_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ll » lip 17, 2022 18:11

Miałem szefa Holendra który za 3 letni kontrakt w Dubaju kupil mały dom w Luksemburgu - trzeba dupe ruszyć niestety żeby trochę wyżej podskoczyć...
ll

Postprzez karoln » lip 18, 2022 13:04

ll napisał(a):Słaby z Ciebie korpo-normik. Stary jak Ty HaeRy wogóle przechodzisz mając tak wyjebane na system ?

To proste. Na początku zawsze jest kultura na linii pracownik-firma. Zakładam więc dobre intencje firmy i tak przebiega rozmowa. Później jednak, w czasie pracy, gdy ze strony firmy hasło "człowiek jest najważniejszy" (skądinąd prawdziwe przecież) zaczyna się deaktualizować zaczynam grać w swoją grę. A że w tym momencie to ja jestem na lepszej pozycji to problem firmy a nie mój.

I nie, nie pracuję w niszy o czym wspomniał schweepes.
karoln

Postprzez ll » lip 18, 2022 15:44

karoln napisał(a):
ll napisał(a):Słaby z Ciebie korpo-normik. Stary jak Ty HaeRy wogóle przechodzisz mając tak wyjebane na system ?

To proste. Na początku zawsze jest kultura na linii pracownik-firma. Zakładam więc dobre intencje firmy i tak przebiega rozmowa. Później jednak, w czasie pracy, gdy ze strony firmy hasło "człowiek jest najważniejszy" (skądinąd prawdziwe przecież) zaczyna się deaktualizować zaczynam grać w swoją grę. A że w tym momencie to ja jestem na lepszej pozycji to problem firmy a nie mój.

I nie, nie pracuję w niszy o czym wspomniał schweepes.

No niektórzy lubią takie gierki i całkiem dobrze na tym wychodzą. Znałem nawet jedną wysoko niedokwalifikowaną Januszowej spółki, która otwarcie mówiła że to tylko gra i dobrze jej to wychodziło bo jest teraz CEO spółki córki januszowej...Jak poczytasz teraz te "nowoczesne" sukcesowe teorie to kluczem jest udawnictwo i manipulacja tzn. personal brand i inteligencja emocjonalna :-) I tego się teraz uczy zamiast to rzucać na pręgierz...
ll

Postprzez gouda » lip 18, 2022 22:36

Myślę że koledze nie chodzi o takie gierki.

Może to niektórych zdziwić, ale ludzie którzy zapierdzielają jakby mieli motorek w dupie, są wierni jak pies, a firma dla nich jest ważniejsza od rodziny wcale nie są przez swoich szefów poważani. Trzeba zachować zawsze zdrowy umiar. W szczególności kiedy firma łamie zasady. Otwarte przyznanie szefowi, że skoro firma Cie dy*a, to przez to twoja motywacja spada, nie jest żadną zagrywką, tylko formą asertywności. Kolega tylko wyrażnie zakomunikował że dać się wdy**ć nie zamierza.
I to jest jedyna słuszna postawa.
gouda

Postprzez ll » lip 19, 2022 05:21

Niestety w kraju takim jak Polska póki jesteś na etacie to musisz dać pewną część ciała - to tylko na swoim możesz być Panem samego siebie. Musiałoby dojść do jakiegoś przełomu w myśleniu, że pracownik to partner do współpracy i wymazać model pańszczyźniany z karbowym na czele - niezależnie czy to u Januszów czy to w kolorowy sposób przedstawione w korpach gdzie ponoć ludź jest najważniejszy ( bla bla bla...) - a na to się nie zanosi bo musiałoby dojść do jakiejś odnowy pokoleniowej i wymazaniu naleciałości z zeszłej epoki. IT nie jest zepsutą branżą bo tworzą ją ludzie "młodzi" z polotem z pomysłem i nie są przesiąknięci typowymi cechami zmanierowanego tetryka branży mechanicznej i do tego są tam godziwe pieniądze za kompetentną pracę - stąd nie jest to środowisko, w którym tłamszą się różne patologie.
ll

Postprzez gouda » lip 19, 2022 23:02

Z jednej strony masz rację, z drugiej jednak jeśli człowiek nie będzie mieć szacunku do siebie samego, to nikt go nie będzie szanował. To że rynek jest patologiczny, nie znaczy że nie można być asertywnym.
A co do IT nie dorabiał bym do tego zbyt wielkiej ideologii czemu jest tu trochę inaczej. Przede wszystkim dlatego że jest duży niedobór talentów i firmy muszą dbać o ludzi bo inaczej odejdą. Fakt, że kadra managerska jest też generalnie młodsza i ma inną mentalności. Poza tym managerowie są świadomi sytuacji i dlatego dbają o ludzi, nie mają innego wyjścia. Ale jest też wielu deweloperów którzy nie są asertywni i też dają się dym*ć.
W branży mechanicznej też można spotkać normalne firmy. W prawdzie jest to trudne, ale możliwe ;)
gouda

Postprzez schweppes » lip 20, 2022 01:42

Właśnie sprawdziłem, że konstruktorzy w Niemczech zarabiają tyle co nauczyciele (ok. €60k rocznie).

W UK zarobki konstruktorów to średnio £36k, a nauczycieli i policjantów £33k.

U nas konstruktorzy również zarabiają trochę więcej od nauczycieli (6510 zł brutto dla dyplomowanego, a konstruktor to już chyba średnio 7000-8000 zł brutto).

Tak więc wszystko jest na miejscu :D
schweppes

Postprzez Tomi22 » lip 20, 2022 06:34

Witam,

ktos zna moze realiz zarobkow w ZF Wroclaw bylym Wabco? Stanosiska konstruktor, leader, product engineer?
Tomi22

Postprzez gouda » lip 20, 2022 10:25

schweppes napisał(a):Właśnie sprawdziłem, że konstruktorzy w Niemczech zarabiają tyle co nauczyciele (ok. €60k rocznie).

U nas konstruktorzy również zarabiają trochę więcej od nauczycieli (6510 zł brutto dla dyplomowanego, a konstruktor to już chyba średnio 7000-8000 zł brutto).

Tak więc wszystko jest na miejscu :D

Generalnie masz rację.
Tylko akurat to porównanie zawodów rynkowych z zawodami regulowanymi przez państwo, ma ograniczony sens.
W Szwajcarii np nauczyciele zarabiają lepiej niż inżynierowie w prywatnych firmach. Generalnie cała budżetówka zarabia tam lepiej niż sektor prywatny, dlatego ciągną tam najlepsi.
Dziwi mnie że takiego porównania używa skrajny liberał.

Z drugiej strony nawet jak porównasz zawody rynkowe to okazuje się że specyfiką rynku może być znacząco różna. Nawet w jednym kraju zarobki mogą być mocno zróżnicowane, ze względu na różnice w podaży i popycie w różnych regionach.

Specyfika pracy też ma znaczenie, dlatego np. w IT są zarobki europejskie, bo dostęp do rynków europejskich pracując zdalnie z Polski jest nieograniczony.

Ale co do zasady, to tak jest że zawód szeregowego inżyniera mechanika (czy to konstruktora, czy inżyniera utrzymania ruchu itp.) jest średnio opłacany, trochę lepiej niż budżetówka i praca fizyczna nie wymagająca kwalifikacji, ale często gorzej niż praca fizyczna wymagająca kwalifikacji. Innymi słowy dupy nie urywa i z tym się trzeba albo pogodzić, albo awansować, albo zmienić zawód.
Jeśli ktoś jest za dobry na tą robotę (bo ma olej w głowie, jest aktywny i ambitny) to nie powinien w takim zawodzie tkwić.
gouda

Postprzez velaskez » lip 20, 2022 22:24

schweppes napisał(a):Właśnie sprawdziłem, że konstruktorzy w Niemczech zarabiają tyle co nauczyciele (ok. €60k rocznie).

Dla tych co się zastanawiają skąd ta dysproporcja: czy zdajecie sobie sprawę, że w UK do bycia engineer'em, nauczycielem czy policjantem wymaga się jedynie skończonego gimnazjum (GCSE - odpowiednik testu gimnazjalnego). :lol:

A w DE - no niestety nie.
velaskez

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD