_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » lip 02, 2020 23:07

w USA zmiana zawodu w okolicach 40 jest normalna i powszechnie akceptowalna. U nas paniusie z HR mają z tym poważny problem, ale to nie znaczy że się nie da tego zrobić po 40. Poza tym poza dużymi firmami jest masa małych softwarehousów. Po prostu musisz pokazać co sobą reprezentujesz.

Znajomi po 30 też znajdowali pracę na juniorskich stanowiskach w IT. Da się, oczywiście nie wszędzie. Ale z reguły nie chciał byś pracować tam gdzie dyskryminują ludzi więc nie ma co się napinać ;). Takie firmy olewa się szerokim łukiem.

Niestety, różnice zarobków są tak duże, że nie ma sensu kwitnąć w beznadziejnych branżach.
gouda

Postprzez Radko Emigrant » lip 02, 2020 23:42

Nie idealizowałbym ameryczki jako ostoi IT/kraju przyjaznego pracownikowi.
Vide Disney zwalniający architektów IT i każący wytrenować nowych pracowników pod grożbą braku pakietu odprawowego.

Wszystko zależy gdzie leżysz.
Radko Emigrant

Postprzez schweppes » lip 03, 2020 01:32

SJP napisał(a):
schweppes napisał(a):W firmach typu Nokia, Samsung czy Motorola "regulary" mają średnio po 7k brutto.
.

To jest akurat bzdura. Znajomy jest Managerem w Nokii. Dla juniorów w Javie mają budżet 4000-7500 brutto.
Średnie zarobki brutto na UOP dla regulara w IT to między 10-13tys brutto. Dla B2B 14-17tys brutto.

Ja w serwisie maszyn do produkcji okien mam 4500 netto plus służbowe auto z kartą floty, bez nadgodzin.
Sądzisz że ktoś w IT mając 3-5 lat doświadczenia będzie pracować za 7000 brutto (5000 netto) ?
Regular w IT dostaje między 7000-12000 netto w zależności od wielkości firmy doświadczenia etc.

Ziomuś, ale ja tego nie biorę od wróżbity Macieja, tylko z raportów wpisywanych przez ludzi.

Nokia w Polsce: https://www.glassdoor.com/Salary/Nokia- ... -E3494.htm

https://www.glassdoor.com/Monthly-Pay/N ... _IN193.htm

Software Engineer średnio 7.333 brutto (68 ankiet)

https://www.glassdoor.com/Monthly-Pay/N ... OUR_TO_SIX

Dla expa 4-6 lat 9.626 brutto

Senior 12.178 brutto
schweppes

Postprzez gouda » lip 03, 2020 08:49

Shweeps, już któryś raz powtarzam że działasz na niekorzyść ludzi tu się udzielających. Kiedyś już przytaczałem Ci argumenty, ale ale zrobię jeszcze raz.

Jeśli chodzi o serwisy których chyba jesteś wyznawcą, bo ufasz im bezgranicznie, to musisz wziąć pod uwagę następujące czynnik:
1. Populacja statystyczna jest mała co ma wpływ na wyniki. Tłumaczenie dla Ciebie: Serwis Glassdoor jest tak popularny w Polsce, jak krupnioki (po polsku kaszanka)w Ułan Bator.
2. Dane statystyczne nie pochodzą z określonego przedziału czasowego. Czyli, są zbierane na przestrzeli wielu lat, co wpływa na zaniżenie wyniku, w szczególności przy takich wzrostach wynagrodzeń z jakimi mamy do czynienia na nietórych rynkach. Pokaż dane z 2 kwartału 2020, to pogadamy. Ach tak, populacja statystyczna dla tego okresu może wtedy wynieść 0? przykro mi mi - takiej jakości właśnie masz takie masz dane.
3. Część z takich serwisów jak wynagrodzenia.pl i inne współpracują z pracodawcami i świadomie wykorzystują opisane już wyżej (choć to mała ich część), właściwości statystyczne w celu zaniżania wartości pokazywanych wynagrodzeń.
4. Jako planującego zmianę pracy, bardziej niż obecny poziom wynagrodzenia, interesują Cię oczekiwania płacowe kandydatów, bo to one ustawiają Cię w kolejce do posady. Czytaj. jest rzeczą absolutnie normalną, że świetny fachman który zasiedział się kilka lub kilkanaście lat w firmie, zarabia 30% mniej niż jego mniej doświadczony kolega który właśnie dołączył do jego zespołu. Więc zamiast słuchać Schweepsa, zmieniajcie pracę co kilka lat, rotujcie i za każdym razem żądajcie więcej (ale jak chcesz dostać 20% więcej to nie żądasz 20% więcej ale np. 40% więcej zależnie od okoliczności oczywiście - choć negocjacje muszą być oczywiście dostosowane do sytuacji, ale ich bazą są właśnie raporty płacowe takie jak ten z Hays, a nie nierzetelne dane z serwisów które nawet nie wiadomo na jakich zasadach są zbierane).

Mam obecnie kontakt z kilkoma juniorami (głównie frontend, więc wcale nie najlepiej płatny ale i automatyzacja procesów korporacyjnych RPA i inne) i ich zarobki wynoszą 4-7K netto, a mówimy o ludziach często po technikum, z kilkumiesięcznym doświadczenie, o ludziach którzy dopiero studiują!!!
Na stanowiskach inżynierskich w przemyśle owszem jest duży rozrzut, ale naprawdę nie znam, ogarniętego konstruktora, inżyniera procesu, jakościowca itp, z doświadczeniem 10+ który zarabiał by znacząco mniej niż 10K brutto. No nie znam, sorry ale nie znam. A ty cały czas piszesz że te widełki podawane przez Haysa to jakaś fikcja. Nie to nie jest żadna fikcja, tyle należy oczekiwać przy zmianie pracy. Co istotne, jako handlowiec powinieneś wiedzieć, na czym polegają negocjację i że nie zaczyna się od zbyt niskiego progu. Polecam wszystkim nie słuchać tego gościa, tylko poczytać lub znaleźć dobre szkolenie z technik negocjacyjnych i w oparciu o dane takie jak te z HAYS, zaplanować sobie odpowiednio wszystko.
Jeśli jesteś dobrym, pewnym siebie fachowcem, negocjując bardzo często żądasz o wiele więcej niż rzeczywiście chcesz dostać, bo tak się powinno robić - musisz sobie zostawić pole do negocjacji i odpowiednio je skalkulować - on wam mówi zupełnie coś innego - żebyście zbyt wiele nie wymagali, a to jest szkodliwe.
gouda

Postprzez schweppes » lip 03, 2020 10:53

Pudło, gouda. Stawki na glassdoor są co roku rewaloryzowane względem średniej krajowej.

Ilość ankiet jest wystarczająca - po kilkanaście/kilkadziesiąt na stanowiskach software engineer w popularnych firmach - to raz.

Poza tym, nie brakuje też dobrych stawek, bo jak sobie mechanical engineer posegregujesz od najwyższej pensji, to masz tam kilka pensji po 8-10k brutto.

W IT też jest masa grubych pensji, np. w Google senior ma 22k brutto, w Spartez 17k, w Allegro 16k, w EPAM 15k, w Luxoft 13k, Credit Suisse 13k i jest kilkadziesiąt pozycji w okolicach 20k brutto, więc generalnie widać, że w naszej branży na szeregowych stanowiskach maksem jest ok. 10k brutto, a w IT ok. 20k brutto. Ale to najpierw polecam pójść na kurs i zobaczyć czy jesteście w stanie operować na takim poziomie logiki i abstrakcji, bo znam dwóch takich inż. mech. co wywalili ponad 10k na kurs i nie podołali. Już na juniorze na samym starcie za 6k brutto ich temat przerastał i wrócili do mechaniki. Owszem, gdyby zostali i ogarnęli temat, podjechaliby pod 10k w 2 lata, a jakby się wybili w teamie na seniora to i naście k w zasięgu, ale to nie jest takie proste, jak masz w teamie inżynierów informatyków czy choćby matematyków. Obaj mieli matmę na zupełnie innym poziomie, niż na MiBM. Jak się czujesz mocnym mózgowcem to proszę bardzo, ale jak nie to naprawdę odradzam.

Co do zarobków inżynierów z doświadczeniem 10+ - cóż - najwyraźniej zostali najwytrwalsi, dla których wysublimowały się stanowiska, przy których można tyle zapłacić. Reszta pewnie olała swój zawód i poszła w handel albo własny biznes. Ciężko sobie wyobrazić, żeby inżynier, ojciec rodziny po kilkunastu latach siedział dalej za 6k brutto. Albo go awansują na kierownika, albo wejdzie w rolę jakiegoś eksperta z wyższą stawką, albo odchodzi z branży. Ja znam cały zespół konstrukcyjny, gdzie 10k brutto to ma kierownik, a w jego 5-osobowym teamie tylko senior/zastępca ma 7,5k brutto, reszta wyraźne mniej. A robią całkiem poważne rzeczy w branży HVAC.

https://www.glassdoor.com/Monthly-Pay/G ... _IN193.htm

3 ankiety konstruktorów w GE w Warszawie - średnia 6800 brutto. W Warszawie!!! Czyli w EDC. To obrazuje skalę dramatu!
schweppes

Postprzez robson777 » lip 03, 2020 11:03

schweppes napisał(a):
SJP napisał(a):
schweppes napisał(a):W firmach typu Nokia, Samsung czy Motorola "regulary" mają średnio po 7k brutto.
.

To jest akurat bzdura. Znajomy jest Managerem w Nokii. Dla juniorów w Javie mają budżet 4000-7500 brutto.
Średnie zarobki brutto na UOP dla regulara w IT to między 10-13tys brutto. Dla B2B 14-17tys brutto.

Ja w serwisie maszyn do produkcji okien mam 4500 netto plus służbowe auto z kartą floty, bez nadgodzin.
Sądzisz że ktoś w IT mając 3-5 lat doświadczenia będzie pracować za 7000 brutto (5000 netto) ?
Regular w IT dostaje między 7000-12000 netto w zależności od wielkości firmy doświadczenia etc.

Ziomuś, ale ja tego nie biorę od wróżbity Macieja, tylko z raportów wpisywanych przez ludzi.

Nokia w Polsce: https://www.glassdoor.com/Salary/Nokia- ... -E3494.htm

Software Engineer średnio 7.333 brutto (68 ankiet)

https://www.glassdoor.com/Monthly-Pay/N ... OUR_TO_SIX

Dla expa 4-6 lat 9.626 brutto

Senior 12.178 brutto

Jako były pracownik Nokii, mogę powiedzieć, że stawki są wyższe. Nie wiem czy ktoś tam pracuje jako developer za 7k brutto (junior tester potrafi więcej na start dostać). Kiedyś z wynagrodzeniami w Nokii było gorzej, teraz jest zdecydowanie lepiej, a i tak wypadają one średnio w stosunku do konkurencji. Prawdziwy senior tam zarabia sporo więcej niż 12k, a dodatkowo przy wyższych stanowiskach technicznych i kierowniczch dostajesz jako bonus samochód porządnej klasy (rzadko spotykany bonus w tej branży, bo praca jest czysto stacjonarna)
robson777

Postprzez schweppes » lip 03, 2020 11:25

robson777 napisał(a):Jako były pracownik Nokii, mogę powiedzieć, że stawki są wyższe. Nie wiem czy ktoś tam pracuje jako developer za 7k brutto (junior tester potrafi więcej na start dostać). Kiedyś z wynagrodzeniami w Nokii było gorzej, teraz jest zdecydowanie lepiej, a i tak wypadają one średnio w stosunku do konkurencji. Prawdziwy senior tam zarabia sporo więcej niż 12k, a dodatkowo przy wyższych stanowiskach technicznych i kierowniczch dostajesz jako bonus samochód porządnej klasy (rzadko spotykany bonus w tej branży, bo praca jest czysto stacjonarna)

To są średnie. Obok są podane zakresy. Max 12k dla regulara i max 16k dla seniora.
schweppes

Postprzez jkb91 » lip 03, 2020 11:47

schweppes napisał(a):Co do zarobków inżynierów z doświadczeniem 10+ - cóż - najwyraźniej zostali najwytrwalsi, dla których wysublimowały się stanowiska, przy których można tyle zapłacić. Reszta pewnie olała swój zawód i poszła w handel albo własny biznes. Ciężko sobie wyobrazić, żeby inżynier, ojciec rodziny po kilkunastu latach siedział dalej za 6k brutto. Albo go awansują na kierownika, albo wejdzie w rolę jakiegoś eksperta z wyższą stawką, albo odchodzi z branży. Ja znam cały zespół konstrukcyjny, gdzie 10k brutto to ma kierownik, a w jego 5-osobowym teamie tylko senior/zastępca ma 7,5k brutto, reszta wyraźne mniej. A robią całkiem poważne rzeczy w branży HVAC.

Ze znajomych mozesz podac przyklady gdzie ludzie odchodzili jak rezygnowali powiedzmy z jakichs mechanicznych stanowisk typu konstruktor. Handel to wiem cos jeszcze? Zadowoleni sa? Czy roznie ?
jkb91

Postprzez schweppes » lip 03, 2020 12:16

jkb91 napisał(a):
schweppes napisał(a):Co do zarobków inżynierów z doświadczeniem 10+ - cóż - najwyraźniej zostali najwytrwalsi, dla których wysublimowały się stanowiska, przy których można tyle zapłacić. Reszta pewnie olała swój zawód i poszła w handel albo własny biznes. Ciężko sobie wyobrazić, żeby inżynier, ojciec rodziny po kilkunastu latach siedział dalej za 6k brutto. Albo go awansują na kierownika, albo wejdzie w rolę jakiegoś eksperta z wyższą stawką, albo odchodzi z branży. Ja znam cały zespół konstrukcyjny, gdzie 10k brutto to ma kierownik, a w jego 5-osobowym teamie tylko senior/zastępca ma 7,5k brutto, reszta wyraźne mniej. A robią całkiem poważne rzeczy w branży HVAC.

Ze znajomych mozesz podac przyklady gdzie ludzie odchodzili jak rezygnowali powiedzmy z jakichs mechanicznych stanowisk typu konstruktor. Handel to wiem cos jeszcze? Zadowoleni sa? Czy roznie ?

Oprócz gości dwóch co poszło na handlowców dużo tego jeszcze nie ma. Dwóch innych założyło firmy, jeden wykonawczą, drugi handlową. Ten z wykonawczą (blisko branży) na razie cienko, za to drugi handluje hurtowo właśnie m.in. firankami i już stawia dom pod Gdańskiem za 1,5 mln i wozi się nowym BMW X5. Mówi, że to nagroda za straty moralne po wyrzuceniu dyplomu na śmietnik :mrgreen: Inny poszedł w zakupy, ale wyszedł na tym jeszcze gorzej.

Za to z paczki mojego ojca kumpli z MiBM nikt nie pracuje jako konstruktor. Jeden w budżetówce w UR jako kierownik, drugi zarządza dużą flotą, trzeci regionalny dyrektor sprzedaży w firmie leasingowej, a mój ojciec w serwisie samochodowym jako kierownik.
schweppes

Postprzez gouda » lip 03, 2020 12:21

jkb91 napisał(a):

Z reguły odchodzą po max. 2-3 latach (zakładają swoje firmy, często w ogóle nie w branży, zostają handlowcami, zajmująsię budowlanką, drobnym handlem itp).
Ci co zostają dłużej, rzadko już później decydują się na odejście z zawodu - albo pracują na swoim stanowisku w okolicach górnych widełek, choć są też tacy którzy zarabiają znacznie mniej albo z czasem awansują. Naturalna ścieżka - szeregowy inżynier -> inżynier projektu/lider zespołu ->kierownik projektu/kierownik biura/kierownik działu, mała część idzie wyżej. Nie powiedział bym jednak że większość odchodzi. Jednak w Polsce większość ludzi zarabia mniej niż 6000 brutto, a większość rodzin ma łącznie mniej niż 10000 brutto na utrzymanie, więc ludzie pracują w takich warunkach, po prostu i się z tym godzą. Ale zgadzam się ze Schweepsem, bo dla mnie to też niezrozumiałe, ja bym cały czas szukał innego wyjścia.
Aczkolwiek, należy też wziąć pod uwagę że część ludzi lubi swoją pracę i jej charakter - nie każdy chce być handlowcem, nie każdy chce awansować na stanowiska kierownicze.
Co istotne, większość ludzi na stanowiskach kierowniczych których osobiście dobrze znam (a ja też tak trochę mam), mimo że często ma predyspozycje do zarządzania (ja też sobie radzę), wykonuje tą robotę tylko z konieczności (czyt. tylko dla kasy), bo w rzeczywistości praca w takim charakterze wiąże się z dużym stresem i dyskomfortem i niekoniecznie dużą satysfakcją. Jak ktoś jest urodzonym inżynierem, to we krwi ma tworzenie rzeczy nowych, kręcą go czy to maszyny czy to algorytmy, po prostu rozwiązywanie problemów i łamigłówek natury technicznej - zarządzanie to jest zupełnie coś innego, a biorąc pod uwagę specyfikę polskich firm, hierarchiczną strukturę, presję na wynik i oczekiwanie całkowitej dyspozycyjności, to jest po prostu ciężki kawałek chleba. Dlatego wielu myśli o IT, gdzie standardy pracy są jednak nieco wyższe i uważam że to jest kierunek słuszny.
gouda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD