_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez sokolasty » cze 11, 2019 14:40

Co to jest janusz CAD?
Pytam bez ironii.

To kilkuosobowa firma robiąca design hali stalowej czy uchwytu spawalniczego na zlecenie, czy też podwykonawca dużej firmy, np. automotive, który robi design klamki czy drutu w siedzisku?
sokolasty

Postprzez ll » cze 11, 2019 15:35

sokolasty napisał(a):Co to jest janusz CAD?
Pytam bez ironii.

To kilkuosobowa firma robiąca design hali stalowej czy uchwytu spawalniczego na zlecenie, czy też podwykonawca dużej firmy, np. automotive, który robi design klamki czy drutu w siedzisku?

Najogólniej bez ironi to ktoś kto kupuje CAD-a i ma specjalistów od wszystkiego. W większości chodzi o konstrukcje CAD według zewnętrznych wytycznych klienta. U nas nawiązała się taka klika w Automotive - jak ktoś dobrze określił że przeskakujesz od jednego do drugiego. A jak tam się pracuje to w przerysowaniu to opisałem tylko usunęli ten wątek i mi zarzucił że historie z Google wymyślam. W anglojęzycznych krajach to się nazywa CAD Engineer w większości z tą odpowiedzialnością. Odsetek w Polsce ma jakąś większą decyzyjnosc/ odpowiedzialność ale to są mikro firemki, które mają jakiegoś jednego porządnego klienta o którego dbaja. Najogólniej bez ironi to taki producent technologicznych modeli CAD.
ll

Postprzez IgorDGU » cze 14, 2019 15:15

Witam wszystkich forumowiczów !

Wielokrotnie na tym forum czytałem opinię, że warto zainteresować się programowaniem zamiast inżynierią mechaniczną. Miałem styczność z obiema branżami (chociaż z mechaniką nieco dłużej) i chciałem się podzielić z wami swoimi spostrzeżeniami:
1. W Polsce średnia pensja programisty jest zawyżona w stosunku do średniej pensji np. konstruktora. W krajach bardziej rozwiniętych specjaliści w tych obu branżach, z podobnym doświadczeniem zarabiają porównywalnie.
2. Moim zdaniem w naszym kraju zostanie programistą wymaga o wiele więcej wkładu pracy niż zostanie konstruktorem. Wystarczy spojrzeć na ogłoszenia o pracę. Dla stanowiska konstruktor często wystarczy mieć tylko jakieś doświadczenie i znać dowolny program CAD. W przypadku programisty trzeba mieć już potężną wiedzę (często nawet na początku kariery) i ciągle się douczać. Myślę że wynika to z tego, że w Polsce nie tworzy się zaawansowanych konstrukcji i wiele stanowisk to tylko z nazwy konstruktor. Tak czy inaczej faktem jest, że stosunek zarobków do wymaganego wkładu pracy aby je osiągnąć dla stanowiska konstruktor wypada lepiej.
3. Pocieszające jest to, że nie tylko w branży mechanicznej jest tak słabo w naszym kraju. Spotykałem inżynierów z praktycznie każdej branży, którzy poszli w kierunku programowania dlatego, że w ich pierwszym wyuczonym zawodzie płace i perspektywy rozwoju były słabe.
IgorDGU

Postprzez gouda » cze 16, 2019 00:07

IgorDGU napisał(a):3. Pocieszające jest to, że nie tylko w branży mechanicznej jest tak słabo w naszym kraju. Spotykałem inżynierów z praktycznie każdej branży, którzy poszli w kierunku programowania dlatego, że w ich pierwszym wyuczonym zawodzie płace i perspektywy rozwoju były słabe.

Fakt że inni też mają się źle ma być pocieszeniem?
Dla mnie nie jest.

Z wszystkim powyższym się zgadzam. Trudno jest w Polsce osiągnąć sukces jako inżynier. Za to można osiągnąć jako cwaniak - wiele korpo daje takie możliwości - jesteś gnojem, szybko awansujesz na managera wyższego szczebla... jeśli masz skrupuły tak łatwo już nie będzie...

Napisz lepiej jak wygląda twoja przygoda w IT?
gouda

Poprzednia strona

Powrót do Forum CAD