_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » sty 22, 2022 09:54

Ja, niestety wątpię że w Polsce coś się szybko zmieni. Niestety to jest kwestia zakorzenionej głęboko mentalności.
Dlatego wyjazd w wielu przypadkach jest najrozsądniejsza opcja.
Ostatnio edytowany przez gouda, sty 22, 2022 22:52, edytowano w sumie 1 raz
gouda

Postprzez mldr » sty 22, 2022 19:29

ll napisał(a):
mldr napisał(a):
ll napisał(a):"ekspert" 10% czasu coś robi , a 90 % to puste przebiegi.

:lol:

Nie

Ja mówię o zachodnich wzorcach " ekspert" - Pan w wieku 50 - 55 lat , który ma rolę doradcy żeby nie powiedzieć mentora i firmy takich trzymają do konsultacji . Z jednym takim w Niemczech pracowałem - ponad 30 lat w konstrukcji form siedział i jego rolą było rzucić okiem na efekt finalny. Nie mówię o korporacyjnych "ekspertach" w polskich korpach, którzy zdobyli swoją ekspertoze przez plany rozwoju osobistego ewaluowane przez lidera , który nie ma pojęcia o tym eksperctwie.

Kiedyś jak przyroda nie była zaburzona tym eksperctwem tak ludzie się nie obrzucali....Jak to Niels Bohr ( a wolę noblistów słuchać niż nowoczesnych korporacyjnych liderów ekspert to ktoś kto popełnił wszelkie błędy w bardzo wąskiej działce -:) ...

I Twój i mój przykład będą zawsze tylko przykładami. Niemniej... Znam i współpracuje / współpracowałem z ekspertami z USA, Anglii, Francji, Belgii etc. Zarówno pracujący że mną, jak i będący "po drugiej stronie" - wynajęci przez klienta. I nigdy nie widziałem, żeby nie byli dociążeni praca. I to jest w sumie logiczne. Skoro ekspert jest faktycznie ekspertem, posiada wyjątkowe kompetencje. Oznacza to, że ilość pracy zawsze będzie większa niż możliwości, a i zleceniodawca będzie chciał wykorzystać w pełni czas za który płaci.
/\\/\/\/\/\
mldr

Postprzez Skymar » sty 22, 2022 22:34

velaskez napisał(a):Moim zdaniem nadeszły czasy gdzie jedyny sposób na dobry i bardzo dobry zarobek to wyspecjalizowanie się. Niestety, konstruktor-kreślarz tzw. CADowiec to nie jest specjalista. Trzeba sobie wybrać wąską, najlepiej trudną działkę, i drążyć temat do bólu - kasa sama przyjdzie.

Coś w tym jest. Odzyskałem wczoraj wiarę w ten zawód po otrzymaniu oferty pracy w branży wydobywczej z widełkami 150-180 pln/h

Cytując klasyka "żony nie mam, kochanka się nie kalkuluje (...) w naszych czasach jedyną drogą do sukcesu jest wąska specjalizacja na każdym polu. Chodzisz na kur...tyzany?"
Skymar

Postprzez ll » sty 23, 2022 09:38

Skymar napisał(a):
velaskez napisał(a):Moim zdaniem nadeszły czasy gdzie jedyny sposób na dobry i bardzo dobry zarobek to wyspecjalizowanie się. Niestety, konstruktor-kreślarz tzw. CADowiec to nie jest specjalista. Trzeba sobie wybrać wąską, najlepiej trudną działkę, i drążyć temat do bólu - kasa sama przyjdzie.

Coś w tym jest. Odzyskałem wczoraj wiarę w ten zawód po otrzymaniu oferty pracy w branży wydobywczej z widełkami 150-180 pln/h

Cytując klasyka "żony nie mam, kochanka się nie kalkuluje (...) w naszych czasach jedyną drogą do sukcesu jest wąska specjalizacja na każdym polu. Chodzisz na kur...tyzany?"

W Polsce ? Dla specjalisty ? Błędy statystyczne też się zdarzają :-) To chyba jak będziesz jakiegoś Norwega trzymał za kieszeń. Taka kasa w polskich firmach i to niezależnie czy z polskim czy zachodnim kapitałem to domena kadry executive.
ll

Postprzez gouda » sty 23, 2022 11:58

ll napisał(a):
Skymar napisał(a):

W Polsce ? Dla specjalisty ? Błędy statystyczne też się zdarzają :-) To chyba jak będziesz jakiegoś Norwega trzymał za kieszeń. Taka kasa w polskich firmach i to niezależnie czy z polskim czy zachodnim kapitałem to domena kadry executive.

150 zł -180 zł netto na b2b to jest 25-30K netto na fakturze miesięcznie.

Zdradź szczegóły, jaka to gałąź branży wydobywczej? Wegiel kamienny? Węgiel Brunatny?
Gdzie ta praca? Jaki konkretnie zakres obowiązków.

Znam kilka wiodących firm oferujących np. maszyny i urządzenia do branży wydobywczej (FAMUR, SMT Scharf, Kopex).
Te firmy płacą inżynierom normalne rynkowe stawki 5-10K brutto. Część z nich płaci bardzo słabo poniżej 5k brutto. Ciekawi mnie skąd taka kosmiczna oferta. Może to jest praca w Norwegii albo w Emiratach?

Oczywiście w państwowych spółkach energetycznych powiązanych z Tauron, PGNiG, Polską Grupą Górniczą czy Jastrzębską Spółką Węglową, gdzie ludzie zajmują się bezpośrednio wydobyciem i sprawami z tym związanymi zarobki są dużo lepsze, ale wtedy możemy mówić o kwotach rzędu kilkunastu tysięcy zł brutto dla inzyniera/specjalisty. Takie firmy nie oferują również kontraktów b2b. Wyżej to tylko manager, i to nie jakiś tam project manager czy byle kierownik, ale manager wysokiego szczebla z politycznego nadania albo po znajomości.
gouda

Postprzez jakimowicz » sty 23, 2022 18:34

Na jakim stanowisku trzeba być w przemyśle, żeby dostać 20tys. brutto na UOP (ok. 13tys. na rękę) ? Tylko dyrektor zakładu, czy project manager lub kierownik niższego szczebla też może na tyle liczyć? Myślę o firmach typu ORLEN.
Na stanowiska specjalisty/inżyniera to chyba nie ma sensu aplikować z takimi oczekiwaniami?
jakimowicz

Postprzez velaskez » sty 23, 2022 19:17

Biocam we Wrocławiu szukał na stanowisko Head of Engineering i proponowali 20k brutto na UOP.

jakimowicz napisał(a):Na stanowiska specjalisty/inżyniera to chyba nie ma sensu aplikować z takimi oczekiwaniami?

Brałem udział w zeszłym roku w rekrutacji do firmy amerykańskiej w Polsce na dość specjalistyczne stanowisko, wszystko było fajnie dopóki nie rozmawialiśmy o pieniądzach. Miałem podobne oczekiwania finansowe: ~18k brutto + relokacja, niestety okazało się to o 8 za dużo.
velaskez

Postprzez ll » sty 23, 2022 20:31

jakimowicz napisał(a):Na jakim stanowisku trzeba być w przemyśle, żeby dostać 20tys. brutto na UOP (ok. 13tys. na rękę) ? Tylko dyrektor zakładu, czy project manager lub kierownik niższego szczebla też może na tyle liczyć? Myślę o firmach typu ORLEN.
Na stanowiska specjalisty/inżyniera to chyba nie ma sensu aplikować z takimi oczekiwaniami?

W państwówkach to tylko jakieś "gorące krzesło" da Ci takie pieniądze :-) Kolega jest PM w państwówce, zapłacili mu bardzo dobrze jak na realia mojego miasta ale jak sam stwierdził może posiedzieć tak 10 lat , a może za tydzień być zdegradowany bo się zmieni opcja i zaczną się tam kotłować. I na takie stanowiska państwówki nie rekrutują ludzi z ulicy musisz być ich wychowankiem albo pochodzić z dobrej opcji.
ll

Postprzez Skymar » sty 24, 2022 07:46

@II @gouda

Projektowanie maszyn z osprzętem wykorzystywanych w procesie wydobycia ropy i gazu, projekt norweski na morzu północnym realizowany przez amerykański kapitał, kontrakt na pół roku z możliwością przedłużenia wymagający co jakiś czas delegacji do Norwegii ale na co dzień praca stacjonarna z biura w Warszawie. Praca ofc full english a po przedłużeniu kontraktu mogą wymagać opanowania podstaw języka norweskiego. Stawka wypłacana w koronie nok, widełki podałem w przeliczeniu na pln. W procesie rekrutacji nie uczestniczy żadna firma z Europy wszystko idzie przez jankesów.
Skymar

Postprzez gouda » sty 24, 2022 10:50

To jest realne. Może dzięki pandemii i pracy zdalnej pojawi się w branży mechanicznej również taki trend jak w IT, że firmy zagraniczne będą zatrudniały Polaków bezpośrednio. To by naprawiło ten chory rynek pracy.

Bo powiedzmy sobie szczerze to jest całkiem realna w tej branży. Delegacja raz w miesiącu w wielu przypadkach w zupełności by wystarczyła.

A Janusze biznesu wtedy musieli by się nauczyć jezyka hindi, albo zmienić swój model biznesowy oparty o tania siłę roboczą (czyt.wyzysk).
gouda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD