_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez schweppes » cze 29, 2020 17:40

Ja Wam od razu mówię, że nawet 2x większy przelew w pracy, której nie polubicie (a wcześniejszą lubiliście), nie da wam szczęścia praktycznie żadnego, o ile wystarczało wam z luzem na normalne życie. Jest to zbadane już od dawna, że po przekroczeniu progu gdzie rachunki nam się spinają, kasa spada z podium i zaczyna się liczyć cala otoczka - atmosfera, satysfakcja, uznanie itp. Jeżeli LUBICIE konstruować, radziłbym zostać w tym i starać się być najlepszym (jakość, wydajność), zadbać o ubiór, prezencję, elokwencję, język angielski - kasa prędzej czy później będzie dobra. Wbrew pozorom, i w tym fachu wizerunek ma ogromne znaczenie. Jeśli obca osoba widząca twój team zapytana kto jest PMem wskaże Ciebie - jesteś na dobrej drodze. Mam kumpli, którzy doczłapali się już do ~10k brutto na zwykłym stanowisku konstruktora, do tego można czasami sporo dorobić na nadgodzinach, delegacjach, a nawet fuchach po godzinach.
schweppes

Postprzez robson777 » cze 29, 2020 21:57

Pamiętam jak dobre kilka lat temu przeglądałem ten wątek, już wtedy byłem zdziwiony, że sporo konstruktorów i kreślarzy ma pracuje za bardzo przeciętną jak nie słabą kasę. Byłem wtedy po studiach mechanicznych (2013) i pracowałem jako kreślarz / projektant w autocadzie electricalu. Kasa wtedy nie była najgorsza (około 4k netto + czasami delegacje zagraniczne do klientów), ale generalnie czułem, że na jakiś większy skok w zarobkach nie mam co liczyć. Popracowałem tak 3 lata i spróbowałem sił jako automatyk, też okazało się to średnio dochodowe i dodatkowo uciążliwe (delegacje). Wtedy zadecydowałem, że zaczynam się przebranżawiać i idę na fullu w IT. Trochę posiedziałem w tutorialach online, kursach i innych źródłach i udało się dostać pierwszą pracę w IT jako tester (około 6k netto). Pozniej już było z górki i obecnie bo mimo, że leci mi trzeci rok w IT, moje zarobki przekroczyły 10k (po podatkach na b2b, automatyka/programowanie testów) i zapowiada się, że z czasem bedzie tylko lepiej. Jestem bardzo zadowolonych z tych decyzji, a czytając ten wątek to już w ogóle jestem przekonany, że nie było sensu dalej rozwijać się w tematach CADowych. Nie mówię już o tym, że rozwój oprogramowania to bardzo ciekawa branża. Jeśli ktoś się zastanawia nad takim krokiem, to polecam. Co do kompetencji i przyswajania wiedzy to jak ktoś jest na tyle ogarnięty, że jest projektantem konstruktorem to bez problemu poradzi sobie w IT. A co do wykształcenia to ja swoim tytułem mgr inż. to nawet nie najgorzej wypadam w branży, bo sporo osob pokończyło studia ekonomiczne, humanistyczne a nawet w ogóle.
robson777

Postprzez jkb91 » cze 30, 2020 08:44

robson777 napisał(a):Pamiętam jak dobre kilka lat temu przeglądałem ten wątek, już wtedy byłem zdziwiony, że sporo konstruktorów i kreślarzy ma pracuje za bardzo przeciętną jak nie słabą kasę. Byłem wtedy po studiach mechanicznych (2013) i pracowałem jako kreślarz / projektant w autocadzie electricalu. Kasa wtedy nie była najgorsza (około 4k netto + czasami delegacje zagraniczne do klientów), ale generalnie czułem, że na jakiś większy skok w zarobkach nie mam co liczyć. Popracowałem tak 3 lata i spróbowałem sił jako automatyk, też okazało się to średnio dochodowe i dodatkowo uciążliwe (delegacje). Wtedy zadecydowałem, że zaczynam się przebranżawiać i idę na fullu w IT. Trochę posiedziałem w tutorialach online, kursach i innych źródłach i udało się dostać pierwszą pracę w IT jako tester (około 6k netto). Pozniej już było z górki i obecnie bo mimo, że leci mi trzeci rok w IT, moje zarobki przekroczyły 10k (po podatkach na b2b, automatyka/programowanie testów) i zapowiada się, że z czasem bedzie tylko lepiej. Jestem bardzo zadowolonych z tych decyzji, a czytając ten wątek to już w ogóle jestem przekonany, że nie było sensu dalej rozwijać się w tematach CADowych. Nie mówię już o tym, że rozwój oprogramowania to bardzo ciekawa branża. Jeśli ktoś się zastanawia nad takim krokiem, to polecam. Co do kompetencji i przyswajania wiedzy to jak ktoś jest na tyle ogarnięty, że jest projektantem konstruktorem to bez problemu poradzi sobie w IT. A co do wykształcenia to ja swoim tytułem mgr inż. to nawet nie najgorzej wypadam w branży, bo sporo osob pokończyło studia ekonomiczne, humanistyczne a nawet w ogóle.

Mam dobrego kolege, tez siedzi 3 rok w automatyzacji testów i przeszedl z konstruktora i o programowaniu nie wie za wiele. Do dzisiaj mysli, ze znajomosc danego jezyka to znajomosc skladni. Wydaje mi sie, ze patrzysz na to wszystko przez ogromny pryzmat.
Wiekszosc moich znajomych to wlasnie testerzy i kazdy z nich jest mega zadowolony ale wszyscy dostali sie jakos fartem i zaden z nich sie jakos nie przylozyl mega wczesniej. Realia sa jednak takie, ze dostac sie teraz ,a dostac sie 3-4 lata temu to jest przepasc. Znam osobiscie przypadki, gdzie osoby nie umialy NIC i dostawaly sie. Dalej im sie jakos potoczylo. Ja sam teraz jak ide na rozmowe, czy dostaje jakies zadanie to odpadam za np brak GitFLow, brak SOLID czy niewystarczajace CLEAN CODE. Typowe aspekty, ktore przydaloby sie podszliwowac w pracy. Nie wiem jak w innych technologiach to wyglada, bazuje tylko na tym czego sam sie ucze ale szansa zeby wejsc w IT to ciagly mentoring obecnie. Jedynie testowanie jest na tyle proste, zeby mozna sie za to samemu zabierac ale w tym konkurencja jest jeszcze wieksza. Sam ucze sie w sumie 2 lata i nie wiem czy cos z tego bedzie, takze ryzyko obecnie jest ogromne. Moj plan zaklada w najgorszym wypadku za pol roku przeprowadzke i start od stazu. Siedze w niszowej techologii bo w Swifcie(iOS) i nawet w tym ludzi zaczelo sie mnozyc. Z androidem jest duzo slabiej.

Ja osobiscie nie wiem czy komukolwiek polecam startowac z programowaniem osobiscie bo mozna sie mocno zrazic. Ja mam niedlugo kolejna rozmowe tylko dlatego ze bylem w tym samym miejscu w tamtym roku i mam kontakt do osoby, ktora mnie rekrutowala. Ze zgloszen czasami nawet info nie dostane zadnego. Jest serio z..... trudno. Nawet nie chce myslec jak to wyglada w przypadku jezykow takich jak java.

Aczkolwiek, gratuluje ze Ci sie udalo.
jkb91

Postprzez robson777 » cze 30, 2020 14:22

jkb91 napisał(a):
Mam dobrego kolege, tez siedzi 3 rok w automatyzacji testów i przeszedl z konstruktora i o programowaniu nie wie za wiele. Do dzisiaj mysli, ze znajomosc danego jezyka to znajomosc skladni. Wydaje mi sie, ze patrzysz na to wszystko przez ogromny pryzmat.
Wiekszosc moich znajomych to wlasnie testerzy i kazdy z nich jest mega zadowolony ale wszyscy dostali sie jakos fartem i zaden z nich sie jakos nie przylozyl mega wczesniej. Realia sa jednak takie, ze dostac sie teraz ,a dostac sie 3-4 lata temu to jest przepasc. Znam osobiscie przypadki, gdzie osoby nie umialy NIC i dostawaly sie. Dalej im sie jakos potoczylo. Ja sam teraz jak ide na rozmowe, czy dostaje jakies zadanie to odpadam za np brak GitFLow, brak SOLID czy niewystarczajace CLEAN CODE. Typowe aspekty, ktore przydaloby sie podszliwowac w pracy. Nie wiem jak w innych technologiach to wyglada, bazuje tylko na tym czego sam sie ucze ale szansa zeby wejsc w IT to ciagly mentoring obecnie. Jedynie testowanie jest na tyle proste, zeby mozna sie za to samemu zabierac ale w tym konkurencja jest jeszcze wieksza. Sam ucze sie w sumie 2 lata i nie wiem czy cos z tego bedzie, takze ryzyko obecnie jest ogromne. Moj plan zaklada w najgorszym wypadku za pol roku przeprowadzke i start od stazu. Siedze w niszowej techologii bo w Swifcie(iOS) i nawet w tym ludzi zaczelo sie mnozyc. Z androidem jest duzo slabiej.

Ja osobiscie nie wiem czy komukolwiek polecam startowac z programowaniem osobiscie bo mozna sie mocno zrazic. Ja mam niedlugo kolejna rozmowe tylko dlatego ze bylem w tym samym miejscu w tamtym roku i mam kontakt do osoby, ktora mnie rekrutowala. Ze zgloszen czasami nawet info nie dostane zadnego. Jest serio z..... trudno. Nawet nie chce myslec jak to wyglada w przypadku jezykow takich jak java.

Aczkolwiek, gratuluje ze Ci sie udalo.

Ważne żeby być zdeterminowanym w działaniu, przez ostatnie dwa lata brałem udział w kilkunastu procesach rekrtutacji (większość 2-3 etapowa, za każdym razem był mocny nacisk na assessment skili technicznych). Każda rekrutacja to była nauka, poległeś na GitFlow, usiądz do tego aż ogarniesz i tak ze wszystkim. Może to brzmi bardzo banalnie i jak generalizacja, ale jak zaczynałem to na różnych forach czytałem to samo, "już za poźno na IT", "1000 osób na stanowisko juniora", "trzeba mieć farta" itp. Ja osobiście postawiłem na sumienną naukę w domu i upór. Warto też pamietać, że dużym plusem osoby która się przebranżawia jest to, że zna już bardzo dobrze angielski, nie ma 20 lat i potrafi pracować w korporacjach, mniejszych bądz wiekszych firmach i przy zagranicznych czy złożonych projektach. Ja osobiście siedzę w tematach python i embedded, co do Swifta to na pewno bym zaczął od własnej appki (nawet prostej implementacji innej) w App Store, jak masz już jakieś skile w tym temacie to inwestycja własnego czasu w rozwój appki i kasy w konto apple developer na pewno się zwróci. Powodzenia!
robson777

Postprzez sokolasty » cze 30, 2020 14:58

Tak przy okazji, piszemy na tym wątku od czternastu lat, ja trochę krócej

Dziękuję Wam za to, że nie zdechło to forum, jak wiele innych po wejściu feja do Polski

Dziękuję
sokolasty

Postprzez ciastek166 » lip 01, 2020 11:20

Dzień dobry,

jako, że w przyszłym roku będę absolwentem MiBM to chciałbym zadać parę pytań nt. rynku pracy. Aktualnie zajmuję się modelowaniem w CAD oraz analizami numerycznymi i oskryptowaniem ich w Pythonie. Chciałbym spytać:

A) Czy takie stanowiska w PL w ogóle istnieją? Bo z tego co zdążyłem zauważyć rynek symulacji w PL jest dość wąski. Jeśli tak czy zarobki rzędu 8-10k netto są możliwe?

B) Czy mechanika w PL ma sens czy lepiej od razu jechać za granicę? Co do języków to umiem angielski (pełna biegłość zawodowa) i niemiecki (komunikatywny).

C) Czy warto rozważać opcję A lub B, czy od razu zająć się Pythonem na poważnie (IT)?

Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam,
ciastek166
ciastek166

Postprzez gouda » lip 01, 2020 12:43

8-10k netto na szeregowym stanowiski inzynierskim w PL? Prawie nierealne. Mam tyle ale jako PM.

Rozważ opcje B lub C, z naciskiem na C. W IT w kraju zarobisz prawie tyle co za granicą, a koszty życia niższe.
gouda

Postprzez jkb91 » lip 01, 2020 13:22

ciastek166 napisał(a):Dzień dobry,

jako, że w przyszłym roku będę absolwentem MiBM to chciałbym zadać parę pytań nt. rynku pracy. Aktualnie zajmuję się modelowaniem w CAD oraz analizami numerycznymi i oskryptowaniem ich w Pythonie. Chciałbym spytać:

A) Czy takie stanowiska w PL w ogóle istnieją? Bo z tego co zdążyłem zauważyć rynek symulacji w PL jest dość wąski. Jeśli tak czy zarobki rzędu 8-10k netto są możliwe?

B) Czy mechanika w PL ma sens czy lepiej od razu jechać za granicę? Co do języków to umiem angielski (pełna biegłość zawodowa) i niemiecki (komunikatywny).

C) Czy warto rozważać opcję A lub B, czy od razu zająć się Pythonem na poważnie (IT)?

Dzięki za odpowiedzi.
Pozdrawiam,

ciastek166

Python, machine learning? Pogadaj na programmers forum na priv z kilkoma osobami jak wyglada sytuacja od srodka. Python wydaje mi sie troche ryzykowny. Rynek w pl jest maly aczkolwiek z tego co zauwazylem stawki sa dobre. Chyba ze mowisz o testowaniu w pythoniu, telekomunikacja to spoko.
jkb91

Postprzez jkb91 » lip 01, 2020 13:23

gouda napisał(a):8-10k netto na szeregowym stanowiski inzynierskim w PL? Prawie nierealne. Mam tyle ale jako PM.

Rozważ opcje B lub C, z naciskiem na C. W IT w kraju zarobisz prawie tyle co za granicą, a koszty życia niższe.

Jaka technologie ogarniasz? mowie o jezyku.
jkb91

Postprzez ciastek166 » lip 01, 2020 14:20

Dzięki za odpowiedzi!

Jeszcze mam jedno pytanie: Na jakie średnie zarobki można liczyć na stanowisku związanym z MES/CFD? Chodzi mi o kwoty na początku i np. po 5 latach.
ciastek166

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD