_

Zbiorniki ciśnieniowe - program oparty na MESie

Forum o CAE.

Re: Zbiorniki ciśnieniowe - program oparty na MESie

Postprzez gouda » lut 16, 2010 23:23

luki85 napisał(a):
Zgodze sie ze te przepisy wystarczaja, ale do typowych aparatow, czyli proste zbiorniczki, reaktory rowniez. Ale jak sie ma do czynienia z wyparkami cyrkulacyjnymi typu Roberta z dnem sitowym z rura cyrkulacyjna to juz sie rodzi dla mnie problem jak to policzyc, bo nie jest to juz standardowe sito tylko sito z duzym otworem w srodku. I tez kieruje pytanie do bardziej doswiadczonych kolegow czy moze ktos z was wie jak to policzyc? Oprocz tego jak uwzglednic obciazenie napedem mieszadla pionowego zbiornika? Wiadomo ze na wyboczenie, ale jak liczyc wtedy dna elipsoidalen? Juz nie mowiac o ciezkich reaktorach podpartych na lapach i podwojnym pierscieniu.. jak liczyc wtedy wzmocnienie pierscieniem? Jak juz mowilem dopiero raczkuje, ale chociaz duzo czytam, szukam i sam kombinuje trudno mi sie spotkac z takimi przypadkami obliczen.. pewnie jest tylko ja o tym nie wiem :D Wiec tez pytanie do bardziej doswiadczonych kolegow: czy moze ktos zna jakas literature warta polecenia (tylko nie Pikon) :D

Wyparka roberta to urządzenie konstruowane wiele wiele lat wczesniej zanim pojawiły się komputerowe metody obliczeń. Jakoś inżynierowie dawali wtedy rady. Fakt że normy UDTu odnoszą się do powiedzmy elementarnych przypadków, ale większość tych urządzeń do takich elementarnych przypadków da się zamodelować. Oczywiście w niektórych przypadkach może się okazać że normy i dostępne metody nie wyczerpują tematu - a to głównie ze względu że opierają się one na danych empirycznych, w takich przypadkach masz 2 możliwości - albo skorzystasz z najbardziej przybliżonego modelu i przesztywniszkonstrukcje, albo zbudujesz prototyp do testów i wyznaczysz interesujące Cie współczynniki - ale mówimy tu o ekstremalnych przypadkach. Oczywiście w takich najlepiej skorzystać z MESU - chodź w przypadku drogiego oprogramowania nie wiem czy czasem nie tańsze będzie zbudowanie prototypu do testów.
Więcej problemów to i tak jest z wymianą ciepła, przepływem masy itd... bo tu już niestety głównie na danych empirycznych polegać trzeba, a to jest często to całe know how firm i pilnie strzeżone informacje...
gouda

Postprzez nodek » lut 17, 2010 09:47

Więcej problemów to i tak jest z wymianą ciepła, przepływem masy itd... bo tu już niestety głównie na danych empirycznych polegać trzeba, a to jest często to całe know how firm i pilnie strzeżone informacje...

Dla mnie największym problemem w weryfikacji konstrukcji za pomocą mes-u nie jest zamodelowanie zagadnienia (zawsze znajdzie się coś w helpie lub na sieci). Problem zawsze stanowią dane wejściowe (rzeczywiste wartości obciążeń itd).
nodek

Postprzez caepsel » lut 22, 2010 18:36

Kogokolwiek spytasz powie że ciężko powiedzieć jednoznacznie ile czasu zajmie liczenie, może kila minut. może z pół godziny. Zależy od sprzętu i liczby stopniu swobody. LOL
--
CAEpsEL GEEK CODE: : ) : / : | @@_
caepsel

Postprzez caepsel » lut 22, 2010 18:46

Czas obliczeń to poważnie tyle zajmie komputerowi.

Jednak wiele więcej czasu człowieka zajmuje przygotowanie modelu MES. Sprawny operator komputera machnie z fantazją i detalami zbiorniczek jaki opisałeś w godzinkę, mniej sprawny w dwa trzy dni da radę.

Tak sobie myslę że prócz tych wszystkich wspaniałości które niesie MES, tj. liczenia zmęczenia, ekspozycji na trzęsienie ziemi, czy wyboczenia z zakresie nieliniowym, analizy dowolnych materiałów i kompozytów to Jest jeszcze jedna bardzo istotna różnica między ślęczeniem nad kartką z wzorami a obliczeniami MES

- Jakościowa: - MES po prostu daje dużo więcej frajdy : )
--
CAEpsEL GEEK CODE: : ) : / : | @@_
caepsel

Postprzez lidex » paź 10, 2011 11:22

Witam
mam prośbę potrzebny mi program do obliczania zbiorników oparty na WUDT.
Czy może mi ktoś dać namiar gdzie mogę zdobyć taki programik?
lidex

Postprzez LukaszPK » paź 10, 2011 12:19

Program oparty ma MES wg WUDT? He, he.. dobry żart. Jeśli chodzi zaś o algorytm obliczeń wg WUDT to jest program o nazwach DT-Zbiornik i DT-Flange. Trzeba wygooglować, to coś tam wypadnie. Ale po co dawać ok. 4000zl na taki program, jak można wsadzić algorytm do Excela (sam algorytm jest banalny), albo kupić MathCada i samemu wklepać? Taki MathCad to cena (plus, minus) 5000zl i na 100% przyda się do innych obliczeń.

Pozdrawiam.
LukaszPK

Postprzez lidex » paź 10, 2011 13:48

nie chodzi mi o program oparty na mesie podłączyłem się do tego tematu bo widzę że wiele osób zna temat. Potrzebuje takiego programu jak ten DT zbiornik. Niestety nie wiem gdzie go szukać w google nic nie znalazłem.
dzięki za odpowiedź
lidex

Postprzez LukaszPK » paź 10, 2011 17:20

Posłałem wiadomość na PW. No rzeczywiście nie łatwo ich teraz odszukać w necie. A możesz napisać w jakim celu i na jakie projekty chcesz używać ten program? Przepisy (specyfikacja) WUDT-UC coraz rzadziej jest używana. Nie lepiej zainwestować w coś co da większe możliwości, a dodatkowo spełni oczekiwania innych norm, dyrektyw i bardziej skomplikowanych konstrukcji?
LukaszPK

Postprzez lidex » paź 11, 2011 09:02

Od kilku dni zajmuję się projektowaniem mieszalników ciśnieniowych i próżniowych. Muszą być zgodne z dyrektywą a przy tych wielkościach potrzebna jest certyfikacja przez UDT w module G bo to jest jednostkowa produkcja. Na razie przebrnąłem przez wszystkie obliczenia i utknąłem na kryzie. Zanim się dowiedziałem że jest taki program sam chciałem to w excelu napisać ale nie ma co wyważać otwartych drzwi. A obliczenia wg. WUDT są wystarczające i jak się dowiedziałem preferowane przez inspektorów tego urzędu
pozdrawiam
lidex

Postprzez lidex » paź 11, 2011 09:06

I dziękuję za namiar na ten program
lidex

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do CAE