_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez drawal77 » maja 19, 2019 11:19

To prawda, IWE sporo kosztuje ale może warto zainwestować (zawsze to lepsze niż praca jako konstruktor).
Wiesz z czego wynika odpowiedzialność w pracy spawalnika i za co te "zawiasy" i jakie są minusy tego zajęcia ?
drawal77

Postprzez rafal92 » maja 19, 2019 13:36

Cześć,
witam na forum! :)

Mam kilka pytań, jestem młodym konstruktorem z doświadczeniem około 2 lat, pracuję we Wrocławiu na stanowisko junior/mlodszy konstruktor. Bardzo prosiłbym o rady bardziej doświadczonych ludzi znających życie i realia tej pracy :)

1) Na jakie zarobki mogę liczyć z takim doświadczeniem w tej branży we Wrocławiu? Nadmienię iż wykonuję już samodzielnie projekty z niewielką pomocą, są to dość już poważne złożenia/ maszyny dla naszych wrocławskich montowni, poza tym zajmuje się kupą innych rzeczy jak to w małych firmach.

2) Czy warto pozostawać w firmie która za każdym razem robi praktycznie inną maszynę? Nie specjalizuje się w konkretnej dziedzinie, np automotive tylko projekty są bardzo różne dla różnych firm. Chodzi mi o to czy nie lepiej zostać specjalistą w jakiejś jednej dziedzinie i być w tym faktycznie dobrym po kilku latach a nie robić za każdym razem coś innego? Kosztuje mnie to bardzo dużo nauki i nerwów, nie znajduje za to odzwierciedlenia w zarobkach.
Słyszałem wiele opinii od kolegów iż nieraz nie mają co robić w innej firmie a zarabiają 2 razy tyle. Jest to dla mnie przykre, przyznam że bardzo napięte terminy, niedocenianie zaangażowania, duża nerwówka oraz marna wypłata zaczęły mnie bardzo demotywować. Czy może jednak warto się tu trochę jeszcze przemęczyć i zdobyć więcej doświadczenia? - obawiam się jednak że może to się odbyć kosztem mojego komfortu psychicznego.

3) Pracuję w mniejszej firmie - czy warto uderzać do jakichś większych firm/ korporacji. Jak wspomniałem wcześniej moje zadania wykraczają daleko poza obowiązki junior konstruktora z racji wielkości firmy a zarobki jak na warunki Wrocławskie są według mnie fatalne, poniżej 3k netto, niewystarczające na życie w tym mieście.

4) Czy rynek wrocławski jest ok dla konstruktorów? Słyszałem opinie iż w mniejszych miejscowościach w dolnośląskim można zarobić lepiej z racji tego iż nie ma tam takich ludzi.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego dnia!
rafal92

Postprzez gouda » maja 20, 2019 23:30

Ucz sie programować i nie trać czasu.
Nie wierz w reklamy kursow programowania, one Cie niczego nie nauczą, jeśli sam się nie nauczysz. Nie każdy sie do tego nadaje, ale czemu miałbyś tego nie sprawdzić?

Sprawdz jakie sa wymagania wejscia na rynek IT. Dobrze sie zastabów co chcesz robic konkretnie i jakie technologie i jezyki musisz w tym celu opanowac. Zacznij sie uczyc, załóż konto na githubie, dołącz do projektu opensource, zrób sobie portfolio z kilkoma aplikacjami...

Przyszłość to nie mechanika i klepanie stalowych ramek w inventorze, a w Polsce na wiele wiecej w tej branży nie masz szans.

Taka rada kolegi konstruktora z doświadczeniem 10+ (na szczęście już nie rośnie).
Wszystko reszta to strata czasu dlatego szkoda na ten temat w ogóle gadać. Bierz sie za robote.
gouda

Postprzez ll » maja 20, 2019 23:43

gouda napisał(a):Ucz sie programować i nie trać czasu.
Nie wierz w reklamy kursow programowania, one Cie niczego nie nauczą, jeśli sam się nie nauczysz. Nie każdy sie do tego nadaje, ale czemu miałbyś tego nie sprawdzić?

Sprawdz jakie sa wymagania wejscia na rynek IT. Dobrze sie zastanow jakie technikogie i jezyki musisz opanowac. Zacznij sie uczyc, załóż konto na githubie, dołącz do projektu opensource, zrób sobie portfolio z kilkoma aplikacjami...

Taka rada kolegi konstruktora z doświadczeniem 10+ (na szczęście już nie rośnie).
Wszystko reszta to strata czasu dlatego szkoda na ten temat w ogóle gadać. Bierz sie za robote.

To chyba pułap doświadczenia 10+ dla uczciwych ludzi zeby nie roslo..... do niczego nie dojdziesz z tym 10+ tylko do upokożeń przez gówniarzy którzy maja "miętkie" cechy i 3 lata doświadczenia - z dużym przerysowaniem ale prawdziwym :-)
ll

Postprzez k@m!l » maja 21, 2019 18:35

drawal77 napisał(a):To prawda, IWE sporo kosztuje ale może warto zainwestować (zawsze to lepsze niż praca jako konstruktor).
Wiesz z czego wynika odpowiedzialność w pracy spawalnika i za co te "zawiasy" i jakie są minusy tego zajęcia ?

To byli ludzie zajmujący się NDT z tego co pamiętam. Nie chce się za bardzo wypowiadać na ten temat, bo o spawalnictwie słyszę tylko z opowieści znajomych co się tym zajmują, ja jedyne co mam z tym wspólnego to są niektóre przedmioty na studiach :D

@gouda a czym się teraz zajmujesz, jeśli można wiedzieć ? poszedłeś w zarządzanie, czy przebranżowiłeś się ?
k@m!l

Postprzez ll » maja 21, 2019 22:55

k@m!l napisał(a):
drawal77 napisał(a):To prawda, IWE sporo kosztuje ale może warto zainwestować (zawsze to lepsze niż praca jako konstruktor).

To byli ludzie zajmujący się NDT z tego co pamiętam. Nie chce się za bardzo wypowiadać na ten temat, bo o spawalnictwie słyszę tylko z opowieści znajomych co się tym zajmują, ja jedyne co mam z tym wspólnego to są niektóre przedmioty na studiach :D

@gouda a czym się teraz zajmujesz, jeśli można wiedzieć ? poszedłeś w zarządzanie, czy przebranżowiłeś się ?

Gouda ma się bardzo dobrze , od czasu do czasu z nim pogadam prywatnie i mimo 10 lat w branzy wierzy i zapiepsza zeby bylo mu lepiej. Bez kombinatorstwa, bez cwaniactwa tylko zeby byc kims i cos miec za cos co sie umie - a w tym kraju taka droga jest przejeba.... :-)
ll

Postprzez JatekMar » maja 27, 2019 19:04

Cześć, w przyszłym semestrze będę wybierał specjalność na swoich studiach. Jestem na mechanice i budowie maszyn i do wyboru będzie inżynieria lotnicza bądź inżynieria cieplna, na lotniczą trzeba się dostać (czyli osiągnąć odpowiednią średnią), ale zakładam że mi się uda.
I tutaj pytanie, która z nich może być pewniejsza? Niby lotnicza wydaje się być ciekawa, ale w Polsce może być ciężej o jakąś pracę w tym kierunku, a cieplna to jednak wszelkie elektrownie, ciepłownie czego u nas sporo.
Druga sprawa to będę miał zajęcia z CAD 3D-Modelowanie bryłowe i trzy programy: Catia, Solid Edge i Inventor. Który z nich jest najpopularniejszy, najbardziej ceniony wśród konstruktorów?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!
JatekMar

Postprzez Palantunio » maja 27, 2019 20:12

Pytanie w jakim rejonie Polski studiujesz. Branża lotnicza istnieje głównie w Warszawie i w Rzeszowie. Z kolei energetyka cieplna ma się prężnie na Górnym Śląsku. Jeżeli jesteś gotów na ewentualną przeprowadzkę to wybierz dziedzinę która wydaje Ci się bardziej interesująca.
Palantunio

Postprzez ll » maja 28, 2019 00:18

JatekMar napisał(a):Cześć, w przyszłym semestrze będę wybierał specjalność na swoich studiach. Jestem na mechanice i budowie maszyn i do wyboru będzie inżynieria lotnicza bądź inżynieria cieplna, na lotniczą trzeba się dostać (czyli osiągnąć odpowiednią średnią), ale zakładam że mi się uda.
I tutaj pytanie, która z nich może być pewniejsza? Niby lotnicza wydaje się być ciekawa, ale w Polsce może być ciężej o jakąś pracę w tym kierunku, a cieplna to jednak wszelkie elektrownie, ciepłownie czego u nas sporo.
Druga sprawa to będę miał zajęcia z CAD 3D-Modelowanie bryłowe i trzy programy: Catia, Solid Edge i Inventor. Który z nich jest najpopularniejszy, najbardziej ceniony wśród konstruktorów?

Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Jak lotnicza to idz w wytwarzanie bo glownie to sie robi w Polsce. Wroclawski aerospace - znam technologa 7000 netto kupe lat doswiadczenia. Na podkrapaciu moze byc gorzej. Jak lotnicza to CATIA choc w CAM-ie NX goruje. Jak chcesz robić "kariere" w polskim aerospace to rozgladaj sie za jakims modnymi kursami przerostu ego pt leadership(tylko musisz w to uwierzyc zeby byc autentycznym wtedy kolegom CAM-owcom nie bedziesz dawal zadan tylko misje do spelnienia) i jak ktos juz dobrze radzil zdobywaj cechy mietkie - smiej sie sie glupi do sera komu trzeba - bo to jest w wiekszosci korpo style.

Jak energetyczna to CAD Ci nie potrzebny - przyrownalbym do polskiej budowlanki. Choc praca w elektrowni to cieply kurwi.... z wolnym stabilnym wzrostem.

A jak masz jeszcze dwa lata i ci sie chce to przeczytaj posta Goudy.

frontend.jpg

Polecam opcje ostatnia - ostatnio odbieralem mieszkanie od programisty javy 3 lata doswiadczenia - koles luzny jak skora na wacku - robi some home office za ciezka kase - wolny czlowiek :-)
Ostatnio edytowany przez ll, maja 29, 2019 13:58, edytowano w sumie 1 raz
ll

Postprzez JatekMar » maja 28, 2019 17:33

Studiuję we Wrocławiu, ale planuję związać swoje życie nie z konkretnym miastem, a raczej miejscem gdzie będzie mi odpowiadała praca, czyli czy to Warszawa, czy Rzeszów, czy Wrocław nie robi różnicy, ot wynająć pokój w innym mieszkaniu.

Nie będę udawał, że pieniądze nie są ważne, ale raczej stawiam sobie wyżej przyjemność z wykonywanej pracy i możliwość poszerzania kompetencji nad kolejnym tysiącem złotych, oczywiście w granicy rozsądku. Programowanie o czym zdążyłem się już przekonać to raczej nie będzie dla mnie, ale jest to na tyle rozległa dziedzina, że spokojnie można się tego uczyć we własnym zakresie.
Branża lotnicza wydaje się spełniać te założenia, ale doskonale wiem, że jak coś wydaje się ciekawe, to okazuje się być zupełnie na odwrót i kończy się na utrzymaniu ruchu za 4k brutto w dobrym wypadku.
JatekMar

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD