_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » wrz 16, 2020 07:14

virusi napisał(a):Ile jest tutaj konstruktorow mechanikow z Krk? Ogólnie to jestem po inż już, doświadczenie komercyjne mam niecałe 2 lata bo zacząłem pracować na drugim roku i głównie to siedzę w dziale r&d ale także ogarniam cama i frezarke do prototypow a także ogarniam metaloplatyke oraz ogólną mechanike bo nie ma w firmie osoby z większym doświadczeniem i dużo rzeczy zależy tylko ode. Mnie i tutaj pytanie czy 4400zl netto to dobre pieniądze?

Odpowiedz sobie sam.
Pytania pomocnicze:
Mieszkasz sam czy z mamą i tatą (czyt. czy stać cię na mieszkanie w przyzwoitym standardzie w KRK)?
Masz samochód klasy średniej, nienajnowszy, nienajstarszy?Co roku jeździsz na przyzwoite wakacje z ale nie Seszele czy Peru, ale raczej Grecja czy Chorwacja?
Masz kasę na hobby (narty, rower, wspinaczka, kite surfing ...)

Jak myślisz ile potrzeba zarabiać żeby odp. Na wyżej wymienione pytania była twierdząc, bo wg mnie minimum te 10 k brutto w KRK.
gouda

Postprzez nadzwyczajny » wrz 30, 2020 21:57

Zwracam się do tych którzy chcą się przekwalifikować na programistę javy C# czy czegoś innego. Mi udało się to dopiero po 2 latach prób załapania się. Spamowałem CV wszędzie aż koledzy z kursu programowania mówili, że to nie możliwe, że wysłałem aż tyle CV ( to gówno daje). Można powiedzieć, że nikt za bardzo nie chciał ze mną rozmawiać. Gdy w końcu się udało to wirus Covi-19 roz$$$$ł tą firmę i jestem teraz "szczęśliwym" bezrobotnym. W naszym zawodzie jak było gówno tak jest a co do progamowania to ktoś tam się już odzywa ale wciąż mam za mało komercyjnego doświadczenia. I tylko komercje doświadczenie się liczy nie żadne pisanie do szuflady na githuba kalkulatorów czy sklepików internetowych. Do tego wszystkiego trzeba znać biegle angielski choć być blisko biegłości czasem też inny język cywilizowanego świata.
Jesteśmy bangladesztem europy, zaściankiem świata. U nas jest głównie outsorcing czy to w mechanice czy informatyce. Zawsze będziemy do tyłu i zawsze będzie źle dopóki polska kultura i polska myśl nie będzie miała znaczenia tak samo jak niemiecka a na to się nie zanosi.
nadzwyczajny

Postprzez nadzwyczajny » wrz 30, 2020 22:13

Da się bo pojedynczym się to udaje. czasem też ktoś wygrywa w totka. Ja już mam dość tego wiecznego szukania pracy, ch&owych zarobków, ch&owego traktowania i takich samych warunków pracy. Ale nie mam rozwiązania.
nadzwyczajny

Postprzez bigredpl » paź 18, 2020 00:03

Z porównywaniem sytuacji IT i mechaniki w Polsce to trochę przesada. W lipcu wróciłem do polski po 6 latach pobytu w Niemczech, dostałem wypowiedzenie z powodu kryzysu. Spróbowałem pójść na rozmowe na konstruktora CAD w pl, dwa języki na B1-B2, 8 lat w automotive Catia, Icem, NX, dla dużej korporacji 5 tys netto okazało się za dużo. Mimo że w ofercie chcieli niemiecki angielski i doświadczenie minimum 3 lata.
Dodam że przed 6 laty pracując w Polsce zarabiałem 5,5 tys... na rękę, z półtorarocznym doświadczeniem i znałem tylko angielski na b1...
Sam teraz staram się o pracę w IT i robię kursy by zostać programistą, bo tu innej opcji nie ma. Skoro firmy w PL nie są w stanie zapłacić 5 tys na ręke a zasiłek w Niemczech wypłacany przez rok po utracie pracy wynosi 7,5 tys to coś jest grubo nie halo. Także kolejne 9 miesięcy spędzę ucząc się i odkładając kasę z zasiłku, a potem poszukam bezpłatnych praktyk albo stażu w it, bo raczej o normalną robotę będzie ciężko. All in all dużo osób pisze jak to do it się ciężko dostać, ale jaka jest alternatywa?
I tu porównanie z mojego doświadczenia. Programista z pięcioletnim doświadczeniem w de około 5-5,5 tys euro brutto na miesiac, konstruktor 4,5 tys. euro jeśli ogarnia niemiecki. Czy to duża różnica? Moim zdaniem żadna, przy 4,5 tys euro ta różnica tysiąca więcej nie jest tak bolesna i w życiu bym się na zmianę zawodu nie zdecydował pracując w de, bo po prostu lubie konstruować, omawiać problemy techniczne, szukać rozwiązań.
bigredpl

Postprzez catom » paź 18, 2020 10:58

Cześć bigredpl zainteresowało mnie to co piszesz i mam parę pytań.

Na forum wiele napisano o sytuacji w naszej branży w PL. O tym jak wygląda praca w wielu firmach, o zarobkach i rzuceniu wszystkiego i :wink: "wyjeździe do anglii na zmywak". Czy z Twojego pkt. widzenia przyjazd do Polski to dobry pomysł zwłaszcza z dużo bardziej uprzemysłowionych Niemiec, czy może dalej bezpieczniej i wygodniej być tam niż tu :?: Zdaję sobie sprawę z tego, że można mieć milion innych powodów, żeby chcieć wrócić.

Czy uważasz, że teraz łatwiej jest szukać pracy w Polsce niż w Niemczech, chodzi mi głównie o branże mechaniczną, inżynieria, konstruktor itp :?: Jak wygląda zapaść w przemyśle, zwłaszcza tak motoryzacyjnym tam, a jak tu :?:

Kiedyś napisałeś o innym postrzeganiu konstruktorów i inżynierów mechanicznych. Jak szukają w Niemczech inżynierów mechanicznych, którzy niekoniecznie są konstruktorami (np. od modelowania w np. CATII) :?:

Jeśli chodzi o przekwalifikowanie na IT - życzę powodzenia, sam o tym myślę, ale myślę też o Niemczech jako o kraju w którym nie trzeba wielkich akrobacji (zmiana branży na IT), aby normalnie żyć pozostając przy mechanice.
catom

Postprzez bigredpl » paź 18, 2020 19:16

Przyjazd do Polski z Niemiec to beznadziejny pomysł, ale czasem sytuacja życiowa zmusza po prostu do tego żeby wrócić. Jeśli chodzi o szukanie pracy to w Polsce znalazłem póki co dwie oferty na śląsku, fakt, że jest covid i szukam tylko w korpo, ale to i tak bardzo skromnie. Dla porównania Niemcy przy słowie kluczowym catia oraz z doświadczeniem zawodowym(u nich sporo jest staży i praktyk) w promieniu 20 km od Wolfsburga mają 18 ofert.

https://www.xing.com/jobs/search?filter.distance[]=2806654&filter.type[]=FULL_TIME&filter.level[]=3&paging_context=global_search&sc_o=navigation_search_advanced_click&location=Wolfsburg&radius=20&keywords=catia

Teraz niestety nadal kiepski czas na szukanie pracy gdziekolwiek, obstawiam, że po nowym roku będzie lepiej, chociaż przy tym co się dzieje to nikt nie jest w stanie nic przewidzieć.

Jak znasz niemiecki i masz jakieś doświadczenie to próbuj w Niemczech. Polaka bez studiów raczej nie wezmą, natomiast ze mną pracowało sporo osób po technikach. Tylko że te osoby po technikach wcześniej były na praktykach, gdzie przez 2 lata pracowały w różnych działach, 3 miesiące w drzwiach, 3 miesiące w uszczelkach itp. więc miały więcej doświadczenia i umiejętności niż nie jeden inżynier. Studia to raczej się robi dopiero żeby awansować wyżej co ma sporo sensu bo i te prace inżynieryjne i magisterskie mają wtedy ręce i nogi.

A i polecam szukać na Xingu, to taki niemiecki Linkedin. Coś takiego jak kiedyś u nas Goldenline. Powodzenia:)
bigredpl

Postprzez ScarfacePL » paź 24, 2020 20:16

Otóż pracuje jako konstruktor od 2013 roku, pracowałem w różnych miejscach na dolnośląsku, ale tak tragicznie jak we Wrocławiu, nie ma chyba nigdzie, wyzysk jak stąd do Warszawy... większość ofert na poziomie 4000-5000 brutto, proszę mi podać chodź jedną firmę, która bez kumoterstwa - kolesiostwa (to jest najważniejsze we Wrocławiu) zapłaci sprawiedliwie. Zazwyczaj na swoim stanowisku pełnię rolę także technologa. Ostatnio zauważyłem dobra ofertę firma Rigaku, oczywiście nawet nie śmią odpowiedzieć, cv jak jest otwarte i rozpatrywane to na tym koniec! te panie od obgryzania paznokci nie robią nic! i tak pozostaje tu pracować u prywaciarzy za marne grosze! czy macie jakiś pomysł Wabco odpada tylko swoich przyjmują kumoterstwo pierwsza klasa, prędzej ktoś po inżynierii środowiska się dostanie niż ja po mechanicznym!
ScarfacePL

Postprzez jkb91 » paź 25, 2020 11:42

Scarface jeśli nie tajemnica to gdzie we Wro? Ja ty przyjechałem do it się dostać ale faktycznie rynek konstrukcyjny to jest masakra na dolnym Śląsku z tego co miałem okazje się zetknąć.
jkb91

Postprzez ScarfacePL » paź 25, 2020 11:59

jkb91 napisał(a):Scarface jeśli nie tajemnica to gdzie we Wro? Ja ty przyjechałem do it się dostać ale faktycznie rynek konstrukcyjny to jest masakra na dolnym Śląsku z tego co miałem okazje się zetknąć.

To znaczy gdzie we Wro? (chodzi o firmy?) jeśli o firmy to praktycznie każda i właściciel powinien sam pracować na tym stanowisku i nie wystawiać ogłoszeń, żeby sobie wstydu nie robić, bo wystarczy zobaczyć, że w opolskim znalazłem tylko kilka firm, które proponują normalne godne wynagrodzenie. Tutaj radzę każdemu konstruktorowi wyjechać - możesz zarabiać prawie 2 razy mniej tutaj niż np. w Nysie, Kłodzku czy pod Opolem!
ScarfacePL

Postprzez jkb91 » paź 25, 2020 16:10

W kammererze tez?
jkb91

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD