_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ll » lut 11, 2022 20:19

sokolasty1 napisał(a):Ja znów na temat zarobków

Pomiary, programowanie maszyny pomiarowej, kontrola wizualna, tworzenie raportów z pomiarów w formularzu klienta, 700EUR za 8h dniówkę, przerwa bezpłatna, koszty po mojej stronie, B2B, Niemcy, branża medyczna, praca co drugi tydzień (bo się mi więcej nie chce). Jeśli dalej nie będą mogli znaleźć ludzi na stałe i zaproponują mi przedłużenie kontraktu, będę wolał 800EUR dniówki

Praca bardzo zrelaksowana, samodzielna, pracuje w godzinach w których mi pasuje, teraz od 10:30 do 19:00.
Nowy Ład za to mnie skubie o jedną czwartą więcej, jak dotychczas. Było 20%, jest 25% haraczu (z dokładnością do 0.5%).

BTW, rozmawiałem wstępnie o projekcie w Berlinie (też pomiary, też branża medyczna) i stawka 90E/h była dla klienta do zaakceptowania, jednak chciał kogoś na pełny etat, a mi się chce co drugi tydzień.
Nigdy w Polsce nie miałem tyle w złotych, co w Niemczech w EUR

No to w Polsce byś musiał być topowym kardiochirurgiem żeby mieć takie pieniądze. Ale że przerwa bezpłatna - coś Cię wyzyskują Ci Niemcy :-)....
ll

Postprzez gouda » lut 14, 2022 10:35

Coś Ty ;) wystarczył by przeciętny anestezjolog z I stopniem specjalizacji.
Z dyżurami i dodatkiem covidowym (+100%) zarobki powyżej 50 tyś brutto, to norma.

Lekarze, to praktycznie wszędzie na świecie zupelnie inna kasta (zarobki 2-3 krotnie wyższe od najlepiej zarabiających inżynierów). Z małym wyjątkiem - chodzi o naszych stażystów i rezydentów.
Jak to mówił mi glazurnik, kasując gruby szmal za prostą robotkę - "Panie, trzeba się było uczyć" ;)
gouda

Postprzez ll » lut 14, 2022 11:07

gouda napisał(a):Coś Ty ;) wystarczył by przeciętny anestezjolog z I stopniem specjalizacji.
Z dyżurami i dodatkiem covidowym (+100%) zarobki powyżej 50 tyś brutto, to norma.

Lekarze, to praktycznie wszędzie na świecie zupelnie inna kasta (zarobki 2-3 krotnie wyższe od najlepiej zarabiających inżynierów). Z małym wyjątkiem - chodzi o naszych stażystów i rezydentów.
Jak to mówił mi glazurnik, kasując gruby szmal za prostą robotkę - "Panie, trzeba się było uczyć" ;)

U lekarza każdy skończy a potem tylko u grabarza -:) dwa pewne zawody w dzisiejszym świecie...Tak apropos ostatnio byłem u jednego naczyniowca na prywatnym zabiegu którego NFZ nie sponsoruje z kimś z rodziny. Wziął 6000 za godzinę roboty przede mną był facet od którego wziął 6000 za pół godziny i do końca dnia miał jeszcze 7 pacjentów. 40 lat ze specjalizacją i pogodny życiowo lekarz ale jakby mi za jedną sobotę wpadło 60k tez chyba byłbym pogodny -:)... Trzeba było się uczyć -:) A nie belki rozwiązywać...
ll

Postprzez Skymar » lut 18, 2022 08:25

piotrekm13 napisał(a):
Skymar napisał(a):@II @gouda

Projektowanie maszyn z osprzętem wykorzystywanych w procesie wydobycia ropy i gazu, projekt norweski na morzu północnym realizowany przez amerykański kapitał, kontrakt na pół roku z możliwością przedłużenia wymagający co jakiś czas delegacji do Norwegii ale na co dzień praca stacjonarna z biura w Warszawie. Praca ofc full english a po przedłużeniu kontraktu mogą wymagać opanowania podstaw języka norweskiego. Stawka wypłacana w koronie nok, widełki podałem w przeliczeniu na pln. W procesie rekrutacji nie uczestniczy żadna firma z Europy wszystko idzie przez jankesów.

Tera to mnie zaimponiłeś...
Aż chciałbym wypytać dokładniej o zakres pracy, i warunki, ale to tak nie wypada... :D
Przecieraj szlaki, może kierunek się okaże właściwy. Pracuję w podobnej branży. :D

Finalnie nie doszło do podpisania kontraktu, jankesi zapadli się pod ziemie wracamy do szarej polskiej rzeczywistości jednak cofam swoje słowa że odzyskałem wiarę w ten zawód :D
Skymar

Postprzez jkb91 » lut 20, 2022 19:52

ll napisał(a):
gouda napisał(a):Coś Ty ;) wystarczył by przeciętny anestezjolog z I stopniem specjalizacji.

U lekarza każdy skończy a potem tylko u grabarza -:) dwa pewne zawody w dzisiejszym świecie...Tak apropos ostatnio byłem u jednego naczyniowca na prywatnym zabiegu którego NFZ nie sponsoruje z kimś z rodziny. Wziął 6000 za godzinę roboty przede mną był facet od którego wziął 6000 za pół godziny i do końca dnia miał jeszcze 7 pacjentów. 40 lat ze specjalizacją i pogodny życiowo lekarz ale jakby mi za jedną sobotę wpadło 60k tez chyba byłbym pogodny -:)... Trzeba było się uczyć -:) A nie belki rozwiązywać...

Problem tylko taki, ze w tym zawodzie trzeba byc albo bardzo glupim albo miec mocna znieczulice.
Kiedys zalowalem ze nie poszedlem na medyczny ale dzisiaj sie z tego ciesze, ze wyladowalem na polibudzie bo sumienie by mnie chyba zjadlo. Nie chodzi mi oczywiscie o pieniadze.

Mama dostala ostatnio polecenie na neurologa i facet okazalo sie ,ze mial udar ("ale byl bardzo dobry") ---samo sie komentuje
Inzynier zaprojektowal most ale po 10 latach sie zawalil ("no ale stal przeciez 10 lat i bylo ok")

Studentom medycyny i polibudy nakazano sie nauczyc ksiazki telefonicznej.
Ci z polibudy zapytali po co, ci z medycyny zapytali na kiedy.
jkb91

Postprzez ll » lut 21, 2022 09:55

Taki sam zawód jak i każdy inny ot po prostu mechanik i dzisiaj nie ma co się doszukiwać jakiejś martyrologii w zawodzie lekarza. Tylko w większości to są ludzie którzy wyrastają z lekarskich kast i jakiś tam odsetek tych najzdolniejszych , którzy się przebiją przez sito rekrutacji na medyka. Znalem nawet jedna nadgorliwa co spiepszyla zabieg wycinania migdałków który skonczyl się zgonem ( u Jaworowicz było to poruszone w reportażu) myślisz że miala jakies rozterki za błąd lekarski ?...-:) Kasta lekarska oczywiście to zamiotła pod dywan bo to trzeba im przyznać że nie sraja w swoje gniazdo( w odróżnieniu od ynzynierów którzy się potrafią zajebać za źle odformowany otwór)U lekarza skończysz i tak i tak tylko żeby mieć obsługę kozaków tego zawodu musisz mieć w tym kraju po pierwsze kontakty ( przez prywatne praktyki )a po drugie gruby portfel.
ll

Postprzez schweppes » lut 21, 2022 13:47

Mam w rodzinie lekarzy i jest to chyba najbardziej "pokolorowany" zawód, którego w rzeczywistości większość lekarzy nienawidzi i jest tam wyłącznie dla pieniędzy, których jest dużo w zdecydowanej mniejszości przypadków. Zasada Pareto nie ominęła tego środowiska. Najtrudniejsze studia i największa selekcja w kraju, najpierw trzeba jechać na czwórkach i piątkach w dobrym LO, potem na każdej sesji po kilka tys. stron praktycznie na blachę, żeby na sam koniec zasuwać przeważnie w POZ za 7-9k netto jak na taśmie w Lidlu. 30-40 roszczeniowych, często tępych i bezczelnych pacjentów dziennie, z czego prawie połowa niepotrzebnie zawraca głowę. Kontrakt, bezpłatny urlop, grafik przepełniony pacjentami, brak czasu nawet na zrobienie sobie herbaty, zwykle siedzisz na zużytym lub wręcz uszkodzonym, najtańszym krześle biurowym, które trwale niszczy ci mięśnie i plecy (mam jeden bardzo tragiczny przypadek w rodzinie z tym związany), bo budżet na opiekę zdrowotną jest niski, a brak lekarzy drenuje go na pensje. Jeden z najgorszych możliwych zawodów w Polsce. Z tych lekarzy co znam, wszyscy zamienili by się z programistami, bo przeciętny lekarz zarabia mniej na godzinę niż programista, licząc brak urlopów, emerytury i paskudne warunki rujnujące zdrowie psychiczne i fizyczne. Oczywiście jest te 20% specjalistów zarabiających po kilkanaście k, czy 10% zarabiających po kilkadziesiąt k, ale ilość wiedzy, godzin i obciążenia psychicznego i fizycznego jest proporcjonalna. No i generalnie poziomu selekcji na etapie edukacji i specjalizacji w ogóle nie da się porównać do MiBM.

A'propos Zasady Pareto mam pytanie - jakie znacie firmy w Polsce, w których inż. mechanik może zarobić wyjątkowo dużo na niekierowniczych stanowiskach? Ja znam następujące:
- GE/EDC w Warszawie: "szeregowiec" startuje od 7k brutto, ale są awanse poziome, gdzie można zarobić 9-13k brutto
- DAMEN i McGregor w Gdańsku: doświadczeni inżynierowie zarabiają tam 10-14k brutto, ale ci z wyższego pułapu pracują w języku angielskim w środowisku międzynarodowym + chyba jest trochę roboczych wyjazdów za granicę
- Baker Hughes: mam info z pierwszej ręki, że zarobki sięgają nawet do 17-18k brutto, ale nie znam szczegółów i "haczyków" (pewnie podobnie jak wyżej - nisza, mocna selekcja, praca typu international, może delegacje i być może obowiązki zarządzania projektem mimo braku słowa "manager" w nazwie stanowiska)
schweppes

Postprzez dar1 » lut 21, 2022 14:19

schweppes napisał(a):
A'propos Zasady Pareto mam pytanie - jakie znacie firmy w Polsce, w których inż. mechanik może zarobić wyjątkowo dużo na niekierowniczych stanowiskach? Ja znam następujące:
- GE/EDC w Warszawie: "szeregowiec" startuje od 7k brutto, ale są awanse poziome, gdzie można zarobić 9-13k brutto
- DAMEN i McGregor w Gdańsku: doświadczeni inżynierowie zarabiają tam 10-14k brutto, ale ci z wyższego pułapu pracują w języku angielskim w środowisku międzynarodowym + chyba jest trochę roboczych wyjazdów za granicę
- Baker Hughes: mam info z pierwszej ręki, że zarobki sięgają nawet do 17-18k brutto, ale nie znam szczegółów i "haczyków" (pewnie podobnie jak wyżej - nisza, mocna selekcja, praca typu international, może delegacje i być może obowiązki zarządzania projektem mimo braku słowa "manager" w nazwie stanowiska)

W większości inżynieryjnych korpo (Air Liquide,Jacobs, Shell, Creadis, Technip FMC) w Krakowie spokojnie idzie wyciągnąc 5cyfrówkę brutto
dar1

Postprzez jakimowicz » lut 21, 2022 22:10

dar1 napisał(a):
W większości inżynieryjnych korpo (Air Liquide,Jacobs, Shell, Creadis, Technip FMC) w Krakowie spokojnie idzie wyciągnąc 5cyfrówkę brutto

Ta 5cyfrówka dla doświadczonych to blisko 10tys, czy już bardziej 15tys. brutto ? A jak to wygląda w tych firmach dla project managerów / leaderów?
jakimowicz

Postprzez gouda » lut 22, 2022 11:06

5 cyfrówka brutto, bez problemu w szczególności na stanowiskach typu team leader, project engineer czy project manager. Netto? to już niekoniecznie (bo najczęściej to 8-9 tyś na rękę - niestety mam tylko obraz sprzed pandemii, teraz w niektórych branżach może być lepiej, a w innych wręcz gorzej jak np. w automotive). Taka kwotę rozsądny inżynier osiąga po 4-6 latach, potem ta kwota już niestety praktycznie nie rośnie (tj inżynier z 5 letnim doświadczeniem ma tyle samo co ten z 20 letnim, chyba że zrobi kariere na wyższych stanowiskach managerskich, ale to nie jest robota dla każdego, i z reguły Ci co są dobrymi inżynierami, niekoniecznie są dobrymi managerami).

Z innej beczki. W ubiegłym miesiącu podpisałem nowy kontrakt i po 1,5 roku pracy jako software developer będę miał stawkę godzinową 90zł netto na b2b (15k netto na miesiąc), czyli dokładnie tyle ile miałem po 13 latach pracy jako inżynier mechanik na stanowisku Project Managera (projekty międzynarodowe, duże korpo). Było to dokładnie 12,5k brutto na UoP czyli koszt pracodawcy 15k, z drobna tylko różnicą - teraz na rękę wychodzi mi znacząco więcej.

Tak przy okazji - ktoś tu pisał prześmiewczo o "juniorze za 25K", pozwoliłem sobie nie komentować tego tylko skupić się na faktach. :lol:
A to wyglądało w moim przypadku tak:
1. start w IT - junior java developer - 5,5k brutto na uop
2. po 6 miesiącach (liczac od startu) - junior java developer - 8k brutto na uop
3. po 9 miesiącach (licząc od startu) - junior java developer - 12k netto na b2b
4. po 18 miesiącach (licząc od startu) - regular java developer - 15k netto na b2b
... do 25k dobije być może za 3-4 lata.

Tak na marginesie. Ciagle mam dyplom mgr inżyniera mechanika, więc ten wątek moim zdaniem dotyczy także zarobków inżynierów mechaników pracujących w nieco innych branżach. Tym bardziej jeśli rozmawiamy o zarobkach np. kierowików projektów - a powiedzmy sobie szczerze, ta praca często już nie ma z inżynierią mechaniczną za wiele wspólnego (wystarczy mieć ogólny pogląd na temat, więc nie ważne czy jesteś po mechanice, automatyce, informatyce czy zarządzaniu i inżynierii produkcji) - jak i zresztą wiele stanowisk np. w duzych firmach produkcyjnych gdzie inżynierowie mechanicy w zasadzie z mechaniką też już niewiele mają wspólnego (bardziej z inżynierią produkcji czy jakością).
Ostatnio edytowany przez gouda lut 22, 2022 11:49, edytowano w sumie 7 razy
gouda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD