_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez mapoop112 » lis 10, 2021 21:06

schweppes napisał(a): Myślę, że 12-13k brutto dla większości to dziś maks. Zważając na intensywność wysiłku intelektualnego nie wydaje się to dużo, jak już się trochę w tym posiedzi. To nie jest też praca na całe życie, więc stawka też musi pozwolić na odłożenie kasy potem na zabiegi przy kręgosłupie, mięśniach pośladkowych czy oczach, nie mówiąc o wypaleniu uniemożliwiającym dalszą efektywną pracę.

Uważasz, że 12k brutto to mało ? Managerowie w korpo niekiedy tyle nie dostają. Uszkodzenia kręgosłupa można się nabawić przy pracy za 3000 brutto. Oczy można sobie zniszczyć dzisiaj w praktycznie każdej pracy biurowej. Nawet można je sobie zniszczyć nie pracując wgl, ponieważ ciągle gapimy się w ekrany smartfonów.
Jak już strzelasz do branży IT to lepiej z ostrej amunicji (bo taka też jest, pomimo ogólnego społecznego zachwytu) a nie ślepakami.
mapoop112

Postprzez Gorthin » lis 20, 2021 17:11

Łódź. 7 lat pracy w zawodzie konstruktora. Póki co praca w 4 Januszexach.
4074 zł netto za 8h pracy. Nadrabiam jakieś 800 zł netto około ~22h nadgodzin w miesiącu. Wypłaty 5000 netto nie widziałem jeszcze na oczy. Przeważnie 4600-4700 netto ale za dodatkowe 22h nadgodziny. Codziennie przynajmniej godzinę dłużej.
Generalnie jestem wypalony, zmęczony, że ledwo rano wstaję do pracy. 34 lata. Mam depresję i jestem wycieńczony pracą jako konstruktor w tym kraju.

Ukończyłem mgr na PŁ i MEiL w Warszawie. Kilka kursów programów/norm/MES. Język ang B2 i niemiecki póki co A2+/B1. Od początku pracy projektowałem maszyny od zera poprzez wykonanie po montaż u klienta. Raz prostsze raz trudniejsze kinematycznie i ogólnie zadaniowo. Potrafię jeszcze mimo 34 lat siedzieć po pracy nad książkami czy kursami z MES czy wydymy, lub innych branżowych norm, żeby nie zapomnieć, utrwalić dowiedzieć się czegoś nowego.

Nie mam sił na pracę w tym zawodzie. Prawdopodobnie z końcem roku kończę chyba karierę w tym zawodzie. Wolę już chyba grabić liście, lub na poczcie stemple przybijać.

Z doświadczenia swojego i kolegów ze studiów pracujących w Januszexach w Łódzkim mam jeden i ten sam obraz, który i ja zaobserwowałem.

1/ Bardzo słaba wypłata. Od 3500 - 5000 netto. Czasami chodzę na rozmowy kwalifikacyjne tak dla sprawdzenia. Jak wołam 4500zł to nieraz słyszałem: "Panie tyle to u nas się nie zarobi". Szkoda słów.
2/ Nadgodziny. Płacić nie chcą ale bardzo chętnie widzą jak pracownik nagminnie zostaje dłużej niż 8h. A jeszcze w sobote na te 8h jak wpadnie to już w ogóle super. Czasem płacą normalnie, ustawowo za nadgodziny czasem po prostu coś dorzucą.
3/ Traktowanie jak psa. To chyba najgorsze. Za 3500-4500 netto potrafią gnoić za wszystko. Jeśli cokolwiek jest źle na zakładzie jest to z pewnością wina konstruktora. Na pewno. Tak twierdzi produkcja, montaż, handlówka, prezes, kierownictwo czy dyrektorstwo. Albo nie zamówił, albo nie dopytał, albo nie sprawdził, albo nie zatwierdził, albo nie zainteresował się, albo nie zrobił rozeznania, nie zadzwonił, zapomniał wydrukować, zapomniał donieść, zapomniał zrobić. Z pewnością jest to wina konstruktora. Co zakład ten sam schemat. To jest dramat.
4/ Często spotykałem dyrektorów tudzież kierowników, którzy znają się absolutnie na wszystkim, od konstrukcji, poprzez spawanie, produkcję, budowlankę, a i jak rury zapchają się to i też wszystko wie. Wentylacja padnie, też wszystko wie. Mówię po prostu o typie człowiek, których spotkałem, który jest mądrzejszy niż ta cała grupa razem wzięta:

http://www.synthex.com.pl/images/x1200p ... k70sQ.webp

Po prostu człowiek, który co byś nie zrobił to zawsze zrobisz i wymyślisz źle i na odwrót. Dla mnie masakra. Bo potem nie raz się spotkałem z sytuacją, że było na montażu do dupy i nie działało, a i tak obwiniali konstruktora.

5/ Traktowanie pracownika jak swoją własność. Najczęściej wyjazdy służbowe z dnia na dzień. Nikt się nie pyta czy możesz czy nie, tylko jutro jedziesz i wrócisz zazwyczaj 18-19. Bez gadania, bez dopytania się czy możesz. Masz jechać i tyle. To nie jest współpraca tylko wykorzystywanie. Niezliczone sytuacje.

- - -

Nawet nie chce mi się wymieniać. Ogólnie przemysł w tym kraju jest chory i służy tylko i wyłącznie wyzyskowi pracownika. Gdyby było przyzwolenie na batożenie i pracę w systemie 18h+ 6h snu to jestem przeświadczony, że 99% pracodawców już by stawiało pręgież na środku zakładu i kontenery do spania za halą.

Mam już po prostu dosyć tej pracy i raczej wytrzymam do świąt a potem robię sobie przerwę 2,3 miesiące i albo będę siedział nad programowaniem. Albo poszukam czegoś może w urzędzie. W trakcie studiów robiłem prawie 2 lata w urzędzie i najmilej wspominam ten okres. Wypłata niewiele mniejsza niż teraz a spokój jak diabli.

Praca w przemyśle jako konstruktor/technolog/automatyk/elektryk to masochizm i tyle.
Wątek ma 444 stron i na każdej od tylu lat to samo. Ja akurat jestem jak bity pies. Jak mnie biją to się odwarknę i ugryzę, tudzież zmieniam pracę od razu jak mogę. Nie mam dzieci ani kredytów to nawet chwili się nie oglądam.

- - -

Dodatkowo jest problem z migracją w kraju poprzez strasznie drogi najem. Pracujesz w Łodzi, gdzie mam mieszkanie. Pojechać na Wrocław, dostane może 1000-1500 zł więcej ale tyle samo albo więcej będzie najem kosztował i jestem nagle w plecy.

To samo jako facet lat 34. Do korpo ciężko się dostać. Praca w Januszexie często wygląda jakby nie była w ogóle brana pod uwagę przez HR w korpo. Tak jakbyś miał 0 doświadczenia. Mam wrażenie że zawołasz 4000 netto i jesteś z marszu odrzucany.

Korpo są dobre dla studentów. Ogólnie mają studenci teraz raj na ziemi. Za moich czasów zdecydowanej większości tych zachodnich firm nie było. Dużo dużo mniej. Większość to Januszexy. Teraz po studiach czy na studiach na staż/praktyki i potem za najniższą możesz tam zostać i piąć się w górę. Jak jesteś spoza korpo to wg mnie ciężko się dostać, chyba że zejdziesz z wypłatą.

Ja chyba odpadam. Można nabawić się depresji i zejść z tego łez padołu przed 50tką.
Ostatnio edytowany przez Gorthin, lis 20, 2021 17:26, edytowano w sumie 1 raz
Gorthin

Postprzez jkb91 » lis 20, 2021 17:26

Jak by kogos interesowalo ile teraz na start w IT mozna dostac to moj brat dostal sie do tej samej firmy co ja czyli Nokii, pod koniec grudnia konczy farmacje, jest 97r i od stycznia zaczyna jako tester.
8500 brt na start, dostal 500zl mniej niz osoby po IT lub tele bo tym daja 9k brt. Daje info z pierwszej reki jak to wyglada u mnie w firmie.

Dodatkowo premia roczna + 250zl miesiecznie sodexo + KUP dla osob po 26roku zycia lub odliczenie przed 26r.
Takze oplaca sie nadal.

Dostal sie przez akademie.

Kilka miesiecy wczesniej dalem mu materialy do nauki i tyle. W nastepnym roku nadal beda rekrutacje bo jest spore parcie i prawdopodobnie Nokia Academy, wiec zachecam..... ale tylko osoby, ktore znaja dobrze angielski. Chodzi mi o obycie z angielskim bo wszystkie materialy sa po angielsku i czesto jest to to ang pochodzenia UK jesli chodzi o video.

Kogo interesuje to wpiszcie sobie Nokia Academy i zobaczcie kiedy sa kolejne edycje, wszystko obecnie jest zdalnie.
2-3 mies wczesniej przydaloby sie poduczyc zeby zwiekszyc szanse.

Takze jak macie dosc konstruktorki i nawet 40 lat to zmieniajcie branze !!! Szkole ostatnio osoby po 40 co dopiero weszly do branzy i nie jest to nic dziwnego. Tutaj wiek mam wrazenie ze nie ma znaczenia.
jkb91

Postprzez Gorthin » lis 20, 2021 17:30

Brzmi dobrze ale podejrzewam, że odsiew jest absolutnie niesamowity. Myślisz, że dwa, trzy miesiące starczy?
Tylko C++? Czy coś innego w ogóle wchodzi w gre?
Gorthin

Postprzez jkb91 » lis 20, 2021 17:39

Gorthin napisał(a):Brzmi dobrze ale podejrzewam, że odsiew jest absolutnie niesamowity. Myślisz, że dwa, trzy miesiące starczy?
Tylko C++? Czy coś innego w ogóle wchodzi w gre?

C++ w ogole nie wchodzi w gre. Tu jest poziom niesamowicie duzy.
Na C++ odpadaja bardzo ogarnieci goscie.

C++ to jest dobre u Miroslawa Zelenta, zeby zaczac jak ktokolwiek nie wie o co w programowaniu wchodzi, pozniej trzeba wchodzic w co innego.

W nokii tylko testerka wchodzi w gre.

Jesli masz materialy na 2-3 mies wczesniej, ktore sobie przerobisz sumiennie, czyli architektura 4g, 5g, troche linuxa z bashem, testowanie + ISTQB oraz python na poziomie podstawowym czyli skladnie i jakies proste powiedzmy operacje na stringach to znacznie zwiekszasz szanse. Ludzie, ktorzy ida na akademie najczesciej zaczynaja uczyc sie na samej akademii i taki jest tego zamysl bo jest wstepny kwalifikujacy test na sama akademie z pierwszego wykladu wiec daja szanse kazdemu.

Mowia od razu ze niezaleznie jakie masz wyksztalcenie, mozesz sie dostac nawet jak pracowales w sklepie na kasie.

Tak samo bylo z moim bratem powiedzialem co ma ogarnac konkretnie i tyle. Jesli by mu sie nie udalo to po NA by startowal co kilka miesiecy przez polecenie najwyzej albo wyslanie CV bez polecenia ale dostal sie pomimo, ze studiowal farmacje.

Ryzyko zawsze jest, ja napisalem jak je zminimalizowac, a wielu na tym forum szuka jakiejs opcji wejscia do branzy to przedstawiam jaka ja znam, ktora sie sprawdza/sprawdzila wlasnie u kogos z mojej najblizszej rodziny.

Jedno info dla ludzi, ktorzy lacza IT z programowaniem.
U mnie w firmie mozesz byc totalnym ciemniakiem z programowania i jakos sie utrzymywac i w kodzie pracowac raz na 2 mies jakies tam podstawy takie, ze matol to ogarnie. Mi to np srednio odpowiada i bede chcial wejsc w developerke odnosnie testow za pare miesiecy. Chcialem tylko wyjasnic, ze to nie jest tak jak sie przyjelo myslec, jak jest w rzeczywistosci, sa rozne firmy i rozne potrzeby. U mnie jest tak, ze jak ty slabiej ogarniasz to ktos inny bedzie to robil, a ty bedziesz co innego robil i tyle ,wiec programowaniem to bym sie nie przejmowal o ile nie macie aspiracji na deva.

Jesli dostales sie na konstruktora itd, tutaj sobie tez spokojnie poradzisz.
Ostatnio edytowany przez jkb91, lis 20, 2021 17:50, edytowano w sumie 1 raz
jkb91

Postprzez Gorthin » lis 20, 2021 17:45

Takie opcje wejścia w branże są najlepsze.
Brzmi ciekawie, w takim razie po nowym roku w okolicy marca zakręcę się wokód tej akademii. Mam nadzieje, że akurat coś będzie i będzie można zrobić to online przede wszystkim.

Linux z bashem akurat już znam i podstawy Pythona jak najbardziej bo tego się już sporo uczyłem (kilka książek i Udemy przerobiłem). 4g i 5g na pewno do ogarnięcia. Kto wie może to jest ciekawy kierunek.

Tylko po dostaniu się na Akademię Nokia zajęcia zdalnie rozumiem?
A dalsza praca też zdalnie czy już trzeba być na miejscu żeby można było się kogoś dopytać o pomoc?
Gorthin

Postprzez jkb91 » lis 20, 2021 17:52

Gorthin napisał(a):Takie opcje wejścia w branże są najlepsze.
Brzmi ciekawie, w takim razie po nowym roku w okolicy marca zakręcę się wokód tej akademii. Mam nadzieje, że akurat coś będzie i będzie można zrobić to online przede wszystkim.

Linux z bashem akurat już znam i podstawy Pythona jak najbardziej bo tego się już sporo uczyłem (kilka książek i Udemy przerobiłem). 4g i 5g na pewno do ogarnięcia. Kto wie może to jest ciekawy kierunek.

Tylko po dostaniu się na Akademię Nokia zajęcia zdalnie rozumiem?
A dalsza praca też zdalnie czy już trzeba być na miejscu żeby można było się kogoś dopytać o pomoc?

Na nokia academy od roku jest zdalnie wszystko.

Z pythona pytanie bylo np jak w jednej linijce zamienisz wartosci 2 zmiennych czyli masz np x=2, y=1 i jak przypiszesz odwrotnie te wartosci. Albo ciag fibonacciego lub odwrocenie Stringa odwrotnie tego typu pytania wiec nie skupialbym sie zbytnio na pythonie.

LTE
https://www.youtube.com/watch?v=Rpokj8Ysz3c&t=2421s

Ja w biurze jestem 1 x na tydzien srednio czasami 1x na 2tyg ale po nowym roku moze sie zmienic, w korpo tez sa rozne regulacje.

Generalnie w biurze czasami trzeba byc zeby sprzet sobie podlaczyc czy przepiac bo pracuje sie na realnym Hardwarze wiec jestes tyle co potrzebujesz. Ja staram sie byc jak najmniej xD
jkb91

Postprzez Gorthin » lis 20, 2021 17:54

Ale taki bez doświadczenia pracownik, to rozumiem powinien w zasadzie codziennie być w biurze? Bo jak się kogoś o coś dopytać? Wszystko zdalnie czy jak?
Gorthin

Postprzez jkb91 » lis 20, 2021 18:03

Gorthin napisał(a):Ale taki bez doświadczenia pracownik, to rozumiem powinien w zasadzie codziennie być w biurze? Bo jak się kogoś o coś dopytać? Wszystko zdalnie czy jak?

Nie, z biura to max 2 dni beda w przyszlosci albo kiedy wygodnie, masz Teamsy itd i sie dopytasz jak cos nie wiesz itd, wewnetrzne skzolenia itd. Ja np robie szkolenie ludziom nowym z Jenkinsa szkolenie. Ja pierwszy miesiac pracy w biurze bylem 3-4 razy.

Zreszta poducz sie jeszcze miesiac jak mowisz ze cos tam juz ogarniasz to przed swietami umowimy sie na Calla i powiem Ci co
sie poduczyc jeszcze i z czego pytaja i Cie polece na nowy rok, jak sie nie uda to pomyslisz nad akademia.
Przyjecia beda na pewno jescze w nowym roku bo sporo ludzi odchodzi z firmy bo jest wk... na zarobki.
Dla nowych jest spoko ale rynek daje wiecej.

Jak ogarniasz juz to co napisales to cisnalbym ten temat i moze by sie udalo dostac na rozmowe bez akademii.
Chyba na priv gadalismy juz jakis czas temu. Odezwij sie, gdzies za ok miesiac, sprawdze czy nadal jestes zainteresowany i to nie tylko chwilowe zainteresowanie to wtedy sie mozemy zdzwonic i pogadac.
jkb91

Postprzez inz84 » lis 20, 2021 20:48

Dobry wieczór,

Czytam sobie ten wątek od około 6 lat. Sam mam ponad 8 lat doświadczenia w konstruowaniu maszyn dla przemysłu. Co do zarobków konstruktora to wszystko zależy tak naprawdę od tego co wchodzi w zakres prac. Czy konstruktor zajmuje się tylko przerysowywaniem , czy sam wymyśla nowe rozwiązania , optymalizuje stare projekty, przeprowadza proste obliczenia, rozumiem wyniki obliczeń MES i jest w stanie dyskutować z obliczeniowcem nad lepszym rozwiązaniem ,a może sam potrafi wykonać takie obliczenia, rozumie normy zarówno krajowe jak i umie się posługiwać międzynarodowymi , umie rozmawiać z zagranicznym klientem technicznie, umie proponować swoje rozwiązania które będą jednocześnie tańsze dla firmy przekonując do tego klienta w tym zagranicznego.

To wszystko wpływa na możliwość wynegocjowania sobie potem lepszego wynagrodzenia. Czasem może być niestety tak że firma nie potrzebuje aż tak wysokich kompetencji dlatego też ma mniejszy budżet na dane stanowisko. Ja sam czytając to forum mam nieraz myśli o przekwalifikowaniu się na IT jednak porównując i analizując zarobki i możliwość rozwoju w obecnej firmie zastanawiam się nad tym.

Mam na chwilę obecna 6,5k na rękę z możliwością płatnych nadgodzin i wyciągnięcia do tych 7,5k -8k na rękę siedząc w biurze. Obecnie jestem odpowiedzialny od strony technicznej za projekt, dobór wszystkich podzespołów, kontakt z klientem ( techniczny tylko ) , nadzorowanie prac konstruktora rysującego maszynę. Czasem jakaś delegacja do zagranicznego klienta. W zasadzie ciągły rozwój bo maszyny które produkujemy są przeróżne i składają się z przeróżnych podzespołów. Pakiet medyczny jakiś tam mam, możliwości pracy HO też, zespół i bezpośredniego szefa całkiem spoko i co też ważne informację od szefa że to nie jest jeszcze sufit. Z tego co wiem to wybitne jednostki u nas w firmie maja po 10-12k na rękę+ Sam bym chciał dobić do tych 9-10k / 8h w sumie już niewiele brakuje. Z drugiej strony się zastanawiam ,że jednak IT bardziej przyszłościowe i tam na dzień dobry się dostaje tyle co ja mam po 8 latach u siebie.
inz84

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD