_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » lis 21, 2021 15:57

schweppes napisał(a):
gouda napisał(a):Nie dementowałem długo tego co pisali koledzi ale dla kontrastu, senior developer z takim doswiadczeniem ma dokładnie 2x więcej, a nie 12000 brutto jak pisali co niektórzy koledzy.

Nie przekręcaj. O 10-12k brutto pisano w kontekście regulara/mida. W Nokii jest nawet 9k.

Niech będzie, zwracam honor, ale mid też zarabia więcej niz 12k.
gouda

Postprzez schweppes » lis 21, 2021 16:39

gouda napisał(a):
schweppes napisał(a):
gouda napisał(a):Nie dementowałem długo tego co pisali koledzi ale dla kontrastu, senior developer z takim doswiadczeniem ma dokładnie 2x więcej, a nie 12000 brutto jak pisali co niektórzy koledzy.

Nie przekręcaj. O 10-12k brutto pisano w kontekście regulara/mida. W Nokii jest nawet 9k.

Niech będzie, zwracam honor, ale mid też zarabia więcej niz 12k.

Ale rozmawiamy o wyjątkach, czy o średniej? Bo wiesz, konstruktor w MacGregor też zarabia 9-10k brutto, a w Damen Shipyards 10-14k, ale stanowisko jest międzynarodowe "based in Poland" z kierownikiem projektu cudzoziemcem.

W Nokii masz 8,5 czy 9k. Potwierdzone postem forumowicza oraz przez 112 ankietowanych:

Obrazek

Z pierwszej ręki wiem, że w Intelu jest 10-12k, w EPAM 11-12k. W obu przypadkach zgadza się z glassdoor. I jako ostrzeżenie podam, że oba stanowiska zwykle (zależy od działu/projektu) międzynarodowe, codzienny kontakt z PM z USA. Ostrzegam, bo wiem jak jest z poziomem angielskiego absolwentów MiBM (choć to się pewnie poprawia). Zauważcie, że umiędzynarodowione stanowisko konstruktora też nie odbiega jakoś mocno od tych stawek, ale oczywiście takiej pracy jest w Polsce bardzo mało.

Jakiego polskiego IT-miasta nie wpiszesz w glassdoor, zawsze wychodzi średnia 10-11k brutto w pozycji software engineer.

Jest też cała masa wyjątków w dół - w Samsungu, Capgemini, Motoroli, TietoEVRY, Comarch, IBM, Mobila czy Sii masz poniżej 10k. Zależy co robią, im większe murzyństwo, tym niższe stawki. W takich firmach pewnie łatwiej się utrzymać transferowiczowi z MiBM, ale postęp w kasie niewielki. Nie da się oszukać systemu.

Wiem, że w wielu firmach jest inflacja seniorów i ten tytuł nie znaczy nic prócz podwyżki i często ich jest więcej niż midów, ale im średnia wychodzi w każdym IT-mieście po 13-14k brutto.

Nie wciągaj ludzi w kłopoty naciągając dane o zarobkach, bo jak ktoś się połasi wyłącznie na kasę, to się może grubo przejechać.
schweppes

Postprzez gouda » lis 21, 2021 16:58

Schweeps Ty caly czas to samo. Z jakiego okresu pochodza te dane statystyczne? To są zarobki na dzień dzisiejszy czy raportowane w ciągu kilku ostatnich lat?
Poza tym piszesz o obecnych zarobkach, a ja pisze o ofertach pracy. Z reguły kiedy zmieniasz to dostajesz więcej.
W załączniku masz screen, z 1 lepszego portalu, z przed chwili, pierwsza strona wyszukiwania , nie sortowana po wynagrodzeniu.

Btw. jak kogoś to nie kręci, albo nie ma predyspozycji to jasne że tylko se krzywdę zrobi. To jest zawód dla pasjonatów. Chodzi o to że wielu konstruktorów w tym zawodzie się sprawdzi i szybko ich to wkręci, bo charakter pracy jest podobny.
Załączniki
Screenshot_1.jpg
gouda

Postprzez schweppes » lis 21, 2021 17:16

No i wszystko się zgadza. Oczywistym jest, że podane w ogłoszeniach dolne widełki są rzeczywistymi górnymi, do ewentualnego naciągnięcia w drodze negocjacji, a górne widełki są clickbaitem wymuszonym przez konkurencję widełek na liście. Wreszcie się dogadaliśmy - 12k brutto dla mida.
schweppes

Postprzez gouda » lis 21, 2021 17:24

Nie dogadaliśmy się. Jak pisałem wyżej, na kilka ofert pracy które miałem (w postaci listu intencyjnego) wszystkie były w okolicach górnego zakresu widełek, a zdarzało się że przekraczały ten zakres. Znajomi midzi ktorzy teraz zmieniali pracę, dostawiali po 18-19k na b2b oczywiście. Być może Ci na etatach mają średnio 12k brutto, ale przy zmianie pracy mają szanse na więcej, ale nie wmawiaj nikomu że te widły to ściemy, bo inaczej to trochę działa rynek pracownika, niż rynek pracodawcy w branży mechanicznej.
gouda

Postprzez Gorthin » lis 21, 2021 18:24

https://4programmers.net/Forum/Kariera/ ... e?page=318

Tutaj też można poczytać o zarobkach. Część osób może naciągać w obie strony ale to jak wszędzie i ze wszystkim. Na pewno widać różnicę UoP a B2B. No i kwestia ambicji. Pewnie jak ktoś liczy że ma lajt pracę i dobry zarobek to i żyje sobie w okolicy 9k netto.
Gorthin

Postprzez mldr » lis 21, 2021 20:09

Panowie, założyliście sobie osobny wątek. Możecie skończyć spam tutaj? :D
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez Piotrek947 » lis 23, 2021 17:51

W styczniu wybiją mi 4lata wliczając półroczny staż jako konstruktor. Głównie projektowanie detali z tworzyw, zdarza się coś na produkcję. Branża elektroniczna, małopolska, 10.5k brutto. Natomiast miałem list intencyjny z ofertą 11k z automotive. Lubię to co robię, kształcę się często sam w tym kierunku. Wiem, że Ci lepsi specjaliści u mnie przekraczają 15k brutto.

Także może kwestia miasta, ale jeśli ktoś po 7-8 latach zarabia 6k brutto to chyba lepiej wyjdzie przeprowadzka do większego miasta i płacenie to 1k więcej za wynajem mieszkania..

Dodatkowo mój znajomy, też konstruktor (nie powiem, że jest wybitny, raczej przeciętny, projektuje proste urządzenia + plastiki, zależy co wpadnie), po 6latach wyciąga 9k na rękę B2B.

Dużo, nie dużo, uważam, że nie powinienem narzekać. Wiadome że nie ma co porównywać do IT, ale żyć na normalnym poziomie też się da. Piszę to, żeby trochę załagodzić ten negatywny obraz,ktory tu się pojawia.

No i. iestety dopóki będą osoby, które dają się naciągać na wypłaty rzędu 6-7k brutto po 7latach w dużych korporacjach, dopóty nasz rynek będzie kulał.
Piotrek947

Postprzez pawel694 » lis 23, 2021 18:36

To ładna kasa, faktycznie - ja po 3 latach w automotive przy dobrych wiatrach wyciągnę nieco ponad 4,5k netto. Te projektowanie to faktycznie projektowanie czy bardziej zabawa w cadzie? W jakim systemie działasz?
pawel694

Postprzez gouda » lis 24, 2021 11:28

Kasa fajna, jak na 4 lata doświadczenia. Problem w tym że to już jest sufit. Mam na myśli rynkowy sufit, i niezbyt wierze żeby wielu ludzi przekraczało 15K brutto na szeregowych stanowiskach inzynierskich w twojej firmie, nawet jeśli twoja firma bardzo dobrze płaci. Choć to jest oczywiście możliwe, to jednak tak często spotykane jak Yeti (czyli statystycznie jakieś tam ppmy - dosłownie).
I jest jeszcze jeden problem.
W 2011 (Tak tak, 10 lat temu) roku mając podobne doświadczenie też miałem 7k na rękę (wtedy część była jeszcze w kopercie) jako konstruktor maszyn. I wtedy też byłem bardzo zadowolony. To też był sufi (ze względu na kopertowe wynagrodzenie nawet przebijałem ten sufit, który był raczej w okolicach 5-6 tyś netto), poźniej tylko jako PM zarabiałem może 2-3 tyś więcej (ale też więcej pracowałem). Mieszkania od tamtego czasu podrożały o 100%, samochochody podobnie, żywności i opłat to nawet nie liczę.
Tak, że trzeba patrzeć jeszcze na jeden aspekt, na parametry rynkowe które wpłyną na zarobki w przyszłości, a te są słabe bo inżynierów mechaników jest po prostu za dużo, a ofert pracy za mało, przez co niejednokrotnie wykonują oni pracę technika. Tu nawet Schweeps się chyba ze mną zgodzi.

To jest oczywiście szersze zjawisko, tj. proces postępującej pauperyzacji klasy średniej dodatkowo wzmacniany od 2015 roku przez działania naszego wspaniałego namaszczonego łaską boską rządu, ale niewątpliwie inżyierów mechaników dotyka on moim zdaniem wyjątkowo mocno.
Ostatnio edytowany przez gouda lis 24, 2021 12:38, edytowano w sumie 8 razy
gouda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD