biorę udziału w zakupach dużych, skomplikowanych maszyn/produktów. Też staram się ucinać rozmowy, jak są zbyt natarczwi (,,Wszytsko, jasne. Jak będzie projekt w danej tematyce - odezwiemy się do Państwa"). Jakie kłamstewka są dozwolone?

Prosiłabym o wypowiedzenie się tych 2-3 stron, aczkolwiek bez wyzywanie się :)

PS. Może to taki głupie spostrzeżenia kobiety pracującej w zmaskulinowanej branży :) .

Metody na lepsze ceny przy ofercie X:
1. Konkurencja daje X-Y (nawet jak nie daje)
2. Mam budżet X-Y (nawet jak nie masz lub masz wyższy)
3. Przy zakupach hurtowych:
- jaka cena przy zakupie 1 szt.? X/szt.
- jaka cena przy zakupie 10 szt.? X-10%/szt.
- jaka cena przy zakupie 100 szt.? X-20%/szt.
Dostaniesz lepszą cenę niż przy scenariuszu:
- jaka cena przy zakupie 1 szt.? X/szt.
- a jaka przy zakupie 100 szt.? X-10%/szt.

Widziałam tą odpowiedź w dłuższej wersji, ale zła moderacja usunęła :) Dajcie przynajmniej jakieś powiadomienie, że posty są usuwane! :P

A koledze dziękuję za rady w sprawie negocjowania :)
Anna Nowak

Postprzez gouda » kwi 21, 2018 08:51

Faktycznie widziałem że ten post zniknąl, ale nie było w nim nic co było by powodem do jego usunięcia.
Chyba trzeba się przenieść na inne forum, gdzie można normalnie porozmawiać bez cenzury.
gouda

Postprzez gouda » kwi 21, 2018 09:02

Ps. Jest jeszcze jedna kwestia - to trwałe budowanie relacji handlowych a je trzeba budować raczej na zaufaniu do siebie.
Dla mnie jako człowiek odpowiedzialnego za projekty nie zawsze lepsza o 10% cena jest ważniejsza - ważne jest aby mieć zaufanych partnerów. Najcenniejsi są Ci z którymi przepracuje się kilka projektów. Oczywiście trzeba mieć cały czas rękę na pulsie i monitorować co daje konkurencja.

Tu jest często problem i niezrozumienie ze strony ludzi zarządzających odpowiedzialnych jedynie za kwestie ekonomiczne czy handlowe, a nie techniczne. Często trudno im wytłumaczyć dlaczego zamawiasz coś co jest o 20% droższe i 2x dalej, zamiast od pobliskiego Janusza - dociera to do nich dopiero po zawalonym projekcie i stratach wielokrotnie przewyższających wartość różnicy w cenie. Często niższa cena z czegoś przecież wynika, nie tylko z samej wysokiej marży, często niestety różnica wynika również z jakości. Tak że ocenie podlega również kwestia techniczna - tzw. techniczna ocena produktu, czy techniczna ocena dostawcy - w dobrze funkcjonujących firmach (niestety raczej tylko zachodnich) taka procedura oceny jest zaszyta w system zarządzania firmą i w obowiązując e procedury zakupowe - w takim przypadku gdy jest mowa o zakupie bardziej zaawansowanego urządzenia w kwestie oceny angażowanych jest zespół inżynierów.

Tak żą cena jest owszem ważna, ale o wiele ważniejsze jest to co za tą cenę dostaniemy no i oczywiście długoterminowe relacje handlowe które umożliwiają zbudowanie sensownej relacji - tylko wtedy możliwa jest swobodna wymiana danych co jest konieczne jeśli chcemy realizować skomplikowane projekty.

W przypadku zakupu śrubek, liczy się głównie cena - choć nawet w tym przypadku nie można zapominać o jakości.
gouda

Postprzez Jakuszyn » kwi 21, 2018 11:13

gouda napisał(a):Ps. Jest jeszcze jedna kwestia - to trwałe budowanie relacji handlowych a je trzeba budować raczej na zaufaniu do siebie.
Dla mnie jako człowiek odpowiedzialnego za projekty nie zawsze lepsza o 10% cena jest ważniejsza - ważne jest aby mieć zaufanych partnerów. Najcenniejsi są Ci z którymi przepracuje się kilka projektów. Oczywiście trzeba mieć cały czas rękę na pulsie i monitorować co daje konkurencja.

