_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » gru 13, 2021 09:18

Ja się staram, ale to też są cały czas zarobki inżynierów mechaników, chociaż niejeden powiatowy Janusz biznesu chciałby to ukryć.
gouda

Postprzez KlawyGość » gru 20, 2021 21:28

Cześć. Podzielę się swoją ścieżką rozwoju na stanowisku konstruktora.
- 0 doświadczenia – 3850 brutto
- 3 miesiące – 4350 brutto
- 10 miesięcy – 5000 brutto
- 15 miesięcy – 5300 brutto
- 25 miesięcy – 6000 brutto

Wszystko to w jednej firmie. Aktualnie mam ok. 2,5 roku doświadczenia. Przy 3 latach chce negocjować na 7500 brutto. Wydaje mi się, że realnie w obecnej firmie jestem w stanie dostać max. 7000 brutto (niestety), chociaż chciałbym się mylić. Mam tylko „gołą” pensję. Żadnych premii miesięcznych, kwartalnych, rocznych czy chociażby premii od projektów. Do tego niepłatne nadgodziny, które na szczęście wypadają bardzo rzadko (tylko podczas jakiś dłuższych wyjazdów) Projektuje bardzo sprawnie, rzadko popełniam błędy. Dodatkowo wykonuje obliczenia w MES’ie i często wizualizacje. Wprowadzam poprawki na istniejących projektach, które dają spore oszczędności w produkcji danego urządzenia – oczywiście ja żadnej premii z tego nie mam. Czuje ,że mój przełożony zdaje sobie sprawę, że moja rezygnacja wiązałaby się z dużym zastojem w firmie, bo jak wspomniałem wyżej – ogarniam temat. No i teraz chce was spytać o rade, jako że większość tu obecnych jest dużo bardziej doświadczona. Jaką strategie obrać żeby nie strzelić sobie w kolano?

Poczekać jeszcze te pół roku, następnie iść porozmawiać, przestawić moje oczekiwania do dalszej współpracy (7500 brutto). Jeśli nie dostane tyle ile chce, dać do zrozumienia, że to dla mnie za mało i będę szukać innych ofert. Czy przyjąć co dają a i tak wysyłać CV i chodzić na rozmowy (bez jakiejkolwiek wzmianki o tym). Czasem zdarza mi się widzieć oferty na konstruktora lub stanowisko technologa / inżyniera produktu / inżyniera produkcji z widełkami 10-11k brutto przy wymaganym doświadczeniu 3-4-5 lat. Przy obecnej inflacji, w innych firmach z 3 letnim stażem chciałbym negocjować min. 8k brutto.

Jak realnie ocenić swoją stawkę? Jeden konstruktor może projektować naczepy, inny obudowy z tworzyw a jeszcze inny zautomatyzowane linie produkcyjne. Przekrój projektowanych przez nas rzeczy jest tak ogromny, że aż czasem skrajny. Kilka razy słyszałem sytuacje, że firma na dane stanowisko miała przeznaczone np. 10k brutto ale kandydat chciał tylko 7, na swoją niekorzyść. Od stycznia najniższa krajowa będzie wynosić 3010zł brutto, i nie obrażając nikogo – sprzątaczka po zawodówce będzie zarabiać połowę tego co ja aktualnie. Gdzie ja mam ogromną odpowiedzialność na swoich barkach.

Proszę nie pisać komentarzy typu: idź w IT. Nie każdy konstruktor może być programista jak i również nie każdy programista może być konstruktorem ( chociaż raczej nie zdarza się przebranżowienie w tą drugą stronę ). Czerpie przyjemność z projektowania, gdy moje projekty fizycznie powstają na hali, i urządzenia działają. Wszystkim w firmie bardzo dobrze się ze mną współpracuje i mówią to otwarcie.

Jestem ambitny, często po godzinach siedzę w jakiś książkach technicznych i się dokształcam.

Podzielcie się informacjami na jakie premie realnie może liczyć konstruktor w „normalnej firmie” lub jakie premie wy dostajecie oraz jakie to są % względem wynagrodzenia/projektu etc. Oraz czy premie macie wpisane w umowę czy są to tylko "ustne" ustalenia z firmą.
KlawyGość

Postprzez Misiek017 » gru 24, 2021 15:28

Witam

Z wielkim zaciekawienie od dłuższego czasu śledzę ten wątek na forum. Związku z tym że żegnam się z branżą ( przynajmniej na jakiś czas, ale o tym później, podzielę się z wami moją historią. W branży pracowałem od 13 lat , 3 lata jako obsługa maszyn CNC + programowanie , jakieś 3 lata jak technolog , reszta konstruktorka- głównie maszyny. 4 lata temu gdy na świat przyszedł mój synek, otworzyłem firmę Sklep z pościelą aby moja dziewczyna, mogła pracować z domu i opiekować się synkiem. Po jakimś czasie okazało się że można coś na tym zarobić, oraz wkręciliśmy się w to aby rozwijać firmę i z pierwotnego założenie ,,aby było zajęcie" zmieniło się na tym aby iść za ciosem. Ja w tym czasie pracował na etacie i w wolnych chwilach ogarniałem sprzedaż jak również pomagałem dziewczynie. Z czasem gdy firma zaczęła się powolutku rozrastać pracy było coraz więcej, więc pracowałem głównie po nocach oraz weekendy. Tak minęły 4 lata , w tym miesiącu podjąłem decyzje że chce się zająć tylko firmą i złożyłem wypowiedzenie. Miało na to wpływ kilka czynników, na początku mojej drogi związanej z inżynierią byłem bardzo ambity, kształciłem się , często prywatnie jeździłem na szkolenia, miałem wielki zapał do pracy oraz samorozwoju. Jednak lata mijał a ja stałem dalej w miejscu jeśli chodzi o finanse , ciągle łudziłem że za jakiś czas będę dobrze zarabiał, tak się jednak nie stało. Następnie to co się teraz dzieje czyli inflacja + podnoszenie stóp procentowych( a mam kredytów trochę :) ) dało mi do zrozumiał że muszę zająć się tylko firmą i rozkręcić to na max. Kolejnym ważną kwestią jest to że prowadzenie działalności porostu sprawiam mi radość , niestety przy zawodzenia ta radość gdzieś się zagubiła.

Moje zarobki jako Konstruktor w ostatnich 4 latach opiewały w przedziale 3500 do 4000 zł netto. Czy mam żal do branży ? Nie widocznie moja praca była tyle warta, z drugiej strony moje umiejętności są pomiędzy przeciętnym a dobrym konstruktorem.
O zarobkach o których czasem tu czytam rzędy 7000 , 8000 zł netto pewnie da się zarobić ale trzeba być wyjadaczem.

Dlaczego nie poszedłem w IT jak wielu kolegów tutaj ?
Po przerobie kilku tutoriali , rozbolała mnie głowa :) i stwierdziłem że na pewno się w tym nie odnajdę.

Jeśli chodzi o inżynierkę na którą wiele osób tu narzeka to z moich doświadczeń z pracy jak konstruktor mogę wymienić kilka plusów :
-Poznałem wiele bardo fajnych, oraz życzliwych osób ( praktycznie wszędzie gdzie pracowałem ) z którymi kontakt mam do dziś.
-Dziś może nie miał bym tej mojej małej firmy , gdyby nie fakt że podczas pracy jako konstruktor czy technolog, człowiek uczy się kombinowania oraz rozwiązywania problemów, mówiąc bardzo ogólnie.

Czy będę wam polecał pójście w ecomerce ?

-I tak i nie... Jeśli ktoś teraz myśli o rzuceniu etatu i zajęcie się sprzedaż przez internet, to jeśli nie ma podstawowej wiedzy ,kasy co najmniej na rok do przodu na przeżycie, oraz osobnej kasy na rozpoczęcie działalności ( Towar + ewentualnie sklep internetowy) to nie radze. Natomiast można próbować po etacie ( w czasie wolnym coś rzeźbić)
-Mit o ecomerce- krąży wiele pogłosek o tym że jest teraz czas na ecomerce, fakt jest taki że rynek rośnie , jednak Pandemia spowodował to że na rynek weszły duże firmy których wcześniej tam nie było.Efektem tego było to że stawki np.SEO czy Google ads wzrosły. Czyli koszty reklam do góry a marża, została jak była. Także nikogo nie namawiam, ale też nie odradzam.

Można by się jeszcze wiele rozpisać ale nie będę was zanudzał.

Życzę wszystkim Zdrowych,Radosnych oraz Spojonych Świąt.

Pozdrawiam i życzcie mi powodzenia -przyda się :)
Misiek017

Postprzez pawel694 » gru 24, 2021 19:15

Porzucenie etatu żeby zająć się sprzedażą na samym początku tej drogi to strzał w kolano z dużego kalibru, nikt tak praktycznie nie robi. Sprzedażą można bez problemu zająć się po godzinach i po osiągnięciu stałego, zadowalającego przychodu odejść z pracy na etacie. Handel jak handel, masz niższa cenę niż konkurencja, lepszą obsługę klienta to na rynku się utrzymasz, nie ma tu filozofii. Ile wyciągasz z tych pościeli miesięcznie na czysto?
pawel694

Postprzez jkb91 » gru 25, 2021 10:29

Misiek017 napisał(a):Witam

Z wielkim zaciekawienie od dłuższego czasu śledzę ten wątek na forum. Związku z tym że żegnam się z branżą ( przynajmniej na jakiś czas, ale o tym później, podzielę się z wami moją historią. W branży pracowałem od 13 lat , 3 lata jako obsługa maszyn CNC + programowanie , jakieś 3 lata jak technolog , reszta konstruktorka- głównie maszyny. 4 lata temu gdy na świat przyszedł mój synek, otworzyłem firmę aby moja dziewczyna, mogła pracować z domu i opiekować się synkiem. Po jakimś czasie okazało się że można coś na tym zarobić, oraz wkręciliśmy się w to aby rozwijać firmę i z pierwotnego założenie ,,aby było zajęcie" zmieniło się na tym aby iść za ciosem. Ja w tym czasie pracował na etacie i w wolnych chwilach ogarniałem sprzedaż jak również pomagałem dziewczynie. Z czasem gdy firma zaczęła się powolutku rozrastać pracy było coraz więcej, więc pracowałem głównie po nocach oraz weekendy. Tak minęły 4 lata , w tym miesiącu podjąłem decyzje że chce się zająć tylko firmą i złożyłem wypowiedzenie. Miało na to wpływ kilka czynników, na początku mojej drogi związanej z inżynierią byłem bardzo ambity, kształciłem się , często prywatnie jeździłem na szkolenia, miałem wielki zapał do pracy oraz samorozwoju. Jednak lata mijał a ja stałem dalej w miejscu jeśli chodzi o finanse , ciągle łudziłem że za jakiś czas będę dobrze zarabiał, tak się jednak nie stało. Następnie to co się teraz dzieje czyli inflacja + podnoszenie stóp procentowych( a mam kredytów trochę :) ) dało mi do zrozumiał że muszę zająć się tylko firmą i rozkręcić to na max. Kolejnym ważną kwestią jest to że prowadzenie działalności porostu sprawiam mi radość , niestety przy zawodzenia ta radość gdzieś się zagubiła.

Moje zarobki jako Konstruktor w ostatnich 4 latach opiewały w przedziale 3500 do 4000 zł netto. Czy mam żal do branży ? Nie widocznie moja praca była tyle warta, z drugiej strony moje umiejętności są pomiędzy przeciętnym a dobrym konstruktorem.
O zarobkach o których czasem tu czytam rzędy 7000 , 8000 zł netto pewnie da się zarobić ale trzeba być wyjadaczem.

Dlaczego nie poszedłem w IT jak wielu kolegów tutaj ?
Po przerobie kilku tutoriali , rozbolała mnie głowa :) i stwierdziłem że na pewno się w tym nie odnajdę.

Jeśli chodzi o inżynierkę na którą wiele osób tu narzeka to z moich doświadczeń z pracy jak konstruktor mogę wymienić kilka plusów :
-Poznałem wiele bardo fajnych, oraz życzliwych osób ( praktycznie wszędzie gdzie pracowałem ) z którymi kontakt mam do dziś.
-Dziś może nie miał bym tej mojej małej firmy , gdyby nie fakt że podczas pracy jako konstruktor czy technolog, człowiek uczy się kombinowania oraz rozwiązywania problemów, mówiąc bardzo ogólnie.

Czy będę wam polecał pójście w ecomerce ?

-I tak i nie... Jeśli ktoś teraz myśli o rzuceniu etatu i zajęcie się sprzedaż przez internet, to jeśli nie ma podstawowej wiedzy ,kasy co najmniej na rok do przodu na przeżycie, oraz osobnej kasy na rozpoczęcie działalności ( Towar + ewentualnie sklep internetowy) to nie radze. Natomiast można próbować po etacie ( w czasie wolnym coś rzeźbić)
-Mit o ecomerce- krąży wiele pogłosek o tym że jest teraz czas na ecomerce, fakt jest taki że rynek rośnie , jednak Pandemia spowodował to że na rynek weszły duże firmy których wcześniej tam nie było.Efektem tego było to że stawki np.SEO czy Google ads wzrosły. Czyli koszty reklam do góry a marża, została jak była. Także nikogo nie namawiam, ale też nie odradzam.

Można by się jeszcze wiele rozpisać ale nie będę was zanudzał.

Życzę wszystkim Zdrowych,Radosnych oraz Spojonych Świąt.

Pozdrawiam i życzcie mi powodzenia -przyda się :)

Za sklep masz jakies stale koszty miesiecznie bo zakladam, ze to jakas platforma? ile to mniej wiecej wynosi?
Pelna dzialalnosc full ZUS wchodzi w gre u Cb?
Jak to jest jesli chodzi o platnosci? Czy dodanie platnosci nie wymaga obligatoryjnie posiadania dzialanosci? Mowie o duzych graczach, a pewnie sie orientujesz np PayU. Wiem, ze TPay umozliwia dodanie platnosci bez posiadania dzialalnosci co przy podniesionej wolnej kwocie dla niektorych moze miec spory sens.
jkb91

Postprzez schweppes » gru 25, 2021 21:38

Misiek017 napisał(a):Witam
4 lata temu gdy na świat przyszedł mój synek, otworzyłem firmę aby moja dziewczyna, mogła pracować z domu i opiekować się synkiem.

Respekt za ten pomysł!

Idźcie w to dalej, skoro jest popyt, a do pracodawcy pójdź, złóż wypowiedzenie i powiedz, że możesz mu ewentualnie robić fuchy na b2b. Skoro założyłeś firmę, która się utrzymuje na powierzchni, to znaczy że masz naturę przedsiębiorcy i szkoda marnować ten talent na etacie.

Powodzenia!
schweppes

Postprzez MyBlackus » sty 03, 2022 17:31

Dzień dobry,

drodzy koledzy z branży chciałbym zapytać Was o radę. Jak pewnie się domyślacie chodzi o zarobki. Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej po kierunku MiBM. Aktualnie mieszkam w małej miejscowości w województwie Śląskim, gdzie pracuje jako młodszy konstruktor. Do zakresu moich obowiązku należy przygotowanie dokumentacji technicznej 2D, tworzenie modeli 3D w środowisku Autodesk Inventor oraz pisanie programów na wypalarkę CNC. Jako, że jestem najmłodszy w biurze to często mam za zadanie sprawdzić stan magazynu blach, pomierzyć wytwarzane elementy - wypałki i konstrukcje stalowe, oraz od czasu do czasu wyjechać na montaż konstrukcji. Jeżeli chodzi o finanse to mam UoP na kwotę 3000 netto oraz pod stołem (w zależności od miesiąca 500 lub 600 zł). Niebawem minie rok od zaczęcia pracy w firmie i tu pojawia się moje pytanie. Czy otrzymywane przeze mnie wynagrodzenie waszym zdaniem jest odpowiednie do zakresu obowiązków. Czy raczej powinienem się ubiegać o lepsze warunki płacy?
MyBlackus

Postprzez gouda » sty 03, 2022 18:29

Napiszę tak ;)
Myślę że nikt nie jest w stanie wycenić ile jesteś wart po takim krótkim opisie. Generalnie zarobki w tym zawodzie są bardzo zróżnicowane. Jest tylko jeden sposób żeby się przekonać na ile Cię wycenia rynek - po prostu dać się wycenić.
Zacznij brać udział w rekrutacjach (nie jednej a kilku), nie zdradzaj swoich oczekiwań od razu, a w miarę możliwości pytaj o budżet przewidziany na dane stanowisko...
W zależności od tego co potrafisz możesz zarabiać 3netto tysiące u Janusza Biznesu, albo 5-6 tyś w sensownej firmie (przy twoim doświadczeniu).

Ja bym za 3,5 tyś nie pracował. Mając roczne doświadczenie ponad 10 lat temu zarabiałem więcej - też na Śląsku.
gouda

Postprzez emceef » sty 05, 2022 08:24

Zajmuje się ktoś tu menadżerką albo próbował w niej swoich sił? Dostałem propozycje kierownika działu w dużej grupie (produkcja, ur, nowe wdrożenia) i widzę szansę na rozwój ale się waham
emceef

Postprzez jakimowicz » sty 06, 2022 10:03

Po kilku latach w projektowaniu i zarządzaniu projektami (również wytwarzanie) doszedłem do ok. 10 tys. netto, ale czuję, że przydałaby się zmiana.
Orientujecie się jakie cyfry można wyciągnąć na stanowiskach project managera / kierownika w ogólne pojętym przemyśle technicznym? Czy kwoty rzędu 15k netto na UOP są osiągalne w standardzie, czy to już mały procent ludzi osiąga takie kwoty ?
Załóżmy firmy z kapitałem zagranicznym.
jakimowicz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD