_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez marvin » maja 17, 2019 19:58

Kownacki napisał(a):Cześć,

gdy się czyta ten wątek, to pojawia się rollercoaster emocji. Jedni piszą, że po 15 latach zarabiają 4k na rękę, inni, że po roku doświadczenia ponad 6k. Jedni, że konstrukcja maszyn jest dla samobójców, inni, że jest to bardzo fajna praca i zarobki są super.

Jak realnie wygląda ścieżka kariery osób po skończonej mechatronice, które wybrały zawód konstruktora, lubią modelować w oprogramowaniu CAD (Inventor/Solidworks/etc.)? Jak się kształtują zarobki i jaką wiedzę musieliście nabyć, aby odnaleźć się w tym zawodzie? Dodatkowo, jak ciężko jest się przesiąść z Inventora na SolidWorks lub inne programy - szkoda, że inni poza Autodeskiem nie udostępniają darmowych wersji do nauki :/.

Bo to trochę jak z byciem fryzjerem - możesz strzyc babki za 12zł w kiosku w jakiejś wsi, albo być fachowcem do którego bez 6 miesięcznej kolejki i wybulenia kupy kasy się nie dopchasz.
Jak ograniczysz się do modelowania CAD to zarobki będą niskie, bo tego można się nauczyć stosunkowo szybko. Jak wybierzesz jakąś dziedzinę, gdzie potrzebna jest wiedza ekspercka i ogarniesz to kasa automatycznie wzrośnie. Przesiąść się na innego cada jest bardzo łatwo - nie warto sobie dupy zawracać i się uczyć software'owych tajników na zapas, bo i tak zapomnisz nie używając tego na co dzień.

Porównując się do IT zawsze będzie słabo, pytanie czy warto się do tej branży non stop porównywać. Ludzie dali sobie wkręcić, że po 2 latach programowania zarabiasz 15k i pracujesz zdalnie z Tajlandii. A rzeczywistość jest taka, że większość tych co przeskakuje piszę jakieś gówniane projekty w starych technologiach, bo nikt kto trochę dłużej w IT siedzi nie chce tego robić.

Pchaj się tam, gdzie robią coś nowego/ciekawego - a najlepiej do dużego korpo typu Bosch/ABB/Siemens. Łatwiej będzie potem zmienić pracę jak się nie spodoba.
Ostatnio edytowany przez marvin, maja 18, 2019 15:25, edytowano w sumie 1 raz
marvin

Postprzez newbie_01 » maja 17, 2019 20:54

newbie_01 napisał(a):Witam, tak się złożyło że zaraz po studiach trafilem do firmy zajmującą się produkcją okien i drzwi. Płacili więcej niż w jakiejkolwiek firmie z branży mechanicznej z jaką miałem wtedy styczność. Po dwóch latach zmiana firmy i to samo - przez cały okres szukałem pracy w przemyśle i nie znalazłem nic choćby finansowo zbliżonego do ówczesnych zarobków. Tak też trafiłem do kolejnej firmy z dzwiami i oknami. Mijają 4 lata i już na prawdę znoszę jaja. Niemniej rodzina coraz większa i widze że coraz trudniej będzie zmienić mi branżę. Aktualne zarobki 5,2 k netto i uop. Język angielski używam na codzień ale i po niemiecku potrafię kilka spraw załatwić. Mam czego szukać w przemyśle ? Warto ?

No i dodam jeszcze że myślę o rzuceniu Solidworksa i nauczyć się technologii CNC. Proszę o radę.

PS. Jak daleko zdarzało się wam dojeżdzać do roboty ? 1h w jedną stronę to dużo ?
newbie_01

Postprzez siewca112 » maja 17, 2019 21:26

Dojazd godzinę dziennie to bardzo dużo zmarnowanego czasu. Sam tak dojeżdżałem do swojej pierwszej pracy i kiedyś wyliczyłem, że będąc 2h w aucie w trasie dziennie, rocznie marnujesz 22dni! To jest czas który możesz poświęcić na przeczytanie książki, wyspanie się, spędzenie go z rodziną itp. Totalnie odradzam.
siewca112

Postprzez mldr » maja 17, 2019 23:56

newbie_01 napisał(a):Witam, tak się złożyło że zaraz po studiach trafilem do firmy zajmującą się produkcją okien i drzwi. Płacili więcej niż w jakiejkolwiek firmie z branży mechanicznej z jaką miałem wtedy styczność. Po dwóch latach zmiana firmy i to samo - przez cały okres szukałem pracy w przemyśle i nie znalazłem nic choćby finansowo zbliżonego do ówczesnych zarobków. Tak też trafiłem do kolejnej firmy z dzwiami i oknami. Mijają 4 lata i już na prawdę znoszę jaja. Niemniej rodzina coraz większa i widze że coraz trudniej będzie zmienić mi branżę. Aktualne zarobki 5,2 k netto i uop. Język angielski używam na codzień ale i po niemiecku potrafię kilka spraw załatwić. Mam czego szukać w przemyśle ? Warto ?
a co robisz dokładnie i gdzie, jeśli mogę spytać? Ew. Pisz na priv

Wszystko zależy czy to lubisz. Branże o której piszesz znam i jeżeli chodzi o spektrum możliwości to jest bardzo zróżnicowana. Np. przy konstrukcjach aluminiowych można zarobić minimalna krajową w firmie kogucik, która robi okna do żabki i tak naprawdę nic nie musisz umieć, a można pracować na dużych projektach (wieżowce, stadiony itd.) i wyciągać >10k netto. Nawet bez uprawnien, ale znając konstrukcje, przepisy, materiały etc. Ja przy tym pracowałem i w sumie sobie chwaliłem.

PS. Odnosząc się do innych komentarzy: Czy tylko mnie podnosi ciśnienie czytanie "znam (wstaw jakiegoś cada), czy będę lepiej zarabiał jak nauczę się (wstaw innego cada)"? Łykam to jeszcze przy samochodowce, bo tam jest jakaś filozofia tworzenia modeli tak, a nie inaczej, bo.... (standardy klienta). Ale reszta? Szeregowy konstruktor robiący projekt dla własnego warsztatu / stałego podwykonawcy? Znasz cada to w każdym innym urzeźbisz wystarczająco, żeby się komuś to do cama wczytalo. Jasne, metodologia jest ważna, fajnie jak jest standard w firmie, a modele są przemyślane i każdy w miarę łatwo zmodyfikuje coś, co zrobił ktoś inny. Ale nie róbmy z tego sensu inżynierii. CAD to tylko taki bardziej zaawansowany ołówek. A to za co wam (powinni) płacić to głowa.
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez sokolasty » maja 18, 2019 00:42

mldr napisał(a):

CAD to tylko taki bardziej zaawansowany ołówek. A to za co wam (powinni) płacić to głowa.

Cannot agree more.
sokolasty

Postprzez Gorthin » maja 18, 2019 19:12

Se tylko w łeb strzelić :roll:
Test przedsiębiorcy.

Mam nadzieję, że to w ogóle nie przejdzie i się opamiętają. I co będą mnie prześwietlać, do 5 lat wstecz? Prześwietlać czy w danym roku pracowałem dla jednej firmy czy kilku, a nawet jak kilku to w jakim stosunku? Masakra, jak przeszedłem na JDG to się trochę ucieszyłem, udało się trochę zaoszczędzić a tu taki zonk. Kto tych ludzi wybiera w tym kraju? Czy Polacy zasługują tylko na rolę szczurów tego świata, czyli zabawę w test jak jeszcze można samemu sobie zrobić gorzej i obserwować jak udaje nam się w tym bagnie poruszać, i jak walczyć o przetrwanie?

Dlaczego tak biją w klasę średnią? Lepiej zrównać klasę średnią do roli poddańczej?

Ktoś może ma jakieś porady, jakiś pogląd co będzie się dziać, jak się ustrzec?
Gorthin

Postprzez ll » maja 18, 2019 19:27

Gorthin napisał(a):Se tylko w łeb strzelić :roll:
Test przedsiębiorcy.

Mam nadzieję, że to w ogóle nie przejdzie i się opamiętają. I co będą mnie prześwietlać, do 5 lat wstecz? Prześwietlać czy w danym roku pracowałem dla jednej firmy czy kilku, a nawet jak kilku to w jakim stosunku? Masakra, jak przeszedłem na JDG to się trochę ucieszyłem, udało się trochę zaoszczędzić a tu taki zonk. Kto tych ludzi wybiera w tym kraju? Czy Polacy zasługują tylko na rolę szczurów tego świata, czyli zabawę w test jak jeszcze można samemu sobie zrobić gorzej i obserwować jak udaje nam się w tym bagnie poruszać, i jak walczyć o przetrwanie?

Dlaczego tak biją w klasę średnią? Lepiej zrównać klasę średnią do roli poddańczej?

Ktoś może ma jakieś porady, jakiś pogląd co będzie się dziać, jak się ustrzec?

ponoć uczciwi nie mają się czego obawiać. Strzelam ze progiem uczciwości będzie 18 na 32 %

http://www.czechybiznes.expert
ll

Postprzez Gorthin » maja 18, 2019 19:44

Podobno.

A w rzeczywistości będzie gorzej. Zresztą. Nawet jak jest JDG, która przez cały rok robi dla jednej firmy, rozlicza się zgodnie z prawem, płaci podatki, więc wydaje się, że jest uczciwy, a to w takich będą walić, bo rzekomo, chociaż zgodnie z prawem, unika UoP. Sam tak mam, większość pracuje dla jednej firmy, bo i tak jest u niej tyle pracy, że musiałbym nie spać, aby brać pracę od innych firm. A nie jestem typa, który przekłada pracę i pieniądze ponad moje hobby itp.

I w takich będą pewnie bić. I pewnie tak będą robić, że trzeba będzie przejść z 18 na 32%. Tylko problem, bo z tego co słyszę to trzeba by było uregulować te 5 lat wstecz? Masakra jakaś.

Ok, z tymi Czechami, ale czy to nie jest tak, że aby uniknąć opodatkowania w Polsce, zakładając firmę za granicą, trzeba też tam po prostu pracować, i wykazać, że się tam faktycznie pracuje i żyje? Bo podobnie dobre warunki są np w Estonii, ale słyszałem, że właśnie jest problem.
Gorthin

Postprzez drawal77 » maja 19, 2019 00:33

Koledzy, a co myślicie o spawalnictwie? Czy warto iść w tym kierunku. Macie z tym jakieś doświadczenie ?
drawal77

Postprzez k@m!l » maja 19, 2019 10:06

drawal77 napisał(a):Koledzy, a co myślicie o spawalnictwie? Czy warto iść w tym kierunku. Macie z tym jakieś doświadczenie ?

Podobno kasa się nawet zgadza, ale żeby się liczyć w zawodzie musisz mieć IWE/EWE (około 12k zł), ewentualnie jeżeli pracujesz w Norwegii to IWI. Praca może nie każdemu odpowiadać, mam kumpli którzy są spawalnikami, jeden nawet już chyba głównym i mówią że duża odpowiedzialność. Generalnie jeżeli Cię to kręci to spoko, ale trzeba właśnie pamiętać że bierzesz sporą odpowiedzialność na garba. Są przypadki że ludzie z branży mają zawiasy, więc wiesz.
k@m!l

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD