_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez whyalwaysme » lis 20, 2021 22:40

Cześć, zacznę od tego, że starałem się przeszukać temat po frazach kluczowych odnośnie MESów, ale wiele nie znalazłem.

Generalnie chcę zmienić pracę i nie mam pojęcia ile "wołać" na rozmowach kwalifikacyjnych z moim doświadczeniem, więc krótko:
*4 lata w MESach (niestety mało ambitne jeśli chodzi o same obliczenia, głównie statyka, termika i okazjonalnie jakieś drgania, nie mam jednak problemów z tworzeniem "dużych" modeli obliczeniowych - np. wagonów kolejowych, statków itp.)
*z jakichś dodatkowych atutów to ogarniam Pythona w wystarczającym stopniu do prostych inżynierskich zadań (np. automatyzacja/skrypty w programach MESowych korzystając z API, obróbka wyników itp.)
*Angielski C1/C2 (nie mam też problemu np. z pracą z normami w języku angielskim czy korzystaniem z anglojęzycznej dokumentacji solverów itp.).

Obecnie uwzględniając premie itp., zarabiam średnio 6k brutto (4.2-4.3k net). Jako, że jest mi obojętne w jakiej części Polski będę pracować to wpadłem na pomysł wzięcia urlopu i zrobienia tournee rozmów kwalifikacyjnych w polskich firmach szukających MESowców. Dużo tego nie ma, 8-10 firm i zdecydowana większość z tych pracodawców już mnie "zaczepiała" na linkedinie (wtedy nie chciałem zmieniać pracy), co sugerowałoby, że mają problem ze znalezieniem MESowców skoro próbują "podkradać" pracownika z drugiego końca Polski (większość tych firm to południe Polski, a ja obecnie znajduję się na północy :) ). Wydawałoby się też, że jak próbują zwerbować kogoś z drugiego końca Polski to oferta finansowa powinna być wyraźnie lepsza niż średnia dla rynku inżynierów mechaników bo ilu takich inżynierów jest chętnych zmieniać miejsce swojego życia za 500zł. więcej, ale to pewnie naiwność z mojej strony, w końcu spamowanie na linkedinie praktycznie nic ich nie kosztuje, a rekrutacje można prowadzić w nieskończoność :D.
Wracając do pytania, czy uwzględniając ten "płytki" rynek i moje dotychczasowe doświadczenie 9000 brutto jest w zasięgu czy mogę sobie pomarzyć? Jeżeli nie, to na co powinienem realnie liczyć?
Generalnie jestem zwolennikiem rozmów kwalifikacyjnych na żywo niż online i głupio byłoby objeździć całą Polskę i zmarnować czas na oferty typu 5000 brutto i owocowe wtorki :D.

Dla przykładu takie ogłoszenie: https://www.pracuj.pl/praca/inzynier-an ... 1001335716, co taka firma może uważać za "atrakcyjne wynagrodzenie" w Krakowie? Chyba, że to atrakcyjne wynagrodzenie nie dla pracownika a dla pracodawcy typu 4k brutto :D.
whyalwaysme

Postprzez ciastek166 » lis 21, 2021 01:45

Widełki dla analityków z 4-5 letnim doświadczeniem to 8-10k brt w zależności od firmy. Co do zdalnych rozmów, może warto się przełamać, bo jednak tak jak wspomniałeś nie ma sensu jeździć, żeby dostać słabe oferty.
ciastek166

Postprzez gouda » lis 21, 2021 11:29

Dokładnie widły na takim stanowisku to 8-10k brutto, niewielki odsetek przekracza te granice.
Nie dementowałem długo tego co pisali koledzi ale dla kontrastu, senior developer z takim doswiadczeniem ma dokładnie 2x więcej, a nie 12000 brutto jak pisali co niektórzy koledzy.

Ale wracając do meritum:
1. Korzystaj z dobrodziejstwa uczestnictwa w rozmowach online - chodź na jak najwięcej rozmów.
2. Przed zaangażowaniem swojego czasu pytaj się o wynagrodzenie na danym stanowisku. W 90% przypadków rekruter zdradzi Ci jaki ma budżet już podczas telefonicznej rozmowy. A jak nie zdradza no to powinna Ci się zapalić zielona lampka. Takie firmy z reguły szukają najtańszej opcji i liczą na "negatywną" licytację (czyt. kto chce mniej). Nie ma sensu rozmawiać z taką firmą, bo to najczęściej oznacza stratę czasu. Oczywiście, zdarzą się tacy rekruteczy którzy wręcz poczują się urażeni jak zapytasz ich o zarobki, ale to raczje Ty się powinieneś czuć urażony. Praca to, zwykła wymiana usług, a negocjacja ceny za usługę jest czymś normalnym. Skoro ktoś uznaje to za złe, znacz że ma chore Januszowe podejście, i zapewniam Cię nie byłbyś zadowolony z pracy w takiej firmie. Przerobiłem takich wielu w swoim życiu, więc nauczyłem się takich Januszy po prostu ignorować. Pytanie o zarobki podczas pierwszego kontaktu jest calkiem fair!
gouda

Postprzez gouda » lis 21, 2021 11:29

Dokładnie widły na takim stanowisku to 8-10k brutto, niewielki odsetek przekracza te granice. Tak że jeśli to jest duża korpo, to możesz się mniej więcej takich wideł spodziewać. Jeśli to jest Janusz, to możesz się spodziewać wszystkiego. Najgorsze jest to że te widły się nie zmieniły od co najmniej 5 lat, podczas gdy w tym czasie mieszkania czy samochody zdrożały o kilkadziesiąt procent.

Nie dementowałem długo tego co pisali koledzy ale dla kontrastu, senior developer z takim doswiadczeniem ma co najmniej 2x więcej, a nie 12000 brutto jak pisali co niektórzy. A informacje też mam z pierwszej ręki. I potwierdzam że Junior może dostać 8-9 k brutto. Sam miałem wprawdzie mniej na początku, ale po roku mam wyraźnie więcej, a nie jestem jeszcze midem. A widełki w ogłoszeniach są całkiem uczciwe. Sam brałem udzial ostatnio w 6 rekrutacjach (i dostałem 5 ofert pracy). Sam byłem zaskoczony że tyle firm się odezwało, ale mając złe doświadczenia z branży mechanicznej po prostu wysłałem hurtem CV do 10 firm. Jak widać 60% skuteczność jeśli chodzi o odpowiedzi i 50% jeśli chodzi o konkretne oferty pracy, a mówimy o juniorze z paru miesięcznym doświadczeniem! Wszystkie oferty były w górnych okolicach widełek z danego ogłoszenia, bądź nawet je przekraczały. I nie było to czcze pier***, Bo w IT z reguły kują żelazo puki gorące i po rozmowie na drugi dzień masz list intencyjny z warunkami na mailu. Takich listów dostalem 3. To jest właśnie ta odwrócona rekrutacja o której pisałem, tu nie pracodawca wybiera spośród kilku kandydatów, ale kandydad wybiera spośród kilku pracodawców. Więc niech kolega Schweeps zaktualizuje sobie swoje dane, bo pochodzą chyba z początku poprzedniej dekady. Albo po prostu niech skończy ta propagandę, bo to z daleka śmierdzi mechanicznym Januszem biznesu.

Ale wracając do meritum:
1. Korzystaj z dobrodziejstwa uczestnictwa w rozmowach online - chodź na jak najwięcej rozmów. Jak chcesz znaleźć dla siebie optymalne miejsce, to nie możesz robić tylko tego co Ci się podoba. Musisz być elastyczny i się dostosowywać.
2. Przed zaangażowaniem swojego czasu pytaj się o wynagrodzenie na danym stanowisku. W 90% przypadków rekruter zdradzi Ci jaki ma budżet już podczas telefonicznej rozmowy. A jak nie zdradza no to powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Takie firmy z reguły szukają najtańszej opcji i liczą na "negatywną" licytację (czyt. kto chce mniej). Nie ma sensu rozmawiać z taką firmą, bo to najczęściej oznacza stratę czasu. Oczywiście, zdarzą się tacy rekruterzy którzy wręcz poczują się urażeni jak zapytasz ich o zarobki, ale to raczje Ty się powinieneś czuć urażony, bo to jest po prostu brak szacunku dla kandydata i jego czasu (typowy dla Januszu biznesu). Praca to, zwykła wymiana usług, a negocjacja ceny za usługę jest czymś normalnym. Skoro ktoś uznaje to za złe, znacz że ma chore Januszowe podejście, i zapewniam Cię nie byłbyś zadowolony z pracy w takiej firmie. Przerobiłem takich wielu w swoim życiu, więc nauczyłem się takich Januszy po prostu ignorować. Pytanie o zarobki podczas pierwszego kontaktu jest calkiem fair!
Ostatnio edytowany przez gouda, lis 21, 2021 12:11, edytowano w sumie 1 raz
gouda

Postprzez inz84 » lis 21, 2021 12:09

gouda napisał(a):Dokładnie widły na takim stanowisku to 8-10k brutto, niewielki odsetek przekracza te granice. Tak że jeśli to jest duża korpo, to możesz się mniej więcej takich wideł spodziewać. Jeśli to jest Janusz, to możesz się spodziewać wszystkiego.

Nie dementowałem długo tego co pisali koledzy ale dla kontrastu, senior developer z takim doswiadczeniem ma co najmniej 2x więcej, a nie 12000 brutto jak pisali co niektórzy. A informacje też mam z pierwszej ręki. I potwierdzam że Junior może dostać 8-9 k brutto. Sam miałem wprawdzie mniej na początku, ale po roku mam wyraźnie więcej, a nie jestem jeszcze midem. A widełki w ogłoszeniach są całkiem uczciwe. Sam brałem udzial ostatnio w 6 rekrutacjach (i dostałem 5 ofert pracy). Sam byłem zaskoczony że tyle firm się odezwało, ale mając złe doświadczenia z branży mechanicznej po prostu wysłałem hurtem CV do 10 firm. Jak widać 60% skuteczność, a mówimy o juniorze z paru miesięcznym doświadczeniem! Wszystkie oferty były w górnych okolicach widełek z danego ogłoszenia. I nie było to czcze pier***, Bo w IT z reguły kują żelazo puki gorące i po rozmowie na drugi dzień masz list intencyjny z warunkami na mailu. Takich listów dostalem 3. To jest właśnie ta odwrócona rekrutacja o której pisałem, tu nie pracodawca wybiera spośród kilku kandydatów, ale kandydad wybiera spośród kilku pracodawców. Więc niech kolega Schweeps zaktualizuje sobie swoje dane, bo pochodzą chyba z początku poprzedniej dekady. Albo po prostu niech skończy ta propagandę, bo to z daleka śmierdzi mechanicznym Januszem biznesu.

Ale wracając do meritum:
1. Korzystaj z dobrodziejstwa uczestnictwa w rozmowach online - chodź na jak najwięcej rozmów. Jak chcesz znaleźć dla siebie optymalne miejsce, to nie możesz robić tylko tego co Ci się podoba. Musisz być elastyczny i się dostosowywać.
2. Przed zaangażowaniem swojego czasu pytaj się o wynagrodzenie na danym stanowisku. W 90% przypadków rekruter zdradzi Ci jaki ma budżet już podczas telefonicznej rozmowy. A jak nie zdradza no to powinna Ci się zapalić czerwona lampka. Takie firmy z reguły szukają najtańszej opcji i liczą na "negatywną" licytację (czyt. kto chce mniej). Nie ma sensu rozmawiać z taką firmą, bo to najczęściej oznacza stratę czasu. Oczywiście, zdarzą się tacy rekruterzy którzy wręcz poczują się urażeni jak zapytasz ich o zarobki, ale to raczje Ty się powinieneś czuć urażony, bo to jest po prostu brak szacunku dla kandydata i jego czasu (typowy dla Januszu biznesu). Praca to, zwykła wymiana usług, a negocjacja ceny za usługę jest czymś normalnym. Skoro ktoś uznaje to za złe, znacz że ma chore Januszowe podejście, i zapewniam Cię nie byłbyś zadowolony z pracy w takiej firmie. Przerobiłem takich wielu w swoim życiu, więc nauczyłem się takich Januszy po prostu ignorować. Pytanie o zarobki podczas pierwszego kontaktu jest calkiem fair!

Właśnie po tego typu postach zaczynam się drapać po głowie czy pomimo tego że mam całkiem niezłe warunki pracy i wynagrodzenia jak na inżyniera nie IT ..to czy by jednak nie zacisnąć pasa i nie przyuczyć się do IT i zmienić branże. Pytanie w czym problem ? 1) nie jestem już kawalerem i mam rodzinę więc z czasem po pracy było by niezwykle ciężko 2) czy faktycznie bym się nadawał bo szkoda by było poświęcić pół roku czy rok tylko po to żeby się dowiedzieć ,że jednak mnie nigdzie nie chcą ,albo że bedę raczej słaby i zarobki suma sumarum będę miał takie same jak teraz . Myślicie że na początek pisane makr do excel( ( to by sie przydało u mnie w obecnej pracy ) było by dobrym wstępem ? żeby w ogóle spróbować czy się do tego nadaje
inz84

Postprzez gouda » lis 21, 2021 12:20

inz84 napisał(a):Właśnie po tego typu postach zaczynam się drapać po głowie czy pomimo tego że mam całkiem niezłe warunki pracy i wynagrodzenia jak na inżyniera nie IT

Weż tylko pod uwagę jedną zasadnicza rzecz. Zarobki w branży inżynieryjnej od kilku lat nie rosną, podczas gdy inflacja szaleje, ceny nieruchomości przekraczają kolejne psychologiczne granice (10k za m^2 na zadupiu), ceny samochodów rosną już nie 5% rocznie ale nawet 20% itd. Trzeba patrzeć w przyszłość.

I nie chodzi o to żeby iść koniecznie w IT. Jest wiele możliwości, IT jest tylko jedną z nich, ale dla inżyniera po wydziale mechanicznym jest nawet całkiem naturalną alternatywą.

inz84 napisał(a):nie jestem już kawalerem i mam rodzinę więc z czasem po pracy było by niezwykle ciężko 2) czy faktycznie bym się nadawał bo szkoda by było poświęcić pół roku czy rok tylko po to żeby się dowiedzieć ,że jednak mnie nigdzie nie chcą ,albo że bedę raczej słaby i zarobki suma sumarum będę miał takie same jak teraz .

Ja wszedłem do IT naprawdę grubo po 30, grubo ;). Ze mną studiuje 4 kolegów, też po 30 z rodzinami, oni też już pracują w IT jako programiści. W mojej firmie jest też kilku takich gości. Kwestia wyborów i priorytetów.

inz84 napisał(a): Myślicie że na początek pisane makr do excel( ( to by sie przydało u mnie w obecnej pracy ) było by dobrym wstępem ? żeby w ogóle spróbować czy się do tego nadaje

Nie, to strata czasu. Trzeba zacząć od nauki konkretnego języka programowania, a takim nie jest visual basic. No chyba ze python, w nim tez mozesz psiac skrypty do excela. Tylko po co, skoro rynek pracy wymaga ludzi o innym profilu, tj głownie specjalistów od technologii internetowych? IT to też szeroka branża, trzeba wybrać taki obszar w którym specjalistów brakuje, to proste.

A sprawdzić czy się do tego nadajesz możesz w inny sposób. Np realizując jakieś podstawowe zadanie programistyczne. Dobrym sposobem na sprawdzenie się czy potrafisz myśleć algorytmicznie (a przez to czy nadajesz się na programistę) jest np. zrozumienie jak działa abstrakcyjna Maszyna Turinga, albo np. deterministyczny czy niedeterministyczny automat skończony (DAS/NAS). Jak to kumasz, to poradzisz sobie w tej robocie, uwierz mi. Wiec tak generalnie to chyba najlepiej od tego zacząć, czyli pod podstaw informatyki (jest taki przedmiot (PI) wykładany na 1 semestrze Informatyki, moze sie też nazywac wprowadzenie do infomatyki (WDI) - program i zakres możesz sobie znaleźć w internecie, jest też wiele skryptów - z teorią, przykładami i zadaniami wraz z odpowiedziami). Ta wiedza też na pewno się przyda w pracy programisty. Btw. na dobrych uczelniach na tym przedmiocie polega 50% studentów -> więc to swojego rodzaju filtr sprawdzający predyspozycje programistyczne. Oczywiście nie nauczysz działania Maszyny Turinga z wikipedii wieć spokojnie ;) na początku trzeba dać sobie chwilę na zrozumienie i jakieś dobre źródło (skrypt czy kurs czy filmik na YT),
gouda

Postprzez inz84 » lis 21, 2021 13:34

No właśnie to jest problem z zarobkami inż.mech. Idę po podwyżkę i jak po roku dostanę 1k brutto to jest już dobrze ,ale nie zawsze tak jest czasem dopiero po 2ch latach miałem podwyżkę i to się tak kula powoli. Co do IT to przeczytałem właśnie na wiki o tej Maszynie Turinga .. i nie wiem czy dam rade to skumać :D, chyba muszę szukać innych alternatyw..może na PM;a u siebie ,a potem na PM'a w IT ..da radę tak ? W IT są PM'owie nie po informatyce ? Czy może IT to jeden z nielicznych branż gdzie rządzi technokracja i trzeba się znać na rzeczy od podstaw żeby się wspiąć w kadrę zarządzającą ?
inz84

Postprzez mapoop112 » lis 21, 2021 14:19

inz84 napisał(a):No właśnie to jest problem z zarobkami inż.mech. Idę po podwyżkę i jak po roku dostanę 1k brutto to jest już dobrze ,ale nie zawsze tak jest czasem dopiero po 2ch latach miałem podwyżkę i to się tak kula powoli. Co do IT to przeczytałem właśnie na wiki o tej Maszynie Turinga .. i nie wiem czy dam rade to skumać :D, chyba muszę szukać innych alternatyw..może na PM;a u siebie ,a potem na PM'a w IT ..da radę tak ? W IT są PM'owie nie po informatyce ? Czy może IT to jeden z nielicznych branż gdzie rządzi technokracja i trzeba się znać na rzeczy od podstaw żeby się wspiąć w kadrę zarządzającą ?

Pisałem już o tym całkiem niedawno na forum. PM w IT to bardzo szeroka sprawa, bo masz np. IT Project Manager, Technical Project Manager, Tech Lead ale nie można zapomnieć również o Scrum Masterze i Product Ownerze. IT PM jak również Scrum Master mogą być kompletnie nietechniczni. Zależy od firmy, ale często są to stanowiska, które niejako "porządkują pracę zespołu". Takie trochę "miętkie skills bullshit" moim zdaniem, ale no cóż, (w sumie sam jestem handlowcem, więc powinienem wierzyć w moc soft skilli, jednakże w IT dużo pomaga rozumienie spraw technicznych, więc po godzinach szkole się na coursera/udemy) często na te stanowiska przyjmowani są ludzie po podyplomówkach i z kilkoma certami w CV - co do formalnej edukacji to u nas w firmie jeden Scrum Master jest po historii a drugi po ochronie środowiska. Jeżeli chodzi o IT PM to obserwuję ostatnio taki trend, że coraz więcej fajnych młodych lasek dostaje te stanowiska - co mnie w sumie cieszy bo ze strony developmentu jako handlowiec współpracuję głównie z nimi i Tech Leadami. Jeżeli chodzi o Tech Leada lub Product Ownera to moim zdaniem bez kompetencji technicznych ani rusz, najlepiej przeszłość developerska. Studia IT niekoniecznie są wymagane, ale trzeba "kumać bazę". Bez umiejętności technicznych też w sumie można sobie na takich stanowiskach poradzić, ale wtedy zespół może bardziej nawijać makaron na uszy takiej osobie.

Zarządzanie projektami w IT to szeroka sprawa, więc najlepiej przejrzyj sobie oferty na justjoin.it czy nofluffjobs bo tak naprawdę zakres odpowiedzialności takiej osoby, zależy od danej firmy i może znacząco się różnić między firmami.

Z mojego doświadczenia wiem, że dyplom MiBM jest dość dobrze odbierany w IT (i ogólnie w świecie, no po za branżą mechaniczną xD), mój szef jest po elektronice, ja właśnie po MiBM a reszta zespołu po kompletnie nietechnicznych kierunkach i w sumie nie traktował mnie jak jakieś ufo, przez to, ze nie studiowałem IT. Nawet podobało mu się to, że ukończyłem uczelnię techniczną, bo jak twierdzi, będzie mi łatwiej zkumać pewne techniczne sprawy posiadając ścisły umysł.
mapoop112

Postprzez gouda » lis 21, 2021 15:30

inz84 napisał(a):przeczytałem właśnie na wiki o tej Maszynie Turinga .. i nie wiem czy dam rade to skumać :D, chyba muszę szukać innych alternatyw..

Widziałem ze wygooglasz opis w wikipedii, dlatego od razu napisałem żebyś na to nie patrzył. Nikt normalny z tego nie zrozumie o co chodzi ;), chociaż są takie świry co od razu zajarzą, ale takich wśród informatyków praktycznie nie ma. To tłumaczy się studentowi na wykładzie a pożniej na laboratorium na przykładzie. Normalny człowiek wariuje jak widzi takie znaczki, więc trzeba to krok po kroku zrozumieć, co się dzieje, do poczatku do końca na prostych kejsach, a potem na coraz trudniejszych. A wszczególności prztłumaczyć matematyczny zapis na ludzki język, który dla kogoś kto to widzi po raz pierwszy nie ma szans zrozumieć o co chodzi. Ale po wyjaśnieniu okazuje się to nie takie skompikowane.
To jesteś w stanie zrozumieć na 100%. Potem trzeba samemu zrobić pare przykładów, tj sam spróbować zapisac pare algorytmów.

https://www.youtube.com/watch?v=sSmv-Mjo804
ale nie wiem czy ten filmik nie wymaga wczesniejszego przygotowania, tj opanowania innego materiału.
takie proste algorytmu polegaja np, na sprawdzenie czy słowo jest palindromem, na skopiowaniu slowa od tyłu itp. Na poczatku zaczyna sie od prostych alfabetów, tj kiedy słowo składa się moze np z 2 lub 3 znaków jak ala, kajak czy 0110.
http://skinderowicz.pl/static/wdi/mt/mt.html
https://docer.pl/doc/n50cx1c

Innymi słowy, musisz z tydzień na to poświęcić i wtedy będziesz mógl stwierdzić czy jesteś w stanie to zrozumieć.

Pisząc póżniej kod zapomnisz o tym jak działa MT, bo do niczego Cito potzrebne nie będzie, ale niejednokrotnie będziesz musiał myśleć w podobny sposób.
Ostatnio edytowany przez gouda, lis 21, 2021 15:56, edytowano w sumie 1 raz
gouda

Postprzez schweppes » lis 21, 2021 15:55

gouda napisał(a):Nie dementowałem długo tego co pisali koledzi ale dla kontrastu, senior developer z takim doswiadczeniem ma dokładnie 2x więcej, a nie 12000 brutto jak pisali co niektórzy koledzy.

Nie przekręcaj. O 10-12k brutto pisano w kontekście regulara/mida. W Nokii jest nawet 9k.
schweppes

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD