_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ll » cze 20, 2022 21:35

W tym można upatrywać transfer roboty do Polski i podnoszenie naszego know-how. Tam zostaną te wszystkie liderskie "kreatywne" stanowiska a my to będziemy klepać. Może będzie pole do popisu dla tych najzdolniejszych bo jak to na jedynce rano audycji słucham mlodzi "innowatorzy" z polotem i pomysłem na siebie jak jeden mąż deklarują ze będą stąd spiepszać i się nie dziwie. Tu racja ostatnio czytałem artykuł z MIT i ich resercher oznajmił " technology is dead". Ale w Polsce to już się poprawia bo pojawiają się w korpach nieCADowe stanowiska ala product engineer systemu ADAS czyli coś topowego w automotive.
ll

Postprzez schweppes » cze 20, 2022 23:36

Wbrew pozorom wynikającym z kontrastu bezpośredniego sąsiedztwa z historyczną potęgą, która zmechanizowała świat, jesteśmy typowo inżynierskim krajem, tylko po prostu drugą ligą pod względem zaawansowania. Krajem w zasadzie kompletnym narzędziowo (odlewnictwo, precyzyjna obróbka i dość rozwinięta automatyzacja). Myślę, że poziom zaawansowania mamy obecnie gdzieś porównywalny z Hiszpanią, ale jakość już gdzieś między Włochami a UK/Francją. Polskie produkty są już przeważnie wysokiej jakości, czego dostałem wielokrotnie potwierdzenie za granicą.
schweppes

Postprzez gouda » cze 21, 2022 11:07

Sytuacja w branży automotive pogarsza się nie od dziś, a od jakichś 10 lat. To jest proces globalny i wielopłaszczyznowy. Pandemia, a teraz wojna w Europie tylko pogorszyła sytuację która i tak już była zła.
Hardkorowe normy emisji, konkurencja ze strony Chin to są główne powody. Producenci zmuszeni są produkować samochodu elektryczne które są kompletnoe bez sensu wie to kazdy nawet mało rozgarnięty inżynier. Ceny tych pojazdów są bardzo wysokie, a to dopiero początek bo zasoby litu na świecie stosowanego do produkcji baterii są ograniczone.
To w ogóle nie ma sensu innymi słowy. Będzie to miało przełożenie na ilość produkowanych samochodów która spadnie, a znaczną część ludzi przesiądzie się do komunikacji publicznej albo będzie pracować zdalnie o nie będą potrzebowali samochodu.
To wszystko nie jest jeszcze pewne bo nie wiadomo czy za UE pójdą Chiny, USA i kraje Ameryki Południowej i też będą wprowadzać takie drastyczne przepisy.
Pół biedy gdyby to miało sens, ale nie ma żadnego bo ślad węglowy takich samochód nie chce być nie cholera wyraźnie niższy od nowoczesnych diesli. W przypadku Polski, gdzie prąd z węgla będzie produkowany jeszcze przez jakieś 30 lat to ślad węglowy jest zdecydowanie wyższy. Wystarczy spojrzeć na kaloryczność węgla w porównaniu do ropy.
To wszystko jest chore i nie ma sensu ale prowadzi nas w nieznanym kierunku.
Patrząc na to co się dzieje należało by z automotive uciekać jak najdalej.
Zresztą macie przykład USA. W latach 50-60 wiodącą branża, a teraz? Teraz prym wiodą usługi i tam się zarabia.

Bardziej mnie martwi potencjalnie zbliżający się kryzys.
Nawet w IT widać już symptomy ochłodzenia. Ilość ofert pracy jaką otrzymuje gwałtownie spadła, ilośc kandydatów dramatycznie wzrosła. Myślę że mocne spowolnienie gospodarcze staje się coraz bardziej realne w ciągu najblizszych kilkunastu miesięcy.

Natomiast sam automotive zmieni się nie do poznania, ilość miejsc pracy w tym przemyśle spadnie. Tak jak napisał Schweeps to już nie jest branża przyszłości.
gouda

Postprzez adi_tiger » cze 21, 2022 21:33

Wracajac do tematu. 6 lat stazu w firmie. Starszy Konstruktor. Gliwice
8800 -> 9700 Brutto w tym roku.
adi_tiger

Postprzez ll » cze 21, 2022 21:40

adi_tiger napisał(a):Wracajac do tematu. 6 lat stazu w firmie. Starszy Konstruktor. Gliwice
8800 -> 9700 Brutto w tym roku.

Ładnie to juz pod suficikiem jesteś jak na konstruktora.
ll

Postprzez jkb91 » cze 22, 2022 20:23

gouda napisał(a):Sytuacja w branży automotive pogarsza się nie od dziś, a od jakichś 10 lat. To jest proces globalny i wielopłaszczyznowy. Pandemia, a teraz wojna w Europie tylko pogorszyła sytuację która i tak już była zła.
Hardkorowe normy emisji, konkurencja ze strony Chin to są główne powody. Producenci zmuszeni są produkować samochodu elektryczne które są kompletnoe bez sensu wie to kazdy nawet mało rozgarnięty inżynier. Ceny tych pojazdów są bardzo wysokie, a to dopiero początek bo zasoby litu na świecie stosowanego do produkcji baterii są ograniczone.
To w ogóle nie ma sensu innymi słowy. Będzie to miało przełożenie na ilość produkowanych samochodów która spadnie, a znaczną część ludzi przesiądzie się do komunikacji publicznej albo będzie pracować zdalnie o nie będą potrzebowali samochodu.
To wszystko nie jest jeszcze pewne bo nie wiadomo czy za UE pójdą Chiny, USA i kraje Ameryki Południowej i też będą wprowadzać takie drastyczne przepisy.
Pół biedy gdyby to miało sens, ale nie ma żadnego bo ślad węglowy takich samochód nie chce być nie cholera wyraźnie niższy od nowoczesnych diesli. W przypadku Polski, gdzie prąd z węgla będzie produkowany jeszcze przez jakieś 30 lat to ślad węglowy jest zdecydowanie wyższy. Wystarczy spojrzeć na kaloryczność węgla w porównaniu do ropy.
To wszystko jest chore i nie ma sensu ale prowadzi nas w nieznanym kierunku.
Patrząc na to co się dzieje należało by z automotive uciekać jak najdalej.
Zresztą macie przykład USA. W latach 50-60 wiodącą branża, a teraz? Teraz prym wiodą usługi i tam się zarabia.

Bardziej mnie martwi potencjalnie zbliżający się kryzys.
Nawet w IT widać już symptomy ochłodzenia. Ilość ofert pracy jaką otrzymuje gwałtownie spadła, ilośc kandydatów dramatycznie wzrosła. Myślę że mocne spowolnienie gospodarcze staje się coraz bardziej realne w ciągu najblizszych kilkunastu miesięcy.

Natomiast sam automotive zmieni się nie do poznania, ilość miejsc pracy w tym przemyśle spadnie. Tak jak napisał Schweeps to już nie jest branża przyszłości.

Hej, jak tam w developerce sie dziala?
Chcialem wymienic kilka pogladow bo zbliza mi sie juz 2 lata w pazdzierniku w IT, jedna osobe z forum wciagnalem do siebie do pracy tak w ogole z konstruktorki :)

Chcialbym sie z Twojej perpektywy(swoja znam) zapytac co myslisz o pojsciu w strone devops? Mozliwe ze bede albo musial sie udac w tym kierunku, gdzie przy moich obecnych zadaniach zahaczam o sporo devopsowych zadan czy nawet troche devuje ale trzeba bedzie zmienic prace czego na razie wolalbym nie robic bo nie wiem co bedzie na rynku ogolnie swiatowym.

Sytuacja po kolegach jesli chodzi chociazby o zmiane pracy czy pieniadze jest bardzo dobra , kilku kolegow poszlo do SII kazdy w przedziale 17kb2b-20kb2b z doswiadczeniem 1,5-4 lata i czuje ze tez musze zrobic jakis krok czy to pieniezny czy wlasnie bardziej zeby skilla zlapac innego.

A pytanie Ci zadaje po to bo wiem jak u mnie wyglada praca dev/test/devops ale ciekawy jestem jak z Twojej perspektywy jako osoby pracujacej w innej firmie.
jkb91

Postprzez gouda » cze 23, 2022 11:08

Co myślę o zmianie profilu na devopsa?
Generalnie to samo co o każdej zmianie. Jeśli Cie to kręci to czemu nie?
Wiesz musisz sobie odpowiedzieć na jedno, ważne ale to zajebiście ważne pytanie - co chcesz w życiu robić? ;)
I zacznij to robić.

Osobiście wiem co chcę robić i to nie jest DevOps. Wolę programować, tworzyć oprogramowanie tak jak wcześniej wolałem projektować i tworzyć maszyny a nie np..zajmowac się utrzymaniem ruchu. W sumie analogia pomiędzy inżynierem UR a devopsem jest nawet sensowna.

Co do kasy? DevOps to obecnie najlepsza techniczna fucha w IT (no może poza cyber security). Już junior może wyciągnąć 15k bez większego problemu. Najlepsza jest dlatego że ludzie którzy chcą wejść do IT nawet nie wiedzą że takie zajęcie istnieje. Mylą devopsa z administratorem sieci czy serwera. Poza tym firmy teraz przechodzą z monolitów on premise na mikroserwisu w cloudzie (rozwiązania cloud native). A to są systemu które wymagają specyficznej wiedzy i ogarnięcia środowiska pracy dla programistów i dla deploymentu (CI/CD) itd. to jest robota dla devopsa. Też ciekawa, też trzeba umieć trochę programować, pisać skrypty, znać świetnie rozwiązania chmurowe, znać Linuxa i systemy do automatyzacji, ale to nadal nie jest tworzenie oprogramowania. Więc to nie jest robota dla mnie. Ale zajęcie jest raczej spoko. I nadal to jest nisza do chcących wejść na rynek IT. Bo wszyscy się rzucają na testerkę czy na programowanie.
DevOps devopsowi też nie równy, bo możesz pracować w banku i utrzymywać przy życiu starocie (legacy systemy, stare monolity i inne dziadostwo), a możesz pracować w nowoczesnym e-commerce gdzie wszystko bangala w cloudzie na mikroserwisach.

Mi 2 lata stuknie dopiero pozna jesienią. Teraz mam 15k netto na b2b. 4 miesiące temu zmienilem pracę. W 6 miesiącu oczekuje dostać podwyżki do poziomu 17-18k. Na początku przyszłego roku chce przekroczyć 20k. To raczej realny plan bo jest szansa na więcej.
gouda

Postprzez Skymar » cze 23, 2022 14:33

Trochę dziwnie to zabrzmi bo śmiałem się z wątku o przebranżowieniu ale składając aplikacje na stanowisko mechanika do dość dużej firmy w Wawie dostałem propozycje pracy w dziale IT i dość poważnie się nad nią zastanawiam. Wynika to chyba z tego że znam 3 oprogramowania cadowskie i 4 bazy pdm/plm a szukają kogoś kto będzie ogarniał tematy pdm/plm jako administrator/wsparcie/wdrożeniowiec. Fuszka na 2 lata jeśli pójdzie ok to dalej ma być rozwój w kierunku automatyzacji i jakiś chmurek. Nie miałem nigdy w życiu łatwiejszej rekrutacji a rozmowa techniczna to po prostu śmiech na sali dla laika który w tym nie siedzi. I teraz dylemat czy korzystać z golden ticket :)
Skymar

Postprzez ll » cze 23, 2022 15:00

Skymar napisał(a):Trochę dziwnie to zabrzmi bo śmiałem się z wątku o przebranżowieniu ale składając aplikacje na stanowisko mechanika do dość dużej firmy w Wawie dostałem propozycje pracy w dziale IT i dość poważnie się nad nią zastanawiam. Wynika to chyba z tego że znam 3 oprogramowania cadowskie i 4 bazy pdm/plm a szukają kogoś kto będzie ogarniał tematy pdm/plm jako administrator/wsparcie/wdrożeniowiec. Fuszka na 2 lata jeśli pójdzie ok to dalej ma być rozwój w kierunku automatyzacji i jakiś chmurek. Nie miałem nigdy w życiu łatwiejszej rekrutacji a rozmowa techniczna to po prostu śmiech na sali dla laika który w tym nie siedzi. I teraz dylemat czy korzystać z golden ticket :)

Administator PLM to ciepła fuszka.
ll

Postprzez gouda » cze 23, 2022 15:43

Skymar napisał(a):Trochę dziwnie to zabrzmi bo śmiałem się z wątku o przebranżowieniu ale składając aplikacje na stanowisko mechanika do dość dużej firmy w Wawie dostałem propozycje pracy w dziale IT i dość poważnie się nad nią zastanawiam. Wynika to chyba z tego że znam 3 oprogramowania cadowskie i 4 bazy pdm/plm a szukają kogoś kto będzie ogarniał tematy pdm/plm jako administrator/wsparcie/wdrożeniowiec. Fuszka na 2 lata jeśli pójdzie ok to dalej ma być rozwój w kierunku automatyzacji i jakiś chmurek. Nie miałem nigdy w życiu łatwiejszej rekrutacji a rozmowa techniczna to po prostu śmiech na sali dla laika który w tym nie siedzi. I teraz dylemat czy korzystać z golden ticket :)

Korzystać. To otworzy inne możliwości w IT a do typowego przemysłu też będziesz mógł wrócić...
Z tym że nie wrócisz ;). Nikt nie wraca do tego dziadostwa jak pozna coś normalnego.
gouda

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD