_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez KlawyGość » lip 25, 2022 18:00

No właśnie jeśli chodzi o doświadczenie, to już 3 lata ale projektuje konstrukcje stalowe: zbiorniki magazynowe, ciśnieniowe, urządzenia do mechanicznego oczyszczania ścieków, piaskowniki, osadniki, różnego rodzaju inne konstrukcje itd. W zasadzie z formami wtryskowymi nigdy nie miałem styczności. Prawdopodobnie na start dostałbym mniej niż mam obecnie, bo startowałbym z 0-wą wiedzą w tej dziedzinie.
KlawyGość

Postprzez ll » lip 25, 2022 18:14

KlawyGość napisał(a):No właśnie jeśli chodzi o doświadczenie, to już 3 lata ale projektuje konstrukcje stalowe: zbiorniki magazynowe, ciśnieniowe, urządzenia do mechanicznego oczyszczania ścieków, piaskowniki, osadniki, różnego rodzaju inne konstrukcje itd. W zasadzie z formami wtryskowymi nigdy nie miałem styczności. Prawdopodobnie na start dostałbym mniej niż mam obecnie, bo startowałbym z 0-wą wiedzą w tej dziedzinie.

Raczej warto zapłacić frycowe żeby się w tym wyspecjalizować. Dziedzina fajna i kiedyś przeszła mi oferta pracy z widełkami 12 brutto w Bydgoszczy - jak na takim zadupiu tyle potrafią zapłacić to wróży to że są jakieś perspektywy w tym fachu. Tooling design zawsze było oczko wyżej od Product design.
ll

Postprzez karoln » lip 26, 2022 00:29

Zadupie zadupiem ale z tego co sie orientuję Bydgoszcz to trochę takie zagłębie formiarskie w PL. Sam mam parę lat doświadczenia w tym fachu i mogę powiedzieć że trzeba wyrobić sobie odpowiednie podejście do Januszy i świty bo jednak większość firm czy mniejszych czy większych to polskie Januszeksy.
Swoją drogą COVID przyniósł ten pozytyw że jest teraz dużo większa szansa na pracę zdalną. Stwarza to dużo lepsze warunki skakania z kwiatka na kwiatek po całej PL. Aczkolwiek jako tooling engineer może być ciężej niż w przypadku designera.
karoln

Postprzez ll » lip 26, 2022 07:12

Ziomek kiedyś projektował jako fuchę zabawki dla takiego Janusza- zafiksowany price który po przeliczeniu wychodziło 15zl na godzine , oczywiście zmiany narzędziowe miał robić za darmo bo u Janusza nie istnieje proces konstrukcyjny tylko wszystko musi być na 100% od razu i potem jeszcze Janusz chciał żeby mu za 1000 PLN zaprojektować formę - to juz mu kumpel środkowy palec pokazał...-:) Oczywiście wszystko na pirackim sofcie bo jakby janusz uslyszal ze musi 5 euro do godziny dodać za soft to wpadlby w depresje -:)
ll

Postprzez housemdt » lip 26, 2022 09:17

Chodzicie sami po podwyzke jak wam się kończy umowa czy czekacie na pracodawcę do końca aż nazwijmy to wyjdzie z inicjatywa czyli znając życie ostatniego dnia umowy się obudzi xd?
housemdt

Postprzez gouda » lip 26, 2022 12:33

Umowę miałem zawsze na czas nieograniczony, nawet kiedy pracowałem jako inżynier mechanik i PM.
To jest pierwsza rzecz, którą należy sobie wynegocjować na samym początku. Akurat w PL to ma znaczenie (nie tylko jeśli chodzi o zdolność kredytową).

W normalnych firmach co pół roku, a w najgorszym razie co roku masz spotkanie feedbackowe z szefem. To jest okazja do podsumowania twoich postępów i wynegocjowania podwyżki.

Jeśli takiego rytuału w firmie nie ma, to w zasadzie najlepiej było by zmienić po prostu firme. ewentualnie samemu zabiegać o takie spotkanie z szefem 2 razy w roku.

Na taki meeting trzeba się przygotować. Tak naprawdę przygotowanie trwa całe 6 miesięcy poprzedzające to spotkanie. Na spotkaniu musisz przedstawić swoje postępy, jak się zmienił twój zakres odpowiedzialności, jak się zmieniła twoja wydajność pracy. Trzeba do tego podejść czysto biznesowowo, a nie na zasadzie że "mi się należy". Twój szef nie zawsze do końca wie co robisz i nie zawsze.musi znać pełna twoja wartość. Musisz mu pokazać ile firmie przynosis korzyści i jak te korzyści zwiększyły się od ostatniego spotkania.
Warto też uwzględnić kwestie inflacji, wartości waluty (jeśli masz zagranicznych klientów a euro zdrożało o 30%, to znaczy że twój pracodawca więcej na tobie zarabia).
Trzeba do tego podejść na chłodno i metodycznie I zapeopnowac podwyżkę na określonym poziomie, ale uczciwie tak żeby to miało realne pokrycie w wartości twojej pracy.

W takich sytuacjach okazuje sie też jaka tak naprawdę jest "jakość" twojego pracodawcy. W branży mechanicznej najczęściej wtedy przekonujesz się że jest raczej niska i trzeba szukać innego miejsca, tak aby w końcu trafić na firmę która potraktuje Cię jak partnera.

To co powyżej napisałem wymaga jednego - uczciwości k zaangażowania z twojej strony, więc to nie jest rozwiązanie dla kazdego...

U mnie zawsze to się sprawdzało, ale niestety zdarzyło się też że trafiłem na Janusza który myślał że będzie mógł traktować mnie jak parobka, unikał spotkania, albo nie spełniał obietnic. W takiej sytuacji zawsze stosowałem standardowa strategie. Dawałem 3 miesiące czasu na dogadanie się (jednocześnie wysyłałem już CV i chodziłem na rozmowy kwalifikacyjne). Jeśli po 3 miesiącach nie było widać poprawy przechodziłem do innej firmy.
W końcu znalazłem taką która była w porządku, chociaż trwało to parę lat. Czasem też zdarzało się że po zmianie szefa znowu trzeba było szukać nowej pracy, a wtedy cykl się powtarzał i trzeba było znowu zaliczyć kilka słabych firm żeby w końcu znowu znaleźć normalną. Ale uważam że to jest najlepsza strategia, dająca najlepsze efekty finansowe ale też szansę na znalezienia firmy gdzie jest się uczciwie traktowanym. Najgorsze z kolei jest tkwienie u złego pracodawcy.
Obecnie w IT raczej nie ma z tym problemów, bo są regularne spotkania z szefem.
gouda

Postprzez ll » lip 27, 2022 20:38

IT to jest chyba jedyna branża w której działa zdrowy HR tj. ci ludzie(szefowie) mają takie podejście co jest logicznym , żeby porozmawiać o potrzebach pracownika a może w IT nie boją się po prostu takich rozmów bo tam działa coś takiego jak wzajemny feedback. A taki janusz jak ma zacząć taką rozmowę jak wie , że traktuje cie jak psa do poleceń -:).... A Twoje podejście jest idealistyczne nawet zdrowe i tak to powinno działać ale to jest Polska i kiedyś rozmawiałem z takim uwłaszczonym bucem z 89 , który krytykował skrzypaczki z NOSPR mając muzykalność fana disco polo i on wprost powiedział, że musisz uzależnić pracodawcę od siebie i potem go szantażować żeby coś zyskać w innym razie będą cię mieć w dupie. Niestety w większości przypadków inżynierów mechaników ogólnego rażenia to nie zadziała bo jest ich za dużo na rynku...-:)

# badinfluence
ll

Postprzez KlawyGość » sie 02, 2022 19:12

Czy mamy tu osoby, które zmieniły stanowisko z konstruktora/projektanta na np. inżyniera sprzedaży/handlowca? Czy żałują tej decyzji? Widziałem ofertę handlowca który zajmował się sprzedażą jakiś taśm, klejów, takich pierdół. Widełki były 10-12k brutto.. nie wiem ile w tym prawdy. W mojej okolicy szukają inżyniera sprzedaży - branża obrabiarki CNC. W ogłoszeniu zapis o bardzo dobrych warunkach finansowych (podstawa+prowizja od sprzedaży). Kompletnie nie wiem na jakim poziomie kształtują się zarobki takich handlowców... Ale myślę sobie że skoro gość który sprzedaje taśmy i inne drobne pierdoły może mieć stawkę 10-12k to ile może mieć ktoś to sprzedaje obrabiarki CNC. Już sam nie wiem w co ew. iść. Pochodziłem po rozmowach na stanowisku konstruktora i jest jakaś padaka. Nie chce iść w IT bo to nie moja bajka. Chce zostać w "inżynierii". Może doradzicie w jaką ścieżkę warto by ewentualnie iść?

W mojej firmie z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Firma zarządzana jak w średniowieczu (m.in niepłatne nadgodziny jeśli jadę na jakieś pomiary czy inwentaryzacje) a szkoda bo firma ma możliwości i konstruktorów, którzy "są w stanie pociągnąć temat". Ostatnio myślę nawet o pracy za granicą.... :( Problem jest taki, że mam tu narzeczoną (ona chce zostać w kraju), która ma dobre perspektywy w swojej pracy i możliwość zarabiać więcej niż ja teraz. Ciężkie wybory.
KlawyGość

Postprzez Bolis1802 » sie 02, 2022 19:44

Witam,

to będzie mój pierwszy post na tym forum. Nie ukrywam, że piszę tutaj, bo chciałbym zasięgnąć opinii nieco bardziej doświadczonych osób.

Ale po kolei - co sobą reprezetuję:

- inżynier - bez magistra (zaocznie próbowałem i zaliczyłem wszystkie seminaria+laboratoria, ale brak wartościowych treści na uczelni związanych stricte z mechaniką + wymuszony tytuł pracy od wannabe doktorka mnie zniechęciły do ukończenia);

- 5+ lat doświadzenia w różnych CAD-ach - zawodowo głównie Catia V5 (modelowanie hybrydowe) i IronCAD (bryłowe); na studiach trochę Siemens NX 5.0, Solidworksa, Inventora, Fusion 360, itp. Dodatkowo sporo wiedzy i doświadzenia a'la samouk z druku 3D (FDM, SLA, trochę SLS) oraz CMM Polyworks (robiłem kursy i praktycznie na co dzień wykonuję pomiary walidujące);

- języki - głównie angielski na względnie zaawansowanym poziomie (rozmowa z klientem to nie problem dla mnie);

- obecne stanowisko - taka mieszanina CAD-owca z inżynierem jakości i drukarzem 3D; główne zadanie - przygotowywanie narzędzi do kontroli jakościowej na potrzeby zakładu i procesu produkcyjnego;

- branża - motoryzacyjna. W dużej firmie na literkę "M" w Tychach w strefie ekonomicznej;

- zarobki - w czerwcu tego roku podwyżka do 8k brutto (umowa o pracę; czas nieokreślony);

To tak w dużym skrócie pisząc (jeśli dla pełniejszego obrazu chcecie coś więcej wiedzieć, to napiszę).

Generalnie obecnie jestem na takim stanowisku, które wynika jakby z wyższej konieczności, żeby zakład funkcjonował i siłą rzeczy jest ono męczące na dłuższą metę. Myślę o zmianie pracy i być może wybyciem za granicę. Tutaj zwracam się do Was, kolegów z forum:

Jakie perspektywy mogą być najbardziej lukratywne dla kogoś z takim bagażem wiedzy i doświadczeń (aka "jack of all trades") ? Wiem, że jest to ogólnikowe dość pytanie, ale chciałbym poznać wasze opinie.
Bolis1802

Postprzez Andrzejek » sie 02, 2022 23:25

Myślę, że kluczowe jest co projektowałeś zawodowo przez te 5+ lat doświadczenia i jaką masz wiedzę w tym zakresie.
Andrzejek

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD