_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ScarfacePL » paź 31, 2020 21:07

mrpl napisał(a):
ll napisał(a):To że korpo zatrudniają z rocznym doświadczeniem - to sie nie dziw - wolą młodego którego da się urobic tak jak im sie podoba, a reszte się go nauczy( rakiet tam się nie konstruuje i odpowiedzialność jest w korpo mniejsza i rozmyta ,a plany rozwoju osobistego i cele czynią cuda...-:).

No pewnie że tak, młodego dużo łatwiej jest czegoś nauczyć niż starego dziada, po drugie staremu jest zazwyczaj trudno zaakceptować fakt, że okazuje się że w nowej pracy prawie całe jego doświadczenie jest niewiele warte i od nowa będzie go wszystkiego uczył ktoś sporo młodszy od niego. To niestety wygląda tak, że jak młodemu powiesz jak ma coś robić, to będzie tak robił, chyba że nie rozumie, ale wtedy to widać. Natomiast ci teoretycznie doświadczeni będą kombinować jak koń pod górę, byle by pokazać że ich doświadczenie jest coś warte, i zwykle kończy się to długimi dyskusjami, w których trzeba tłumaczyć po 10 razy co, jak i dlaczego, bo taki człowiek cię po prostu nie słucha bo wie swoje. Trochę generalizuję, ale takie są moje doświadczenia, zresztą ostatnio było to dobrze widoczne na tym forum jak w jednym wątku o wymiarowaniu w dwie osoby tłukliśmy do głowy opornemu dyskutantowi dlaczego jakiś tam rysunek nie jest poprawny, wrzucamy normy, cytaty z książek i wydaje mi się że było widać ewidentnie że mamy tą wiedzę w małym palcu i próbujemy ją na różne sposoby przekazać, gdzieś na 4 czy 5 stronie nasz dyskutant przyznał się że on w sumie z tymi normami nie jest na czasie, ale nie przeszkadzało to jeszcze przez kolejne 5 stron z nami na ten temat dyskutować:) Z kolei w jakiejś grupie na fejsie gościu co nie wie co to jest baza robi szkolenia z rysunku technicznego, efekt Dunninga-Krugera jest w polskim środowisku inżynierów mechaników powszechny, a to dlatego że większość nie ma czasu wejść w temat na tyle głęboko, żeby w ogóle zorientować się że niewiele wiedzą. No i generalnie w takich lepiej płacących korpo to tacy ludzie są odsiewani w pierwszej kolejności, dlatego konstruktorotechnologozakupowiec raczej nie dostanie odpowiedzi na swoje CV.


Oj kolego prowokatorem jesteś... pierwsze czytanie ze zrozumieniem to chyba leży... wyraźnie pisałem o osobie będącą DORADCĄ DS. UBEZPIECZEŃ, która dostała pracę jako INŻYNIER JAKOŚCI, a nie o osobie z rocznym doświadczeniem na odpowiednim stanowisku to DUŻA Różnica. Czyli zatrudnianie osoby niekompetentnej pod każdym względem nie tylko wykształcenia, ale i wcześniej wykonanego zawodu. To tak jakbyś Ty aplikował na stanowisko Lekarza i nim został - proste nie? Tak wygląda Twój super SYSTEM blokowania w rekrutacji, czyli pic na wodę... odsiany nie został i nie tylko on... system blokujący hahaha...a jakie filozofie.. konstruktorotechnologozakupowiec nie dostanie ale pajace już tak :)
ScarfacePL
 
Posty: 10
Dołączył(a): paź 24, 2020 20:05

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez mrpl » paź 31, 2020 21:33

Przecież nie z Tobą w ogóle teraz dyskutuję, ani słowo w moim poście nie było odpowiedzią na to co ostatnio pisałeś. Olałem tego Twojego posta bo co mnie to obchodzi że gdzieś zatrudnili jakiegoś doradcę ubezpieczeń, a Ciebie nie i masz o to żal. Ubzdurałeś sobie że w korpo jest jakiś system blokujący (i to jeszcze MÓJ :D) zatrudnianie po znajomości, a w ogóle nie wiesz o co mi chodziło. Nie raczysz też sobie tego wyjaśnić, nie wiem, może pytając mnie o to, tylko tworzysz jakieś wywody w oparciu o swoje projekcje nie mające nic wspólnego z rzeczywistością. No kolego z takim podejściem to Ty idź lepiej do kopalni czy gdzieś gdzie jakakolwiek komunikacja z ludźmi nie jest wymagana bo w konstrukcji to niestety ale jak chcesz więcej zarabiać to musisz mieć podejście do ludzi a nie wylewać swoje żale na wszystkich którzy Cię utwierdzają w przekonaniu że to Twoje podejście jest problematyczne i nie jest tak że wszyscy na rynku pracy się na Ciebie uwzięli i Cię ignorują.
mrpl
 
Posty: 200
Dołączył(a): kwi 05, 2011 01:40

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » lis 01, 2020 00:24

Gdybyście mieli wątpliwość czy przejście do IT jest realne to mogę to potwierdzić na własnej skrórze. Właśnie zaczynam pracę jako junior developer po ponad 10 latach pracy jako konstruktor i kierownik projektu. Udało się to też kilku moim znajomym z pokrewnych branży.
gouda
 
Posty: 834
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez jkb91 » lis 01, 2020 11:46

gouda napisał(a):Gdybyście mieli wątpliwość czy przejście do IT jest realne to mogę to potwierdzić na własnej skrórze. Właśnie zaczynam pracę jako junior developer po ponad 10 latach pracy jako konstruktor i kierownik projektu. Udało się to też kilku moim znajomym z pokrewnych branży.


Z pythonem ? Gratuluje
jkb91
 
Posty: 163
Dołączył(a): kwi 18, 2013 11:47

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez inz84 » lis 01, 2020 12:49

Witam,

Czytam sobie ten wątek od jakiegoś czasu z ciekawości co się dzieję i teraz tak:

Co do zatrudniania doświadczonych konstruktorów to u mnie w firmie chętniej zatrudniają młodych po studiach tj: staż jako student i jak się nadaje to zostaje już na UOP. W zasadzie to niema większej różnicy pomiędzy doświadczonym ,a młodym jeżeli chodzi o efekt pracy. Młodego łatwiej się przyucza i mniej płaci jest chłonny wiedzy ma więcej energii nie jest zfrustrowany i łatwiej się go urobi na modłę firmy. Doświadczony może i coś tam lepiej wie ,ale trudniej ich się prowadzi, trzeba im więcej zapłacić ,a efekt podobny czy nawet i gorszy nieraz. Więc powiem tak ,że jak się już ma doświadczenie takie 5lat + to trzeba aplikować na adekwatne stanowisko czyli tam gdzie wymagają takiego doświadczenia . W przypadku gdzie tutaj jeden kolega pisze ,że ma doświadczenia i jako konstruktor i technologii i jeszcze zakupowiec to może w tym wypadku warto by było się zastanowić nad stanowiskiem nawet kierownika / dyrektora technicznego w małej firmie tyle że tam jeszcze liczą się mega umiejętności miękkie bo z jednej strony będziesz miał Janusza ,a z drugiej zespół i jego problemy więc nie każdy się będzie nadawał na takie stanowisko

Z moich obserwacji wynika ,że konstruktor to jest to dobry początek do dalszego rozwoju tj lider konstruktorów / inzynier projektu / project manageer / itp . Sam jestem konstruktorem z 7 letnim stażem i już nie chce dłużej "rysować kresek" bo przerobiłem już wszystko co mogłem i zatrzymałem w rozwoju. Dobiłem przy tym do 8k brutto Teraz chce w firmie objąć stanowisko gdzie już nie będę sam nic rysował tylko jak już doglądał młodych a sam zajmę się już stroną czysto techniczną czyli dobory głównych podzespołów , rozmowy z klientami i dostawcami od strony technicznej , wszelakie obliczenia inżynierskie, generalnie skupienie się na działaniu całego zespołu maszyn który tworzy pewien system . Myślę ze całkiem realne będzie wtedy za jakiś czas przebić się przez magiczne 10k brutto ,ale myślę że powyżej 12k może być już ciężko.

Szczerze mówiąc konstruktor który ma te 45lat+ i rysuje ramie w ramie z młodymi wydaje mi się mało atrakcyjny na rynku . Nie mówię tu o kimś kto przy tym doradza technicznie połowie firmy tylko równorzędnym klepaczu.

Mocno dajecie mi do myślenia z przebranżowieniem się na IT ,ale chyba jednak bliżej mi i bardziej po drodze przez najbliższe 2-3 lata nabrać nowych kompetencji w firmie i być może wbić na stawki 11-12k brutto niż to samo zrobić w IT.. chociaż może w perspektywie 5-10 lat lepiej bym wyszedł na IT . Młody już nie jestem i mało czasu na naukę w nowej dziedzinie.
inz84
 
Posty: 2
Dołączył(a): lut 21, 2020 00:01

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » lis 01, 2020 13:50

jkb91 napisał(a):
gouda napisał(a):Gdybyście mieli wątpliwość czy przejście do IT jest realne to mogę to potwierdzić na własnej skrórze. Właśnie zaczynam pracę jako junior developer po ponad 10 latach pracy jako konstruktor i kierownik projektu. Udało się to też kilku moim znajomym z pokrewnych branży.


Z pythonem ? Gratuluje


wole nie zdradzać publicznie, bo jestem już łatwy do zidentyfikowania.
Napiszę tylko że potencjał jest zarówno w javie (spring), pythonie (django, flask, AI/ML), c# (.net) oraz javascript (React, Vue, AngularJS) jak i typescript (Angular)... chyba wszystkie te kierunki są na ten moment równie perspektywiczne.
gouda
 
Posty: 834
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez schweppes » lis 01, 2020 15:00

gouda napisał(a):Gdybyście mieli wątpliwość czy przejście do IT jest realne to mogę to potwierdzić na własnej skrórze. Właśnie zaczynam pracę jako junior developer po ponad 10 latach pracy jako konstruktor i kierownik projektu. Udało się to też kilku moim znajomym z pokrewnych branży.

Jaki był powód przejścia? Przecież byłeś zdaje się PMem z pensją pod 10k netto ogarniającym milionowe projekty.
schweppes
 
Posty: 427
Dołączył(a): kwi 10, 2009 16:17

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » lis 01, 2020 18:36

Nawet z ostatniej pracy byłem zadowolony.

Programowanie chyba stało się moją pasją i daje mi dużo przyprzyjemnosci.
Praca PMa generalnie wiąże się z dużym stresem i częstymi wyjazdami. Warunki pracy w przemyśle nie są wcale różowe. Poza tym PM w IT zarabia więcej i ma bardziej stacjonarną pracę, a mam teraz możliwość pójścia także w tym kierunku.
gouda
 
Posty: 834
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez vctr1 » lis 01, 2020 18:59

Gratulacja @gouda i powodzenia na nowej drodze zawodowego życia.

Jak widać wszystko się da, pytanie tylko ile jest się w stanie poświęcić by osiągnąć cel. Mam na myśli przede wszystkim czas i zdrowie. Przebranżowienie na IT = tyranie dupogodzin po robocie. @jkb91 sam napisał, że dla przebranżowienia rzucił siłownię na kilka dobrych miesięcy. Mam nadzieję, że w dłuższej perspektywie wyjdziecie na tym na spory plus.

@gouda, o AI/ML w sensie opłacalności pisałeś w kontekście naszego kraju? Z tego ci się orientuję u nas jest trochę bieda z tym tematem i generalnie Python nie jest topowym językiem, czego nie można powiedzieć o Javie, C# (.NET) czy też wszelaki front-end (JS, HTML, CSS i cała reszta).
vctr1
 
Posty: 41
Dołączył(a): sty 28, 2018 00:41

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » lis 01, 2020 19:07

Jest coraz więcej ofert jeśli chodzi i ML, wejdź sobie na:
https://nofluffjobs.com
https://justjoin.it/
I masz wszystko jak na tacy.

Ewentualnie zerknij na google trends... Jak widać python dogonił jave. Oczywiście trzeba by to rozbić jeszcze na frameworki. W Javie jest jeden dominujący Spring, ale jeśli chodzi o Pythona to można iść kilkoma drogami - webową (Django i Flask) oraz AI/ML/DL. javascript i typescript też mają swoje frameworki (React, Angular, AngularJs i Vue) Poniższe wykresy tego nie uwzględniają. Samem musisz wybrać to co Cię najbardziej kręci i temu się poświęcić. Cały czas trzymie się też C++, ale tutaj próg wejścia jest najwyższy, bo to najtrudniejszy z wymienionych języków, stosowany głównie w systemach wbudowanych, ewentalnie a apkach desktopowych (framework QT). Ale ofert w pracy C++ jest już stosunkowo mało. W każdym razie edukację zacząć należy od podstaw konkretnego języka.
trends.PNG

trends1y.PNG
gouda
 
Posty: 834
Dołączył(a): lip 30, 2008 00:02

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników