_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez gouda » wrz 11, 2022 09:30

U mnie aktualizacja
do-2014 konstruktor, parę ładnych latek - kasa w porywach do 10 brutto na UoP
2014-2018 - lider techniczny, konstruktor wiodący - w porywach do 11000 na UoP + samochód, dobra kasa z diet zagranicznych i nadgodzin.
do-2020 Project Manager - branża budowy maszyn i automatyki - duża korpo - praca w biurze, dużo wyjazdow (>50%) ok 12-13 brutto UoP, zależnie od premii, w okresie pandemii obniżone wynagrodzenie, teoretycznie wraz ze zmniejszonym czasem pracy do 4/5 etatu - w praktyce roboty było więcej, ale to pokazuje mentalność firm z tej branży.
+ Diety zagraniczne (brak nadgodzin) i przyzwoite auto do użytku bez ograniczeń. Duża odpowiedzialność i dużą ilość godzin w pracy, to były największe wady tej pracy.
11.2020-3.2021 - junior Java developer, praca zdalna - 4500 brutto UoP
03.2021-08.2021 - junior Java developer, praca zdalna - 5500 brutto UoP
9.2021-02.2022 - junior Java developer, praca zdalna - 12000 netto b2b (to wychodziło na rękę 8-9k czyli tyle ile miałem jako PM i inżynier mechanik z wieloletnim doświadczeniem, zaledwie po 10 miesiącach)
03.2022-08.02022 regular Java developer, praca zdalna - zmiana firmy - 15000 netto b2b
Od 09.2022 - regular Java developer, praca zdalna - 19000 netto b2b

Jak na razie wszystko zgodnie z planem. Założenia na przyszły rok były takie żeby przekroczyć 20k, ale to już raczej pewne więc trzeba zrewidować założenia. Aczkolwiek w końcu czuje że pod względem finansowym jest ok i mogę się skupić po prostu na pracy i rozwoju, a także na życiu prywatnym a nie na myśleniu o pieniądzach.
Realnie patrząc to są zarobki 3 krotnie większe niż konstruktora z podobnym doświadczeniem, ale jednak powiedzmy sobie szczerze wymagane kompetencje jednak też są zdecydowanie wyższe.
gouda

Postprzez ll » wrz 11, 2022 17:23

No to żyjesz sobie ponad stan na szeregowym stanowisku bez żadnej polityki, układzików i rozgryweczek- cud polskiego IT.
ll

Postprzez gouda » wrz 11, 2022 17:35

Żaden cud. Po prostu możliwość pracy zdalnej dla zagranicznych koncernów za zagdaniczne stawki. Nic więcej.
Konstruktor też może tyle zarabiac, ale wtedy musi wyjechać za granicę i znać lokalny język, podczas gdy w IT wystarczy angielski i nigdzie się nie trzeba ruszać. Co najwyżej z sypialni do biurka. ;)
gouda

Postprzez ll » wrz 11, 2022 18:13

Przez 15 lat roboty mialem kontakt może z 200 konstruktorami takimi co jezdzili na b2b potem wracali i tutaj coś działali i dosłownie znam 2 którzy się dobrze "ustawili" usamodzielnili z zagranicznym klientem ale to nie byli tacy ogólnego rażenia tylko wbili się w bardzo waska działkę ze 2 firmy na świecie takie rzeczy robia i Niemcy sobie ich wyszkolili i przy próbie odejścia proponowali prace zdalna. Trzeba mieć w naszej branży tez trochę szczescia/fuksa a w IT to jest po prostu przyjęta norma.
ll

Postprzez desmoRR » wrz 12, 2022 18:25

Cześć

Krótko o sobie. Skończyłem Zarządzanie i Inżynierie Produkcji (inżynier), MiBM (magister). Specjalizacja KWW (Komputerowe Wspomaganie Wytwarzania).

Nawet nie miałem okazji pracować jako konstruktor czy nawet ustawiacz CNC. Mam doświadczenie w przemyśle jako logistyk produkcji (zarządzanie produkcją, zamawianie części, planowanie linii produkcyjnej itd.).
Automotive (4 lata);
Konstrukcje aluminiowe (2 lata);
Pracowałem w handlu ( rok czasu, części samochodowe);

Zmieniałem prace ze względu na słabe zarobki.

W firmie (konstrukcje aluminiowe), w której pracowałem zgłosiłem się na ochotnika na szkolenie z audytora wewnętrznego ISO 9001; 14001. Skończyłem, mam certyfikat i jedynie co dostałem to więcej obowiązków bez żadnych profitów.

Doświadczenie zawodowe ponad 7 lat plus jeszcze inne prace z czasów studenckich, ale tego nie wypisuje.
Zarobki < 3000 netto. Podsumowując patologia i dziadostwo. Odpuściłem sobie i zacząłem szukać prace w IT.

No i znalazłem pracę w IT plus domena biznesowa służba zdrowia w Polsce (NFZ). Na wejściu lepsze pieniądze niż przez kilka lat w zawodzie, karta Mulitsport, dodatkowe ubezpieczenie i wiele innych benefitów. Nie jestem tym słynnym programistom :wink:

Stanowisko to wdrożeniowiec oprogramowania do zarządzania przychodni, szpitali (instalacja + plus bazy danych, konfigurowanie, stawiałem serwery). Pracuje trzy miesiące.

Mam pytanie do osób, które skutecznie weszły do branży IT. W jakim kierunku mógłbym się rozwijać ?
Nie chcę zaśmiecać tego tematu to podsyłam link do tematu o przebranżowienie i tam opisze plany na przyszłość.
in-ynier-mechanik-zostaje-programist-t116214.html
desmoRR

Postprzez schweppes » wrz 12, 2022 20:18

ll napisał(a):Przez 15 lat roboty mialem kontakt może z 200 konstruktorami takimi co jezdzili na b2b potem wracali i tutaj coś działali i dosłownie znam 2 którzy się dobrze "ustawili" usamodzielnili z zagranicznym klientem ale to nie byli tacy ogólnego rażenia tylko wbili się w bardzo waska działkę ze 2 firmy na świecie takie rzeczy robia i Niemcy sobie ich wyszkolili i przy próbie odejścia proponowali prace zdalna. Trzeba mieć w naszej branży tez trochę szczescia/fuksa a w IT to jest po prostu przyjęta norma.

Bo w IT stanowisko w PL i D jest identyczne (wprawdzie i tu istnieje światowy podział pracy, ale Polska pod tym względem jest przy stole, a nie w karcie dań), a polski programista jest w tej samej lidze co niemiecki (zero kompleksów), więc płacą tyle samo, tylko w lokalnych cenach. Kapitał jest w głowie ludzi i na dyskach/chmurach, więc sama lokalizacja nie ma wpływu na wydajność pracy (chyba, że internet padnie). Więc już tylko polski manager może zepsuć to synchro wydajności.

W MiBM kapitał w postaci produkcji czy ośrodka R&D wiąże do miejsca, w podziale globalnym pracy jesteśmy w karcie dań, sam konstruktor PL i D to też niestety przeważnie inna liga, a manager to już lepiej nie mówić...

desmoRR napisał(a):Doświadczenie zawodowe ponad 7 lat plus jeszcze inne prace z czasów studenckich, ale tego nie wypisuje.
Zarobki < 3000 netto. Podsumowując patologia i dziadostwo. Odpuściłem sobie i zacząłem szukać prace w IT.

Ciekawe, czy zarobki wzrosną, jak coraz więcej ludzi będzie uciekać do IT, handlu czy biznesu...

Podobno już teraz na ogłoszenie pracy konstruktora w Januszexie potrafi nie przyjść ani jedno CV. Januszexy często mają ciekawe tematy, ale zarobki, standardy i zarządzanie zwykle dziadowskie, za to korpo odwrotnie - zarobki lepsze, standardy i zarządzanie bardziej pro, ale często robota małpia (murzyński fragment globalnego łańcucha).
schweppes

Postprzez gouda » wrz 12, 2022 22:05

Zarobki w przemyśle wzrosną, ale może to długo potrwać. Finalnie zarobki programistów zrównają się z zarobkami pozostałych inzynierów, ale stanie się to dopiero wtedy kiedy generalnie dogonimy zachód pod względem zarobków. A to może potrwać jeszczę parę dekad.
gouda

Postprzez Farenz » wrz 13, 2022 06:18

schweppes napisał(a):Podobno już teraz na ogłoszenie pracy konstruktora w Januszexie potrafi nie przyjść ani jedno CV. Januszexy często mają ciekawe tematy, ale zarobki, standardy i zarządzanie zwykle dziadowskie, za to korpo odwrotnie - zarobki lepsze, standardy i zarządzanie bardziej pro, ale często robota małpia (murzyński fragment globalnego łańcucha).

W końcu zgłosi się jakiś student
Farenz

Postprzez gouda » wrz 13, 2022 08:38

Farenz napisał(a):
schweppes napisał(a):Podobno już teraz na ogłoszenie pracy konstruktora w Januszexie potrafi nie przyjść ani jedno CV. Januszexy często mają ciekawe tematy, ale zarobki, standardy i zarządzanie zwykle dziadowskie, za to korpo odwrotnie - zarobki lepsze, standardy i zarządzanie bardziej pro, ale często robota małpia (murzyński fragment globalnego łańcucha).

W końcu zgłosi się jakiś student

Ale to też znaczy że robimy m.in. tutaj dobra robotę.
Ludzie zaczynają zdawać sobie sprawę z tego że to nie średniowiecze i że nie warto dawać się poniżać.

Niestety chyba ta branża tak szybko nie przejdzie odnowy.
Zgadzam się z wszystkim co napisał Schweeps, ale dodał bym jeszcze jedna rzecz.

Zachodni przemysł lokując się w latach 90 i po roku 2000 nie wybrał Polski z powodu wspaniałej jakości inżynierów czy wielkiego rynku zbytu, wybrał Polskę z 2 powodów:
- tania siłą robocza
- bliskość krajów zachodnich

Cały ten system oparty jest na tym żeby produkować maksymalnie tanio, żeby wyciskać ludzi ile się da.
To powoduje że firmy produkcyjne w Polsce nie są skore płacić wielkich pieniędzy za maszyny i technologie. Nie są skore też płacić dobrze inżynierom, bo oni też mają być tani. Firmy dostarczające maszyny i technologie też nie mogą płacić dobrze swoim inżynierom skoro pracują na niskich marżach. W końcu zatrudnili managerów którzy mają wyciskać ludzi na maksa płacąc im marnie. Czemu nagle mieli by płacić inżynierom dobrze. Ta branża jest po prostu chora do szpiku kości. To jest mega mega syf.

Schweeps dał mi trochę do myślenia pytaniem czy kiedyś w tej branży będzie lepiej. Zaryzykuję postawienie hipotezy (może się mylę ale teraz widzę że wiele na to wskazuje) że nie będzie, ze duże korpo prędzej przeniosą swoje interesy do Indii a Janusze ze względu na swoją chora mentalność prędzej zamkną działalność, albo zajmą się czymś innym, niż zaczną dobrze płacić i uczciwie traktować swoich pracowników. Popatrzcie na kraje zachodnie, tam też przemysł się wycofuje na rzecz usług, a jeśli już jest to pracują tam imigranci. Może taki jest stan rzeczy, że masowe tanie dobra mają być produkowane w tanich krajach i tyle.
Moglo by się wydawć że automatyzacja coś zmieni, że to jest szansa dla inżynierów. Ostatnie lata pokazały że ona też musi być po prostu bardzo tania.

Mam znajomych z którymi pracowałem wiel lat, a którzy pozakładali własne firmy - sam miałem takie możliwości czy to samym czy to w spółce. Znajomi którzy proponowali mi takie możliwości, teraz prowadzą już firmy zatrudniające kilkanaście a nawet kilkadziesiąt osób w przypadku jednej z takich firm. I co jak myślicie jak oni płacą swoim inżynierom? No oczywiście że słabo, często sami przejęli praktyki i zachowania od swoich byłych szefów. Większość konstruktorów korzy tam pracuje zarabia 4-6 tys na rękę, a to jest bardzo mało jak na mój region.

Tak że eśli jest jakieś światełko w tunelu to raczej nie świeci ono dla was, może dla następnego pokolenia. No ale następne pokolenie już rsczej nie wybierze takiego syfu.
gouda

Postprzez schweppes » wrz 13, 2022 11:50

Zarobkami względem lokalnej średniej nie odstajemy - w każdym kraju tak to wygląda, że konstruktor zarabia niewiele więcej niż policjant czy nauczyciel, więc to jest kwestia ogólnego rozwoju naszego kraju. Nie jesteśmy w stanie dogonić krajów typu Włochy czy UK, a tam zarobki konstruktorów są słabe licząc siłę nabywczą, więc jedyne co, to w miarę ogólnego rozwoju kraju przesuniemy się trochę w karcie dań na droższą pozycję (wpadnie więcej ambitniejszej roboty od zachodniego Pana), ale o zasiadaniu przy stole raczej nie ma mowy, skoro dzięki PRL nie mamy nawet ani jednego globalnego producenta komponentów, a pojedyncze perełki jakie się nam zdarzają, w Niemczech są w każdej wiosce. Nasz poziom docelowy to Hiszpania, która jest podobnym wyrobnikiem, tylko ząbek wyżej.
schweppes

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD