_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez challenger99 » paź 18, 2018 09:04

Schweppes........świetny schemat podałeś. Gdzie znalazłeś takie informacje jeśli mogę zapytać?
Masz podobny schemat dla kadry zarządzającej (liderzy, kierownicy, dyrektorzy) ?
challenger99

Postprzez schweppes » paź 18, 2018 13:21

Informacje ze strony https://www.glassdoor.com/Salaries/index.htm

Są tam miliony raportów internautów z każdej korpo świata. Przeglądając pensje w GE, Siemensie w różnych krajach, sprawdzając ich średnią krajową, od razu rzuca się w oczy, że stosunek pensji na danym stanowisku do lokalnej średniej krajowej jest podobny w każdym kraju.

Przykład: Siemens US, najpopularniejsze stanowisko - Engineer

https://www.glassdoor.com/Salary/Siemen ... KO8,16.htm

Średnia pensja z 234 raportów na tym stanowisku to $80k rocznie, średnia krajowa w USA $60k, czyli inżynier w amerykańskim Siemensie zarabia 1,33 średniej krajowej. W Polsce średnia pensja to 4500 zł brutto x 1,33 = 6000 brutto. Jakoś dziwnym trafem znajomy w Siemensie Polska potwierdził mi, że właśnie ok. 6000 brutto zarabiają szeregowi inżynierowie.

Managerowie w USA $100-120k, czyli do 2 średnich krajowych.
Dyrektorzy w USA średnio $150k, czyli 2,5 średniej krajowej.

Na stanowiskach managerów i dyrektorów można zauważyć wyższe procentowo premie - kilkanaście % podstawy rocznej, a inżynierowie kilka %.

W dziale sprzedaży na stanowiskach sales engineer czy sales director podstawy są jak u ich stacjonarnych odpowiedników, ale premie są dużo wyższe.
schweppes

Postprzez challenger99 » paź 18, 2018 13:47

Dzięki! Mam zajęcie na dziś wieczór.
challenger99

Postprzez sokolasty » paź 18, 2018 14:09

challenger99 napisał(a):Chłopaki, a pracuje ktoś jako inżynier ds jakości. Jakie można tam stawki wywalczyć, ile wołać by nie psuć rynku ?

Się czyta wcześniejsze posty, to się wie : ) Ja robię jako inżynier jakości, tyle że dostawców. Do 2011 w Polsce na polskiej UoP, kończąc tam karierę na 6100. To były wówczas dwie średnie krajowe (zacząłem w tej samej firmie zresztą wcześniej lat kilka tez o d dwóch średnich). Dzisiaj, jak popytam kolegów, to koło dychy każdy ma. Tysiąc w jedną, tysiąc w druga, przy czym w znakomitej większości to są panowie 35-40, czyli już dobrze obstukani w temacie.
sokolasty

Postprzez gouda » paź 18, 2018 14:18

Sokolasty tylko tak po inżyniersku, czyli rzeczowo tj. netto czy brutto? ;)
gouda

Postprzez sokolasty » paź 18, 2018 16:01

Panie Inżynierze,

Skoro piszę dwie średnie w 2011 i ze to rowne 6100 w 2011, to wszystkie dane sa podane. Banalne równanie :mrgreen:

Przytoczone stawki kolegów też brutto ;)
sokolasty

Postprzez Lidia Rutkowska » paź 18, 2018 17:33

Ja słyszałam poniższy trik:

W większych organizacjach w Polsce są podwyżki o 3% rocznie (czyli coś lekko ponad inflację). Bierze się to stąd, że polscy "menażerowie" korzystają z książek nt. zarządzania z lat 90 z wielkiej Hameryki.

Kto jest sprytny to zmienia pracę co 1-3 lata, bo jest okres w którym można nabyć nowe doświadczenie a mając coś nowego w CV można dostać 1,1-1,15x (x to cena obecnego pracownika na poziomie wdrożonym w firmie docelowej). Prowadzi to do sytuacji, gdy osoba nowa w firmie (ale z danej "działki"), ale nie wdrożona w dokładną specyfikę firmy zarabia więcej/porównywalnie niż osoba z 3-5 pięcioletnim stażem w firmie (bo (1,03x)^5=1,16x).

Problem jest taki, aby potrafić nabrać dobrego doświadczenia w ciągu tych 1-3 lat (większe zrozumienie tematu, obowiązki zarządzające projektem itp.). Też nie wiem jak to ma się do mechaniki, bo takie zachowanie wśród pracowników jest dosyć popularne na sąsiednim forum o programowaniu, a tu za bardzo nikt się chwali takimi zagraniami.
Lidia Rutkowska

Postprzez challenger99 » paź 18, 2018 20:06

Lidia Rutkowska, czy możesz polecić jakąś konkretną literaturę na ten temat
challenger99

Postprzez challenger99 » paź 18, 2018 20:12

sokolasty, mogę zapytać w jakim regionie i w jakiej branży ?
challenger99

Postprzez Lidia Rutkowska » paź 18, 2018 20:24

challenger99 napisał(a):Lidia Rutkowska, czy możesz polecić jakąś konkretną literaturę na ten temat

Co dużo czytać... :D W książkach jajogłowych mędrców od MBA to będzie opisane tak samo jak w poście powyżej, tylko owinięte w lelum polelum.

Ja raczej szukam pomysłu jak zdobywać ciekawe doświadczenia pracując w janusz polu i jak awansować "tier" wyżej w kraju, gdzie nie ma przemysłu :lol: :x Nawet nie chodzi o "ciekawe", tylko jak robić maksymalnie dużo rzeczy, które będą na plus w CV zamiast klepać codziennie to samo :/ To jest dopiero dobre pytanie :wink:
Lidia Rutkowska

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD