_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez vctr1 » lis 01, 2020 20:24

Dzięki @gouda za odpowiedź.

gouda napisał(a):W każdym razie edukację zacząć należy od podstaw konkretnego języka.

Nie do końca się z tym zgadzam. Najważniejsza jest wiedza ogólna tj. sieci komputerowe, protokół HTTP/S, model OSi, jak działa komputer i dlaczego tak, podstawy informatyki czyli algorytmika, operacje binarne itd. Język potem to tylko narzędzie. Oczywiście w zależności od domeny jedne tematy trzeba znać głębiej, inne mniej. Ale ta wiedza właśnie odróżni kandydata od tego tłumu innych ludzi po bootcampach albo tutorialach skupionych tylko i wyłącznie na podstawach programowania w danym języku.
vctr1

Postprzez gouda » lis 02, 2020 00:48

Masz rację, ale tego najlepiej nauczyć się na studiach informatycznych. Samemu też można ale trzeba mieć niesamowicie dużo samozaparcia, bo to jest cała masa przedmiotów do opanowani. Brak tej wiedzy nie przeszkadza jednak wcale w rozpoczęciu nauki podstaw języka, tym bardziej że mówimy o językach wysokiego poziomu. Natomiast tą wiedzę trzeba będzie uzupełnić.
gouda

Postprzez bladdy » lis 02, 2020 09:05

schweppes napisał(a):Nie pracowałem nigdy jako konstruktor, ale nie wyobrażam sobie, żeby nie chodzić do takiej pracy w butach wizytowych i koszuli - codziennie świeżej oczywiście. Polecam też w weekend przerobić "Elementarne ćwiczenia dykcji" Toczyńskiej. Wizerunek to podstawa. Naprawdę nie zaszkodzi popracować nad tym, żeby nie być postrzeganym jako cham-wyrobnik.

:lol:
Może tak jest w biurach konstrukcyjnych, które są typowymi firmami do wynajęcia odciętymi od rzeczywistości. Dla mnie interesująca praca konstuktora to praca w której biuro jest obok narzędziowni, a narzędziownia obok produkcji. I jak taki konstruktor w koszuli i halbkach z garniaka ma iść sprawdzić działanie tego co zaprojektował gdy to jest całe uwalone w smarze ? Ja w takiej pracuje i sobie to cenię (pomijam, że wsyztsko inne jest do dupy :D ). :wink:
bladdy

Postprzez jkb91 » lis 02, 2020 09:50

vctr1 napisał(a):Dzięki @gouda za odpowiedź.

gouda napisał(a):W każdym razie edukację zacząć należy od podstaw konkretnego języka.

Nie do końca się z tym zgadzam. Najważniejsza jest wiedza ogólna tj. sieci komputerowe, protokół HTTP/S, model OSi, jak działa komputer i dlaczego tak, podstawy informatyki czyli algorytmika, operacje binarne itd. Język potem to tylko narzędzie. Oczywiście w zależności od domeny jedne tematy trzeba znać głębiej, inne mniej. Ale ta wiedza właśnie odróżni kandydata od tego tłumu innych ludzi po bootcampach albo tutorialach skupionych tylko i wyłącznie na podstawach programowania w danym języku.

W obecnej firmie to była podstawa pytań rekrutacyjnych czyli model Osi, Tcp IP oraz omówienie protokołów, mediów itd. Pytania o urządzenia sieciowe, zasady działania routing itd. W korpo skupiają często na takich podstawach. W mniejszych firmach to olewaja i raczej dostaje się program do zrobienia lub typowy pair coding jeśli chodzi o stanowiska programmera.

W Motoroli przyjmują zgłoszenia do academy jeśli ktoś jest zainteresowany

https://pracawmotoroli.pl/o-akademii/
jkb91

Postprzez gouda » lis 02, 2020 11:06

jkb91 napisał(a):
vctr1 napisał(a):Dzięki @gouda za odpowiedź.

W obecnej firmie to była podstawa pytań rekrutacyjnych czyli model Osi, Tcp IP oraz omówienie protokołów, mediów itd. Pytania o urządzenia sieciowe, zasady działania routing itd. W korpo skupiają często na takich podstawach. W mniejszych firmach to olewaja i raczej dostaje się program do zrobienia lub typowy pair coding jeśli chodzi o stanowiska programmera.

W Motoroli przyjmują zgłoszenia do academy jeśli ktoś jest zainteresowany

https://pracawmotoroli.pl/o-akademii/

Ale Ty aplikowałeś do firmy z branży telekomunikacyjnej. Jak będziesz aplikował na stanowisko związane z ML to bardziej ważna będzie statystyka. Jak na backendowca to bardziej bardziej wiedza na temat algorytmów i struktur danych, złożoności obliczeniowej, baz danych, wzorców projektowych it. Zależy na co aplikujesz. Są teżpodstawy które musi znać każdy, jak algebra Boola, operacje arytmetyczne na liczbach binarnych (ZU/ZU2) i heksadecymalnych itp. Co nie zmiena faktu że zacząć można od nauki samego języka i uzupełniać porzebną wiedzę w czasie.
Generalnie polecam zapoznać się z programem studiów informatycznych - tu znajdziecie bardzo dużo informacji i materiałów:
http://wazniak.mimuw.edu.pl/index.php?t ... 2%C3%B3wna
gouda

Postprzez jkb91 » lis 02, 2020 13:18

Tzn do telekomunikacji aplikowałem tylko do jednej firmy i tutaj model osi protokoły itd to podstawa. No i w sumie tu się dostałem.
Cała reszta to podejścia na mobile developera i tutaj wyglądało to całkowicie inaczej. Miałem albo pair coding albo zadanie do zrobienia i omówienie tego jak bym wykonał inne funkcjonalności, których nie zawarłem w zadaniu. Komendy gita i niuanse językowe. Zdecydowanie bardziej praktycznie. Zle wybrałem bo to nisza, ofert bardzo mało i prog wejścia dość spory. Bardzo często wymagają reaktywnego programowania z MVVM nawet na juniora.

Polecam uczyć się tylko tego na co jest dużo ofert.

Sam ucze się teraz webowki ale to już bardziej pod własny biznes w przyszłości i dla samej przyjemności.
jkb91

Postprzez sokolasty1 » lis 02, 2020 17:45

gouda napisał(a):Gdybyście mieli wątpliwość czy przejście do IT jest realne to mogę to potwierdzić na własnej skrórze. Właśnie zaczynam pracę jako junior developer po ponad 10 latach pracy jako konstruktor i kierownik projektu. Udało się to też kilku moim znajomym z pokrewnych branży.

Gratulacje!

Ja po kolejnym podejściu do kodowania i odbiciu się od ściany abstrakcji dostałem następny projekt w Niemczech, i znów ścieżka junior-mid-mid-mid straciła na atrakcyjności.

Robota tym razem w branży, kto by pomyślał, medycznej :mrgreen:

EDIT
Jestem chyba już zbyt leniwy (i niewystarczająco chcący), żeby siedzieć nad tym godzinami i próbować zrozumieć.
W 1999 nad Analizą 1 siedziałem cztery dni, ale wówczas alternatywą było powtarzanie - płatne! - kursu, i to motywowało. W dalszej perspektywie, w razie niepowodzenia w nauce, rysowała się Zasadnicza Służba Wojskowa, i to był dobry motywator :)
Kurła, kiedyś to było...
sokolasty1

Postprzez schweppes » lis 02, 2020 19:58

bladdy napisał(a):
schweppes napisał(a):Nie pracowałem nigdy jako konstruktor, ale nie wyobrażam sobie, żeby nie chodzić do takiej pracy w butach wizytowych i koszuli - codziennie świeżej oczywiście. Polecam też w weekend przerobić "Elementarne ćwiczenia dykcji" Toczyńskiej. Wizerunek to podstawa. Naprawdę nie zaszkodzi popracować nad tym, żeby nie być postrzeganym jako cham-wyrobnik.

Może tak jest w biurach konstrukcyjnych, które są typowymi firmami do wynajęcia odciętymi od rzeczywistości. Dla mnie interesująca praca konstuktora to praca w której biuro jest obok narzędziowni, a narzędziownia obok produkcji. I jak taki konstruktor w koszuli i halbkach z garniaka ma iść sprawdzić działanie tego co zaprojektował gdy to jest całe uwalone w smarze ? Ja w takiej pracuje i sobie to cenię (pomijam, że wsyztsko inne jest do dupy :D ). :wink:

Od tego są fartuchy.
schweppes

Postprzez gouda » lis 02, 2020 22:54

schweppes napisał(a):
bladdy napisał(a):

Od tego są fartuchy.

Na szczęście w IT tego problemu nie ma. Wystarczy T-shirt.
W większości firm mechanicznych w których pracowałem też nie obowiązywał sztywny dress code. Inne są wymagania względem handlowca, ale to też zależy od branży.
Ja uważam zupełnie inaczej. Owszem na pewnych stanowiskach wypada chodzić do pracy w stroju wizytowym, ale generalnie odbieram to jako leczenie kompleksów i próba dowartościowania się. Inżynier nie musi chodzić elegancko ubrany, tym bardziej e jego praca często wymaga pobrudzenia rąk, co nie jest niczym złym. Nawet bym powiedział, że ten kto nie brudzi sobie rąk to dupa jest a nie inżynier i sam bym takich gogusiów w teamie nie chciał mieć.
gouda

Postprzez tompozi » lis 04, 2020 15:22

gouda napisał(a):Gdybyście mieli wątpliwość czy przejście do IT jest realne to mogę to potwierdzić na własnej skrórze. Właśnie zaczynam pracę jako junior developer po ponad 10 latach pracy jako konstruktor i kierownik projektu. Udało się to też kilku moim znajomym z pokrewnych branży.

Przecież to wygląda jak typowy troll. Jak to jest że człowiek z takim doświadczeniem w branży mechanicznej chcę zaczynać jako junior developer? Jeżeli to prawda to ja załamuje ręce i nie ma przyszłości w tej branży w Polsce...
tompozi

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD