_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez k@m!l » kwi 23, 2019 16:52

Jeżeli można, to chciałbym zasięgnąć opinii. Co Wy, doświadczeni inżynierowie, myślicie o pomyśle tzw. studiów dualnych. Ja w przyszłym roku będę pisał projekt inżynierski(MiBM) i właśnie zastanawiam się czy nie pójść na magisterkę właśnie w formie dualnej na tym samym kierunku. Boję się jedynie tego, że przy ewentualnej zmianie pracodawcy, rekruterzy będą patrzeć na mnie jak na "magistra z zawodówki", ponieważ wydaje mi się że tak mogą być odbierane studia o profilu praktycznym(dualne), w przeciwieństwie do tych o profilu ogólnoakademickim.
k@m!l

Postprzez krakowiak » kwi 24, 2019 00:04

Serdecznie witam wszystkich użytkowników!
Bardzo mnie zainteresował ten wątek i przeglądając go natknąłem się na coś, co nie daje mi spokoju. Mam tu na myśli fragment wypowiedzi, dość starej, bo sprzed roku, ale nikt nie rozwinął tego tematu...
gouda napisał(a):Ja świetnie wiem ile przynosi pracodawcy moja praca - znam te kwoty co do grosza i chyba normalne jest że wymagam uczciwego podziału tego co swoją pracą wypracuję...

Jestem w podobnej sytuacji jak kolega gouda, czyli wiem ile przychodów otrzymuje mój pracodawca za usługi, które dla niego wykonuję. Wydaje mi się, że nie dostaję jakoś dużo, ale może się mylę. Tutaj parę szczegółów: pracuję jako konstruktor w krakowskim biurze konstrukcyjnym. Mam umowę kontraktorską ze stawką za godzinę. Sam opłacam VAT, dochodowy i ZUS - "działalność jednoosobowa". Pracodawca udostępnia mi biurko, komputer, telefon i licencję do CADa. Współpracuję bezpośrednio z zagranicznym klientem, a mój pracodawca jedynie wystawia mu co miesiąc fakturę za moje godziny.
Jak myślicie, jaki procent z tej faktury uczciwie powinien do mnie trafiać?
krakowiak

Postprzez topinż » kwi 24, 2019 08:19

krakowiak napisał(a):...

30-40
topinż

Postprzez cordem » kwi 24, 2019 09:45

krakowiak napisał(a):Jak myślicie, jaki procent z tej faktury uczciwie powinien do mnie trafiać?

Nic.

Twoje relacje z pracodawcą wynikają tylko i wyłącznie z umowy zawartej pomiędzy tobą a pracodawcą, chyba że
jesteście umówieni na procent od projektu. A tak nie jest.

Wynika to z kilku faktów:
-wykonujesz pracę na którą się umówiłeś za umówioną stawkę bez względu na wartość kontraktu,
-twój zleceniodawca ponosi koszta jawne o których wspomniałeś oraz ukryte których nie wymieniłeś,
-twój zleceniodawca ponosi ryzyko, ty nie,

Jeśli oczekujesz że należy ci się jakiś procent od wykonanego projektu bo ktoś ma projekt a ty jesteś podwykonawcą
to jak rozumiem w przypadku
strat dorzucisz się swojemu zleceniodawcy również podobną kwota ;). Czy to jest takie jednostronne myślenie,
jak zysk to chętnie a jak strata to nie ma tematu :D ???

Generalnie, powinieneś się cieszyć że zleceniodawca ma projekty i wtedy ty masz projekty.
Jeśli uważasz że nie jest coś sprawiedliwe lub uczciwe to zmień zleceniodawcę lub negocjuj ;).
Obliczenia i analizy wytrzymałości
i mechaniki konstrukcji
www.cordem.pl

Do 3City citizens:
Myli się ten, kto sądzi, iż sukces uzyskany za pomocą niegodnych środków może przynieść dobre rezultaty. PLATON
cordem

Postprzez mldr » kwi 24, 2019 14:03

Jeżeli to kontrakt to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby umówić się całkowicie dowolnie. Czyli, jeżeli chcesz określony procent od kontraktu to zaproponuj taką formę. W sumie, w czym byłby problem. Druga strona rozważy. Odejmie od kwoty ze swojej faktury koszty, które ponosi i prowizje, którą chce zarabiać za pośrednictwo (i ew. ponoszenie ryzyka) i już. Jeżeli zleceniodawca nie jest głupi, a Ty wartościowy to przynajmniej to rozważy.

A tak btw. Mam kolegę, który pracuje w pewnej firmie. Bardzo dobry w swojej robocie. Firma zarabia krocie na jego pomysłach, co łatwo udowodnił pokazując ile zyskała na jego drobnych pobocznych pracach optymalizacyjnych - prosta kalkulacja, gdzie firma sprzedaje dany towar w ilości A za kwotę B, gdzie wyprodukowanie kosztuje C (przed opymalizacją) i D (po optymalizacji). Bez uwzględnienia, że towar był nawet lepszy po optymalizacji i wraz z ew. obniżką zwiększył sprzedaż. Pominął też wszystkie "grube" tematy, bo to były nowe rzeczy i ciężko o punkt odniesienia. W rok firma zarobiła hoho więcej niż wcześniej (bo wolumen sprzedaży duży), a że będzie to sprzedawane przez lata to wyobraźnia podpowiadała, że można by uszczknąć z tego kawałeczek - malutki procencik. Szef spuścił go na drzewo. Argumenty, że projektowanie to nie przerzucanie węgla, gdzie każdy zrobi to mniej więcej tak samo, ale praca twórcza, gdzie rezultat przede wszystkim zależy od projektanta nie trafiały. Jedyny efekt to zablokowanie dostępu do informacji o cenach zakupu dla projektantów (bardzo mądre, teraz wybierają docelowe warianty na czuja :D).
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez ll » kwi 24, 2019 16:36

krakowiak napisał(a):Serdecznie witam wszystkich użytkowników!
Bardzo mnie zainteresował ten wątek i przeglądając go natknąłem się na coś, co nie daje mi spokoju. Mam tu na myśli fragment wypowiedzi, dość starej, bo sprzed roku, ale nikt nie rozwinął tego tematu...
gouda napisał(a):Ja świetnie wiem ile przynosi pracodawcy moja praca - znam te kwoty co do grosza i chyba normalne jest że wymagam uczciwego podziału tego co swoją pracą wypracuję...

Jestem w podobnej sytuacji jak kolega gouda, czyli wiem ile przychodów otrzymuje mój pracodawca za usługi, które dla niego wykonuję. Wydaje mi się, że nie dostaję jakoś dużo, ale może się mylę. Tutaj parę szczegółów: pracuję jako konstruktor w krakowskim biurze konstrukcyjnym. Mam umowę kontraktorską ze stawką za godzinę. Sam opłacam VAT, dochodowy i ZUS - "działalność jednoosobowa". Pracodawca udostępnia mi biurko, komputer, telefon i licencję do CADa. Współpracuję bezpośrednio z zagranicznym klientem, a mój pracodawca jedynie wystawia mu co miesiąc fakturę za moje godziny.

Opusc 2 euro i dogadaj sie z klientem i przejdz calkiem na swoje. Tak wlasnie powstaja Janusze CAD. O ile nie wtrynili ci zakazu konkurencji - ktory tez mozna obejsci a zmiany przepisow maja sie do tego przycznic.
ll

Postprzez krakowiak » kwi 24, 2019 17:42

Myślę nad tym II. Z drugiej strony obecnie mam ten komfort, że nie muszę się martwić o to czy będą następne projekty - to zadanie mojego pracodawcy. Nie jest też źle, bo jestem w tych widełkach procentowyh, które podał topinż 30-40 (dziękuję za odpowiedź topinż!). Skoro takie są typowe proporcje przy pośrednictwie pracy, to jestem spokojniejszy : )
Ktoś jeszcze zna jakieś dane na ten temat? Są tu pracodawcy zajmujący się pośrednictwem?
krakowiak

Postprzez ll » kwi 24, 2019 18:17

krakowiak napisał(a):Myślę nad tym II. Z drugiej strony obecnie mam ten komfort, że nie muszę się martwić o to czy będą następne projekty - to zadanie mojego pracodawcy. Nie jest też źle, bo jestem w tych widełkach procentowyh, które podał topinż 30-40 (dziękuję za odpowiedź topinż!). Skoro takie są typowe proporcje przy pośrednictwie pracy, to jestem spokojniejszy : )
Ktoś jeszcze zna jakieś dane na ten temat? Są tu pracodawcy zajmujący się pośrednictwem?

zlotym progiem jest mniej wiecej 30 euro bo za tyle mniej wiecej sciagaja projekty do Polski (Janusze +- 5 euro), zeby miec ciaglosc, tyle to koszt godziny wynajmowanego pracownika do duzych firm. Kiedys juz pisalem ile na b2b w uslugowce CAD sie bierze tj. przekroj : od 13 euro do 20 przez Januszy. Najwieksza stawke na jakiej skonczylem rozmowy to bylo 95 pln netto z oddelegowaniem do duzej firmy na rok czasu. Potem mozesz kombinowac jak masz kontakty na roznego rodzaju fix price za robote - jak jestes dobry i szybki to lepiej na tym wyjdziesz - czasem to jest jedyna oferowana forma i mozesz wtopic. a w bajki o ciaglosciach projektu nie wierz bo jeszcze zaden janusz w umowie takiego zapisu nie dal - pierwszy idziesz na odsiadke jak mniej roboty bedzie. Sprawiedliwosci podzialu miedzy firma a toba sie nie doszukuj :-)
ll

Postprzez ll » kwi 25, 2019 20:16

Pani minister obronila freelancerow :

https://businessinsider.com.pl/firmy/po ... lu/2bmpgxh
ll

Postprzez sokolasty » kwi 28, 2019 09:46

ll napisał(a):Pani minister obronila freelancerow :

https://businessinsider.com.pl/firmy/po ... lu/2bmpgxh

Dziękujemy pani minister :)

Tak naprawdę pan premier zorientował się, że freelancerzy mogą swoją działalność przeflancować do dowolnego kraju UE i policzył, że na całym tym zamieszaniu budżet straci. Możliwe również, że to był próbny balon. Lub jedno z drugim.
sokolasty

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD