_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez poliswerty » lis 19, 2018 22:50

Tutaj w kółko się porównuje do programistów.
a jak wygląda porównanie zarobków innych konstruktorów do inż mechaników?
Mam na:
1)konstruktor budowlany (trudno wróżyć im świetlaną przyszłość gdy jest niż demograficzny)
2)konstruktor mebli (Jedna z nielicznych rozwiniętych branży w Polsce)
3)projektant instalacji sanitarnych

Jakbyście mieli jakieś dane na temat zarobków to byłbym wdzięczny

Co do moich zarobków:
4,2 tys na rękę, 3 lata doświadczenia (mała, polska firma, warmińsko-mazurskie) bardzo stresujące zajęcie, bo muszę projektować urządzenia, które często mnie przerastają. Jednego dnia projektujemy dźwig, następnego maszynę do gięcia rur, a następnie jakiś element linii produkcyjnej. Wiem że można się przerzucić w samochodówkę itd., ale ja chcę zmienić całkowicie branżę.

Mam teraz sprzyjającą sytuację rodzinnno-finansową i mogę śmiało iść na inne studia i robić kilka lat w innym zawodzie za mniejsze pieniądze niż teraz. W te wychwalane programowanie nie chcę iść bo mnie w ogóle nie interesuje. Widzę dla siebie miejsce jako konstruktor w jednej z 3 branż wymienionych na początku postu. Nie wiem która z nich jest najlepsza pod względem zarobków i stabilności zatrudnienia.
Pozdrawiam
poliswerty

Postprzez newbie_01 » lis 19, 2018 23:39

Ja akurat mimo skonczonego inzyniera mechanika nigdy w branzy nie zastalem (8 miesiecy zaraz po studiach za 1800 miesiecznie). Po tym trafilem w kompletnie inna branze - wlasnie w budowlance, w tej branzy siedze juz 3 lata, pracuje w drugiej firmie i ogolnie nie narzekam. Ciagnie mnie troche do przemyslu maszynowego ale ogolnie warunki chyba sa lepsze wlasnie w tych branzach o ktorych pisales. Szczegolnie dobre pogloski krążą wlasnie o meblowce. Tylko trzeba sie liczyc z tym ze z branzy maszynowej sie wypada jak zaczyna robic sie cos innego....
newbie_01

Postprzez Mirek999 » lis 20, 2018 09:11

Jak widać, nawet polskich znaków nie chce Ci się pisać.
Analfabetyzm wtórny smartfonowy. A może brak szacunku do ojczystej mowy?

Kiedy ja zaczynałem po studiach - zarabiałem minimalną krajową (960 zł). Było bardzo ciężko.
Teraz - po 15 latach w zawodzie - 4600 netto.
Dojście do takiego pułapu wymagało niestety (oprócz sumiennej i ciężkiej pracy), zmieniania pracodawców.
Chcesz podwyżkę? Zmień pracę.
Mirek999

Postprzez newbie_01 » lis 20, 2018 16:06

Pisze z telefonu, przepraszam ;)
newbie_01

Postprzez wizu » lis 21, 2018 13:57

Dawno tu nie zagladalem i wcielo mi gdzies haslo do konta.
Z mojej perspektywy, w Polsce w konkurencji konstruktor vs programista ciagle ten drugi wygrywa. Nie ma co porownywac.
W Niemczech DE oba te zawody sa traktowane raczej po rowno i zarobki sa raczej podobne. U nich inzynier to inzynier.
Sam po kilku latach pracy w Polsce i dojsciu do 4k netto jako konstruktor zaczalem czuc sufit i sie rozgladac. Pracowalem podobnie jak ktos wczesniej napisal: raz projekt urzadzenia dzwigowego, pare tygodni pozniej walcarka, a tam przenosnik tasmowy na horyzoncie. Jasne, doswiadczenie sie zdobywa w takiej pracy, ale odpowiedzialnosc jest niewspolmierna do zarobkow, nawet pracujac jako "dostarczyciel dokumentacji".
Myslalem tez o pracy jako programista ale ostatecznie zaczepilem sie w DE w samochodowce i praca duuuzo mniej odpowiedzialna, latwiejsza i lepiej platna. Ale zaczynam coraz czesciej zauwazac, ze najchetniej bysmy zatrudniali tylko project managerow, leaderow a cala robota robiona w Indiach byle taniej = jakosc spada.

W dobie globalizacji kazda praca, ktora mozna wyslac do Indii, Chin traci na wartosci. Mam wrazenie ze lepiej zarobi dobry budowlaniec lub spawacz niz dobry konstruktor. Po prostu jest zapotrzebowanie. Jak to ferdek kiepski mawial "W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wyksztalceniem" :)
wizu

Postprzez sokolasty » lis 21, 2018 17:33

Mirek999 napisał(a):Jak widać, nawet polskich znaków nie chce Ci się pisać.
Analfabetyzm wtórny smartfonowy. A może brak szacunku do ojczystej mowy?

Się przywaliłeś bez sensu.

Mirek999 napisał(a):Kiedy ja zaczynałem po studiach - zarabiałem minimalną krajową (960 zł). Było bardzo ciężko.
Teraz - po 15 latach w zawodzie - 4600 netto.

Dajesz się obrażać takim wynagrodzeniem..

Mirek999 napisał(a):Chcesz podwyżkę? Zmień pracę.

Podpisuję się!
sokolasty

Postprzez poliswerty » lis 21, 2018 18:44

Ale jeśli porównujecie zarobki w projektowaniu maszyn i projektowaniu budynków, bądź instalacji sanitarnych to w czym są sensowniejsze zarobki?
poliswerty

Postprzez mldr » lis 21, 2018 21:54

Ja jestem mechanikiem, ale kręcę się przy budowlance. Ogólnie konstruktor budowlany więcej zarabia niż konstruktor mechanik. Z drugiej strony musi być, ładnie nazwę, bardziej dyspozycyjny. Bo w polskiej budowlance robi wszystko na już. Nie żeby w mechanice było wszystko zaplanowane, ale to jednak inny poziom (dez)organizacji.
Co do słów przedmówcy nt. zlecenia pracy do Chin i Indii to w budowlance, a na pewno w mojej działce, jest całkiem spore grono biur projektowych, które wyspecjalizowały się w wykonywaniu projektów "na Zachód". Czyli robią za takie Chiny/Indie. Tylko wtedy organizacja pracy jest trochę lepsza (bo tam troche mądrzej zarządza się pracami, czytaj z większym wyprzedzeniem) i kasa też bardziej się zgadza.
Minus budowlanki - bardzo, zdecydowanie bardziej niż w przemyśle, odczuwane są wahania koniunktury.
systemy aluminiowe
mldr

Postprzez newbie_01 » lis 21, 2018 22:59

"projektowanie budynków" to dość ogólne stwierdzenie.

Inżynier mechanik może w branży budowlanej znaleźć różne miejsca pracy, niemniej "projektowaniem budynków" bym tego nie nazwał. O ile maszynę może zbudować jedna firma praktycznie od a do z wliczając w to sterowanie, to budowlanka bardzo "rozproszona". Możesz przygotowywać plany konstrukcji hal stalowych (pod którymi jednak podpisze się ktoś z budownictwa z uprawnieniami i zgarnie całą kasę), a możesz równie dobrze pracować przy stolarce okienno-drzwiowej. I to oba te przypadki to "budowlanka" w której możesz spokojnie pracować po MiBM. Tak na prawdę, dość szybko rozwijająca się branża meblowa również jest bliższa branży budowlanej niż jakiejkolwiek innej. Niemniej w tej branży szukają inż.mechaników bo ... nie mogą znaleźć nikogo innego o podobnych kwalifikacjach ? Pytanie czy żeby pracować przy meblach warto było uczyć się materiału MiBM...
Także ja bym się nie spodziewał jakiegoś powiązywania "projektowania budowli" z "projektowaniem maszyny". Zbyt ogólne stwierdzenia.
Niemniej co do warunków pracy to niestety z kim nie rozmawiam to branża maszynowa nie jest jakąś wielce wdzieczną branżą. Z całym szacunkiem, ale uważam że po 15 latach pracy w jakiekolwiek branży można uczciwie zarabiać dużo więcej niż 4200 zł... Niestety obawiam się, że Mechanika i Budowa Maszyn nigdy nie dojdzie do takiego poziomu finansowego w Polsce jak np. w Niemczech. Dużo czynników za tym przemawia, ale to opowieść na inny wątek...
newbie_01

Postprzez wizu » lis 22, 2018 09:20

sokolasty napisał(a):
SJP napisał(a):
gouda napisał(a):Świetnie też zarabiają specjaliści od zarządzania projektami w IT znający dobrze agile/scrum.
I mnie się osobiście wydaje, że to w tym kierunku warto iść, tym bardziej że raczej jest tylko kwestią czasu, jak metodyki zwinne zakorzenią się na stałe w innych sektorach...

Prawda. Zgodzę się z powyższym. Tylko, że to nie kwestia czasu bo to już się dzieje.

Właśnie to obserwuję...
Musk chce nową Teslę w rok rozwinąć...
W bieżących nowych projektach dla Daimlera wpierw zamawia się w Chinach seryjne narzędzia, a dopiero potem się testuje prototypy. Nim narzędzia zdążą zrobić, już trzeba pięćdziesiąt zmian wprowadzić :) Jak już je wyślą statkiem z Chin, to przez te sześć tygodni następne zmiany dojdą, i wszystko na zaraz, wszystko na już :)

Hej, ja to znam pod nazwa SE - simultanuous engineering https://en.wikipedia.org/wiki/Concurrent_engineering
lepiej wyjasnione na obrazku w wersji niemieckiej "Zeitgewinn" https://de.wikipedia.org/wiki/Simultaneous_Engineering
i uzywane w automotive od lat. Uczestniczylem w projektach przyrzadow do prototypow i serii dla Daimlera, mialem nawet czesc linii "pod swoja opieka" i na przyklad u mnie po jednej ze zmian blach 4 cale przyrzady okazaly sie niepotrzebne (a zostaly wykonane, moze tylko nie zmontowane).
Idea jest taka ze produkt nie jest gotowy (blachy), a juz projektuje sie przyrzady do serii, prototypow, wprowadza sie zmiany w stampingu, np po testach aerodynamicznych. Takie zmiany sa wyceniane przez wszystkich podwykonawcow, na ktorych ona wplywa.
Moze sie tak zdarzyc, ze zmiana nie "nie wejdzie", bo po raportach od podwykonawcow okaze sie ze wydanie milionow EUR po to zeby obnizyc halas wewnarz o 1dB jednak nie jest oplacalne.

Co do tesli to jest to dobry elektryk ale juz jej jakosc jako auta pozostawia wiele do zyczenia. A Daimler, smiejac sie, jednak swoje elektryki robi.
Sa firmy, ktore Tesli moglyby zrobic linie o takiej jakosci jak w Daimlerze, bo Daimler sam sobie tych linii nie buduje, kwestia kasy. To czegoTesli brakuje to doswiadczenia i doswiadczonej "zalogi".
wizu

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD