_

Zarobki inz. mechaników!

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: Zarobki inz. mechaników!

Postprzez karoln » wrz 17, 2022 19:12

gouda napisał(a):Tylko że większość takiej produkcji lokuje się w tzw. low cost countries, jak Polska czy rozwijające się kraje azjatyckie, a gospodarki krajów wysoko rozwiniętych oparte są głownie na usługach i obszarach wymagających wysokiego know-how.
Nikt nie pisze że gospodarka ma stać tylko na 1 filarze, ale pewne filary powinny być dominujące.
Zresztą w populacji nie mamy samych geniuszy. Są ludzie którzy wyżej nie podskoczą niż praca na linii i wciskanie 2 przycisków na zmianę. Oni też musza mieć gdzie pracować, ale to nie oni decydują o sile gospodarki. Zresztą w wysoko rozwiniętych krajach tej niskowykwalifikowanej siły roboczej brakuje, dlatego też często nie opłaca bezpośrednio jej trwonić na pracę w przemyślę skoro Hindus zrobi to 5x taniej, oni są najczęściej potrzebni w usługach, w budownictwie itd. Chociaż czasami w nie chodzi tylko o doraźne korzyści, ale o właśnie o dywersyfikację, czyli innymi słowy odpowiednie zarządzanie ryzykiem, po to żeby nie zostać z ręką w nocniku jak Niemcy teraz zostali bez półprzewodników (o gazie nie wspominam).

Obawiam się że ten punkt widzenia (na szczęście i końcu ) odchodzi do lamusa. Może powoli ale jednak odchodzi. Covid a teraz wojna podcięły łeb globalizacji. Ludzie w największych Bangladeszach i Zimbabwe tego Świata też mają Internet i coraz większą świadomość że wychodzą z tzw. Światem Zachodu jak Zabłocki na mydle. Hindus czy Chińczyk też nie będzie przez następne 50 lat czy dłużej klepał za półdarmo przedmiotów codziennego użytku dla zachodniego konsumenta, bo co niby miałby dostać w zamian? Głupoty na tiktoku i parę tebelek w excelu? Poza tym jaki to interes truć na potęgę swoje rzeki i powietrze za gówniane pieniądze?
Obecny porządek stworzony przez USA trzyma się (jeszcze) tylko i wyłącznie dzięki amerykańskiej armii i jakiemuś tam know-how. Ukrainie jakoś się udało na tym skorzystać póki co, ale problem dymania przez kraje zachodu będzie powracał jak bumerang i wcale się nie zdziwię jak zaraz wybuchnie następna wojna.
karoln

Postprzez schweppes » wrz 26, 2022 12:19

Byłem na targach rolniczych Agro Show w Bednarach i zmieniam zdanie - Polska jest potęgą w budowie maszyn.
schweppes

Postprzez desmoRR » wrz 27, 2022 17:08

gouda napisał(a):U mnie aktualizacja
11.2020-3.2021 - junior Java developer, praca zdalna - 4500 brutto UoP
03.2021-08.2021 - junior Java developer, praca zdalna - 5500 brutto UoP
9.2021-02.2022 - junior Java developer, praca zdalna - 12000 netto b2b (to wychodziło na rękę 8-9k czyli tyle ile miałem jako PM i inżynier mechanik z wieloletnim doświadczeniem, zaledwie po 10 miesiącach)
03.2022-08.02022 regular Java developer, praca zdalna - zmiana firmy - 15000 netto b2b
Od 09.2022 - regular Java developer, praca zdalna - 19000 netto b2b

Możesz napisać dlaczego tak często na początku zmieniałeś pracę (po przebranżowieniu) ?

1. Jak reagowali następni pracodawcy na szybkie zmiany pracy ?
2. Jak to argumentowałeś ?

Pytam się bo planuje podobny manewr ;)
Po ok. 6 miesiącach, czyli od nowego roku chcę szukać nowej pracy.
desmoRR

Postprzez gouda » wrz 27, 2022 17:45

desmoRR napisał(a):Możesz napisać dlaczego tak często na początku zmieniałeś pracę (po przebranżowieniu) ?

1. Jak reagowali następni pracodawcy na szybkie zmiany pracy ?
2. Jak to argumentowałeś ?

Pytam się bo planuje podobny manewr ;)
Po ok. 6 miesiącach, czyli od nowego roku chcę szukać nowej pracy.

To nie były zmiany pracy, tylko zwykłe podwyżki, w tym związane ze zmianą umowy i przejściem na b2b

11.2020-02.2022 to jest pierwszy pracodawca/zleceniodawca
od 03.2022 to drugi - na razie zmian nie planuje bo jestem zadowolony

A więc zmiana była po 16 miesiącach. Planowałem zmianę po 1,5-2 lat ale delikatnie przyspieszyłem tą decyzję, pod wpływem bieżących wydarzeń.
Uważam że to jest generalnie dobra opcja żeby posiedzieć w 1 firmie te niecałe 2 lata, a potem przejść do drugiej już zupełnie na innych zasadach i już nie na juniora wtedy a na mida.

Nie wie czym się zajmujesz ale 6 miesięcy to za mało żeby zmieniać, chyba że chcesz zmienić swój profil. Ja sie trzymam konsekwentnie jednego. Żeby poznać dobrze system, nauczyć się pracy i dobrych praktyk to generalnie potrzeba tych 2 latek.
gouda

Postprzez NumerycznyPiotrek » wrz 29, 2022 23:57

NumerycznyPiotrek napisał(a):
Cześć ponownie!

U mnie spora zmiana sytuacji. Będąc zmęczonym otaczającymi mnie wszędzie idiotami i poczuciem niezrealizowanego potencjału, postanowiłem się przebranżowić i przejść do IT. :wink:

W grudniu 2020 zostałem Testerem Oprogramowania w firmie A, na start zarobki bardzo podobne jak w branży mechanicznej.

Po 7 miesiącach transfer do firmy B spowodowany ponownie brakiem rozwoju w firmie A. Nadal brak wzrostu zarobków względem branży mechanicznej, ale byłem cierpliwy :D wiem co czeka doświadczonych ludzi w IT :wink:
Od początku w firmie B ogromny potencjał, współpraca z mega kozackimi ludźmi, z klientami zza granicy. Do dziś wstaje rano z uśmiechem i zapałem do pracy. Po okresie próbnym spora podwyżka i jeszcze większa motywacja do pracy.

Aktualnie po równym roku w branży IT 12k netto + VAT na B2B. Znajomi z doświadczeniem 3-4 lat wystawiają faktury na 20-25k netto + VAT :)

Cześć Wam!

Postanowiłem podrzucić aktualizację mojej przygody z IT.

W tym momencie transfer do Firmy C: 17k netto + VAT na B2B + Urlopy i L4.
W branży IT jestem niecałe 2 lata, także jestem bardzo zadowolony z wyniku :)

Polecam każdemu, kto czuje, że marnuje swój potencjał w branży mechanicznej.
NumerycznyPiotrek

Postprzez soklop » wrz 30, 2022 00:52

Witam wszystkich, też chciałbym się przebranżowić i mam pytanie do tych, którzy już to zrobili. Co polecacie na początek, od czego zacząć? Możecie polecić jakieś kursy itp.? Z góry dzięki za pomoc.
soklop

Postprzez gouda » wrz 30, 2022 21:31

soklop napisał(a):Witam wszystkich, też chciałbym się przebranżowić i mam pytanie do tych, którzy już to zrobili. Co polecacie na początek, od czego zacząć? Możecie polecić jakieś kursy itp.? Z góry dzięki za pomoc.

in-ynier-mechanik-zostaje-programist-t116214.html
gouda

Postprzez Pymyn » paź 05, 2022 22:19

Czy ktoś z tu obecnych ma kontakt do użytkownika jkb91?

Nie logował się na forum od 2 miesięcy, a pogadać z nim chciałem.
Pymyn

Postprzez Bartek_Min » paź 07, 2022 08:49

Czy ktoś z was pracował kiedyś w firmie "Famur" z Katowic?

Jak u nich z zarobkami i kulturą pracy?
Widzę, że rekrutują obecnie na stanowisko konstruktora, a w czasach hossy na rynku węgla może to być dobra opcja. Co myślicie?
Wszelkie opinie i rady mile widziane.
Bartek_Min

Postprzez newbie_01 » paź 07, 2022 13:52

Czy dziś 7k na UoP to dużo ?
newbie_01

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD