_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez sokolasty » lip 16, 2018 13:29

gouda napisał(a):Ale ok. Do Meritum. Sam kierunek MiBM jest dobrze postrzegany na rynku pracy, zdecydowanie lepiej niż ZIP. Wielu jakościowców, inżynierów procesu, specjalistów od lean jest po MiBM. Dlaczego? Dlatego że przez wiele lat na ten kierunek szli zdecydowanie lepsi absolwenci szkół średnich i pozim był zdecydowanie wyższy, to rzecz pierwsza. I rzecz druga to że jest to kierunek bardziej techniczny.

Kiedy zaczynałem studia, na MiBM ma Pwr dostawał się każdy. Wystarczyło mieć same dwóje na świadectwie maturalnym. ZiIP to juz inna bajka, tam selekcja była poważna. Dwie czy trzy osoby na jedno miejsce. "Zarządzanie" brzmi bardziej sexy niż "mechanika". Pierwsze się kojarzy z garniturem, ostatnie z kombinezonem mechanika samochodowego, w najlepszym przypakdu z fartuchem inżyniera Talara :) No takie postrzeganie, co zrobisz, jak nic nie zrobisz.

@bladdy
dyplom studiów to tylko kwit. Zdefiniuj, co byś chciał robić, napisz ładne CV i je rozsyłaj na ogłoszenia. Jeśli nie zadzwonią w ciągu dwóch tygodni, zadzwoń i zapytaj, w czym rzecz.
sokolasty

Postprzez bladdy » lip 16, 2018 19:53

sokolasty napisał(a):
gouda napisał(a):Ale ok. Do Meritum. Sam kierunek MiBM jest dobrze postrzegany na rynku pracy, zdecydowanie lepiej niż ZIP. Wielu jakościowców, inżynierów procesu, specjalistów od lean jest po MiBM. Dlaczego? Dlatego że przez wiele lat na ten kierunek szli zdecydowanie lepsi absolwenci szkół średnich i pozim był zdecydowanie wyższy, to rzecz pierwsza. I rzecz druga to że jest to kierunek bardziej techniczny.

Kiedy zaczynałem studia, na MiBM ma Pwr dostawał się każdy. Wystarczyło mieć same dwóje na świadectwie maturalnym. ZiIP to juz inna bajka, tam selekcja była poważna. Dwie czy trzy osoby na jedno miejsce. "Zarządzanie" brzmi bardziej sexy niż "mechanika". Pierwsze się kojarzy z garniturem, ostatnie z kombinezonem mechanika samochodowego, w najlepszym przypakdu z fartuchem inżyniera Talara :) No takie postrzeganie, co zrobisz, jak nic nie zrobisz.

@bladdy
dyplom studiów to tylko kwit. Zdefiniuj, co byś chciał robić, napisz ładne CV i je rozsyłaj na ogłoszenia. Jeśli nie zadzwonią w ciągu dwóch tygodni, zadzwoń i zapytaj, w czym rzecz.

Obecnie dla mnie największą przeszkodą w poszukiwaniu pracy w tym zawodzie jest obawa, że trafi się do jakiejś firmy krzak o niemieckiej nazwie założonej przez "polskiego niemca janusza" i skończy się to pracą po 12h dziennie. A co jak co ale w obecnej firmie ilość pracy jest naturalnie regulowana przez możliwości narzędziowni. Dlatego też dla mnie to jest jedno z kryteriów doboru ewentualnego pracodawcy... jak projektujecie to musicie też to produkować.
bladdy

Postprzez ll » lip 17, 2018 13:44

Albo w druga strone tj przymusowe sugerowane urlopy. Przy firmie produkcyjnej konstruowanie zdecydowanie jest inne... U Januszy to wyscig nastawiony na zysk i ciagle kopanie sie.
ll

Postprzez bigredpl » lip 19, 2018 15:36

Czesc,
Mam takie pytanko, planuje powrot do PL w przyszlym roku i powoli staram sie oceniac perspektywy. Aktualnie mam 2,5 roku pracy w plastikach jako konstruktor, 3,5 roku pracy w stali oraz aluminium jako konstruktor oraz ok. pol roku pracy w straku jako designer. Znam angielski oraz niemiecki. Chcialbym sie zatrudnic w jakiejs wiekszej firmie z obszaru automotive. I tu moje pytania:

-ktory Region byscie polecali, ja z doswiadczenia znam tylko Gliwice gdzie sa takie firmy jak draexlmeier czy tenneco oraz pare mniejszych firemek. Natomiast nie wiem jak to jest w Krakowie, Wroclawiu, Katowicach, Bielsku Bialej itp. Zalezy mi na tym, aby Firma znajdowala sie raczej w wiekszej miejscowosci i aby istniala jakas ewentualna alternatywa, gdyby praca mi nie odpowiadala. Skupiam sie raczej na regionach na poludniu Polski, chociaz jak ktos zna jakas fajna korpo, ktora przyjmuje konstruktorow na dobrych warunkach to tez prosze o info. poza tym fajnie by bylo gdyby firmy byly z niemieckim kapitalem, bo wydaje mi sie ze wtedy moge liczyc na lepsze warunki w przypadku gdy znam jezyk.

-jakich zarobkow mozna oczekiwac z moim doswiadczeniem, wiem ze jest ono dosc roznorodne, natomiast licze na to ze z dobrym niemieckim oraz angielskim spokojnie moglbym po jakims okresie czasu prowadzic projekty. Nie ukrywam ze licze na 10 tys. brutto. na etacie lub odpowiednio wiecej na b2b. W porownaniu do rynku niemieckiego nie sa to duze sumy i slyszalem ze osiagalne, jednak chcialbym uslyszec opinie kogos kto znajdowal sie w podobnej sytuacji lub ma podobne doswiadczenie.

To tyle, prosze o wyrozumialosc, w Polsce pracowalem tylko 2,5 roku i jestem totalnie niezorientowany :)
bigredpl

Postprzez bladdy » lip 19, 2018 18:39

bigredpl napisał(a):Czesc,
Mam takie pytanko, planuje powrot do PL w przyszlym roku i powoli staram sie oceniac perspektywy. Aktualnie mam 2,5 roku pracy w plastikach jako konstruktor, 3,5 roku pracy w stali oraz aluminium jako konstruktor oraz ok. pol roku pracy w straku jako designer. Znam angielski oraz niemiecki. Chcialbym sie zatrudnic w jakiejs wiekszej firmie z obszaru automotive. I tu moje pytania:

-ktory Region byscie polecali, ja z doswiadczenia znam tylko Gliwice gdzie sa takie firmy jak draexlmeier czy tenneco oraz pare mniejszych firemek. Natomiast nie wiem jak to jest w Krakowie, Wroclawiu, Katowicach, Bielsku Bialej itp. Zalezy mi na tym, aby Firma znajdowala sie raczej w wiekszej miejscowosci i aby istniala jakas ewentualna alternatywa, gdyby praca mi nie odpowiadala. Skupiam sie raczej na regionach na poludniu Polski, chociaz jak ktos zna jakas fajna korpo, ktora przyjmuje konstruktorow na dobrych warunkach to tez prosze o info. poza tym fajnie by bylo gdyby firmy byly z niemieckim kapitalem, bo wydaje mi sie ze wtedy moge liczyc na lepsze warunki w przypadku gdy znam jezyk.

-jakich zarobkow mozna oczekiwac z moim doswiadczeniem, wiem ze jest ono dosc roznorodne, natomiast licze na to ze z dobrym niemieckim oraz angielskim spokojnie moglbym po jakims okresie czasu prowadzic projekty. Nie ukrywam ze licze na 10 tys. brutto. na etacie lub odpowiednio wiecej na b2b. W porownaniu do rynku niemieckiego nie sa to duze sumy i slyszalem ze osiagalne, jednak chcialbym uslyszec opinie kogos kto znajdowal sie w podobnej sytuacji lub ma podobne doswiadczenie.

To tyle, prosze o wyrozumialosc, w Polsce pracowalem tylko 2,5 roku i jestem totalnie niezorientowany :)

Jest coś takiego z niemieckim kapitałem tylko raczej zarobki o których mówisz są nieosiągalne. Ale mają ogromne parcie na znajomość języka.
http://www.leiber.com/Oferty-pracy.52.0.html?&L=2
bladdy

Postprzez adi_tiger » lip 19, 2018 20:28

Patrze w Leiner w Rudzie, i znając stawki rynkowe na śląsku uważam, że na stanowisku Inżyniera Produktu (jednak wyżej niż konstruktor), mając serio dobre CV i jezyk 10k brutto powinno być osiągalne.
adi_tiger

Postprzez bigredpl » lip 19, 2018 21:54

Firma nie ma stanowiska konstruktora. Poza tym szukałem ile osób zatrudniają no i widzę, że to GmbH a nie AG (Aktiengesellschaft) więc podejrzewam że raczej malutka.
bigredpl

Postprzez bladdy » lip 19, 2018 22:30

bigredpl napisał(a):Firma nie ma stanowiska konstruktora. Poza tym szukałem ile osób zatrudniają no i widzę, że to GmbH a nie AG (Aktiengesellschaft) więc podejrzewam że raczej malutka.

Rodzinna ale z rozmachem. Na stronie jest wszystko. Konstruktora chyba też będą szukać.
bladdy

Postprzez gouda » lip 20, 2018 08:29

3,5 roku to jest ciągle mało jako konstruktor. 10 tyś brutto raczej nie osiągalne , raczej max 7000-8000 brutto. No i nie a stanowisku konstruktora, choć wcale nie musisz odchodzić z zawodu tylko iść bardziej np. w kierunku lidera. Gdybyś miał 10 lat doświadczenia to 10 brutto jako konstruktor było by w zasięgu.

Jeśli praca to tylko Śląsk. Nie wiem dlaczego patrzysz tylko z punktu widzenia 1 miasta - śląsk (GOP) to zlepek kilkudziesięciu miast dobrze ze sobą skomunikowanych więc nie wiem czemu rozróżniasz Katowice od Gliwic skoro z Centrum Gliwic do Centrum Katowic dojedziesz w 15 minut!!! Więcej Ci zajmie dojazd z obrzeży obrzeży tych miast do centrum ich centrów ;p.

Nie ma lepszej alternatywy niż Śląsk, a najlepiej jako miejsce zamieszkania wybrać miasto położone w centrum GOP lub jeszcze trochę na południe od centrum ( Tychy, Mikołów), tak że będziesz miał w zasięgu 30-40 minut jazdy również Bielsko.

Jeśli analizujesz tylko wysokość zarobkówi standard życia nawet ma się co zastanawiać. Warszawa, Kraków czy Poznań jest tak zakorkowana, że nie da się w tych miastach normalnie żyć - po śląsku normalnie przemieszczasz się samochodem bez większych problemów.

bigredpl napisał(a):Czesc,

gouda

Postprzez gouda » lip 20, 2018 08:36

ll napisał(a):Albo w druga strone tj przymusowe sugerowane urlopy. Przy firmie produkcyjnej konstruowanie zdecydowanie jest inne... U Januszy to wyscig nastawiony na zysk i ciagle kopanie sie.

Firmy produkcyjne też są różne. ll pewnie ma na myśli zakłady produkcji wieloseryjnej z branży automotive (teri1 i oem) - skoro sam pracujesz w tej branży jako konstruktor. A takie firmy to raczej duże koncerny, gdzie faktycznie pracuje się inaczej. Minusem takiej pracy jest bardzo wąska odpowiedzialność z reguły konstruktor w takiej firmie nie ma ciekawej roboty - nie kreuje a tylko zarządza dokumentacją i zmianami w dokumentacji.

Z goła inaczej wygląda praca w firmie o produkcji mało seryjnej (np producent maszyn lub firma zajmująca się automatyzacją). Tutaj, może być całkiem różnie, ale z punktu widzenia konstruktora jest najciekawiej. Takie firmy też bardzo często korzystają z outsurcingu, ale z reguły moce przerobowe są ograniczone możliwościami produkcyjnymi w kontekście montażu i uruchamiania takich urządzeń.

Temat rzeka. Wcale bym się nie nastawiał tylko na firmę produkcyjną, bo różnie można trafic ;P
gouda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD