_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez dar1 » lis 24, 2021 21:06

Piotrek947 napisał(a):W styczniu wybiją mi 4lata wliczając półroczny staż jako konstruktor. Głównie projektowanie detali z tworzyw, zdarza się coś na produkcję. Branża elektroniczna, małopolska, 10.5k brutto. Natomiast miałem list intencyjny z ofertą 11k z automotive. Lubię to co robię, kształcę się często sam w tym kierunku. Wiem, że Ci lepsi specjaliści u mnie przekraczają 15k brutto.

Także może kwestia miasta, ale jeśli ktoś po 7-8 latach zarabia 6k brutto to chyba lepiej wyjdzie przeprowadzka do większego miasta i płacenie to 1k więcej za wynajem mieszkania..

Dodatkowo mój znajomy, też konstruktor (nie powiem, że jest wybitny, raczej przeciętny, projektuje proste urządzenia + plastiki, zależy co wpadnie), po 6latach wyciąga 9k na rękę B2B.

Dużo, nie dużo, uważam, że nie powinienem narzekać. Wiadome że nie ma co porównywać do IT, ale żyć na normalnym poziomie też się da. Piszę to, żeby trochę załagodzić ten negatywny obraz,ktory tu się pojawia.

No i. iestety dopóki będą osoby, które dają się naciągać na wypłaty rzędu 6-7k brutto po 7latach w dużych korporacjach, dopóty nasz rynek będzie kulał.

W miastach typu Kielce czy Radom kasa rzędu 4 tys netto jest w sferze marzeń wielu konstruktorów....
dar1

Postprzez piotrekm13 » lis 25, 2021 18:05

dar1 napisał(a):
Piotrek947 napisał(a):W styczniu wybiją mi 4lata wliczając półroczny staż jako konstruktor. Głównie projektowanie detali z tworzyw, zdarza się coś na produkcję. Branża elektroniczna, małopolska, 10.5k brutto. Natomiast miałem list intencyjny z ofertą 11k z automotive. Lubię to co robię, kształcę się często sam w tym kierunku. Wiem, że Ci lepsi specjaliści u mnie przekraczają 15k brutto.

Także może kwestia miasta, ale jeśli ktoś po 7-8 latach zarabia 6k brutto to chyba lepiej wyjdzie przeprowadzka do większego miasta i płacenie to 1k więcej za wynajem mieszkania..

Dodatkowo mój znajomy, też konstruktor (nie powiem, że jest wybitny, raczej przeciętny, projektuje proste urządzenia + plastiki, zależy co wpadnie), po 6latach wyciąga 9k na rękę B2B.

Dużo, nie dużo, uważam, że nie powinienem narzekać. Wiadome że nie ma co porównywać do IT, ale żyć na normalnym poziomie też się da. Piszę to, żeby trochę załagodzić ten negatywny obraz,ktory tu się pojawia.

No i. iestety dopóki będą osoby, które dają się naciągać na wypłaty rzędu 6-7k brutto po 7latach w dużych korporacjach, dopóty nasz rynek będzie kulał.

W miastach typu Kielce czy Radom kasa rzędu 4 tys netto jest w sferze marzeń wielu konstruktorów....

4tyś netto to zarabia zastępca kierownika sklepu w Biedronce. A to nie jest jakieś tam strasznie wymagające stanowisko. Troszkę wyżej niż kasjer. Na jednym sklepie potrafi być 3-4 takich zastępców.
Także albo coś nie tak, albo mylisz konstruktorów z kreślarzami. No i pytanie czy konstruktor od płotów co robi szablony przęseł na wypalarkę to konstruktor?
piotrekm13

Postprzez schweppes » lis 25, 2021 19:16

piotrekm13 napisał(a):Także albo coś nie tak, albo mylisz konstruktorów z kreślarzami.

Albo po prostu ktoś ma "niedonegocjowaną" stawkę, bo nie miał chęci/odwagi postawić szefa "pod ścianą", a pracodawca raczej z tych "oszczędnych". W naszej branży nie ma pracy na każdym rogu, a zwłaszcza dobrej, więc tak często bywa.
schweppes

Postprzez dar1 » lis 25, 2021 21:47

piotrekm13 napisał(a):
dar1 napisał(a):

4tyś netto to zarabia zastępca kierownika sklepu w Biedronce. A to nie jest jakieś tam strasznie wymagające stanowisko. Troszkę wyżej niż kasjer. Na jednym sklepie potrafi być 3-4 takich zastępców.
Także albo coś nie tak, albo mylisz konstruktorów z kreślarzami. No i pytanie czy konstruktor od płotów co robi szablony przęseł na wypalarkę to konstruktor?

Piszę tylko o stawkach w miastach typu Kielce , Radom czy ściana wschodnia gdzie z reguły nie ma korpo takich jak w Krakowie, czy na Ślasku czy Wrocku.
Z reguły sa to Janusze biznesu , i za 4 netto ludzie idą z pocałowaniem reki...
dar1

Postprzez schweppes » lis 25, 2021 22:17

Ostatnio GUS ogłosił medianę 4700 zł brutto, więc i tak nieźle :mrgreen:
schweppes

Postprzez ll » lis 25, 2021 22:28

schweppes napisał(a):Ostatnio GUS ogłosił medianę 4700 zł brutto, więc i tak nieźle :mrgreen:

Jeszcze podaj receptę jak budować Apple w Polsce płacąc minimalną -:) Jobsowych mindsetów mamy dość po kursach liderszipu ale wciąż coś nie pyka -:)....
ll

Postprzez mldr » lis 27, 2021 17:15

Jak wyglądają wasze stawki w porównaniu do tego co było 3 - 4 lata temu? Procentowo.
3 lata temu zmieniłem pracę i szykuje się rewizja.
Normalnie negocjuje co ok. 3 lata. Przeważnie wyglądało to tak, że chciałem 5-10% "inflacyjnego" i kolejne 5-10-20% "rozwojowego". No ale... Inflacja ostatnio zasuwa jak Tusk po terenie zabudowanym. W dodatku Covid też trochę zamieszał. Z tego wysztstkiego to tylko "rozwojowe" umiem sobie policzyć.
Any idea?
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez inz84 » lis 27, 2021 17:59

3-4 lata temu zarabiałem jakieś 77% tego co teraz. Serio co 3 lata negocjujesz stawkę ? masakra . Ja na początku swojej kariery popełniłem ten błąd ,że nie poszedłem po podwyżkę w czasie trwania umowy tylko grzecznie czekałem na rozmowę w momencie ,gdy kończyła mi się umowa i jak usłyszałem po 2 latach pracy wymowne 500zł brutto podwyżki to mało zawału nie dostałem. Udało mi się wtedy wynegocjować do 700zł ..niby 200zł tylko różnicy ,ale miałem satysfakcje ,ze próbowałem. Potem już było lepiej. Moim zdaniem niema co czekać i jak jest jakiś przełom w pracy tj udany projekt , zwiększenie obowiązków, trudniejsza zadania itp itd to trzeba to regulować na bieżąco bo inaczej pójdzie w zapomnienie i szef się przyzwyczai ,że robimy ekstra więcej i w nagrodę będzie nam później trudniej wynegocjować lepszą stawkę wymieniając swoje zasługi przez lata. Co innego jak się klepie jedno i to samo cały czas . wtedy to chyba faktycznie tylko inflacyjna się "należy" jak zwykłym robolom no tylko że umysłowym.

Generalnie taki właśnie obraz typowego konstruktora mi się kształtuje tj spokojny , grzeczny ,cichy chłopak ubrany w koszulę w duża kratkę , nie wadzi nikomu, ugodowy, rozwiąże problemy bez gadania, można by rzec nawet że uległy ,a po 2ch latach pińcet brutto i po kolejnych 3ch drugie pińcet i tyle :D ..a grzeczny konstruktor weźmie , podziękuję w rączkę pocałuje i idzie dalej się grzecznie rozwijać w imię idei
Ostatnio edytowany przez inz84 lis 27, 2021 18:12, edytowano w sumie 4 razy
inz84

Postprzez velaskez » lis 27, 2021 18:05

mldr napisał(a):Jak wyglądają wasze stawki w porównaniu do tego co było 3 - 4 lata temu? Procentowo.

W stosunku do tego co było 4 lata temu to +35%, przez ostatnie dwa lata szykowałem fundamenty pod awans i będę wołał dodatkowe 20% do obecnej stawki. Tylko nie pracuję w PL.
velaskez

Postprzez inz84 » lis 27, 2021 18:09

velaskez napisał(a):
mldr napisał(a):Jak wyglądają wasze stawki w porównaniu do tego co było 3 - 4 lata temu? Procentowo.

W stosunku do tego co było 4 lata temu to +35%, przez ostatnie dwa lata szykowałem fundamenty pod awans i będę wołał dodatkowe 20% do obecnej stawki. Tylko nie pracuję w PL.

To ładnie ja zmieniłem w tym roku stanowisko na bardziej rozwojowe i odpowiedzialne już bez kreślenia w cadzie. przy okazji podwyżka motywacyjna jakieś 12% była . Jak ogarnę nowe obowiązki z sukcesem to w 2022 idę po kolejną podwyżkę myślę jakieś 10% inflacyjna +10% rozwojowa.
inz84

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD