_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ll » gru 06, 2021 20:13

sokolasty1 napisał(a):Pozwolę sobie nawiązać do dyskusji o pracy tymczasowej.
Agentura mnie zatrudnia i sprzedaje mnie do klienta. Dopóki klient zamawia, wszystko jest OK. Kiedy projekt się kończy (zgodnie z terminem lub przedwcześnie), kurek z pieniędzmi się wcześniej czy później zamknie, i inżynier zostaje na lodzie.
Biorąc to pod uwagę, premia do wypłaty za niepewność jutra winna być solidna, jak na mój gust z 50%, nie żadne 10%.

Pracuję w Niemczech na kontraktach od 2013 i nie wyobrażam sobie zarabiać tyle samo, co etatowcy, bo oni mają niemal gwarancję pracy (już pomijając koszty lotów, dojazdów, noclegów, które są niemal zawsze po mojej stronie), a ja mogę mieć nawet i rok przestoju po zakończonym projekcie. Gdyby nie to, że zrobiłem transfer z automotive przez półprzewodniki do medical, od 2018 byłbym bez pracy.

Podsumowując: bez dobrej premii za ryzyko praca na kontrakcie jest alternatywą dla wyłącznie bezrobocia.

To jest dobry system pracy dla młodego, elastycznego bez żadnych zobowiązań i który "lubi" zmieniać miejsca zamieszkania - można się nachapać ale na obiecanki cacanki pośredników nie ma co liczyć bo od nich najmniej to zależy czy będzie robota. W CAD-owaniu wygląda to tak , że jak jest prosperita to obiecują szklane domy , a przeważnie jak lądujesz u klienta to dopiero się dowiadujesz jakie mają plany wobec Ciebie. Najlepiej żeby nie zostać na lodzie( częsta zagrywka) jak zaczynasz projekt u jednego to zacznij już romansować z następnym, żeby się nie obudzić na rocznym bezrobociu. Na zachodnich kontraktach tak to działa , że zarabiasz o wiele więcej niż niż etatowy pracownik , a zasady nie ma - jechałem na 3 miesiące a wracałem po 1,5 roku jechałem na rok a wracałem po 4 miesiącach i nic od Ciebie nie zależy ot po prostu meeting i redukcja externali. External to nie jest pracownik, którym ktokolwiek się przejmuje - tak jak Gouda pisał on ma zapełnić "chwilowe" braki w kadrach.
ll

Postprzez karoln » gru 09, 2021 21:26

4100 netto, świętokrzyskie.
Czas na zmianę.
karoln

Postprzez NumerycznyPiotrek » gru 11, 2021 21:17

NumerycznyPiotrek napisał(a):Cześć wszystkim,

Obserwuję to forum odkąd byłem na 2 roku studiów inżynierskich. Aktualnie pracuję już w branży od około 4 lat.
Przez całe studia mocno zasuwałem, jednakże nie aby dostawać dobre oceny, lecz nabywałem wiedzę z zakresu obliczeń numerycznych. Momentalnie po studiach dostałem pracę w tej dziedzinie. Zarobki na start w moim przypadku średnio 4.5k netto. W tym momencie wyciągam 6.2k netto.
Branża obliczeń numerycznych w Polsce praktycznie nie istnieje, wystarczy spojrzeć na ilość ofert pracy. Podobnie z branżą konstruktorów. Niestety w Polsce ten zawód to w większości przypadków poprawianie wymiarów na rysunkach, a nie kreatywna praca, w której liczą się zmysł inżynierski i umiejętności. Stąd zarobki wyglądają jak wyglądają.. Jestem pewny, że 80% konstruktorów w naszym kraju nie dałoby rady pracować jako prawdziwy konstruktor (tak jak to wygląda w krajach na zachód od nas) proponujący konkretne, działające rozwiązania w zastosowaniach technicznych. :)

Cześć ponownie!

U mnie spora zmiana sytuacji. Będąc zmęczonym otaczającymi mnie wszędzie idiotami i poczuciem niezrealizowanego potencjału, postanowiłem się przebranżowić i przejść do IT. :wink:

W grudniu 2020 zostałem Testerem Oprogramowania w firmie A, na start zarobki bardzo podobne jak w branży mechanicznej.

Po 7 miesiącach transfer do firmy B spowodowany ponownie brakiem rozwoju w firmie A. Nadal brak wzrostu zarobków względem branży mechanicznej, ale byłem cierpliwy :D wiem co czeka doświadczonych ludzi w IT :wink:
Od początku w firmie B ogromny potencjał, współpraca z mega kozackimi ludźmi, z klientami zza granicy. Do dziś wstaje rano z uśmiechem i zapałem do pracy. Po okresie próbnym spora podwyżka i jeszcze większa motywacja do pracy.

Aktualnie po równym roku w branży IT 12k netto + VAT na B2B. Znajomi z doświadczeniem 3-4 lat wystawiają faktury na 20-25k netto + VAT :)
NumerycznyPiotrek

Postprzez Jan_Styr » gru 11, 2021 23:56

Aktualnie po równym roku w branży IT 12k netto + VAT na B2B. Znajomi z doświadczeniem 3-4 lat wystawiają faktury na 20-25k netto + VAT :)[/quote]

Tak, po roku jako tester..... :D Może jeszcze zapomniałeś paru zer dopisać :D
Zmień leki xD
Jan_Styr

Postprzez gouda » gru 12, 2021 08:12

Jan_Styr napisał(a):Tak, po roku jako tester..... :D Może jeszcze zapomniałeś paru zer dopisać :D
Zmień leki xD

Nie używaj argumentów ad personam, tym bardziej kiedy sam piszesz bzdury. Kolega podaje wiarygodne widełki.
Wyobraź sobie, że 12k netto + VAT na b2b (co odpowiada 9k brutto na UOP) dla człowieka z rocznym doświadczeniem w QA, a w szczególności w automatyzacji testów, to jest normalna stawka.
Sam po ponad roku jako developer mam 13k netto+ vat (mowie o gołym b2b bez urlopu, wliczając urlop to ok 12k netto + VAT) a oferty pracy jakie otrzymuje oscylują w około już ok15k
gouda

Postprzez Jan_Styr » gru 12, 2021 10:24

Mam znajomych frontendowców, testerów itp, więc branża IT jest mi znana można powiedzieć.
Ponad 12k na B2B jako tester po roku to muszę w takim razie pogratulować pracy ,, z polecenia'' :D
Testerzyna owszem, może wyjść całkiem spoko (jak np. mój brat). Ale on stawki o jakich piszecie miał po 3 latach, teraz ma więcej ofert i hajs konkretny ale sam dziwi się że tester może po roku tyle wyciągnąć.
Zwłaszcza teraz, gdzie na 1 miejsce juniorskie w Krakowie przesyłane jest ponad 100 CV.
Jan_Styr

Postprzez gouda » gru 12, 2021 12:04

Tester manualny czy automatyzujący - tu jest różnica. Tester automatyzujący zarabia tyle ile deweloper, czyli mniej więcej tyle ile napisał kolega.

Sorry, ale zbaczamy z tematu wątku.
gouda

Postprzez jkb91 » gru 12, 2021 13:25

Potwierdzam 12k brt na B2B na automaty po roku to stawka normalna.
Mam 1 znajomego co zmienil prace z rocznym doswiadczeniem za 11k brt UOP, automatyzacja z JAVA czyli jedyny sensowny kierunek w jakim warto sie rozwijac przynajmniej na poczatku wiec powiedzialbym, ze to nawet lepiej niz 12k na b2b wiec tez nie jest to jakis szczyt mozliwosci.

Zdziwienie u ludzi wynika z tego, ze nie ogarniaja co to B2B, to samo jest z drugim progiem podatkowym, niektorzy nie wiedza, ze cos takiego istnieje.
jkb91

Postprzez schweppes » gru 12, 2021 17:44

Meanwhile in real world, eastern Europe, Poland:

Test Engineer Salaries

PLN 7.7K /mo
Average Base Pay
49 salaries

Nokia Test Engineer salaries - 14 salaries reported PLN 8,504/mo
TietoEVRY Test Engineer salaries - 4 salaries reported PLN 5,528/mo
Sii Test Engineer salaries - 3 salaries reported PLN 5,577/mo
Luxoft Test Engineer salaries - 2 salaries reported PLN 9,320/mo