_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez jkb91 » lip 02, 2020 15:49

tompozi napisał(a):Mnie temat IT i zarobków w tej branży bardziej interesuje pod kątem ekonomii. Z punktu widzenia wolnego rynku sytuacja, w której przedstawiciele jednej dziedziny inżynierii zarabiają znacząco więcej nie możę trwać długo. Przecież IT to u nas w kraju zielona wyspa (tak jak w Indiach). Nie jest sytuacją normalną że taki programista ma siłe nabywczą porównywalną z dobrym lekarzem specjalistą żyjącym za granicą. Czy to doprowadzi do sytuacji że np. to programiści będą kupować mieszkania w miastach a reszty nie będzie na to stać ? Taka sytuacja prowadzi do strasznego rozwarstwienia społecznego a rynek zawsze dąży do równowagi. Sam mam kilku znajomych, którzy swoje dzieci w wieku 10 -15 lat posyłają na zajęcia z programowania bo się nasłuchali ile to programiści nie zarabiają. Różnice w zarobkach w dzidzinie inżynierii rzędu 20-30% są zrozumiałe ale nie 100% i więcej. Ciekawe jak to się rozwinie ...

Lekarze powinni zarabiac minimalna krajowa(nie mowie o wszystkich specjalizacjach). To jedyny zawod w ,którym ktoś kto nie ma zadnej wiedzy o czlowieku(tylko o lekach), probuje robic jakies eksperymenty nie ponoszac zadnej odpowiedzialnosci.
Nie ma drugiej tak zidjocialej i niemyślącej grupy spolecznej.
jkb91

Postprzez piotrekm13 » lip 02, 2020 16:32

schweppes napisał(a):Z naszej branży pozawyżane. To co podali jako min w rzeczywistości jest średnią, to co podali opt jest w rzeczywistości maksem. Albo dotyczą Warszawy, albo to nie są kwoty "transakcyjne", tylko ofertowe po stronie pracowników.

Czyli są inrzynierowie, którzy zarabiają poniżej 4 brutto?
Celowo napisałem przez Rz bo to wydaje mi się że są skrajności nie brane pod uwagę do średniej.
piotrekm13

Postprzez schweppes » lip 02, 2020 17:49

piotrekm13 napisał(a):
schweppes napisał(a):Z naszej branży pozawyżane. To co podali jako min w rzeczywistości jest średnią, to co podali opt jest w rzeczywistości maksem. Albo dotyczą Warszawy, albo to nie są kwoty "transakcyjne", tylko ofertowe po stronie pracowników.

Czyli są inrzynierowie, którzy zarabiają poniżej 4 brutto?
Celowo napisałem przez Rz bo to wydaje mi się że są skrajności nie brane pod uwagę do średniej.

Średnia pozycji min z nazwą engineer to 6200. Średnia opt. to 8500. No sorry, ale chyba obaj wiemy do której z nich bliżej polskim realiom. No chyba, że bierzemy pod uwagę wyłącznie miasta wojewódzkie Polski A i to jeszcze zakłady typu VW czy Faurecia (ale tam i tak tyle nie ma dla szarego inżyniera). Ale Polska to również (a w naszej branży chyba przede wszystkim) prowincja i na wschód od Wisły to jednak wciąż Polska :wink:

Przyczyny ok. 30% zawyżenia podejrzewam są następujące:
- to są stawki korpo HR, które zwykle pozyskuje ludzi dla innych korpo z kapitałem zagranicznym, gdzie stawki są średnio wyższe
lub/i
- są to stawki ofertowe proponowane przez pracowników, którzy mają już pracę i szukają lepiej płatnej.

Wystarczy zajrzeć na Glassdoor:

https://www.glassdoor.com/Salaries/pola ... KO7,22.htm
https://www.glassdoor.com/Salaries/pola ... KO7,26.htm

GE 7
Bosch 6,5
ABB 6

Tak wyglądają realia.

Generalnie obserwuję od ok. 10 lat, że średnia dla doświadczonego konstruktora to 1,2-1,3 średniej krajowej. Aktualnie za średnią bym uznał ok. 6500 zł brutto.
schweppes

Postprzez SJP » lip 02, 2020 19:22

schweppes napisał(a):W firmach typu Nokia, Samsung czy Motorola "regulary" mają średnio po 7k brutto.
.

To jest akurat bzdura. Znajomy jest Managerem w Nokii. Dla juniorów w Javie mają budżet 4000-7500 brutto.
Średnie zarobki brutto na UOP dla regulara w IT to między 10-13tys brutto. Dla B2B 14-17tys brutto.

Ja w serwisie maszyn do produkcji okien mam 4500 netto plus służbowe auto z kartą floty, bez nadgodzin.
Sądzisz że ktoś w IT mając 3-5 lat doświadczenia będzie pracować za 7000 brutto (5000 netto) ?
Regular w IT dostaje między 7000-12000 netto w zależności od wielkości firmy doświadczenia etc.
SJP

Postprzez jkb91 » lip 02, 2020 19:52

Z nokii mam tez info z pierwszej reki i 1 osoba z nokii -> samsung.

Ostatnio kolega przyjety do Nokii tester 4700 netto bez dosw ale mial kursow troche.
Kolega 2 lata tester nokia 6 netto, tam jakieis dodatki mu wchodza ale srednio to 6 wychodzi.
Samsung tester LTE, 2 lata dosw Nokia 10 netto

Aczkolwiek sa na rynku tez bardzo slabo placace firmy.
jkb91

Postprzez tomsen » lip 02, 2020 19:55

Znajomi mający 5-letnie doświadczenie w IT, pracujący od początku w jednej firmie, zaczynając od stażu, zarabiają teraz około 11 000 brutto + benefity w postaci akcji +rocznej premii +kwartalnych premii. Z tego co się orientuje przy tym doświadczeniu można sporo więcej wyciągnąć, ale zależy czy komuś zależy na stabilności czy raczej woli dynamiczne zmiany.
tomsen

Postprzez jkb91 » lip 02, 2020 19:58

tomsen napisał(a):Znajomi mający 5-letnie doświadczenie w IT, pracujący od początku w jednej firmie, zaczynając od stażu, zarabiają teraz około 11 000 brutto + benefity w postaci akcji +rocznej premii +kwartalnych premii. Z tego co się orientuje przy tym doświadczeniu można sporo więcej wyciągnąć, ale zależy czy komuś zależy na stabilności czy raczej woli dynamiczne zmiany.

miasto ? Jezyk jaki?
jkb91

Postprzez tomsen » lip 02, 2020 20:06

Jedna osoba C++, druga osoba bardziej stanowisko DevOpsa, Gdańsk.
tomsen

Postprzez tompozi » lip 02, 2020 22:13

I właśnie te zarobki, o których piszecie prowadzą do patologi że nawet w wieku 35-40 lat inżynierowi mechanikowi opłaca się przebranżowić na klepacza kodu. W moim mieście szukają kierownika konstrukcji. Wymagania: min. 3 lata doświadczenia jako kierownik działu R&D, min. 10 lat jako konstruktor. Oferowane wynagrodzenie: 10 - 12k brutto. Sami wiecie, że to stanowisko wiąże się z dużą odpowiedzialnoscią i stresem.
tompozi

Postprzez tomsen » lip 02, 2020 22:24

Można powiedzieć, że ja również się przebranżowiłam, jako drugi kierunek studiowałam zaocznie informatykę. Na moich studiach były osoby m.in. po budownictwie, mechatronice (ok. 28 lat) i z rozmowy wynikało, że musieli sporo chodzić po rozmowach, żeby ktoś ich przyjął. Nawet ze stażem był problem. Ostatecznie pod koniec studiów raczej większość podłapała jakieś posady.

Z drugiej strony nauka od podstaw programowania do łatwych nie należy, sporo osób zrezygnowało.
tomsen

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD