_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez Skymar » paź 29, 2021 11:55

gouda napisał(a):
Skymar napisał(a):
ll napisał(a):
Automotive i eksternowanie to dzika branża. Jak wpadniesz w ten wir to nie wiesz co za 3 miesiące z Tobą
będzie... Stąd te 3 lata niewiem skąd ten manager wytrzasnął - w Polsce tak długofalowych rzeczy w automotive się nie robi. Na zachodzie przez zachodni konsulting jak masz 6 miesięcy jako ekstern zapewnione to nie odbiega od rzeczywistości. Ale coś Musi obiecać żeby przekonać do przejścia - z tego pośrednicy żyją żeby wepchnąć do zewnętrzne firmy swoich i zbierać prowizje.

Pracuje jako extern w Automotive ponad 3 lata a znam zawodnika który miał ostatnio 10-lecie zatrudnienia w Alten. Fakt pośrednicy biorą dole za każdy miesiąc twojego zatrudnienia ale te 6 miesięcy które podałeś nie jest regułą, wszystko zależy od projektu i klienta. Tego typu firmy świadczą usługi nie tylko w Automotive można tam znaleźć pełno ogłoszeń do IT i jakoś programiści nie narzekają na swój los. Jest ryzyko jest zabawa, kasa większa ale coś za coś.

Tez znam tego gościa o którym piszesz ;) Cały facebook i linkedin już go zna, tak Alten zrobił sobie marketing.
A tak na serio, skoro w Automotive jest tak dobrze, to czemu jest tak źle?
Może niech zaczną od pokazania widełek?

Agencje pracy czy pośrednicy nie sa po to, żeby zapewnić pracownikom stabilność, ale po to żeby pomóc ograniczyć swoim klientom ryzyko związane z zatrudnianiem ludzi i zapewnić im większą elastyczność w tej kwestii, tak aby ich klienci mogli "z dnia na dzień" zwolnic np. wszystkich "zewnętrznych" inżynierów kiedy sytuacja ekonomiczna tego będzie wymagać. Inaczej mówiąc z punktu widzenia zarządzania projektem jest to forma ograniczania ryzyka w projekcie (risk mitigation, w tym przypadku poprzez przeniesienie ryzyka (risk transfer) na organizację zewnętrzną (czyli na ALTENa który na tym zarabia) oraz w dużej części na samych pracowników (jeśli mowa o kontraktach b2b). To ma działać na korzyść firm a nie pracowników. Dla pracowników jest to niekorzystne i nie da się tego pogodzić. Dlatego ten bzdurny PR Altena. Ale jako inżynierowie mechanicy musicie włączyć myślenie, a nie łykać bezrefleksyjnie takie PR'owe brednie.
Jasne, jeśli rynek pracy jest super (jak w IT) to dla pracowników nie ma ryzyka bo firmy się o nich zabijają (więc w życiu nikt sobie nie pozwoli, żeby nie płacić komuś przez 60 dni), ale w automotive rynek jest mega do dupy. To najgorszy rynek pracy dla inżyniera mechanika, a sytuacja się systematycznie pogarsza.

To forum jest nie po to aby robić marketing koncernom, ale aby pomagać rozeznać się inżynierom czy studentom (którzy może pójdą prędzej po rozum do głowy i zmienią zawód, albo studia zawczasu).
Ta pomoc jest o tyle potrzebna, że koncerny/firmy/janusze korzystając z rynku pracodawcy, nie ujawniają wysokości wynagrodzeń w ofertach pracy, tudzież stosują takie praktyki jakie opisałem wyżej, które jak widać nie dla wszystkich są całkiem zrozumiałe.

A kto powiedział że w Automotive jest zajebiście? Nie jest są lepsze branże. Kolega pisał wyżej że dostał propozycje ale "oferta wyglądała zbyt pięknie na Polskie realia żeby była prawdziwa" a wszystko zależy od projektu. Trafisz lipny projekt to za chwilę się spakujesz i tyle Cie widzieli a jak trafisz dobry projekt to posiedzisz dłużej na lepszych warunkach niż interni. Nie zamierzam robić reklamy i marketingu firmie po prostu wyrażam opinie na swoim przykładzie a co do łykania bezrefleksyjnych bredni PR'owych jakoś sam taki PR uprawiasz w innym wątku "Inżynier mechanik zostaje programistą". Nie każdy musi chcieć stracić kolejne X lat na naukę i wdrażanie się w nową branże przez argument rynku pracownika. Gdzie byś nie poszedł jako świeżak musisz zacząć od mniejszej pensji na start a mając zobowiązania i rodzinę na utrzymaniu nie jest to takie proste. Róbcie co chcecie ja wolę iść w kierunku rozwoju swojego biznesu i do tego zamierzam wykorzystać przestój, nie zapłacą trudno wiedziałem na co się piszę.
Skymar

Postprzez wloczykij555 » lis 01, 2021 13:11

Pracuję jako konstruktor w Januszexie w woj. mazowieckim na b2b (wcześniej pracowałem w korpo automotive). Mam obecnie 54/h netto z dość pewną perspektywą podwyżki na 64 przy odnowieniu umowy. Praca czysto techniczna, żadnego menadżerowania. Do fachu konstruktora dokształciłem się w kierunku automatyki i programowania PLC co też wykorzystuję (albo robię małe usprawnienia w starych maszynach albo projektuję nowe urządzenia do automatyzowania procesów).

Prywatnie bawię się w mikrokontrolery.

Pytanie - jakie są perspektywy w przypadku chęci ucieczki na zachód kraju? Tutaj mam w sumie spoko ale to stanowczo nie jest firma, z którą wiążę jakąkolwiek przyszłość a region raczej nie obfituje w inne opcje. Na Niemcy jeszcze nie czas bo język nie opanowany ale zerkam w stronę Dolnego Śląska i okolic. Dostanę te 6k netto albo 60-parę netto/h czy to raczej wielka rzadkość?

Mam na ten moment 6,5 roku expa.
wloczykij555

Postprzez gouda » lis 01, 2021 14:22

W embeeded nie chcesz iść? Choć to najgorzej opłacana działka IT to jednak lepiej niż mechanika.
Z kolei jeśli Cię to kręci i śmigasz już dobrze w C/C++ to wskoczenie do C# czy Java i jakiś framework nie zajmie Ci więcej niż pół roku do poziomu entry Junior.
Po roku pracy w javie propozycje jakie dostaję na b2b to 80-100zł/h netto + vat. To też tak, a propos tego co napisał kolega we wcześniejszym poście - tj. że nie każdy ma czas na naukę i nie każdego stać na obniżone wynagrodzenie.
gouda

Postprzez wloczykij555 » lis 01, 2021 17:11

Pomiędzy tym co bym teoretycznie chciał a tym co trzeźwo oceniam jako "realne do wykonania" stoi żelbetowa ściana z zawieszonym portretem mojego niespełna 2 letniego dziecka :lol:

Miałem chrapkę na IT i to właśnie embedded ale w miarę nauki pomysł okazywał się coraz trudniejszy w realizacji z powodu fizycznego braku czasu i na ten moment jest to po prostu nierealne. Zaczynając jednak od znajomości raptem prawa Ohma zrobiłem całkiem spory postęp i z czasem przekierowałem wysiłki w stronę automatyki przemysłowej, bo miałem szasnę to połączyć z dotychczasową pracą. W międzyczasie zainwestowałem w szkolenia z PLC (polecam).

Teraz kolejnym krokiem jest relokacja na zachód kraju, gdzie mam więcej opcji z łatwiejszym wyjazdem do Niemiec włącznie.

A jak tylko córa trochę się usamodzielni to może i pomysł z IT powróci, kto wie :D Dziękuję tylko samemu sobie, że nie rzuciłem sobie kotwicy w postaci hipoteki chociaż wiek (31) zaczyna nieco niepokoić.

Kolega natomiast rację ma. Mając rodzinę i zobowiązania, przerzucenie się na kompletnie inną branżę jest arcytrudne. Spadek zarobków jest zazwyczaj nieakceptowalny a samo wejście graniczy z cudem z powodu braku czasu właśnie. Można co najwyżej ewoluować, co sam robię rozwijając automatykę.
wloczykij555

Postprzez gouda » lis 02, 2021 15:47

1. Nie jest to arcytrudne. Ludzie budują domy systemem gospodarczym, robią projekty po godzinach pracując po 12h. Zostanie programistą wcale nie wymaga więcej czasu, ale oczywiscie trzeba ten czas mieć i trochę poświęcić żeby taki cel osiągnąć.
2. Czy chwilowa obniżka wynagrodzenia jest nieakceptowalna? O tym każdy sam musi rozstrzygnąć, ale jeśli zarabiasz jako konstruktor 5000 na rękę, a jako programista dostaniesz 4000 na rękę na starcie, a pół roku już będziesz miał 6000, a po roku 9000, a później jeszcze więcej, to wychodzi na to że wystarczy odłożyć 1 twoją wypłatę konstruktora, aby twój komfort życia nie ucierpiał.

Oczywiście każdy ma inną sytuację, ale moim zdaniem to nie o to tutaj chodzi, ale raczej o strach przed podjęciem takiej decyzji która wymaga wyjścia ze swojej strefy komfortu. Ale każda zmiana tego wymaga, czy to biznes czy cokolwiek. Ja nie namawiam nikogo do zostania programistą, ale generalnie do zmiany i aktywności w tym zakresie, być może założeniu swojego biznesu itd. Po prostu ta branża nie daje żadnych dobrych perspektyw.
Z drugiej strony, jeśli nic nie robisz, to później nie narzekaj.
Ostatnio edytowany przez gouda, lis 02, 2021 16:46, edytowano w sumie 1 raz
gouda

Postprzez wloczykij555 » lis 02, 2021 16:03

Ponawiam pytanie - jak tam sytuacja na zachodzie/śląsku wygląda?
wloczykij555

Postprzez gouda » lis 02, 2021 16:48

Na śląsku jest bez większych zmian w ostatnim czasie, doświadczony konstruktor zarabia tutaj 5000-8000 zł netto na uop.
Ostatnio edytowany przez gouda, lis 03, 2021 21:10, edytowano w sumie 1 raz
gouda

Postprzez wloczykij555 » lis 02, 2021 18:46

Ok, dziękuję za odp.
wloczykij555

Postprzez mapoop112 » lis 07, 2021 14:17

gouda napisał(a):2. Czy chwilowa obniżka wynagrodzenia jest nieakceptowalna? O tym każdy sam musi rozstrzygnąć, ale jeśli zarabiasz jako konstruktor 5000 na rękę, a jako programista dostaniesz 4000 na rękę na starcie, a pół roku już będziesz miał 6000, a po roku 9000, a później jeszcze więcej, to wychodzi na to że wystarczy odłożyć 1 twoją wypłatę konstruktora, aby twój komfort życia

Na upartego, zawsze można wziąć kredyt jeżeli nie chcesz rezygnować ze swojego obecnego standardu życia. Chociaż moim zdaniem, nie wiem czy jest "dużo rozumu" w takim postępowaniu.

Istnieje szansa, że jak wejdziesz do IT jako junior to nawet po około 6 miesiącach możesz już zarabiać więcej niż regular na jakimkolwiek stanowisku w przemyśle.
mapoop112

Postprzez schweppes » lis 07, 2021 18:58

Zgadza się, regular w IT to obecnie średnio 11-12k brutto. Kwota nieosiągalna dla ~90% konstruktorów w Polsce.
schweppes

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD