_

Zarządzanie dokumentacją techniczną - mgr

Forum ogólne. Miejsce na pierwsze pytania w karierze projektanta. Wszelkie tematy, których nie można zakwalifikować do jednej z poniższych grup.

Zarządzanie dokumentacją techniczną - mgr

Postprzez codeine » gru 10, 2011 13:42

Witam
Mam nadzieję, że dobrze trafiłem.
Mam zamiar napisać prace mgr w której częścią praktyczną będzie wykonanie strony w php+mysql przeznaczonej do przechowywania informacji dotyczących rysunków technicznych (będą w niej przechowywane rysunki CAD poszczególnych pracowników, informacje o nich itp.).

Mam jednak problem z treścią, teorią… Nie wiem czego ona miałaby dotyczyć, o czym w moim wypadku pisać. Natknąłem się na zagadnienie PDM http://pl.wikipedia.org/wiki/Zarz%C4%85dzanie_danymi_produktu i myślę, że to może być na temat. Idąc dalej jak PDM to i PLM (PDM występuje w ramach PLM – cykl życia produktu). No, ale to były dopiero jeden rozdział… Co można by opisywać dalej? Jakieś sugestie, podpowiedzi?
codeine

Re: Zarządzanie dokumentacją techniczną - mgr

Postprzez piotrek_pepe » gru 11, 2011 22:02

Witam,

Piszę pracę mgr w podobnym segmencie tematycznym. Bardziej o metodach konstykcyjno-projektowych, o organizacji procesu projektowania a co za tym idzie tez o PLM (na przykładzie Windchill). Literaturę w tym zakresie w języku polskim znam względnie dobrze i powiem Ci, że o samym zarządzaniu dokumentacją dużo nie znajdziesz. Jest jakaś książka Z. Jodeło i B. Marksa pt. Dokumentacja techniczna w przedsiębiorstwie budowy maszyn ale jest to książka z '79 roku... Dużo więcej aktualnej wiedzy można znaleźć w czasopismach inżynierskich takich jak: Projektowanie i konstrukcje inżynierskie, Mechanik, Przegląd mechaniczny itp. albo innych artykułach naukowych dostępnych w internecie (http://www.scholar.google.com)
Trochę informacji można tez w tym temacie wyszukać w ksiązce pt. Projektoznwastwo Gasparskiego, Systemy i konstrukcja Dietrycha może coś u G. Pahla i w. Beitz'a w Nauce Konstruowania by się jeszcze znalazło...

codeine napisał(a):.... No, ale to były dopiero jeden rozdział… Co można by opisywać dalej? Jakieś sugestie, podpowiedzi?

Wydaje mi się, że wcześniej powinieneś zapoznać się z literaturą dotyczącą pisania prac dyplomowych. Polecam pozycję T. Rawy pt. Metodyka wykonywania inżynierskich i magisterskich prac dyplomowych. Po zapoznaniu się z tego typu pozycją, łatwiej Ci będzie samemu odpowiedzieć na pytanie "co można by dalej opisywać". Zresztą masz tam zaproponowany ogólny schemat pracy który składa się ze wstępu, materiału, metody, rozwinięcia i zakończenia rozpisany jeszcze na podrozdziały. Są tam też 3 rodzaje szkieletów prac typu konstrukcyjnego, studyjnego i doświadczalnego. Na pewno z tego coś udało by Ci się dostosować do potrzeb swojej pracy.

powodzenia życzę!
piotrek_pepe

Postprzez codeine » sty 09, 2012 00:45

Hmmm. A znasz jakąś pozycje z literatury w której byłby typowo opisany system PLM? Jego ewentualne składowe, moduły itp.
Tylko, że właśnie książkę, ewentualnie jakieś dobre w miarę wyczerpujące artykuły na ten temat. A jak na razie cały czas zapoznaje się z tymi czasopismami CADblog.pl , konstrukcja maszyn, mechanik itp. Coś tam w nich trochę jest ale niewiele. :)
codeine

Postprzez TomekN » sty 09, 2012 01:20

Jak jest niewiele, to albo zmien temat, albo "wlacz" mozg i napisz cos wlasnego :lol: :lol:
Pozdrawiam, Tomek.

"Mens agitat molem"
TomekN

Postprzez codeine » sty 09, 2012 12:48

ha, zabawny jesteś koleżko...
codeine

Postprzez TomekN » sty 09, 2012 13:06

Chyba mnie jednak zle zrozumiales.

Praca magisterska (tj. praca NAUKOWA) nie polega na reprodukcji czegos co bylo juz napisane. Musisz "sprzedac" wlasne mysli. Jezeli nie ma duzo literatury o temacie, to znaczy ze musisz napisac wiecej wlasnego.

Czy Wam tego nie mowili?

:roll:
Pozdrawiam, Tomek.

"Mens agitat molem"
TomekN

Postprzez LukaszPK » sty 09, 2012 14:30

TomekN napisał(a):Praca magisterska (tj. praca NAUKOWA) nie polega na reprodukcji czegos co bylo juz napisane. Musisz "sprzedac" wlasne mysli. Jezeli nie ma duzo literatury o temacie, to znaczy ze musisz napisac wiecej wlasnego.

Praca magisterska nie musi być pracą naukową. I pewnie nie będzie.Praca mgr może być naukową, ale nie jest to zbyt częste zjawisko, ponieważ:
1. szczegółowe zagadnienia wymagają szerszej wiedzy niż inżynierskiej
2. badania kosztują, a wątpię żeby ktoś z zewnątrz finansował takie badania
3. doktorzy nie mieliby co robić, gdyby każda praca magisterska była naukową

Jeśli ktoś zajmuje się rozważaniami teoretycznymi to wykorzystuje to co już inni wymyślili, a jeśli taka praca miałaby być naukowa trzeba by "wymyśleć" nową teorią, którą później należy zweryfikować podczas badań.

To tak w skrócie i ogólnikowo. Dobra reprodukcja (złożenie czegoś "do kupy" w jednej pozycji) również zasługuje na uwagę.
LukaszPK

Postprzez TomekN » sty 09, 2012 14:33

O ile nie "sprzedamy" tego pod wlasnym nazwiskiem w stylu GUTTENBERG.
Pozdrawiam, Tomek.

"Mens agitat molem"
TomekN

Powrót do Pytania studentów, laików i początkujących