_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez newbie_01 » mar 23, 2020 09:19

U mnie na razie bez większych zmian, ponoć na produkcji kilka osób poszło na L4
newbie_01

Postprzez mldr » mar 23, 2020 16:21

k@m!l napisał(a):Uważałbym ze stwierdzeniem, że inżynier procesu to mniej stresujące lub mało stresujące stanowisko. Jak już zostało napisane na tym forum nie raz, również chyba przez kolegę ll: "Wszędzie dobrze, tam gdzie nas nie ma"

To ja tak bardziej filozoficznie powiem, że jak konstruktor coś spier... tzn. nieoptymalnie zaprojektuje to ma jeszcze szansę poprawić. Jak jakiś inżynier procesu pości taka spierd... tzn. wdroży taki nieoptymalny projekt w życie to będzie się sam bujał z konsekwencjami. A na 200% udowodnią mu, że źle produkcję przygotował, bo jakby to czy tamto zrobił inaczej to byłoby cacy ;)

Co do COVIDa, to u mnie wszyscy od tygodnia na home office (nie mamy własnej produkcji, zlecamy ).
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez sokolasty » mar 24, 2020 09:19

Gorthin napisał(a):A będąc trochę w temacie, w sumie ważniejszym obecnie niż wysokość płacy.
W dobie koronowirusa. Zamykają Wam zakłady, zmniejszają się obroty, likwidują etaty? Urlopy, L4? Czy przędzie to jak do tej pory?

Kto może - pracuje zdalnie. M. in. ja, bądź co bądź moje zajęcie to nękanie dostawców :) Minusem jest że nie mogę dostawców odwiedzić, szacuję, przed końcem maja. Webex, system telekonferencyjny, siada, przytłoczony obciążeniem. Komórka cały czas na kablu ładowania.

Inne fabryki automotive - praca 3 dni w tygodniu, urlopy, aż do zamknięcia fabryki na tydzień czy dwa, bo klienci też stoją. W Chinach sprzedaż aut padła do 20%, danych z Europy nie znam jeszcze. Kto będzie teraz się w kredyt czy inny leasing pakował?

O, jakbym robił w produkcji respiratorów, to bym łóżko polowe pod biurkiem rozłożył.
sokolasty

Postprzez ll » mar 24, 2020 10:42

Home office. Z mega przeciążąnymi serwerami.
ll

Postprzez Gorthin » mar 25, 2020 08:52

Czyli na razie nie wygląda to źle. Na pewno lepiej od usług.
Pytanie jak będzie jak np staną Niemcy. Całe szczęście, że chyba jako jedyni w Europie sobie w ten czy inny sposób poradzą. Jest nikła nadzieja, że my przy okazji skorzystamy z tego, bo jeden kraj wykorzystuje trochę drugi.
Gorthin

Postprzez adi_tiger » mar 25, 2020 11:19

jesteśmy sporym biurem Back Office (100 osob) dla Niemieckiego dostawcy. Niemieckie biura na postojowym, nas w polsce wyslali nas na zalegle urlopy / odbior nadgodzin.
adi_tiger

Postprzez sokolasty » mar 26, 2020 08:43

Czeka nas piękna recesja, rząd 10-20%

Fabryki, poza strategicznymi dla zwalczania epidemii, pozamykane do końca kwietnia jak nic. Zapewne nawet koniec maja. Zakaz zgromadzeń, zamknięte kina, restauracje, teatry, szkoły itp. Połowa gospodarki stoi.
Na mój gust obostrzenia zostaną zdjęte na jesieni.

budziukikus napisał(a):
Co myślicie o planie żeby lepiej pójść na inżyniera procesu? - więcej jest pracy, polska to montownia, jak się coś pieprzy widzisz od razu a nie na koniec projektu jak w naszym zawodzie. Ten zawód wydaje się mi też lepiej płatny i mniej stresujący. (

W branży automotive inżynier produktu (nie inżynier CAD!) jest pracą wiele mniej stresującą od inżyniera procesu. Ten pierwszy, jak ma problem, to ma kilka tygodni na rozwiązanie, czasami kilka dni. Inżynier procesu ma kilka godzin, bo na magazynie jest stan bezpieczeństwa na 6h. Jeszcze nie widziałem inzyniera produktu, który siedziałby w pracy od rana do nocy, za to procesu (czy utrzymania ruchu) - i owszem. Zrąbany design i awykonalność jest jego problemem, nie pierwszego. Ten pierwszy odbije "Jest analiza wykonalności podpisana? Jest PPAP kompletny i cały na zielono? To znaczy, że było możliwe, a to, że teraz się nie da świadczy, że jesteś niekompetentny".
sokolasty

Postprzez velaskez » kwi 03, 2020 17:07

Jaguar Land Rover, produkcja stoi, inżynieria robi. Głównie z domu. Ci co nie mogą robić z domu (np. operatorzy rigów testowych) zostaną przeniesieni na furlough (80% płacy pokryje rząd do £2500), ale JLR powiedziało że dopłaci im do 100%. Testy drogowe/torowe w firmie wykonujemy póki co normalnie. Wyznaczono zastępcze tory testowe dla Nurburgringu/Idiady i innych na terenie UK. Ogólnie takiego tłoku jak w zeszły wtorek to dawno nie widziałem u nas na torze testowym - ale trzeba przyznać pogoda temu sprzyja. Słonecznie i sucho.
Bardzo mało programów zostało z zatwierdzonym 'external spending'. Oszczędzamy, czekamy, ale nikogo z permisiów nie zwolniono póki co.
velaskez

Postprzez schweppes » kwi 11, 2020 01:05

Jak to mówią - dobrze to już było. Bieżące PKB od początku lockdown'a (12 marca) jest niższe o ok. 40-50% i o tyleż właśnie procent firmy mają średnio spadki obrotów i również o tyle średnio tną tymczasowo budżety przeznaczone na wynagrodzenia, jeśli nie chcą zbankrutować. Ale to średnia, więc jedne obniżają pensje i zwalniają mało ludzi, inne nie obniżają pensji i zwalniają dużo ludzi. Część firm nie ma żadnych obrotów, część firm tego praktycznie nie odczuła, ale większość ma dramat. Salony i serwisy samochodowe zwalniają połowę kadry, restauracje i hotele - większość kadry. Wszelakie firmy obsługujące budowlankę - potworny dramat, zarówno wykonawcy jak i dostawcy.

Wielu z was nie straci pracy i nie dostanie obniżki, zwłaszcza jak dobrze pracujecie i nie bierzecie za to kokosów, natomiast osoby uczestniczące w nowych rekrutacjach przypomną sobie podczas negocjacji stawki sprzed prawie 10 lat, bo o takich będzie teraz mowa. Nie ma siły - za dużo ludzi wylądowało na bruku i będzie szukać teraz pracy, której prawie nie ma - popyt-podaż zrobi swoje. No i wg mnie, stawki o których rozmawialiście tuż przed pandemią (średnio 6000-7000 brutto), wrócą dopiero za 2-3 lata, albo i później, bo ostatnio premier zapowiedział, że po świętach przedstawią nowy porządek świata i poprzednia rzeczywistość nie wróci przez kilka lat. Nie wiem co konkretnie miał na myśli, ale na pewno planują coś, co nie pozwoli się prężnie podnieść zdewastowanej gospodarce przez te kilka lat.
schweppes

Postprzez CwaniakzPKSU » kwi 11, 2020 08:56

Nie wiem co konkretnie miał na myśli, ale na pewno planują coś, co nie pozwoli się prężnie podnieść zdewastowanej gospodarce przez te kilka lat.

Miał na myśli nowe podatki )) na poziomie całej, niekonkurencyjnej, starej, komunistycznej uniii
CwaniakzPKSU

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD