_

ZWCAD - pytania

Forum ogólne, ale nie do zadawania "prostych pytań". Wszystko o CAD, czego nie da się bezpośrednio połączyć z tematyką jednego z poniższych forów tematycznych.

Re: ZWCAD - pytania

Postprzez cashan » sie 18, 2016 14:23

Nie wiem z jakich praktycznych (lub nie) doświadczeń wynika tak negatywna kolegii o ZWCAD'ie opinia.

Sam używam ZWCAD'a od lat co najmniej 5, do kreślenia rysunków mechanicznych i konstrukcji stalowych - i nie narzekam.

Program jako kreślarz 2D sprawdza się doskonale, mankamentów nie widzę żadnych... Myślę że mógłby kolega trochę bardziej po inżyniersku - czyli na przykładach i konkretnie, a nie tak politycznie "po wszytskim"...
cashan

Postprzez patricoooo10 » sie 21, 2016 17:15

W domu używam AC, natomiast w nowej pracy czekał na mnie ZWCAD. Na początku ciężko było mi się przestawić - są trochę inne skróty klawiszowe, ale teraz nie odczuwam już różnicy.
Miałem kiedyś sytuację, że nie mogłem znaleźć opcji podobnej do tej co używam w AC, więc napisałem maila do "wsparcia", to odpowiedź była bardzo szybka.
Słyszałem, że 3D jest zdecydowanie słabiej rozwinięte niż w AutoCad - jeszcze nie rysowałem w ZWCAD w 3D, więc nie potwierdzę tego osobiście.
patricoooo10

Postprzez Cieslakowski » sie 21, 2016 18:14

Ktos pisze "kreslenie" idzie bardzo dobrze - super - to moze jeszcze kalke i rapidograf beda dokladac do programu? jak za krola Cwieczka - to caly zwcad!
Cieslakowski

Postprzez cashan » sie 22, 2016 08:31

Cieslakowski napisał(a):Ktos pisze "kreslenie" idzie bardzo dobrze - super - to moze jeszcze kalke i rapidograf beda dokladac do programu? jak za krola Cwieczka - to caly zwcad!

Proszę pamiętac że wciaż sa branże w których kresli sie w 2D i potrzebny jest prosty i tani kreślarz, a nie wypasione narzędzie do do 3D CAD, CAM, CAD , MES i co tam jeszcze... Kalkulacja cena/ zysk wciaż obowiazuje - zwłaszcza jak pracuje się w własnej firmie i na legalnym oprogramowaniu...
cashan

Postprzez gester » wrz 08, 2016 12:28

a jakie to branże?
gester

Postprzez cashan » wrz 08, 2016 21:28

gester napisał(a):a jakie to branże?

Z najbliższego mi podwórka to np. okrętownictwo - zwłaszcza mniejsze biura.
cashan

Postprzez gester » wrz 08, 2016 23:58

i dają radę w 2d odtworzyć wszystkie krzywizny kadłuba?
znane mi biura w tej branży używają wręcz silnika 3d parasolid w różnych aplikacjach, n.p. vectorworks albo nawet nx. inaczej nie dają rady ogarnąć niuansów kubatury z krzywymi przestrzennymi nurbs jako ścianami...
gester

Postprzez cashan » wrz 09, 2016 07:54

gester napisał(a):i dają radę w 2d odtworzyć wszystkie krzywizny kadłuba?
znane mi biura w tej branży używają wręcz silnika 3d parasolid w różnych aplikacjach, n.p. vectorworks albo nawet nx. inaczej nie dają rady ogarnąć niuansów kubatury z krzywymi przestrzennymi nurbs jako ścianami...

Sprawy najwyraźniej nie zdaje sobie Pan czym jest statek i jak wiele dziedzin w sobie zawiera i jakie z tym wiążą się problemy, oraz jak generalnie wygląda projektowanie jednostek pływających :).

Inżynier w małym biurze w Polsce zazwyczaj nie pracuje nad projektem koncepcyjnym, bo taki dostaje zazwyczaj z centrali np. w Norwegii lub UK, już z zaprojektowanym kształtem kadłuba. A tam nikt nawet nie myśli o zabawie z kształtem kadłuba w NX'ie bo istnieje do tego zupełnie inne specjalistyczne oprogramowanie, poruszające zagadnienia których w NX'ie nijak Pan nie dźwignie (nie tylko kształt, ale i opór, manewrowość, stateczność, dynamika na fali etc. - wszystkie wynikające m inn. z kształtu. Samo "upłynnienie" niewiele może czasem dać).

Dobry inżynier okrętowiec w małym biurze (np. 5 osobowym), siadając do detalizacji, może tylko pomarzyć o Tribonie czy AVEVA Marine (ze względu na cenę), za to świetnie poradzi sobie z liniami teoretycznymi dostarczonymi w DXF (choćby i płaskimi), i doskonale mu to wystarcza do detalizacji konstrukcji kadłuba z projektu technicznego do roboczego, rozplanowania i zaprojektowania fundamentów wyposażenia pokładowego etc.

Samo - jak Pan to pisze- "ogarnięcie niuansów kubatury" to ból głowy technologa przy rozwinięciu płyt poszycia, oraz ból głowy głównie raczej projektantów instalacji - zwłaszcza w siłowni. Prowadzeni instalacji bez projektu 3D to rzeczywiście twardszy orzeszek, ale niech mi Pan uwierzy - do rozgryzienia i w ZWCAD.

Naprawdę nie wszędzie potrzeba zaawansowanego software'u 3D i analizy FEM. Często wystarczy elektroniczna deska kreślarska i głowa. A o to ostatnie coraz trudniej u wielu projektantów.
cashan

Postprzez gester » wrz 09, 2016 10:56

witam, ja się nie znam i nie muszę znać na okrętach (moją branżą jest szeroko pojęta architektura, a ta całkowicie w bim i ipd), ale przekazuję, jakie właśnie niuanse w pracy mają firmy, z którymi miałem kontakt na wybrzeżu. oni robią i koncepcje dla obiektów na wodach na całym świecie, i rysunki realizacyjne dla każdego typu obiektów, nawet we współpracy z uczelniami i wykorzystując najnowocześniejsze technologie.
być może to już górna półka, ale mają całą masę zleceń.

a tak przy okazji i z ciekawości: jaki jest procent tych małych biur w okrętownictwie na rynku?
robert
gester

Postprzez Frantzzz » kwi 06, 2017 14:19

odświeżę trochę temat.
Ktoś z Was testował już nowego ZWCADA 2017?
Frantzzz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Forum CAD