Tu jest często problem i niezrozumienie ze strony ludzi zarządzających odpowiedzialnych jedynie za kwestie ekonomiczne czy handlowe, a nie techniczne. Często trudno im wytłumaczyć dlaczego zamawiasz coś co jest o 20% droższe i 2x dalej, zamiast od pobliskiego Janusza - dociera to do nich dopiero po zawalonym projekcie i stratach wielokrotnie przewyższających wartość różnicy w cenie. Często niższa cena z czegoś przecież wynika, nie tylko z samej wysokiej marży, często niestety różnica wynika również z jakości. Tak że ocenie podlega również kwestia techniczna - tzw. techniczna ocena produktu, czy techniczna ocena dostawcy - w dobrze funkcjonujących firmach (niestety raczej tylko zachodnich) taka procedura oceny jest zaszyta w system zarządzania firmą i w obowiązując e procedury zakupowe - w takim przypadku gdy jest mowa o zakupie bardziej zaawansowanego urządzenia w kwestie oceny angażowanych jest zespół inżynierów.

Tak żą cena jest owszem ważna, ale o wiele ważniejsze jest to co za tą cenę dostaniemy no i oczywiście długoterminowe relacje handlowe które umożliwiają zbudowanie sensownej relacji - tylko wtedy możliwa jest swobodna wymiana danych co jest konieczne jeśli chcemy realizować skomplikowane projekty.

W przypadku zakupu śrubek, liczy się głównie cena - choć nawet w tym przypadku nie można zapominać o jakości.

Ten wątek odbiega od i tak rozbudowanego już tematu zarobków. Może warto było by go przenieść w inne miejsce, tak dla trzymania porządku.
Jakuszyn

Postprzez mldr » kwi 22, 2018 17:27

Mam propozycję z Wawy i Łodzi. Jakie są tam stawki dla konstruktora z 10-letnim doświadczeniem? Wiem, że to może być różnie, ale +/- ile macie albo wiecie, że można dostać?
systemy aluminiowe
mldr

Postprzez bladdy » kwi 26, 2018 18:59

Śląsk
NX, 3D, 2D - konstruowanie narzędzi do przeróbki plastycznej, uchwytów do obróbki.
3 lata doświadczenia
5 000 brutto, 2 zmiany.
bladdy

Postprzez ksxcad » kwi 27, 2018 08:45

ksxcad napisał(a):Wrocław, firma z branży energetycznej 4400 netto/msc.
Stanowisko: Młodszy projektant/konstruktor (obliczenia wytrzymałościowe + podstawowe zagadnienia z CFD w wstępnej fazie projektu)
Doświadczenie: 3,5 roku + 1 rok w okresie studiów I stopnia. Obecnie rozważam rozpoczęcie II stopnia w trybie zaocznym (jednak patrząc na podstawę programową waham się czy nie byłaby to strata czasu).

Małe zmiany:
Stanowisko: Młodszy Kierownik projektu
Zarobki: 6000 netto/msc (za realne 200h pracy)
W przypadku rozważań podjęcia się studiów II stopnia wybrałem drogę nr. 3 czyli zamiast mibm poszedłem w stronę zarządzania.
ksxcad

Postprzez velaskez » kwi 27, 2018 13:39

ksxcad napisał(a):Stanowisko: Młodszy Kierownik projektu

10h pracy dziennie... :shock: :? A za realny, normalny etat 150-160h byś dostał 1/4 mniej?
velaskez

Postprzez Jakuszyn » kwi 27, 2018 14:18

velaskez napisał(a):

10h pracy dziennie... :shock: :? A za realny, normalny etat 150-160h byś dostał 1/4 mniej?

200h/m-c to przy 21 dniach roboczych w miesiącu daję 9,5h\ dzień.
Normalny etat to 168h/m-c, czyli jeżeli kolega pracował by normalnie 8h dziennie, to mógłby raczej dostać 16% mniej.
Jakuszyn

Postprzez schweppes » kwi 27, 2018 14:49

Jakuszyn napisał(a):
velaskez napisał(a):

200h/m-c to przy 21 dniach roboczych w miesiącu daję 9,5h\ dzień.
Normalny etat to 168h/m-c, czyli jeżeli kolega pracował by normalnie 8h dziennie, to mógłby raczej dostać 16% mniej.

No nie do końca, bo nadgodziny są płatne 150%. Do the math.
schweppes

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD