_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez schweppes » lis 06, 2018 16:28

novak napisał(a):Widełki płacowe podawane przez portal No Fluff Jobs dla programistów w tej branży powalają:

https://nofluffjobs.com/jobs?criteria=automotive

U konkurencji szukali programisty java. Początkowo był budżet 12k brutto, ale nikt konkretny się nie zgodził na pracę, mimo wielu rozmów. Zatrudniono ostatecznie człowieka za 14k brutto po ciężkich negocjacjach z 15, czyli dokładnie tyle samo, ile ma podstawy dyrektor zarządzający całej spółki (firma non-IT), jedynie z taką różnicą, że dyrektor dostaje większy bonus roczny.

Mało brakowało, a dyrektor musiałby wypłacać o 700 zł netto większą pensję pracownikowi o dwa szczeble pod nim :lol:

Ale wypłacać identyczną pensję też musi być ciekawym uczuciem. Cóż, taki rynek. :mrgreen:

Tyle przegrać idąc na MiBM...

Aha - bezpośredni przełożony tego programisty ma 9k brutto...
schweppes

Postprzez velaskez » lis 06, 2018 19:26

schweppes napisał(a):
novak napisał(a):Widełki płacowe podawane przez portal No Fluff Jobs dla programistów w tej branży powalają:

U konkurencji szukali programisty java. Początkowo był budżet 12k brutto, ale nikt konkretny się nie zgodził na pracę, mimo wielu rozmów. Zatrudniono ostatecznie człowieka za 14k brutto po ciężkich negocjacjach z 15, czyli dokładnie tyle samo, ile ma podstawy dyrektor zarządzający całej spółki (firma non-IT), jedynie z taką różnicą, że dyrektor dostaje większy bonus roczny.

Mało brakowało, a dyrektor musiałby wypłacać o 700 zł netto większą pensję pracownikowi o dwa szczeble pod nim :lol:

Ale wypłacać identyczną pensję też musi być ciekawym uczuciem. Cóż, taki rynek. :mrgreen:

Tyle przegrać idąc na MiBM...

Aha - bezpośredni przełożony tego programisty ma 9k brutto...

Urzekła nas Twoja historia :lol:
velaskez

Postprzez gouda » lis 06, 2018 21:39

Schweepes, a kiedyś mówiłeś że informatycy wcale tyle nie zarabiają.

Programiści w Polsce mają Eldorado, bo zarobki mają zachodnie a koszty życia polskie.
W zachodnich krajach, programiści zarabiają podobnie jak inżynierowie mechanicy.
Można się zatem spodziewać że różnice i u nas będą się zacierały.
Niektórzy specjaliści twierdzą nawet że programistów dużej mierze zastąpią algorytmy oparte o sztuczną inteligencję i że nie jest to zawód przyszłości.

Ale macie rację, z perspektywy kogoś kto żyje w Polsce, zarobki programistów są po prostu irracjonalne, przy 2-3 krotnie niższych kosztach życia ich siła nabywcza jest wyższa niż siła nabywcza neurochirurga w USA!
Te kwoty o których piszesz to raczej standard 12-14 tyś na UOP, 15-16 tyś na B2B choć tyczą się one senior developerów.
Wyjadacze potrafią zarobić ponad 20 tyś i więcej na B2B.

Świetnie też zarabiają specjaliści od zarządzania projektami w IT znający dobrze agile/scrum.
I mnie się osobiście wydaje, że to w tym kierunku warto iść, tym bardziej że raczej jest tylko kwestią czasu, jak metodyki zwinne zakorzenią się na stałe w innych sektorach...

PS. Wczoraj wpadło mi takie ogłoszenie z ofertą pracy ;). I co wy na to... ;))))
Załączniki
he.png
gouda

Postprzez piotrekm13 » lis 06, 2018 22:27

Kiedyś kolega kupił okazyjnie, lekko uszkodzony samochód. Samochód miał wartość ok. 20tyś zł. Przynajmniej za tyle był wystawiany w ogłoszeniach. Samochód nie był jednak zbytnio chodliwy. Próba jego sprzedaży trwała około roku i ostatecznie aby się go pozbyć zszedł do 13 tyś.
Wniosek:
Ogłoszenia mogą sobie wisieć. Ważne co jest w stanie ktoś zapłacić, lub w tym przypadku za ile pójść pracować to już życie weryfikuje. Chodliwe okazje idą od ręki i często nie ma nawet ogłoszenia. Najczęściej oglądamy zaś i zapamiętujemy tylko to co długo "wisi". Zakładam że to będzie dłuuuugo wisiało. Chyba że jakiś świeżak po studiach da się złapać aby mięc ładny wpis do CV.
piotrekm13

Postprzez sokolasty » lis 06, 2018 22:54

Ale już programista w Monachium na stałe ma proponowane 60-80kE rocznie, porównywalnie z inżynierem jakości.

Wydaje mi się również, że różnica w Polsce będzie się zacierać i koderzy/programiści będą zarabiać mniej, niż dzisiaj, ale kiedy to nastąpi? Who knows? Pięć lat? Raz, że import pracowników z UA, dwa, wszystkie te szkoły koderów, trzy, outsourcing do Indii, na Ukrainę, może do Chin?
sokolasty

Postprzez schweppes » lis 06, 2018 22:54

velaskez napisał(a):Urzekła nas Twoja historia :lol:

Mów za siebie.
schweppes

Postprzez velaskez » lis 07, 2018 00:20

schweppes napisał(a):
velaskez napisał(a):Urzekła nas Twoja historia :lol:

Mów za siebie.

No bo to jest takie pie***lenie. Dopiero mówiłeś, że bycie sprzedawcą to jest życie. Teraz mówisz, że bycie programistą. To zostań programistą. Ja wszystkim mówię, idźcie - programujcie, więcej miejsca dla kumatych. Rynek się nasyci i potem będzie płacz :D Poziom wejścia w tematy mechaniczne jest wiele wyżej niż poziom wejścia w jakieś gówno testowanie w IT/Web Development/Aplikacje. W Nokii do ich Academy biorą wszystkich, koleżanki po pedagogice idą i dostają robotę gdzie uczą je klepać kod. Myślisz, że to jest PROGRAMOWANIE? Ci ludzie nie mają pojęcia o algorytmice, matematyce czy statystyce. To jest robota, która szukają kogoś kto to zrobi najtaniej. Dla Polaka 5k do ręki to kosmos, dla Niemca 1.2k euro to pensja sprzątaczki. Złote czasy miną, wjadą Ukraińscy programiści i się skończy eldorado. A wtedy wjadę ja, cały na biało :lol:
velaskez

Postprzez schweppes » lis 07, 2018 00:48

Ja mówię o prawdziwym programiście, który będzie tworzył soft wewnętrzny firmy, a nie jakimś klepaczu. To tak jakby pisać o kreślarzu zamiast o konstruktorze. A pracy dla prawdziwych programistów jest w Polsce full. Dla prawdziwych konstruktorów - bardzo mało. Z dwojga tych prac w Polsce lepiej być programistą, a w Niemczech - konstruktorem.

No i ja piszę wyłącznie o zarobkach. Praca jest wg mnie do d*py, nawet bardziej niż praca konstruktora. A już na pewno dla mnie, bo im dłużej siedzę w handlu, tym bardziej go kocham i to była moja najlepsza decyzja w życiu, żeby zostać sprzedawcą.

Płaczu nie będzie nawet jak się rynek nasyci, bo i tak będą zawsze zarabiać podobnie lub trochę więcej od innych inżynierów.

Ja rozumiem, że kierownik tego programisty zarabia o 5k brutto mniej od niego (choć w Polsce to i tak egzotyczna sytuacja), bo to jest taki ogólny kierownik non-IT, który ma tylko całą papierologię wokół tego programisty ogarnąć, żeby on mógł spokojnie programować (w końcu managerowie celebrytów zarabiają wielokrotnie mniej od nich), ale zarabiać tyle co dyrektor zarządzający dwa stopnie wyżej to już uważam niezła sensacja, o której warto napisać jako ciekawostkę. Dotychczas znałem jedynie przypadek, że kierownik programistów zarabiał tyle samo co oni.

Ciekawe jak byś się czuł mając na głowie cały polski oddział, kilkadziesiąt osób pod sobą, wieczne problemy, podróże służbowe w kraju i za granicą, a na koniec miesiąca musiał przelać zwykłemu programiście identyczną pensję jaką sam dostajesz? A za rok gościu powie, że chce i dostanie podwyżkę z 14 na 17, a tobie centrala da z 14 na 15. Sam fakt, że programista ma dyrektorską pensję oznacza, że jest ona sztucznie nadmuchana. Nie mam bólu dupy o te zarobki. Pokazuję tylko jak daleko to zaszło.
schweppes

Postprzez velaskez » lis 07, 2018 01:12

schweppes napisał(a):A za rok gościu powie, że chce i dostanie podwyżkę z 14 na 17, a tobie centrala da z 14 na 15. Sam fakt, że programista ma dyrektorską pensję oznacza, że jest ona sztucznie nadmuchana. Nie mam bólu dupy o te zarobki. Pokazuję tylko jak daleko to zaszło.

No i tu jest całe clou programu. Gdyby wszyscy kierownicy zaczęli się zachowywać w ten sposób i każdy byłby w stanie rzucić papierami w każdej chwili - to sprawa miałaby się podobnie. Niestety, jest to czysto hipotetyczne z wielu względów.
velaskez

Postprzez SJP » lis 10, 2018 13:47

Stahlmann napisał(a):Z tego co wiem to robota z niemieckim na dobrym poziomie (nie zapominając o tym, że angola trzeba znać też równie dobrze!, a tak pokolenie temu przyjmowali każdego, kto coś dukał, bo było takie ssanie na rynku tzn. kolonizowanie naszego kraju w wykonaniu zagranicznego kapitału...) w korpo w stylu SSC/BPO/back office w "międzynarodowej korporacji" to ludzie zaczynają od 2k zł netto po studiach z ekonomi/fir/inne humanistyczne a dodatek za popularniejsze języki to obecnie 500 zł (bo to źródełko powoli wysycha, oczywiście z jakimś egzotycznym dodatki są większe, chyba 1k), czyli łącznie 2,5k netto na rękę i samemu płać za mieszkanie :( (dla warszawki +500 zł za miasto, no ale chyba i tak to idzie na czynsz). Nie sądzę, że pośrednik "imię nazwisko Recruitments" da stawkę 4k.

Sam też badałem temat i mówię o takich ogłoszeniach.
https://www.pracuj.pl/praca/consultant- ... %2C5956349
Wiem bo sam aplikowałem aby wybadać o co chodzi. Miałem kilka rozmów telefonicznych w tym tzw Language Checks, i odrzucili mnie bo nie mam doświadczenia przy obsłudze klienta a co do języka mówili, że bez zastrzeżeń :)
We Wrocku proponowali 4500-5500 brutto. W Warszawie powiedziałem 6000 brutto i stwierdzili, że mieści się w widełkach.

Wspomniane przez Ciebie ogłoszenie to faktycznie jakiś kiepski żart :)

Stahlmann napisał(a):Chyba, że szukają "z dobrą znajomością", czyli biorą takich Polaków, co całe dzieciństwo spędzili w DE (np. z powodu pracy jednego rodzica właśnie tam) a w Polsce się po prostu zasiedzieli i wezmą taką robotę z braku laku (tu wychodzi model takiego ołtsorsingu, bo chcą nejtiwa w cenie niżej niżby dali w DE). Tu cytując mojego nauczyciela, to nawet większość absolwentów germanistyki sobie nie poradzi (bo oni mają po 1h mówienia przez parę semestrów :lol:)

Tacy co spędzili dzieciństwo za granicą i chodzili do zagranicznych szkół nie pracują w call center. Oni zwykle mieszkają w Polsce i udzielają korepetycji z języka za 70-150zł za godzinę. Zarabiają dwa razy tyle co Ci w call center.
Wiem, brałem dodatkowe lekcje przez Skype u takich osób.

Robiłem rozeznanie rynku tych wszystkich ofert pracy z językiem obcym dla stanowisk administracyjnych, helpdesk etc.
Zwykle na ręke jest między 3000 a 4500 PLN.
Np w Szczecinie przy helpdesku do sprzętów HP z językiem niemieckim 3200netto + dodatek relokacyjny, który wynosił jakoś 700 brutto miesięcznie przez rok.

velaskez napisał(a):W Nokii do ich Academy biorą wszystkich, ...

Nie wiem jak sprawa wygląda dla studentów i programów stażowych ale byłem w Polsce na kilku rozmowach na stanowisko Junior C++ Developer i w tym w Nokii we Wroławiu.
Pośród kilku rozmów jakie odbyłem na tego typu stanowiska w Nokii przemielili mnie z programowania najbardziej. Była to chyba najbardziej rzeczowa rozmowa z wszystkich. Całość trwała dwie godziny i naprawdę wiercili dziurę w brzuchu o szczegóły.

Z kolei w Częstochowie w firmie ZF męczyli trochę mniej ale też wymagali konkretnych podstaw takich jak np operacje bitowe i logiczne, znajomość obwodów elektronicznych (systemy wbudowane) etc.

W Volkswagenie pod Poznaniem np niby stanowisko techniczne (Java) a z ponad godzinnej rozmowy zaledwie dwa pytania techniczne reszta to jakiś HRowy bełkot.

Z mojego doświadczenia odnośnie stanowisk juniorskich dla programistów uważam, że to wszytko zależy od firmy.
Dla jednej Junior to będzie ktoś kto umie cokolwiek, dla innej Junior musi mieć wiedzę jak Mid/Regular Developer.
Jak mniejsze wymagania to stawki typu 3000 brutto, jak wymagania wyższe typu Mid-Regular to stawki dochodzą do 8000 brutto.

gouda napisał(a):Świetnie też zarabiają specjaliści od zarządzania projektami w IT znający dobrze agile/scrum.
I mnie się osobiście wydaje, że to w tym kierunku warto iść, tym bardziej że raczej jest tylko kwestią czasu, jak metodyki zwinne zakorzenią się na stałe w innych sektorach...

Prawda. Zgodzę się z powyższym. Tylko, że to nie kwestia czasu bo to już się dzieje.

sokolasty napisał(a):Ale już programista w Monachium na stałe ma proponowane 60-80kE rocznie, porównywalnie z inżynierem jakości.

Wydaje mi się również, że różnica w Polsce będzie się zacierać i koderzy/programiści będą zarabiać mniej, niż dzisiaj, ale kiedy to nastąpi? Who knows? Pięć lat? Raz, że import pracowników z UA, dwa, wszystkie te szkoły koderów, trzy, outsourcing do Indii, na Ukrainę, może do Chin?

Klepacze kodu i programiści nie będą zarabiać mniej tylko wzrost ich płac wyhamuje, przestanie rosnąć tak dynamicznie i będzie rósł podobnie jak inne płace.
Będzie to wyglądało tak, że płace w innych sektorach będą rosły i w końcu się zrównają z płacami w IT.
Import pracowników ze wschodu nie zawsze się sprawdza. Oprócz barier językowych są bariery kulturowe i mentalne.
SJP

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD