_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez vctr1 » paź 07, 2018 16:19

@jkb91

Masz na myśli jakieś konkretne stanowisko odnośnie IT? Wiadomo, że na programistach świat się nie kończy a są jeszcze admini sieciowi, menagerowie, handlowcy od CRM/ERP itd.
vctr1

Postprzez Lidia Rutkowska » paź 07, 2018 17:20

Na popularnym forum programistycznym to raczej opinie nt. rynku juniorów nie są najlepsze.
Lidia Rutkowska

Postprzez jkb91 » paź 07, 2018 17:27

vctr1 napisał(a):@jkb91

Masz na myśli jakieś konkretne stanowisko odnośnie IT? Wiadomo, że na programistach świat się nie kończy a są jeszcze admini sieciowi, menagerowie, handlowcy od CRM/ERP itd.

Mowie konkretnie o testach manualnych i automatycznych. 3 osoby co znam,

testy manualne
1,5 roku doswiadcznie 6netto wroclaw
3 lata doswiadczenie 13 netto krakow
2 lata doswiadczenia 10 netto warszawa

Co laczy wszystkie osoby? brak umiejetnosci programowania, powiedzmy podstawy typu 2 tygodnie kursu i tyle.

Wystarczy popatrzec na oferty i jest dosc ciekawie. Generalnie 10 tys netto przebija sie z palcem w tylku jak porobisz 2 lata i sie doszkalasz. Czesto programisci maja nizsze stawki pomimo, ze to duzo trudniejsza robota. Generalnie aby wejsc w branze i tyle. Na testera manualnego stawki na start 2500-5500 na lape. Programista ma podobnie. Tester, machine learning, big data. Tutaj zaczyna sie robic ciekawie, wszedzie bardzo duze zapotrzebowanie. Tester zdecydowanie najlatwiej, a zapotrzebowanie robi sie bardzo duze. Ludzie niepotrzebnie mysla, ze tylko poprzez programowanie da sie wejsc w ta dzialke. Bezstresowa robota ale kto co lubi, rocket science to nie jest. Ja na jednej rozmowie poleglem wlasnie ale sie nie poddaje:D Wiedza idzie do przodu.
jkb91

Postprzez jkb91 » paź 07, 2018 17:34

Lidia Rutkowska napisał(a):Na popularnym forum programistycznym to raczej opinie nt. rynku juniorów nie są najlepsze.

Frajerow zawsze beda szukac, sa przypadki gdzie ludzie z umiejetnoscia programowania nie moga znalezc pracy lub proponuja im grosze. Trzeba pytac sie ludzi z branzy o jakies porady i raczej przygotowywac pod jakies konkretne firmy, lub oferty , tak mi sie wydaje.

Ja uczylem/ucze sie pod konkretne firmy i pod ich wymagania. Plus taki, ze mam rozeznanie jaka sciezke kariery obrac na pare lat do przodu jesli uda mi sie w to wejsc. Ja bym szedl teraz w testowanie z przejsciem na testy automatyczne, mialem oferte na programiste ale zrezygnowalem. Mam na mysli to ze tester ma prace praktycznie bezstresowa w przeciwienstwie do programisty.
jkb91

Postprzez Jakub123 » paź 07, 2018 17:40

Z moich obserwacji wynika, że zawsze najlepiej w każdej firmie niezależnie od branży mają się ludzie z najdłuższym stażem i którzy ponadto budowali firmę. PS. Niektórzy programiści mówią że programowanie jest przereklamowane. Albo po prostu my jesteśmy słabi w swoich dziedzinach albo zbyt mało gospodarni jeśli chodzi o pieniądze?

testy manualne

Czy Ty aby nie przesadzasz? Rynek Krakowski akurat znam bo próbowałem i byłem na wielu rozmowach i jak dla mnie to ktoś Ci bajkę opowiedział. Kraków ma dwie dobre uczelnie techniczne, przemysłu tu jako tako nie ma, Kraków przyciąga młodych, nie chcą wracać w rodzinne strony. Poza tym patrząc na wszystko jako dobry księgowy to moje zarobki są wyższe niż w Warszawie a mieszkam w małym mieście gdzie mieszkanie czy dom jest ileś razy tańszy od mieszkania w Warszawie. Do pracy mam 10 minut a w Warszawie pewnie 1,5h w korku. Itd. Itd. Nie ma firmy w Krakowie, która za testy manualne płaci 13 netto.
Jakub123

Postprzez jkb91 » paź 07, 2018 17:51

Jakub123 napisał(a):Z moich obserwacji wynika, że zawsze najlepiej w każdej firmie niezależnie od branży mają się ludzie z najdłuższym stażem i którzy ponadto budowali firmę. PS. Niektórzy programiści mówią że programowanie jest przereklamowane. Albo po prostu my jesteśmy słabi w swoich dziedzinach albo zbyt mało gospodarni jeśli chodzi o pieniądze?

testy manualne

Czy Ty aby nie przesadzasz? Rynek Krakowski akurat znam bo próbowałem i byłem na wielu rozmowach i jak dla mnie to ktoś Ci bajkę opowiedział. Kraków ma dwie dobre uczelnie techniczne, przemysłu tu jako tako nie ma, Kraków przyciąga młodych, nie chcą wracać w rodzinne strony. Poza tym patrząc na wszystko jako dobry księgowy to moje zarobki są wyższe niż w Warszawie a mieszkam w małym mieście gdzie mieszkanie czy dom jest ileś razy tańszy od mieszkania w Warszawie. Do pracy mam 10 minut a w Warszawie pewnie 1,5h w korku. Itd. Itd. Nie ma firmy w Krakowie, która za testy manualne płaci 13 netto.

Jest
Samsung, jesli masz doswiadczenie z testami enodeB np, ogolnie o sieci chodzi
W tym przypadku z Samsungiem to byly/sa osoby podbierane od konkurencji wiec to nie na zasadzie szukania pracy wiec moze dlatego taka stawka.
jkb91

Postprzez Lidia Rutkowska » paź 07, 2018 18:06

W sumie na wykopie np. lata taka opinia:

Wymagają trochę więcej niż 10h laborek z SolidWorksa albo Inventora, ale tego samego wymagają firmy z "godną pensją" na cudownym zachodzie... Znajomy prowadzi szkolenia z Inventora, sam prowadzę czasem szkolenia z oprogramowania z rodziny Geomagic i mam właśnie takich rodzynków na szkoleniach, którzy nie potrafią wybrać płaszczyzny szkicowania, ale twierdzą, że świetnie modelują xD taki jest niestety obraz dużej części "konstruktorów" w Polsce, dla których osiągnięciem było policzenie wału na PKMie i narysowanie go w Inventorze.

Wiem ile potrafią zarobić znajomi będący stricte konstruktorami i nie jest to "niewolnicze 600 EUR" a 6-10k PLN.

Wykonuję mnóstwo zleceń szczególnie w modelowaniu powierzchniowym, mam spore doświadczenie w różnych środowiskach. No ale aby to robić, zamiast siedzieć na dupie na studiach już dużo modelowalem "do folderu". Każdy dzisiaj może zarabiać, łapiąc choćby kontrakty jako freelancer - zleceń w sieci jest multum i wystarczy mieć chociaż trochę doświadczenia i chęci, aby się tym zająć.

Tak samo śmieszy mnie narzekanie na stawki w Polsce - oczywiście, sam zderzyłem się z januszpolami, szczególnie w Krakowie, które oferowały mi za znajomość Catii 2000 netto i bony na stołówkę (xD) ale na szczęście zaczyna to odchodzic do lamusa, bo projektów nie da się wykonać skończona liczba studentów. I przepraszam, ale jak widzę teksty, że w Polsce są tylko "gowbofiremki" i "niewolnictwo za 600 EUR" to przypominają mi się największe miernoty z czasów studiów, które musiały płacić za zrobienie za nich projektów na PKM, a dzisiaj są dumnymi juniorami w IT.
Lidia Rutkowska

Postprzez Jakub123 » paź 07, 2018 18:45

Dobry kolega pracuje w Samsungu i bardziej jemu wierzę niż Tobie czyli Tobie ktoś bajek naopowiadał. Takie czasy mamy, że ludzie doklejają sobie do realnych zarobków. Tester w każdej firmie zarabia mniej od programisty.
Jakub123

Postprzez schweppes » paź 07, 2018 19:50

Ja się nauczyłem, żeby nigdy nie słuchać niepotwierdzonych plotek nt. zarobków. Gdybyście żyli w USA czy UK, takie dyskusje byłyby zbędne, ponieważ po pierwsze - zarobki są podawane w ogłoszeniach, po drugie - zarobki w poszczególnych firmach są anonimowo raportowane przez internautów na glassdoor.com. Niestety informacje nt. zarobków w Polsce są na tej stronie szczątkowe, ale zauważyłem, że jak się podzieli na danym stanowisku zarobki z USA przez średnią krajową w USA i pomnoży przez naszą średnią krajową - wychodzą całkiem realne wartości. Praktycznie w każdym kraju pomijając branżę IT inżynier ma 1,2-1,5 średniej krajowej, jakiś senior, lider czy kierownik niecałe 1,5-2 średnie, dyrektor 2,5-3 średnie. W Polsce jest tak samo.

Dlatego jeśli chodzi o zarobki, to albo glassdoor, albo wiarygodne info z pierwszej ręki zaufanej osoby o której wiemy, że nie ma w naturze kłamać, albo pokazanie umowy, paska czy przelewu. Pozostałe info - do śmietnika. W plotkach zarobki są okrutnie zawyżane, oceniałbym, że średnio ludzie podają swoje brutto jako netto.
schweppes

Postprzez FTW » paź 07, 2018 20:39

Też mi się wydaje, że takie pieniądze w KRK jako tester to nierealna sprawa. Weźcie jeszcze pod uwagę miasto, które moim zdaniem jest zepsute pod względem zarobków, podobnie jak inne miasta, gdzie są uczelnie. Dużo ludzi tam przyjeżdża na studia, sporo zostaje później na stałe. Sporo ludzi z różnych rejonów kraju, spora konkurencja. Jeśli ktoś przyjechał ze ściany wschodniej, to naprawdę nie trzeba mu płacić 13k, żeby tam został, zadowoli się połową tego. Do tego kredycik na mieszkanie i wierzcie mi, że choćby nie wiadomo jak bardzo był wygadany i umiejący negocjować, to już nie pogra tak ostro jak ktoś bez zobowiązań. A tam mają bliżej niż na Śląsk, a na Śląsku też wcale nie jest mało ludzi z tamtych stron. Jestem ze Śląska, trochę znajomych poszło na studia do KRK, zostali tam po studiach i poszli do pracy. Po 2-3 latach większość stamtąd wróciła, z 10 osób to może tam 2 albo 3 zostały, a też słyszałem, że wcale kokosów tam nie mają. Samo miasto nie robi magicznej różnicy. W 6k we Wrocku i 10k w Wawie jestem skłonny uwierzyć, miasta bardzo atrakcyjne w tej chwili ale i drogie, więc zarobki też będą wyższe.

Z drugiej strony całkiem sporo osób po studiach na wydziale mechanicznym i takiej częściowo programistycznej specjalizacji na II stopniu wylądowało w IT. W sumie to i to dobrze, bo jeśli nie czują się zbyt pewnie w mechanice i projektowaniu, to niech lepiej w to nie idą. Nie widziałem, żeby ktoś się chciał przebranżowić w drugą stronę.
FTW

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD