_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez ll » wrz 14, 2022 16:18

Dobrze to nazwałeś " perełki ". Jak wiele lat temu bujałem się po firmach i robiłem szkolenia to trafiłem do jednej ktora była gazelą biznesu i produkowali oprzyrządowania specjalistyczne do ośrodków naukowych na całym świecie. To była firma która produkowała polski produkt premium , który też za takie pieniądze mogli sprzedać. I tam wdrożony w temat konstruktor miał ta dychę na rękę.
ll

Postprzez desmoRR » wrz 14, 2022 18:11

W przyszłym roku najniższa 3600 brutto. Dochodzimy do momentu, kiedy często inżynier zarabia "dwie stówki" więcej.
Mamy osobę z przysłowiowego magazynu i inżyniera konstruktora. Jest motywacja do nauki i rozwoju za takie same pieniądze?

W Polsce robi się pomału to co na Ukrainie, zanika klasa średnia.
desmoRR

Postprzez ll » wrz 14, 2022 19:11

Mylisz się kolego jak byś słuchał Naszego rządu to oni dążą żeby w Polsce zanikła klasa "working poor" bo rok temu według nich 4 brutto to polska klasa średnia :-) brakuję im jeszcze 400PLN żeby uczynić Nasz kraj dostatnim :-)
ll

Postprzez karoln » wrz 14, 2022 20:53

desmoRR napisał(a):W przyszłym roku najniższa 3600 brutto. Dochodzimy do momentu, kiedy często inżynier zarabia "dwie stówki" więcej.
Mamy osobę z przysłowiowego magazynu i inżyniera konstruktora. Jest motywacja do nauki i rozwoju za takie same pieniądze?

Ale to już problem inżynierów -frajerów i ogólnie "wykształconych z wielkich ośrodków" że nie cisną swoich pryncypałów dostatecznie w spawie lepszych płac, a nie najniżej zarabiających którzy realizują swoje interesy poprzez głosowanie na prospołeczne rządy.
karoln

Postprzez gouda » wrz 14, 2022 21:25

Z tymi "prospołecznymi rządami" to mnie rozjechałeś kolego :lol: :lol: :D

Chyba Ci słownik pomylił słowa prospołeczne z populistyczne :lol:
Ostatnio edytowany przez gouda, wrz 14, 2022 21:37, edytowano w sumie 1 raz
gouda

Postprzez sokolasty1 » wrz 14, 2022 21:36

desmoRR napisał(a):W przyszłym roku najniższa 3600 brutto. Dochodzimy do momentu, kiedy często inżynier zarabia "dwie stówki" więcej.

Jeśli lokalny rynek tak wycenia obowiązki konstruktora, to zmień rynek.
Jeśli lokalny rynek wyżej wycenia obowiązki konstruktora, to zmień pracę.

W żadnym kraju nie dorobisz się na etacie. Etat jest dla słabych i średniaków, a słabi i średniacy nie dorabiają się ponad średniość.

Mi jest niby łatwo mówić, ale sam uważam się za dowód twierdzenia, że przeżywają ci, którzy się potrafią dostosować.
Pracowałem osiem lat na etacie
Prowadziłem własną mikrofirmę przez dwa lata
Od dziewięciu lat pracuję jako kontraktor/wolny strzelec w Niemczech, okazjonalnie na zlecenie niemieckiego klienta, lecz fizycznie w Polsce
Geniuszem nie jestem, i trochę słoika z konfiturami szukałem, ale w końcu go znalazłem.

Wolna myśl
Polski inżynier mechanik, jak wspomniał wyżej gouda, nie konkuruje światowo, tylko lokalnie. Zapotrzebowanie na jego pracę jest najwyraźniej coraz mniejsze. Do tego kryzys gospodarczy wisi niczym miecz Damoklesa, budowlanka staje (bo kredyty drogie i trudno dostępne), sprzedaż aut rekordowo niska (bo kryzys półprzewodników), paliwa płynne drogie, paliw energetycznych brakuje. No lipa. Czekają nas dwa-cztery chude lata.
poprzedni nick: sokolasty
sokolasty1

Postprzez karoln » wrz 14, 2022 22:03

gouda napisał(a):Z tymi "prospołecznymi rządami" to mnie rozjechałeś kolego :lol: :lol: :D

Chyba Ci słownik pomylił słowa prospołeczne z populistyczne :lol:

A dziękuję, może zostanę standuperem bo w IT-leku na całe zło, się nie widzę.

A tak bardziej poważnie socjologia i ekonomia to na szczęście nie inżynieria i żaden liberał nie ma mocy "udowodnienia" co jest prospołeczne a co populistyczne.
karoln

Postprzez gouda » wrz 15, 2022 09:37

Za to da się udowodnić jakie są intencje rządzących polityków.
A one są jasne, wygrać wybory wciskając nawet największy kit.
Ostatnio edytowany przez gouda, wrz 15, 2022 15:48, edytowano w sumie 1 raz
gouda

Postprzez schweppes » wrz 15, 2022 15:06

ll napisał(a):Dobrze to nazwałeś " perełki ". Jak wiele lat temu bujałem się po firmach i robiłem szkolenia to trafiłem do jednej ktora była gazelą biznesu i produkowali oprzyrządowania specjalistyczne do ośrodków naukowych na całym świecie. To była firma która produkowała polski produkt premium , który też za takie pieniądze mogli sprzedać. I tam wdrożony w temat konstruktor miał ta dychę na rękę.

Mój kolega handluje m.in. chłodziwami do obrabiarek i mówi, że jest trochę perełek często po zadupiach, które robią komponenty hi-tech, m.in. dla szwajcarskich zakładów mechaniki precyzyjnej.

Podobno włoska gospodarka bazuje na ogromnej ilości współpracujących ze sobą malutkich firemek wytwarzających jakieś detale. Podobnie jest w Japonii, gdzie te warsztaciki są wciśnięte w tkance miejskiej, nazywa się je "urban workshops": https://www3.nhk.or.jp/nhkworld/en/onde ... o/2032220/

PS: Jakby nie było, Solarisy są rozchwytywane w całej Europie - ostatnio widziałem je w Lucernie w Szwajcarii, a oni stawiają na jakość (i zarazem skromność - najpopularniejszy samochód w Szwajcarii to Skoda Octavia). Co prawda kapitał już hiszpański, ale marka polska (analogicznie do Skody). Oby więcej takich firm.
schweppes

Postprzez ll » wrz 16, 2022 13:16

We wschodnich Niemczech Skoda to też bardzo popularne auto - ponoć na tamtejszym rynku swojego czasu VW dał Skodzie w czapke, żeby się za bardzo nie panoszyli...Niby kasa idzie na jedno konto ale skoda to ma być niższy brand. A mógł to być biznes kręcony w Polsce jakby związki nie machały szabelką za mocno w tamtejszych czasach.
ll

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD