_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez vctr1 » lis 08, 2020 22:28

Trochę zmienię kierunek ale jednak w dalszym ciągu chodzi o to samo.

https://max3d.pl/forums/topic/36210-stu ... nt-1250627
Jakby komuś nie chciało się czytać:
Absolwent PW w Warszawie, mgr inż. Automatyki i Robotyki, po studiach ponad 10 lat temu w wieku 25 lat olał zawód i zaczął się uczyć grafiki 3D. Dziś pracuje jako Senior Character Artist w Platige Image, czyli najbardziej znanej (także za granicą) polskiej firmy zajmującą się grafiką 3D, ci od m.in. części efektów do Netflixowego Wiedźmina czy przerywników filmowych do Wiedźmina 3.

Jakby co to przebranżowienie niemal zawsze jest możliwe, pytanie tylko ile czasu człowiek jest w stanie na to poświęcić. Przykład powyżej wspominał w innych postach o siedzeniu po nocach więc strzelam, że kilka tysięcy godzin. No i poza czasem to rzecz jasna pasja do nowej branży, bo bez niej czas się znajdzie może na pierwsze 100h, a potem będzie mordęga. Koleś tę pasję ewidentnie znalazł, podobnie jak gouda do programowania. Dobrze jest więc się odpowiednio ukierunkować i robić to, do czego nie trzeba się zmuszać po całym dniu w robocie, z której chce się uciec. Chyba, że jest się na tyle zawziętym, że samemu od siebie człowiek potrafi się spiąć i robić to co trzeba albo to co musi, ale to są rzadkie przypadki.
vctr1

Postprzez przemek-programmer » lis 09, 2020 20:55

Pasja jak pasja. W moim przypadku - a też się przebranżowiłem - po prostu programowanie jest w miarę ciekawe i nie muszę patrzeć na zegarek w robocie ile jeszcze czasu zostało do końca dnia. Ale nie nazwałbym tego swoją pasją. Zresztą jest nawet sporo ludzi po infie, którzy nie traktują tego jako swoją pasję, tylko po prostu to trochę lubią (chociaż tacy, dla których jest to pasja też istnieją). Trzeba to trochę polubić bo jest sporo rzeczy od których w trakcie nauki boli głowa i trzeba znaleźć w sobie determinację żeby to przejść (potem w miarę upływu czasu wiele zagadnień się rozjaśnia :D). W sumie to jak tak na to patrzę to moja pasja do programowania powstała po doświadczeniu ujowych warunków pracy u Januszy :D, bo na studiach nie lubiłem programować i nie kumałem tego. Teraz pasja już wygasła ale zainteresowanie tematem pozostało.
przemek-programmer

Postprzez vctr1 » lis 09, 2020 22:52

Jak się tłucze temat codziennie na studiach i ma czas na ogarnięcie tematu to co innego. Inaczej jest gdy wracasz po robocie do domu i musisz robić dupogodziny na drugim "etacie" chcąc się przebranżowić. Albo pasja, albo determinacja a najlepiej jedno i drugie.
vctr1

Postprzez jkb91 » lis 10, 2020 09:54

Farenz napisał(a):
gouda napisał(a):Nie ma jednej recepty. A ja wolę zachować anonimowość, więc nie zdradzę szczegółów.

Szanuję Twoją anonimowość.
Napiszesz mi np. w prywatnej wiadomości co jeszcze jest mi potrzebne prócz tego co napisałeś, aby podjąć pierwsze kroki (pierwsze 1-2 miesiące) w celu takiego przebranżowienia się? Myślę, że jak już liznę temat to będę wiedział czego dalej szukać. Jeszcze prosiłbym jakieś wskazówki odnośnie rozmów w potencjalnych firmach, prócz tego co już było poruszane. Być może kiedyś będę mógł się jakoś odwdzięczyć.

Zacznij od przypatrzenia ofert ze swoich okolic lub z miejsc w, które jesteś się w stanie przeprowadzic i ocen szanse. Ja Ci polecam jak i każdemu zainteresować się szkółkami , wiele dużych firm takie coś posiada, to najłatwiejsza droga żeby się dostać.
Żeby pracować w małym software housie potrzebujesz znacznie większych umiejętności niż w korpo. To nie dość ze Ci utrudnia dostanie się do czegoś takiego to zwiększa szanse na wyrzucenie Cię. Kolega, który dostał się na weba, po 3 miesiącach został wyrzucony.

Z technologii to bym celował chyba w weba , jave lub pythona z jakimiś framworkami ale raczej korpo. Python i java to przeważnie duże firmy i ofert powinno być sporo. W pythonie powinno narastać ofert z czasem.
C++ , embedded czy mobile android /iOS i niszowe darowałbym sobie.

Jak się czegoś uczysz to od razy startuj z wzorcami projektowymi bo to jest podstawa. Nie wiem jak jest w innych technologiach ale w mobile możesz umieć robic wszystko ale jak nie wpisujesz się pod dana ofertę czyli stosowane frameworki i wzorce to jesteś średnio interesującym kandydatem.
Znam gościa, który łapie zlecenia na iOSa ale nie pisze kodu w odpowiedni sposób i to ,ze potrafi zrobić wszystko nie ma znaczenia dla firm, bo czasy kiedy aby być programista wystarczyło samo pisanie kodu minęły. Teraz liczą się wzorce projektowe , testy, utrzymywanie kodu.
jkb91

Postprzez gouda » lis 10, 2020 14:10

Nie mogę się zgodzić z 2 twoimi tezami:
1. Obcinanie sobie rynku pracy tylko do korpo jest bez sensu. Junior nie powinien wybrzydzać. A wnioski, że w małych firmach jest trudniej, to są twoje odczucia nie oparte na danych. Moje odczucia są inne, w małych firmach często łatwiej znaleźć pracę - 20 letnie rekuterki z korpo od razu wyrzucają moje CV do kosza bo dla nich jestem dinozaurem - ale to też są moje odczucia niepoparte statystyką.

2. Wzorce projektowe, frameworki? Nie, zaczyna się od podstaw języka. Opanujesz podstawy możesz iść dalej. Firmy oczywiście wymagają od kandydatów na juniorów podstawowej znajomości określonych narzędzi, ale przede wszystkim wymagają znajomości danego języka.
gouda

Postprzez jkb91 » lis 10, 2020 15:24

1. W korpo faktycznie ze względu na wiek mogłeś mieć trudniej, w tej kwestii się zgodzę. Nie wiem jak jest w Twojej technologii ale u mnie w małych firmach było zdecydowanie ciężej. Korpo biorą duże projekty moim zdaniem i jest tutaj czas na wdrożenie częściej. W małej firmie wchodzisz w projekt i nie zawsze jest czas żeby ktoś Cie wdrożył. Oczywiście można mieć farta i trafić do normalnego software housu.

2. Nie frameworki, mam na myśli MVC, podstawowy wzorzec. Jak znasz podstawy języka to uczysz się pisać w sposób prawidłowy bo później ciężko się jest przestawić i wyplenić zle nawyki. Bez podstaw języka nie wiem czy ktokolwiek będzie w stanie załapać na czym polega jakaś struktura kodu i jak obiekty się ze sobą komunikują. O to mi właśnie chodziło, ze gdy złapiesz jakieś podstawy to trzeba wyrabiać poprawny model uczenia się. Kolega na bootcampie z javy , pierwsze podstawy języka,jakieś mini programiki, git i odrazu na MVC, nie ma co zwlekać za długo.
jkb91

Postprzez piotrekm13 » lis 10, 2020 17:09

Zastanawiam się nad wypożyczalnią boxów (bagażników) dachowych. Czy myślicie że jest w tym zakresie jakaś nisza. Czy muszę od razu rejestrować działanośc, czy mogę rozkręcać na jakichś innych zasadach. Czy to jest odpowiednie zajęcie dla inżyniera? Czy powinienem mieć wcześniej jakieś doświadczenie/wiedzę w tym zakresie? Czy da się na tym zarobić?
piotrekm13

Postprzez ll » lis 11, 2020 18:46

Tutaj coś żeby odbić się od IT na chwile :

https://assign.teamtailor.com/jobs/9946 ... ink-poland

Ciekaw jestem na ile ten zawód w Polsce wyceniają. Strakerzy 10 lat temu to była najlepiej opłacana "elita" automotive ( tacy notariusze designu :-)) obstawiona przez zachodnie nacje - od jakiegoś czasu już korzystają on-site z przyjezdnych nacji. I teraz już przenosza tą robote do Polski.
ll

Postprzez gambolo » lis 12, 2020 09:22

piotrekm13 napisał(a):Zastanawiam się nad wypożyczalnią boxów (bagażników) dachowych. Czy myślicie że jest w tym zakresie jakaś nisza. Czy muszę od razu rejestrować działanośc, czy mogę rozkręcać na jakichś innych zasadach. Czy to jest odpowiednie zajęcie dla inżyniera? Czy powinienem mieć wcześniej jakieś doświadczenie/wiedzę w tym zakresie? Czy da się na tym zarobić?

Raczej niszy nie ma - przeglądnij allegro lub olx i ogłoszeń jest od groma. W mojej okolicy wypożyczalnie boxów mają multi sklepy rowerowo-sportowe. Ostatnio jest wysyp boxów (na olx głownie) w stylu Airbnb: osoby prywatne podnajmują swoje boxy gdy są im niepotrzebne.
Od 4 lat wypożyczam boxa na wyjazdy wakacyjne. Ceny 20-30 zł doba. W tym roku pożyczyłem od znajomego budżetowego taurusa i wszystko wskazuje na to ze kupię sobie takiego samego (550zł) - zwrot w 2 lata.
gambolo

Postprzez schweppes » lis 13, 2020 02:44

piotrekm13 napisał(a):Zastanawiam się nad wypożyczalnią boxów (bagażników) dachowych. Czy myślicie że jest w tym zakresie jakaś nisza.

Nie. To popularny biznes.

Czy muszę od razu rejestrować działanośc, czy mogę rozkręcać na jakichś innych zasadach.

Możesz podczepić się pod inną firmę, ale to jest firmanctwo zagrożone 3 latami odsiadki (55kks), więc nie polecam.

Czy to jest odpowiednie zajęcie dla inżyniera?

Nie, ale jeśli mimo wyuczonego zawodu wolisz biznes zamiast inżynierii - tak.

Czy powinienem mieć wcześniej jakieś doświadczenie/wiedzę w tym zakresie?

Zawsze lepiej mieć, ale nie jest to konieczne, zwłaszcza w tak prymitywnym biznesie. Powinieneś mieć przede wszystkim chęć do intensywnej pracy, dbać o klienta i być oszczędnym.

Czy da się na tym zarobić?

Tak.
schweppes

Poprzednia strona

Powrót do Forum CAD