_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez mapoop112 » lut 01, 2022 00:07

mapoop112 napisał(a):Cześć,

Na początek kilka słów o mnie. I i II stopień mibm - II stopień w trybie zaocznym. Po obronie projektu inżynierskego załapałem się na staż jako konstruktor do korpo. Niezbyt odpowiadała mi praca w charakterze projektanta więc zacząłem szukać alternatyw. Zaczepiłem się w zagraniacznej firmie - dostawcy automatyki, oprogramowania i robotyki - jako młodszy inżynier sprzedaży. Odpowiedzialność za sprzedaż na terenie 2 województw. Ścieżka kariery w ciągu 4 lat wraz z zarobkami:

Intern/Junior Sales Engineer - 5000 brutto - 6 mieś.
Sales Engineer - 7000 brutto - 12 mieś.
Senior Sales Engineer 9000 brutto - 12 mieś.
Sales Lead - 12500 brutto - 18 mieś.

Oczywiście + prowizja oraz samochód służbowy do użytku prywatnego w momencie objęcia stanowiska Mid. W między czasie dokształcanie się z róznych tematów na własną rękę.

Od stycznia 2021 (wiek 27 lat) przejście do branży IT na stanowisko Junior Business Development Manager - 14500 brutto + samochód służbowy+prowizja. Praca w obecnych czasach głównie zdalnie ewentualnie z biura. Międzynarodowa "mała firma" - 8000 pracowników na całym świecie - tworzy soft dla biznesu - logistyka, produkcja, handel, korporacje z różnych sektorów to główni klienci. Główna siedziba w jednym z krajów Europy Zachodniej. Programiści mają biura u nas i w paru innych "biedniejszych" i "bogatszych" krajach na świecie. Koledzy tutaj mówią dużo o możliwościach rozwoju w IT więc u mnie może wyglądać to tak: Junior Business Development Manager - > Key Account Manager -> Sales Director (PL) -> Business Development Eexecutive Director (CEE lub EMEA)+wejście do zarządu spółki na dany region. Spokojnie do obcykania w 6 lub 7 lat więc całkiem spoko. Przeszedłem do branży IT bo chciałem spróbować czegoś nowego - moim marzeniem jest otworzenie własnej firmy, więc trzeba zdobywać kontakty bardzo szeroko. Nie twierdzę, że będę w tej branży na stałe bo nie jestem aż tak zuchwały żeby to robić, fajnie byłoby popracować też dla np. ABB lub Siemensa. Kolega Schweeps potwierdzi, że od pewnego momentu, to już jest wszystko jedno co sprzedajesz, ważne żeby hajs się zgadzał.

Kilka subiektywnych spostrzeżeń od bezstronnej osoby, która obserwuje ten biznes od środka:
-Polska jest kompromisem pomiędzy ceną a jakością jeżeli chodzi o pracę programistów. Dlatego jest dużo pracy dla klepaczy i stąd taka kasa. Dodatkowo, w branży IT można stosunkowo łatwo założyć swoją firmę.
-Jeżeli chodzi o kulturę pracy, to w większość firm programistycznych jest ona na poziomie korporacji/przedsiębiorstw z zachodu czyli dobra lub bardzo dobra. Dodatkowo małe samoświadome firmy zatrudniające po kilkunastu specjalistów ze swoich branż mogą stosować modne zarządzanie turkusowe i te inne sprawy, ale moim zdaniem tylko one.
-Według mnie praca programistów to nie jest do końca taka sielanka jak dwóch panów tutaj mówi. Na pewno nie wygląda to tak jak na tych wszystkich bilbordach reklamowych, że ty siedzisz przed kompem, obok ciebie siedzi drugi ziomek a nad wami stoi wasz szef i coś pokazuje na ekranie. Pamiętajcie, że to również jest biznes i pod koniec miesiąca/kwartału/roku musi się to spiąć wszystko, więc niestety czasami nie jest tak romantycznie jak piszą tutaj koledzy. Niemiłe maile też czasem potrafią przyjść na skrzynkę.
-Stanowisko programisty jak również konstruktora to jedne z najłatwiej outsourceowalnych stanowisk w organizacji.
-Jeżeli chodzi o kasę to widełki w ofertach naprawdę robią wrażenie, jednak pamiętajcie, że te 20 000 net+vat to dostanie prawdziwy wymiatacz. Bardzo dużo osób nigdy nawet nie zbliża się do takich zarobków. Niemniej, rozgarnięci programiści bez problemu zarabiają 10-12 tyś netto co moim zdaniem jest bardzo dobrą kasą jak na PL warunki.
-Ogólnie, jak Was to kręci to polecam, na pewno nie będziecie żałować, przynajmniej przez najbliższe 8-10 lat. Później to czas pokaże, bo nie jestem aż tak zuchwały, żeby w obecnym świecie VUCA wybiegać tak daleko w przyszłość.

Mój post nie ma na celu obrażania nikogo, takie ot przemyślenia skromnego i pogardzanego przez wszystkich tutaj sprzedawcy. Wiem, że zaraz kilku panów rzuci się na mnie z nożami za obrazę ich nowego świętego grala innowacyjności, jednak zaznaczam, że pracując jako sprzedawca mam kontakt nie tylko z programistami z mojej firmy, ale również z innych firm, z którymi współpracujemy. A że jestem dość rozmowną osobą, to łatwo nawiązuję relacje z innymi i śmiało mogę powiedzieć, że znam już więcej programistów niż Wy. Bo jeden z was sam przyznał, że zna niewielu.

Od jutra zmiana stanowiska na PM. Firma ta sama. Kasa 16500 brutto (UoP). Zobaczymy jak to będzie. Po godzinach przez ostatni rok uczyłem się programowania w Javie i Linuxa, żeby nie być kompletnym technicznym dyletantem. Dodatkowo, zapisałem się u nas wewnętrznie na mentoring z programowania.
mapoop112

Postprzez velaskez » lut 01, 2022 19:19

mapoop112 napisał(a):Od jutra zmiana stanowiska na PM. Firma ta sama. Kasa 16500 brutto (UoP). Zobaczymy jak to będzie. Po godzinach przez ostatni rok uczyłem się programowania w Javie i Linuxa, żeby nie być kompletnym technicznym dyletantem. Dodatkowo, zapisałem się u nas wewnętrznie na mentoring z programowania.

Co się stało, że już nie sprzedaż? Przecież PM to taka sekretarka na sterydach :D
velaskez

Postprzez ll » lut 01, 2022 19:56

PM to ktoś kto myśli, że 9 kobiet w miesiąc urodzi jedno dziecko :-)
ll

Postprzez gouda » lut 01, 2022 22:33

;) Nope, dobry PM zrobi dekompozycje zadań (WBS), następnie utworzy diagram PDM, po czym wyznaczy ścieżkę krytyczną i będzie widział od razu że miesiąc nie wystarczy.

A tak na serio, w PL nazywa się kierownikami projektu ludzi którzy nie wiedzą czym jest projekt, ani czym jest kierownik, więc możecie mieć mylne pojęcie na temat tej pracy.

Przy dużych projektach to PM ma często sekretarke i cały zespół ludzi do wsparcia. To jest trudna i odpowiedzialna robota. W IT szczególnie trudna ze względu na zmieniające się dynamicznie (czy wręcz rozwijane) wymagania i zakres.
gouda

Postprzez sokolasty1 » lut 02, 2022 10:34

mapoop112 napisał(a):
Od jutra zmiana stanowiska na PM. Firma ta sama. Kasa 16500 brutto (UoP).

Nawet ładnie na początek : )
poprzedni nick: sokolasty
sokolasty1

Postprzez gouda » lut 02, 2022 11:27

Bardzo dobre, w okolicach zarobków dobrego senior project managera w przemyśle lub nawet powyżej.
gouda

Postprzez dostojny kocur » lut 08, 2022 20:42

haha, widzę niezłe tu naganianko na życie programisty za 15k na rękę, ale trochę słabo wam idzie reklamowanie, przecież junior po roku zarabia minimum 25 na b2b :mrgreen: :mrgreen:

jako konstruktor cad po 1.5 roku pracy miałem 6000 brutto bez premii, bez niczego, to był 2018 rok

obecnie pracuję jako inżynier utrzymania ruchu, mam 9k brutto + zatankowane auto (2 lata stażu)

dodatkowo prowadzę jdg na bazie własnego hobby z którego mam 3k-6k na rękę co miesiąc, zależy ile mi się chce robić, nie ma to żadnego związku z mechaniką:)

ogólnie konstruktor cad to robota nudna, ale co najgorsze to większość pracy to januszexy. ja na szczęscie jako konstruktor pracowałem w większej korporacji, więc dłubanie w tym inventorze i autocadzie nie było złe, bo w ludzkich warunkach, ale po tym jak firma upadła i zmieniałem pracę i szukałem innej opcji to na rozmowy chodziłem do januszexów i do tej pory się dziwię jakim cudem tam ludzie siedzą. chyba jedyny argument to, że ludziom szkoda 5 lat studiów i tkwią w tych gównianych zakładach za 4k netto
dostojny kocur

Postprzez wloczykij08 » lut 09, 2022 13:22

dostojny kocur napisał(a):haha, widzę niezłe tu naganianko na życie programisty za 15k na rękę, ale trochę słabo wam idzie reklamowanie, przecież junior po roku zarabia minimum 25 na b2b :mrgreen: :mrgreen:

jako konstruktor cad po 1.5 roku pracy miałem 6000 brutto bez premii, bez niczego, to był 2018 rok

obecnie pracuję jako inżynier utrzymania ruchu, mam 9k brutto + zatankowane auto (2 lata stażu)

dodatkowo prowadzę jdg na bazie własnego hobby z którego mam 3k-6k na rękę co miesiąc, zależy ile mi się chce robić, nie ma to żadnego związku z mechaniką:)

ogólnie konstruktor cad to robota nudna, ale co najgorsze to większość pracy to januszexy. ja na szczęscie jako konstruktor pracowałem w większej korporacji, więc dłubanie w tym inventorze i autocadzie nie było złe, bo w ludzkich warunkach, ale po tym jak firma upadła i zmieniałem pracę i szukałem innej opcji to na rozmowy chodziłem do januszexów i do tej pory się dziwię jakim cudem tam ludzie siedzą. chyba jedyny argument to, że ludziom szkoda 5 lat studiów i tkwią w tych gównianych zakładach za 4k netto

Tak z ciekawości, w jakim regionie Polski teraz pracujesz? Gdzie można z takim stażem zarabiać takie pieniądze w UR?
wloczykij08

Postprzez schweppes » lut 10, 2022 23:41

Jaką część MŚP w których pracowaliście lub byliście na rozmowie uważacie za "Januszy Biznesu"? Wiadomo, chodzi o szeroko rozumianą kulturę - brak standardów, micromanaging, krótkowzroczne ograniczanie kosztów itp. Często nie tyle z pazerności czy cwaniactwa co z braku wiedzy o profesjonalnym zarządzaniu. Mniejszość? Połowa? Większość? Pytam, bo w Niemczech takich niedużych rodzinnych firm jest mnóstwo (zwykle konstruktor jest w stanie znaleźć pracę bez wyjeżdżania nawet ze swojej wsi, gdzie u nas bywa z nią problem w mieście powiatowym), stanowią trzon gospodarki a i zwykle pracuje tam się dobrze, atmosfera jest rodzinna i "kameralna", a pracownicy często pracują tam przez całe swoje życie.
schweppes

Postprzez sokolasty1 » lut 11, 2022 17:55

Ja znów na temat zarobków

Pomiary, programowanie maszyny pomiarowej, kontrola wizualna, tworzenie raportów z pomiarów w formularzu klienta, 700EUR za 8h dniówkę, przerwa bezpłatna, koszty po mojej stronie, B2B, Niemcy, branża medyczna, praca co drugi tydzień (bo się mi więcej nie chce). Jeśli dalej nie będą mogli znaleźć ludzi na stałe i zaproponują mi przedłużenie kontraktu, będę wolał 800EUR dniówki

Praca bardzo zrelaksowana, samodzielna, pracuje w godzinach w których mi pasuje, teraz od 10:30 do 19:00.
Nowy Ład za to mnie skubie o jedną czwartą więcej, jak dotychczas. Było 20%, jest 25% haraczu (z dokładnością do 0.5%).

BTW, rozmawiałem wstępnie o projekcie w Berlinie (też pomiary, też branża medyczna) i stawka 90E/h była dla klienta do zaakceptowania, jednak chciał kogoś na pełny etat, a mi się chce co drugi tydzień.
Nigdy w Polsce nie miałem tyle w złotych, co w Niemczech w EUR
poprzedni nick: sokolasty
sokolasty1

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD