_

Zbiorniki ciśnieniowe - program oparty na MESie

Forum o CAE.

Zbiorniki ciśnieniowe - program oparty na MESie

Postprzez ///RSth » sty 02, 2010 19:17

Szukam programów do obliczeń zbiorników ciśnieniowych (głównie kompozytowych, ale nie tylko). I chciałem poprosić o podanie nazw programów do obliczeń (opartych o MES, zgodność z ASME), resztę sobie znajdę w googlach. Interesują mnie specjalistyczne programy, a nie general-FEA i raczej te tańsze.
Pozdrawiam,
///RSth,

Polecam: CATIA - www.catia.com.pl /
PRO/E - www.pfp.w.pl / CAE - www.cae.info.pl
///RSth

Re: Zbiorniki ciśnieniowe - program oparty na MESie

Postprzez luki85 » sty 02, 2010 20:40

Nie jestem pewien, ale wydaje mi sie ze PV Elite ma mozliwosc liczenia mesami. COADE PV ELITE nie jest chyba programem mesowskim. Ale ma dodatkowy moduł do obliczeń mesem np. króćców. Z innych programów mi bliższych, ale nie mesowskich to VVD (Visual Vessel Design). Opierając sie o Asme moze obliczyc wszystkie elementy typowe dla urządzeń ciśnieniowych.
luki85

Postprzez ///RSth » sty 03, 2010 08:35

Dzięki, same nazwy wystarczą - resztę doczytam. A miałeś styczność z FE/PIPE ?
Pozdrawiam,
///RSth,

Polecam: CATIA - www.catia.com.pl /
PRO/E - www.pfp.w.pl / CAE - www.cae.info.pl
///RSth

Postprzez luki85 » sty 06, 2010 00:49

///RSth chyba troszke wprowadziłem Cię w błąd, bo dziś właśnie rozmawiałem z człowiekiem który krótko pracował w PV Elite i nie przypomina sobie, że wykorzystywał on do obliczeń metody MES. A jeszcze z takich prymitywnych programów całkiem przejrzystych opierających się na zasadach obliczeń UDT jest program DT ZBiornik. Ale nie wiem czy to będzie Cię satysfakcjonować :)
luki85

Postprzez caepsel » lut 09, 2010 22:01

O ile wiem w ANSYS jest moduł do analiz zbiorników ciśnieniowych "Pressure Eqipement Module" chyba - pozwala na modelowanie i badanie zbiorników zgodnie z ASME, EN 13445 i jeszcze jednej.

ANSYS obsługuje również kompozyty - w 12 pojawił się nawet Composite Modeler do rozkładania mat i analizy kryteriów. Ma wszelkie interesujące nieliniowości, plastyczność, pełzanie, duże odkształcenia oraz termikę.

Tak jest to CAE ogólnego przeznaczenia ale dlatego możliwa jest analiza zbiorników zarówno na deszczówkę, na gaz jak i urządzeń dla elektrowni jądrowych. Nie jest też ważne czy są ze stali, z betonu z polimerów czy ze wszystkich na raz - taki CAE może dużo!

Dodam że w klasyku jest też wystarczający na moje potrzeby Piping module. (Zresztą można to robić też w WB) Przy odrobinie sprytu można optymalizować położenie i kształt podpór, sprawdzić niezawodność czy nawet określić odkształcenia od pełzania.
--
CAEpsEL GEEK CODE: : ) : / : | @@_
caepsel

Postprzez luki85 » lut 13, 2010 01:07

caepsel a znasz jakies inne programy co wykorzystuja mes do liczenia duzych instalacji? Bo nie wydaje mi sie, zeby ansys radzil sobie z poteznym orurowaniem rafinerii tylko pewnie jakies odosobnione przypadki (ale wtedy biorac pod uwage koszty calej inwestycji to lepiej przewymiarowac niz tracic czas na modelowanie tego w jakims innym programie niz AutoPIpe). Chodzi mi głownie o wymienniki ciepla, wyparki z duza iloscia kroccy ktore sa dodatkowo obciazone orurowaniem, lub aparaty kolumnowe. Nie znam sie na ansysie, ale czy moglbys przyblizyc czas zaprojektowania i obliczenia np. takiej kolumny powiedzmy rektyfikacyjnej? Ciekawi mnie to, bo jesli jest to szybciej niz liczenie wedlug sprawdzonych sposobów PN-EN 13445 lub naszych super prymitywnych UDT to chyba sie przesiade na ANSYSA :)

Pozdr.
luki85

Postprzez caepsel » lut 15, 2010 17:59

Pytasz luki85 czy szybciej używając ANSYS czy arkusza kalkulacyjnego? Ciężko powiedzieć czy będzie szybciej, dla nowicjusza raczej wolniej, ale na pewno dokładniej. Niestety odpowiednie użycie narzędzi MES nie jest proste, ale pozwala na swobodę której zamknięte kalkulatory nie dają. W ostateczności zawsze trzeba zrobić kilka obliczeń sprawdzających na kartce. Żaden program nie daje przecież 100% pewności.

Dla niewymagających wodotrysków jako alternatywę można użyć CivilFem, zresztą również oparty na solverze ANSYS .
--
CAEpsEL GEEK CODE: : ) : / : | @@_
caepsel

Postprzez luki85 » lut 16, 2010 03:07

caepsel napisał(a):Pytasz luki85 czy szybciej używając ANSYS czy arkusza kalkulacyjnego? Ciężko powiedzieć czy będzie szybciej, dla nowicjusza raczej wolniej, ale na pewno dokładniej. Niestety odpowiednie użycie narzędzi MES nie jest proste, ale pozwala na swobodę której zamknięte kalkulatory nie dają. W ostateczności zawsze trzeba zrobić kilka obliczeń sprawdzających na kartce. Żaden program nie daje przecież 100% pewności.

Dla niewymagających wodotrysków jako alternatywę można użyć CivilFem, zresztą również oparty na solverze ANSYS .

Niestety mnie ominela wiedza typu MES potraktowana po macoszemu na studiach. Myslalem, ze jakos sam nadrobie te braki, wiec zbieralem ksiazki z plastycznosci (zeby lepiej poznac), pozniej MES i wkoncu jakies poradniki ANSYS :D Niestety w mojej branzy poprostu brakuje czasu zeby sie doskonalic w tym kierunku, stad mala moja wiedza na ten temat.

No wlasnie o czas mi chodzi i UDT. Ten smieszny urzad (no moze nie do konca, ale za to bardzo upierdliwy) potrafi zanegowac nawet wlasne metody obliczeniowe i tak sie zastanawialem jak on odnosi sie do MES. Biorac pod uwage ze jestem w branzy urzadzen cisnieniowych to wszystko musi przejsc przez UDT czy TDT. Elementy które sie liczy to głownie powloki i duzo spawania (naprawde duzo spawania). Obliczenie takiego aparatu z jednym polaczeniem glownym + dno sitowe + wklad rurowy +dennice + płaszcz + kilka kroccow to tak zajmuje ok jeden dzien (bez zajmowania sie pierdolami, majac juz gotowa konstrukcje). Ile w odniesieniu do tego trzeba by liczyc w ansysie? Czy mozna to wogole jakos porownac? Bo to chyba inna specyfika liczenia. I jesli znasz jakies programy inne niz CivilFem (on chyba do budowlanki bardziej no nie? ) to podaj. Chodzi głownie o powłoki takie jak dennice elipsoidalne obciazone silami zewnetrznymi, gdy wplyw na wytrzymalosc ma duzy gradient temp., otwory blisko punktow nieciagloasci czy np. otwory na wyobleniu. Czy moglbys zaproponowac jakis program? Wtedy bym wiedzial czego sie uczyc :) Z gory dzieki.
luki85

Postprzez dar » lut 16, 2010 07:09

No wlasnie o czas mi chodzi i UDT. Ten smieszny urzad (no moze nie do konca, ale za to bardzo upierdliwy) potrafi zanegowac nawet wlasne metody obliczeniowe i tak sie zastanawialem jak on odnosi sie do MES. Biorac pod uwage ze jestem w branzy urzadzen cisnieniowych to wszystko musi przejsc przez UDT czy TDT.

nie musi przechodzić przez UDT, w tej chwili dokumentacja może być zatwierdzana w każdej innej certyfikowanej jednostce odbiorowej np. TUV Nord

Co do upierdliwości UDT to zależy pewnie od miasta, spotykałem sie z dokumentacją i obliczeniami wg ASME zatwierdzanymi przez UDT
dar

Postprzez dar » lut 16, 2010 07:47

///RSth napisał(a):Szukam programów do obliczeń zbiorników ciśnieniowych (głównie kompozytowych, ale nie tylko). I chciałem poprosić o podanie nazw programów do obliczeń (opartych o MES, zgodność z ASME), resztę sobie znajdę w googlach. Interesują mnie specjalistyczne programy, a nie general-FEA i raczej te tańsze.

Pracuje trochę w branży i szczerze mówiąc rzadko spotykałem się z obliczeniami ciśnieniówki za pomocą MES.
Jeżeli już to tylko do obliczeń jakichś wysokociśnieniowych reaktorów.

99% zbiorników liczy sie za pomocą programów niemesowskich takich jak Compress, PVElite czy VVD.

I zasadzie jest to dla większości wystarczjące
dar

Następna strona

Powrót do CAE