_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ll » wrz 10, 2019 01:40

mldr napisał(a):O 250. Ale co do sensu zgoda :)

ll napisał(a):To nie ma o co kopi kruszyć, że zarobki w wyuczonych zawodach(których teraz brakuje) będą się zrównywać do zarobków yntelektualistów. W Niemczech od zawsze tak było. Kolega pracuję w Niemczech jako serwisant w warsztacie ( zmienia klocki, oleje itd. itp.) kasuje 2300 Euro. Jest ogarniety to zaproponowanu mu szkolenia, żeby mógł zabrać się za rozrządy z obietnicą, że jak się sprawdzi i usamodzielni to zarobki do 3000 Euro. Jako konstruktor w Niemczech wyżej też nie podskoczysz na etacie niż te 3k. W moim mieście o czym już pisałem nie mam nawet co rzucać stawek ukraińskiego spawacza jako inżynier :-) Przywilejem konstruktora jest, że "siedzi w ciepłym".

Nie wiem jak wygląda to w Niemcowni. Ale mam kolegów, którzy siedzą w BE, UK, FR i 3k euro to mają szeregowi inzynierowie (choć może sami nie mają poczucia swojej pozycji). Ci, którym się chciało dowiedzieć dlaczego stawiają kreski w tym miejscu w którym wstawiają mają 4 - 5k albo i więcej, w zależności od wiedzy i doświadczenia.

PS. Na Śląsku absolwent oczekujący 3k netto w PLN to standard. Są tacy co chcą więcej, są tacy co zgodzą się na mniej. No, ale absolwenci to inna bajka. Mając 2-3 lata doświadczenia trzeba świadomie sabotować własną działalność, żeby mieć mniej niż 4k na rękę. 5k na rękę to już w miejscach niejanuszowych lub dla ogarniętych. Od 8k zaczyna się ból ...upy na rozmowach. Więcej tylko w świadomych firmach (takie ciężko znaleźć).

A mozesz strescic co kloedzy robią ? w tych zagranicznych krajach ? ze na etat tyle dostaja ? bo zakladam szeregowcami nie sa......
ll

Postprzez SJP » wrz 10, 2019 07:35

dar1 napisał(a):w Wielkopolsce, Krakowie, Warszawie, Wrocławiu może na Śląsku tyle dają....
ale są jeszcze takie miasta Kielce czy Lublin gdzie taka kasę to dyrektor zarabia

Prawda. Wczoraj widziałem ofertę na stanowisko dyrektorskie 8000 brutto! A to było właśnie w Wielkopolsce.
Tak to jest, że jedne gałęzie przemysłu są bardziej dochodowe inne mniej, jedne firmy zarabiają więcej i są w stanie zapłacić więcej pracownikom a inne nie. Są tez firmy dziadowskie, które zarabiają dużo a przycinają na pracownikach.

Jak już było wielokrotnie w tym wątku wspomniane. W Polsce nie ma wysoko rozwiniętego przemysłu maszynowego więc praca konstruktora jest wyceniana nisko. Mamy za to zagraniczne (głównie niemieckie) montownie, gdzie lepiej płacą inżynierom produkcji, jakości itp.
Można się też rozglądać za branżami pokrewnymi gdzie zarobki mogą być większe lub stanowiskami mniej technicznymi np sprzedaż, management.
SJP

Postprzez mldr » wrz 10, 2019 10:26

To w ostatnim temacie (choć ogolnie nie w temacie): https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/14 ... firmy.html
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez ll » wrz 10, 2019 17:16

mldr napisał(a):To w ostatnim temacie (choć ogolnie nie w temacie): https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/14 ... firmy.html

Geniuszem ekonomii nie jestem, ale zmieni to nic.... Ot populistyczna zagrywka przedwyborcza. Wycelowana w najbiedniejsze rejony Polski. Problem może być jak spróbują faktycznie zwiększyć sztucznie minimalna do 4000 netto - wtedy można to rozpatrywać jako zamach na polską gospodarkę.
ll

Postprzez mldr » wrz 10, 2019 20:08

To teraz w temacie. Takie coś znalazłem. Nic nie wiem, ale może się komuś przyda, albo chociaż urodzi się merytoryczna dyskusja.

https://strefainzyniera.pl/praca/559117 ... d-catia-v5
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez Gorthin » wrz 10, 2019 20:15

emceef napisał(a):Po 2 latach doświadczenia mam 5,5k netto, fakt faktem, że się nie obijam i pracodawca docenia moją wiedzę. Dodam, że nie mam żadnych znajomości :)

Nie wiem jak można nie mieć nawet 5k brutto mając kilkuletnie doświadczenie, chyba szacunku do siebie nie macie, że tam wciąż pracujecie a narzekacie

Ale polak to polak, zawsze narzekać będzie

Tu nie o szacunek do samego siebie chodzi. Są rejony gdzie wyżej dupą nie podskoczysz. Przecież nie będziesz co pół roku roboty zmieniał, żeby o 300 czy 500zł więcej dostać, bo nie jest tak miło co chwilę robotę zmieniać i otoczenie (dojazdy itp.) nie mówiąc o wiecznym traceniu urlopów. Można zmienić miasto i województwo, można nawet kraj. Jeśli ktoś myśli, że ot tak się można spakować i wyjechać to jest w błędzie. Ktoś niezależny od nikogo( (od żony, od rodziny, ludzie mają chorych rodziców i setki innych rzeczy) może wyjechać choćby dziś, ale niestety nie wszyscy.

Po prostu są regiony, gdzie albo się zmawiają co do stawek, albo za cholerę nie idzie wynegocjować lepszej stawki i koniec. Nie jest to SpaceX więc znajdą studenta na moje miejsce za mniejszą stawkę i też sobie poradzą. Nie ma firm, nie ma konkurencji, nie ma co wybierać.

Więc nie mam pojęcia czym się szczycisz i chwalisz? Znajdziesz tu pewnie takich co Ci powiedzą, że 5,5k netto po 2 latach to wg nich się nie szanujesz.

Tak wygląda Polska, czyli kraj z gówna i dykty.

mldr napisał(a):To teraz w temacie. Takie coś znalazłem. Nic nie wiem, ale może się komuś przyda, albo chociaż urodzi się merytoryczna dyskusja.

Szkoda, że nie mój rejon, bo z chęcią bym tam papiery złożył :P
Gorthin

Postprzez emceef » wrz 10, 2019 21:12

Gorthin napisał(a):
emceef napisał(a):Po 2 latach doświadczenia mam 5,5k netto, fakt faktem, że się nie obijam i pracodawca docenia moją wiedzę. Dodam, że nie mam żadnych znajomości :)

Nie wiem jak można nie mieć nawet 5k brutto mając kilkuletnie doświadczenie, chyba szacunku do siebie nie macie, że tam wciąż pracujecie a narzekacie

Ale polak to polak, zawsze narzekać będzie

Tu nie o szacunek do samego siebie chodzi. Są rejony gdzie wyżej dupą nie podskoczysz. Przecież nie będziesz co pół roku roboty zmieniał, żeby o 300 czy 500zł więcej dostać, bo nie jest tak miło co chwilę robotę zmieniać i otoczenie (dojazdy itp.) nie mówiąc o wiecznym traceniu urlopów. Można zmienić miasto i województwo, można nawet kraj. Jeśli ktoś myśli, że ot tak się można spakować i wyjechać to jest w błędzie. Ktoś niezależny od nikogo( (od żony, od rodziny, ludzie mają chorych rodziców i setki innych rzeczy) może wyjechać choćby dziś, ale niestety nie wszyscy.

Po prostu są regiony, gdzie albo się zmawiają co do stawek, albo za cholerę nie idzie wynegocjować lepszej stawki i koniec. Nie jest to SpaceX więc znajdą studenta na moje miejsce za mniejszą stawkę i też sobie poradzą. Nie ma firm, nie ma konkurencji, nie ma co wybierać.

Więc nie mam pojęcia czym się szczycisz i chwalisz? Znajdziesz tu pewnie takich co Ci powiedzą, że 5,5k netto po 2 latach to wg nich się nie szanujesz.

Tak wygląda Polska, czyli kraj z gówna i dykty.

mldr napisał(a):To teraz w temacie. Takie coś znalazłem. Nic nie wiem, ale może się komuś przyda, albo chociaż urodzi się merytoryczna dyskusja.

Szkoda, że nie mój rejon, bo z chęcią bym tam papiery złożył :P

Jak Cię mogą zastąpić byle studentem to nie świadczy to najlepiej o Twojej wiedzy :)

Niektórzy po prostu nie zasługują na więcej i tyle w temacie

Tak poza tym, zawsze można zmienić branże czy iść na swoje. No ale niestety wymaga to ciężkiej pracy, do której niektórzy nie są przyzwyczajeni
emceef

Postprzez mldr » wrz 11, 2019 18:42

Gorthin napisał(a):

Tak wygląda Polska, czyli kraj z gówna i dykty
A praca zdalna? Ja wiem, że to wyjątek, a nie reguła . Ale na swoim przykładzie wiem, że się da. Pomyśl :)
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez Gorthin » wrz 11, 2019 20:07

emceef napisał(a):Jak Cię mogą zastąpić byle studentem to nie świadczy to najlepiej o Twojej wiedzy :)

Niektórzy po prostu nie zasługują na więcej i tyle w temacie

Tak poza tym, zawsze można zmienić branże czy iść na swoje. No ale niestety wymaga to ciężkiej pracy, do której niektórzy nie są przyzwyczajeni

Tu nie o moją wiedzę chodzi. I Ciebie mogą zastąpić.
Po prostu nikt z nas nie konstruuje rakiet kosmicznych w NASA, żebyśmy mogli mówić o stawianiu warunków. Jeśli nie studentem, to ktoś z podobnym doświadczeniem przyjdzie za te pieniądze.

Dopiero jeśli masz naprawdę kilkanaście lat dobrego doświadczenia w ciekawych firmach, można coś wymagać od pracodawcy. Taki rynek. Mówią o rynku pracownika, ale taki to on długo nie będzie.

mldr napisał(a): A praca zdalna? Ja wiem, że to wyjątek, a nie reguła . Ale na swoim przykładzie wiem, że się da. Pomyśl :)

Ja nie widzę w tym problemu, bo jestem zorganizowany. Problem, że nie wszędzie się da taką pracę prowadzić (jak jest warsztat, albo produkcja w firmie, ciężko nie być fizycznie przy swoim projekcie, kiedy trzeba coś poprawić lub zmienić) i nie wszystkie firmy tego chcą. Nasz zawód to niestety często nie programowanie.

Miałem iść na swoje, ale u nas przy obecnej władzy jest to mało stabilne, bo z dnia na dzień potrafią zmieniać reguły gry.
Gorthin

Postprzez emceef » wrz 11, 2019 21:49

Tak, nic nie da się zrobić poza zakończeniem naszego nędznego żywota

Nie pozdrawiam takich narzekaczy jak ty
emceef

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD